Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2017, 13:47:29
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit


"Dându-și seama că discriminările si simtirile noastre stimulează patimile, unii practicanți încearca să le abandoneze complet prin retragerea mintii lor spre interior, prin concentrare. Mintea devine astfel absorbită într-o stare subtilă, fara o activitate mentală grosiera care sa stimuleze patimile. Aceasta stare este cunoscuta sub numele de "absorbție fără discriminare".

Este o stare în care mintea este absorbita intr-o stare de nimic.

Atunci când acești practicanți mor, pot renaste în samsara superioara, in zona nimicului, cunoscut sub numele de "taramul zeilor cu viata indelungata", pentru ca acestia rămân în absorbția fără discriminare, pentru perioade foarte lungi de timp/cosmice.

Prin suprimarea discriminării fenomenelor, acesti meditatori blocheaza manifestarea patimilor grosiere.

Cu toate acestea, ei de fapt nu elimina patimile, așa că nu ating eliberarea din samsara.

Este ca si cum se cade într-un somn profund cand toată activitatea mentală grosiera inceteaza

Unii practicanți experimenteaza un efect similar, prin forța de meditației, insa este o abordare gresita pentru ca nu in acest fel se obtine eliberarea.

În cele din urmă, atunci când karma care ii mentine in aceasta stare stare se epuizeaza, activitatea lor mentală grosiera se va relua și ei se vor "trezi din somn".
------------------------------
In vremea celui de-al treilea Buddha, Buddha Kashyapa, doi pustnici au intrat în absorbția fără discriminare, ramanand în această stare timp de milioane de ani.

La putin timp dupa ce al patrulea Buddha, Buddha Shakyamuni, a trecut în parinirvana acesti pustnici au fost descoperiti intr-un lacas subteran, în apropiere de Varanasi.

Trezindu-se din starea de absorbtie acestia au întrebat unde se afla Buddha Kashyapa. Discipolii lui Buddha Shakyamuni le-au explicat că Buddha Kashyapa nu mai era în această lume, că și urmatorul Buddha, Buddha Shakyamuni deja se nascuse si parasise aceasta lume.
Auzind acestea ambii pustnici au murit.

Prin forța lor de concentrare, cei doi reusisera să se izoleze pentru o lungă perioadă de timp de problemele samsarei, insa fara sa faca de fapt niciun progres pe calea Dharmei.

----
Astfel, in loc de a încerca să suprimam discriminările este mai util să dezvoltam discriminări corecte."

Extras din "Understanding the mind" - Kelsang Gyatso
__________________

Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 11:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10