Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2015, 09:38:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ovidiu, din ce autor (si carte) sunt ultimele citate ?
Citatele Sf. Ioan Gură de Aur și a Sf. Nicolae Cabasila sunt din această carte: http://www.librariasophia.ro/carti-L....-so-9869.html

Cele trei mesaje consecutive (mai lungi) cu explicarea Sfintei Liturghii le-am transcris dintr-o conferință ținută de un părinte a cărui identitate nu o pot dezvălui. Din acest motiv am scris ca și cum îmi aparține mie cuvântul, deși nu este așa. Conferința e mult mai lungă, are șase părți, eu am transcris doar prima parte. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2015, 12:13:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Ovidiu - inainte sa dai citatele astea lungi, ai scris un mesaj scurt si la obiect, foarte bun.
Mai mult nici nu trebuia.

Consider ca acesti discutii de aici nu-si au rostul. Fiecare are convingerile lui si preotul si biserica lui.
Atata vreme cat nu exista reguli unitare, exista libertatea de actiune si gandire a fiecaruia.

Cat despre Liturghie si credinta si citatul tau lung, raman la ideea ca mai bine ar fi sa discutam cu vorbele noastre si simturile noastre. Ce simtim fiecare si cum traim credinta. Asta este important, nu citate pompoase.
L-am parcurs un pic. Are parti interesante, dar tare mi-as dori sa scrie oamenii astia mai simplu, mai putin pompos, mai cu sufletul lor. Ce simt si gandesc ei, nu interpretari alambicate.

Credinta este un lucru de suflet, un mod de a trai. O traiesti singur si/sau in grup.
Mie mi se pare ca noi nu stim nici macar ce sa facem si simtim la o slujba, daramite sa intelegem asa lucrari avansate.
Si mai multe nu mai spun.

Dar nu va mai certati si raniti reciproc. Preotii ar trebui sa lamureasca aceste lucruri si ierarhia BOR. Nu noi aici.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2015, 14:02:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

După stil și conținut (mai ales ideile despre umanitatea înțeleasă ca un singur Om), se vede limpede că sînt dintr-o predică sau conferință a lui Rafail Noica.

Deci cine vrea mai multe detalii, să asculte tot ce găsește înregistrat de la părintele. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2015, 16:46:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e părintele Rafail, dacă era sfinția sa care ar fi fost motivul să nu-i dezvălui identitatea? :)
Din contră, m-aș fi folosit de "autoritatea" unui asemenea părinte. :)))
Te asigur că e altcineva, nu e un părinte cunoscut, mediatizat - ăsta e și motivul pentru care nu am să-i dezvălui identitatea. :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2015, 23:11:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul

Cele trei mesaje consecutive (mai lungi) cu explicarea Sfintei Liturghii le-am transcris dintr-o conferință ținută de un părinte a cărui identitate nu o pot dezvălui. Din acest motiv am scris ca și cum îmi aparține mie cuvântul, deși nu este așa. Conferința e mult mai lungă, are șase părți, eu am transcris doar prima parte. :)
Nu inteleg ce te retine sa dezvalui identitatea Parintelui Sabatie. De altfel, chiar de n-as fi vazut cu niste luni in urma acel discurs (acum, asemanarea cu rokul si fanii unor echipe de fotbal, mi-a confirmat banuiala, fiindca atunci mi-a placut metafora si mi s-a intiparit in minte) doar citind, se simte de departe blandetea si caldura cuvantului Parintelui, dar si obisnuinta lui de a se adresa uneori cu "Mă...", ceea ce il deosebeste de toti ceilalti!...
Personal, mi-e tare drag Parintele Sabatie desi l-am vazut si foarte suparat, cand numai blandete nu mai inspira, dar alearga enorm si munceste la fel, pe langa ceea ce stim ca face orice alt monarh.
Cat despre cealalta postare:
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Moshu-le nu ai să găsești duhovnic să spună altfel...când vorbește unei mulțimi sau unui necunoscut. Acele citate sunt rupte din convorbirea acelor duhovnici cu mirenii. Apoi, să fie mântuitoare numai "școala" părintelui Cleopa? Oare să nu fie mîntuitoare "școala" Sf. Ion de Kronstadt și a celorlaltți duvonici care sunt pentru împărtășania des? Se pare că nu ai înțeles mesajul părintelui Rafail despre cele două "școli". Dacă ai bunăvoință citește cu multă atenție cuvântul părintelui: http://acvila30.ro/pr-rafail-noica-n...artasania-des/

Cei ce vă împărtășiți des nu mai judecați pe cei ce împărtășesc rar și invers. Nu vă mai craponați în "reguli" și "norme" ce nu țin de noi. Grecii se împărtășesc des și nu obligatoriu cu spovedanie, cu precădere în Sf. Munte...și mă refer la mireni, nu la monahi. La monahi nici nu se pune această problemă ei împărășindu-se aproape la fiecare Sf. Liturghie.

Moshu-le am și eu în citat sub mânecă care nu prea bate cu convigerile tale. Ce facem? Ne rupem în două pentru că sunt mai multe "reguli"? Oare de unde vine acest duh al dezbinării?

ps: te bucuri de niște citate care îți întăresc convigerile, iar citatele care îți zdrucină convigerile le cataloghezi drept "neînțelese" de cei pe care le citează. :)) Iartă-mă. :)
Eu zic sa nu ne rupem nici in doua, nici in noua. Cat despre duhul dezbinarii, ma intreb daca chiar asta se intelege, iar daca da, e destul de grav pentru mine. Sincer n-as vrea sa se ajunga la asta, ci doar sa ne cercetam cugetele mai cu luare aminte. Pana la urma, nu mireanul se face vinovat, atat timp cat el face ascultare si se conformeaza preotului-duhovnic intru totul. Cat despre cum se impartasesc grecii, nu pot sa ma pronunt. Daca noi am lua parte chiar pe teritoriu Romaniei, la Sf. Liturghie dintr-o zona oarecum indepartata de noi, (accent, traditii, etc), sunt convins ca unele aspecte le-am gasi oarecum ciudate. La fel si altii care vin in zona noastra... Cu atat mai diferit cand vorbim de alte tari, desi cu totii ne numim ortodocsi. Nu stiu daca tu sau altcineva spunea (cred ca tot printr-un citat) ca atat timp cat nu avem pacate de moarte, nu-i nicio problema daca ne impartasim fara spovedanie? Ce inseamna "pacat de moarte"? daca nu tin post, o fi pacat de moarte? Daca pot sa fac un bine cuiva care vad ca are nevoie, dar din moment ce nu mi-l cere personal, nu ma grabesc sa-l ofer... o fi acesta pacat de moarte? Dar daca mi-l cere, iar eu ma scuz motivand ceva ce Dumnezeu vede ca nu-i deloc asa? O fi asta pacat de moarte? Dar daca inainte de a merge la Sf Liturghie, as bea o cafea, sau as indrazni chiar mai mult cu sotia inainte c-o seara sau dimineata cand cine stie in ce pofte ne trezim? O fi acesta pacar de moarte? De ce spun toate astea? Fiindca omul asa este croit: ii dai un pic de libertate, iar el isi ia "in felul lui"...
Nu e vorba de barfa si nici de rautate, crede-ma. Stiu ca ceea ce spui tu "se poarta" fiindca am fost martor, si nu oriunde, ci in manastire (nu in Romania): dupa ce s-au impartasit, o parte din mireni au mers la trapeza unde era prezenta toata lumea, inclusiv staretul manastirii, maicutele, si toti ceilalti, si fiecare isi scotea de prin sacose ceea ce avea de-acasa, intrucat, biserica nu punea la dispozitie decat ceai, cafea si margarina (eram in Postul Mare). Ei, acei oameni, proaspat impartasiti (o mica parte dintre ei) aveau branza si oua la masa. Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post. Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea? Nu mi-o luati in nume de rau, dar eu la asta faceam aluzie: intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
Iertare celor care se simt avizati! Nu am in vedere pe nimeni personal, si nici nu vreau sa stiu cine si cum se impartaseste. Incerc sa privesc acest aspect doar la modul general: cum vede Dumnezeu, nu vrednicia, ci osteneala noastra?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 20.05.2015 at 23:22:47.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.05.2015, 05:34:00
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.956
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
am fost martor, si nu oriunde, ci in manastire (nu in Romania): dupa ce s-au impartasit, o parte din mireni au mers la trapeza unde era prezenta toata lumea, inclusiv staretul manastirii, maicutele, si toti ceilalti, si fiecare isi scotea de prin sacose ceea ce avea de-acasa, intrucat, biserica nu punea la dispozitie decat ceai, cafea si margarina (eram in Postul Mare). Ei, acei oameni, proaspat impartasiti (o mica parte dintre ei) aveau branza si oua la masa.
Foarte trist că se tolerează asa ceva. Si la noi a venit cineva odată în Postul Crăciunului să pună pe masă un salam, iar când altcineva a vrut să-l ia de acolo si să-l dea deoparte, pentru că nu se cuvenea a mânca asa ceva în post, mai ales la o masă comunitară, a primit apostrofări, cum că s-ar fi dat voie să se pună salamul la masă. Părerea mea e că oameni ca ăstia habar n-au pe ce lume trăiesc, si numai Dumnezeu stie ce fel de "încuviintare" primesc ei pentru a consuma aceste produse în post.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu
Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post. Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea? Nu mi-o luati in nume de rau, dar eu la asta faceam aluzie: intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
A tine post în zilele rânduite în calendar este una. Dar a ti se cere (ca în România) să tii post cel putin 3 zile ca să te împărtăsesti, este o anomalie. Nu zic să te împărtăsesti fără socoteală, dar nici să vezi că vin la împărtăsanie Duminica numai bebelusii/ copiii mici nu mi se pare normal. Eu rămân pentru împărtăsania deasă, la fiecare Sfântă Liturghie pe cât posibil, desigur atunci când esti cu constiinta împăcată.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.05.2015, 16:31:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Nu inteleg ce te retine sa dezvalui identitatea Parintelui Sabatie.
Nu, nu este părintele Sabatie. Repet: dacă ar fi un părinte cunoscut, mediatizat ce motiv aș mai avea să-i ascund identitate? :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.05.2015, 17:10:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Comentariile de mai sus ma surpind:

1. Manastirea de ce nu a dat oamenilor macar ceva legume la masa si paine?
Atunci ar fi manact toti la fel.

2. Ce inseamna la voi masa comunitara?

La noi mai sunt probleme la parastase. Noi altfel nu mancam impreuna.
La parastase se pune intrebarea ce se poate imparti si daca sunt reguli in acest sens.

Eu stiu discutiile cu postul si ca multi de aici tin foarte mult la postul alimentar.
Dar nu poti obliga oamenii nici sa tina si nici sa nu tina.
Fiecare cu credinta lui.

Eu am citit diverse articole scrise de monahi si am vazut si unii mai severi, dar si altii care inteleg neputintele oamenilor.
Si la Apostol se spune undeva "cel ce mananca sa nu judece pe cel ce nu mananca si cel ce nu mananca sa nu judece pe cel ce mananca", pentru ca Dumnezeu ii stie si ii judeca pe ei. Numai EL.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2015, 22:35:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Eu zic sa nu ne rupem nici in doua, nici in noua. Cat despre duhul dezbinarii, ma intreb daca chiar asta se intelege, iar daca da, e destul de grav pentru mine. Sincer n-as vrea sa se ajunga la asta, ci doar sa ne cercetam cugetele mai cu luare aminte.
Din moment ce nu poți accepta cele două "școli" și pe una încerci să o combați, cel mai probabil pentru că nu face parte de practica ta, ce se poate înțelege? Încearcă să înțelegi că se poate și se practică și altfel. Este adevărat ca noi (poporul) suntem indiferenți și cu siguranță vina este a noastră că nu ne străduim mai mult pentru a ne "învrednici", dar trebuie să recunoști că datoria preotului este de a ne uni cu Hristos, de a ne aduce la acea conștiință că fără de El nimic nu putem face și nicidecum de a pune "bariere" între popor și Hristos.

ps: Preoții de împărtășesc la fiecare Sf. Liturghie? Se spovedesc înainte de fiecare împărtășire? Dar ce spui tu, păcate au?

ps: Preotul nu este altceva decât împreună slujitor cu poporul la Sf. Liturghie, el este alesul poporului și nu este rupt de trup, adică tot trupul ar trebui să se împărătșească (mă refer la practicanții cu o rânduială și o așezare în biserică, nu la "credincioșii" de duminică). Preotul fără binecuvântarea poporului NU se poate împărtăși, când preotul spune "pace vouă" noi răspundem "și duhului tău", dacă noi nu am da această binecuvântare preotul nu s-ar putea împărtăși. Oare înțelegem noi lucrurile astea? Suntem noi una? Sau doar spunem că suntem una și de fapt facem alta? Sau suntem individualiști când vine vorba de fapte? Adică lasă că acum nu sunt vrednic, dar peste două săptămâni sigur voi fi...dar nu mă doare de faptul că mutilez trupul, că fără de mine trupul nu mai este întreg.

Până nu vom trăi aceată stare lăuntrică degeaba ne numim ortodocși, degeaba trăim cu impresia că am mers la biserică și am făcut o faptă bună, dar nu realizăm că de fapt noi întoarcem spatele la fiecare chemare a lui Hristos din Sf. Liturghie. Ortodox înseamnă a fi unit cu Hristos, iar unirea nu se poate face decât prin Sfintele Taine. Euharistia nu este altceva decât desăvârșirea celorlalte Sfinte Taine care nu sunt altceva decât funcții ale trupului. Și nu sunt de vină numai mirenii că că ei nu mai au această conștiință, aici e și lipsa de cateheză...deși până la urmă tot noi suntem de vină că nu mai dăm preoți care să readucă pe aeastă cale.

Iertare pentru acest cuvânt lung, nu-l lua ca o încercare de a convinge, ci doar de a înțelege care ar trebui să fie de fapt starea noastră lăuntrică, cum ar trebui să ne raportăm și de ce unii preoți fac eforturi în acest sens. Acesta este adevăratul duh ortodox, nu cum sunt voci care spun că ar fi influențe protestante, ecumenism etc... :)))
Asta nu înseamnă că ne împărătșim oricum și oricând. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pana la urma, nu mireanul se face vinovat, atat timp cat el face ascultare si se conformeaza preotului-duhovnic intru totul.
Și atunci de ce nu ai bunăvoință să înțelegi că se poate și altfel? Pentru că demontează toată teoria și practica ta? Lasă pe fiecare în ascultarea față de duhovnicul lui. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cat despre cum se impartasesc grecii, nu pot sa ma pronunt.
Poi să știi că se poate altfel.

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca noi am lua parte chiar pe teritoriu Romaniei, la Sf. Liturghie dintr-o zona oarecum indepartata de noi, (accent, traditii, etc), sunt convins ca unele aspecte le-am gasi oarecum ciudate. La fel si altii care vin in zona noastra... Cu atat mai diferit cand vorbim de alte tari, desi cu totii ne numim ortodocsi.

Singur ți-ai dat răspunsul că se poate. Nu?

Am ramas uimit, si ma intrebam daca eu gresesc gandind altfel, sau acolo este ceva in neregula. Probabil tocmai de aceea se ajunge ca parintele-duhovnic nici sa nu-l mai intereseze prea mult, daca ai tinut sau nu post in zilele randuite de post.
Nu cred că duhovnicul nu ține cont de zilele de post rânduite de Biserică. Legat de aceia care au mâncat de dulce în post, te-ai gândit că poate aveau dezlegare pe motiv de boală sau alt motiv binecuvântat?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pentru ca este o chestiune de atitudine si de alegere in raport cu propria constiinta... Dar nu cumva ajungem pe nesimtite sa ingramadim in camara lucrurilor ingaduite ca nefiind pacate de moarte si lucruri care nu s-ar cadea?
Depinde cum te raportezi. Din moment ce te împărtășești des, conștiința ta este mereu trează, ești mereu în "corzi" și ești, poate, mult mai atent la ceea ce faci, la ceea ce spui, la ceea ce gândești. Apoi, duhovnicul nu cred că dă dezlegare oricui la un asemenea "obicei", unuia care vine la biserică de complezență, ci unuia care o rânduială și o așezare în biserică, îi cunoaște bine viața și obiceiurile. :)

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
intr-o lume a televizorului in exces si a multor tentatii sau slabiciuni in care cu siguranta ne complacem, ajungem prea usor sa intindem buzele ca sa primim Sfintele Taine?
De unde știi tu cum trăiesc alții?
Și chiar și așa, atunci când urmează să ne împărtășim (a sosit termenul) să înțeleg că suntem vrednici chiar și trăind în această lume a televizotilui și a multor tentații?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Iertare celor care se simt avizati! Nu am in vedere pe nimeni personal, si nici nu vreau sa stiu cine si cum se impartaseste. Incerc sa privesc acest aspect doar la modul general: cum vede Dumnezeu, nu vrednicia, ci osteneala noastra?
Oricât ne-am osteni, oricâte fapte am face, oricâte virtuți am avea, prin efortul propiu nu ne putem mântui, ci numai cu ajutorul Domnului, numai prin unirea cu El, ca nimeni și nimic să nu ne poată despărți de El. Drept dovadă sfinți cu fapte și virtuți înalte au nădăjduit în Hristos și nu în faptele lor, împărtășindu-se foarte des, chiar zilnic.

Asta nu însemnă că postul, rugăciunea, nevoința, milostenia și toate celelalte nu-și au rolul lor și că nu trebuie să apelăm la ele, dar să nu uităm că sunt doar mijloace și nu un scop în sine. Apoi să nu uităm că e mai de preț ascultarea și împlinirea voii lui Dumnezeu decât orice nevoință.

Părintele Arsenie Papacioc nu era așa mult pentru asceză cât pentru trezvie, prezență continuă...asta nu înseamnă că "școla" părinților pentru mai multă asceză, cum ar fi părintele Cleopa, nu este mântuitoare...fiecare "școală" e mântuitoare, și sunt mai multe "școli" pentru că noi suntem atât de diferiți.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.05.2015, 00:32:46
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din moment ce nu poți accepta cele două "școli" și pe una încerci să o combați, cel mai probabil pentru că nu face parte de practica ta, ce se poate înțelege?
Practica mea? Eu sunt un NIMIC! Nu de mine depinde nici chiar mantuirea mea, ci mai ales de mila lui Dumnezeu! Nici nu vreau sa cred ca pot indrazni sa ma lupt cu vreo ispita ingaduita de Dumnezeu, fara a avea in vedere mila Lui mai intai! Nu vreau sa fiu considerat de cineva drept punct de referinta ca va fi vai-si-amar de mantuirea lui!!!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: Preoții de împărtășesc la fiecare Sf. Liturghie? Se spovedesc înainte de fiecare împărtășire? Dar ce spui tu, păcate au?
Iata cat este de regretabila absenta lui Zaharia, cel putin din postari. Cu siguranta te-ar fi tras de urechi pentru o asa indrazneala... Cand va striga lumea pentru tine: "Vrednic este!", atunci sa te asemeni lui. Pana atunci... mireanul si preotul, au privilegii diferite dar si raspunderi diferite... De aceea, mireanului i se iarta mult mai usor decat preotului, pentru ca preotul TREBUIE sa fie el insusi un model pentru a nu fi sminteala si poticneala nimanui.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu cred că duhovnicul nu ține cont de zilele de post rânduite de Biserică. Legat de aceia care au mâncat de dulce în post, te-ai gândit că poate aveau dezlegare pe motiv de boală sau alt motiv binecuvântat?
Imi pare rau ca privim atst de diferit. Cine vorbeste de bolnavi, de batrani, de copii sau persoane cu probleme? Eu ma refer strict la obisnuinta pe care si-o face omul lipsit de constrangeri, care se complace invariabil intr-un confort anume, iar daca nu-l are, si-l creaza cu orice pret, printr-un egoism pe care din inselare, nu si-l recunoaste!!!


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Depinde cum te raportezi. Din moment ce te împărtășești des, conștiința ta este mereu trează, ești mereu în "corzi" și ești, poate, mult mai atent la ceea ce faci, la ceea ce spui, la ceea ce gândești. Apoi, duhovnicul nu cred că dă dezlegare oricui la un asemenea "obicei", unuia care vine la biserică de complezență, ci unuia care o rânduială și o așezare în biserică, îi cunoaște bine viața și obiceiurile. :)
Cand vorbim de rugaciunea continua, de rugaciunea mintii sau a inimii, cand vorbim de smerenia ascunsa (cei ce au o astfel de smerenie, nici macar n-ar indrazni sa se afle in treaba cu vreun cuvant pe-aici, nici macar din greseala!!!) Omul are mari slabiciuni. Cand conduce pentru prima data un autoturism, ii tremura genunchii la inceput, din teama ca poate gresi undeva cu ceva. Apoi... totul devine o rutina. Chiar si cand nu da prioritate, chiar cand mai trece pe galben sau chiar pe rosu, chiar si cand depaseste viteza regulamentara, el este "stapan pe situatie"! Asa si cu impartasirea deasa. La inceput ne temem si de umbra noastra, pentru ca mai apoi sa ni se para toate, floare la ureche!!!
Cat despre "dezlegarea" duhovnicului, sunt doua lucruri total diferirte: ori duhovnicul incearca sa nu se puna in dificultate cu enoriasii, ori mireanul "uita" sa dea niste "detalii importante"...


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și chiar și așa, atunci când urmează să ne împărtășim (a sosit termenul) să înțeleg că suntem vrednici chiar și trăind în această lume a televizotilui și a multor tentații?
Tu zici!



Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oricât ne-am osteni, oricâte fapte am face, oricâte virtuți am avea, prin efortul propiu nu ne putem mântui, ci numai cu ajutorul Domnului, numai prin unirea cu El, ca nimeni și nimic să nu ne poată despărți de El.

Deci STII!!! "Nimeni si nimic!" Sa nu uiti asta! Prin slabiciunile si confortul pe care-l cautam cu orice pret, cred ca tocmai acest "Nimeni si nimic" devine o predeterminare pe care n-o intelegem deloc din moment ce trecem peste ea cu toata nepasarea.


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Drept dovadă sfinți cu fapte și virtuți înalte au nădăjduit în Hristos și nu în faptele lor, împărtășindu-se foarte des, chiar zilnic.
Drept dovada... ne asemanam acelor sfinti ca doua picaturi: una de lapte si una de cerneala!

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Asta nu însemnă că postul, rugăciunea, nevoința, milostenia și toate celelalte nu-și au rolul lor și că nu trebuie să apelăm la ele, dar să nu uităm că sunt doar mijloace și nu un scop în sine. Apoi să nu uităm că e mai de preț ascultarea și împlinirea voii lui Dumnezeu decât orice nevoință.
Scopul in sine este dobandirea harului. Iar harul nu poate fi cumparat si nici nu putem pretinde ca-l avem decat din ignoranta sau inselare. Despre har putem afla, nu la mireni, ci la sfinti parinti. Uneori, unii mireni, primesc o farama de har, dupa multa osteneala, dar din cauza "balariilor" ce-l napadesc, il pierd usor si cu mare anevoie mai reusesc sa dobandeasca doar o farama din acea farama...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc nu era așa mult pentru asceză cât pentru trezvie, prezență continuă...asta nu înseamnă că "școla" părinților pentru mai multă asceză, cum ar fi părintele Cleopa, nu este mântuitoare...fiecare "școală" e mântuitoare, și sunt mai multe "școli" pentru că noi suntem atât de diferiți.
Parintele Arsenie Papacioc, dupa parerea mea era un adevarat sfant. Din ce cunosc in ultimii ani ai vietii lui, era in mare har. Prin el vorbea Insusi Dumnezeu si sfintii Lui. Daca isi lua uneori ingaduinta de a da Sfintele Taine unor persoane oarecum controversate pentru noi, asta nu inseamna nimic in prostia noastra! Ce vedea el, noi nu putem vedea, ce legaturi cu Dumnezeu avea el, noi nu putem avea... Si-apoi, el chiar avea puterea sa dezlege si sa se roage pentru cel pacatos, dar noi? Cine suntem noi? Ce suntem noi?

Si daca tot vorbeam de Parintele Savatie Bastovoi (la care raman cu parerea ca am auzit pentru prima oara metafora cu rokul si fotbalul), o sa dau un citat din minunatele lui vorbe de duh:

(...)
- Să înțelegem că este mai bine să nu ne amestecăm în discuțiile despre dogme si erezii?

- Este o urâciune erezia, dar noi suntem oameni cu totul întunecați, care, până ajungem la plinătatea vieții, a bărbatului desăvârșit în Hristos, păi, este vreme. Noi avem avantaje pe care cei de demult nu le aveau. Avem dogmatici, cărți pe care le putem răsfoi cu hotărârile Sinoadelor. Am citit și noi un catehism și ni se pare că de acum noi nu suntem eretici și ne dăm deștepți. "Avva cutare a zis...", dar noi nu știm că Avva, când zicea un cuvânt, își zidea viața pe el, pe când noi citim tomuri întregi, punem picior peste picior și pe o ureche a intrat și pe alta a ieșit. Trebuie să ne păzim. Să ne rugăm și să nu intrăm în discuție. Mai simpluț! Părinții le opreau, și este clar că se pierde harul de la discuțiile astea despre dogme. În obștile călugărești, dacă începeau frații să vorbească din Scriptură, Părinții îi opreau: "Ei, au lăsat frații păcatele și discută Scriptura", erau cu mare băgare de seamă. Astea-s taine și numai în rugăciune se descoperă. Antonie, când i-a trebuit să afle cuvânt despre preoție, s-a dus, a ridicat mâinile și s-a rugat: "Doamne, trimite pe Moise să-mi lămurească cuvântul acesta!" și l-a lămurit. Teologia este ultima treaptă a drumului spre desăvârșire. Vine după despătimire, după smerenie și chiar după dragoste, este culmea de sus. Uitați-vă și-n Scara lui Ioan! Din această stare au vorbit Părinții și au făcut dogmele. Noi citim ceva despre smerenie și ni se încurcă mintea. Noi, dacă citim la Pocăință și la Lepădarea de lume, vedem că n-am făcut încă nimic. Noi acum suntem puturoși și cu totul împătimiți. Pocăință nu avem, smerenie nu avem, cu dragostea nici nu înțelegem despre ce-i vorba, în schimb la teologie ne învârtim prin Treime, Biserică și ni se pare că toate le știm. Ne rătăcim!

- Ne osândim?

- Da, ne osândim, pentru că vorbim lucruri care nu sunt plăcute lui Dumnezeu. Lui Dumnezeu nu-i place să ne suim mai sus decât suntem. Eu cred că dracii au făcut școlile de teologie: "Hai și-om grăi despre Dumnezeu!" Noi am golit de orice înțeles și sfințenie teologia și am făcut-o filosofie. Spune Părintele Sofronie: "Până și teologia Sfintei Treimi poate fi redusă la o simplă filosofie atunci când nu-i Duh". Da, tu mărturisești drept, dar asta nu-i destul. Cu mintea le-ai înțeles, dar ia-le tu și le du în inimă și dă-le viață. Icoana stă pe perete, dar, dacă eu nu mă rog, nu-mi ajută la nimic. Efrem Sirul spune așa: "Ce înseamnă nerăutate? Ce înseamnă blândețe și ce înseamnă smerenie? Să nu te împotrivești nimănui în cuvânt, orice ar spune, chiar și unui eretic, dacă va spune o erezie, nu te sfădi cu dânsul, ci spune doar atât: Tu zici". Așa te-ai spălat pe mâini. Asta arată că n-ai răutate și i-ai mai arătat că tu nu ești de acord. Și Mântuitorul așa făcea cu cei ce-l ispiteau.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim des sau rar? Va_iubesc Impartasania (Taina Euharistiei) 978 17.05.2017 02:29:00
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 14:17:16