![]() |
![]() |
|
|
|
|||||||
| Înregistrare | Autentificare | Întrebări frecvente | Mesaje Private | Căutare | Mesajele zilei | Marchează forumurile citite |
![]() |
|
|
Thread Tools | Moduri de afișare |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Citat:
Nu stiu despre tine dar eu am fost implicat/ incercat/ Interventii sa ajut prieteni, copiii prietenilor, si nu direct din topor, ci usor, luati prin invaluire, cu multre pregatiri si rugaciuni, masluri, acatiste, si slujbe prin intermediul preotilor, bisericii X si a manastirii Y, si nu numai ca nu s-a putut ci acestia faceau ca toti dracii si au fugit. Ceva, ceva am reusit macar sa le aducem la cunostinta ca ne rugam pentru ei. In anii 80 parca, am fost martor la una din exorcizarile Parintelui Ilarion Argatu, Dumnezeu facand posibil ca eu sa ma aflu intamplator in fata chiliei lui din manastirea Cernica, de fapt in curtea, spatiul verde din fata chiliei. Initial nici nu stiam despre aceste sesiuni care erau in desfasurare. Eu pe bicicleta fiind, ma odihneam muscand dintr-un covrig, cand aud CLAR in spatele meu un nechezat de cal care se tot repeta combinat si de alte sunete si injurii, localizat in interiorul casei/chiliei de unde se rasfira un rand maricel de oameni in asteptare. Mai ca mi-a picat covrigul din mana, si am alergat pe langa toti, copil fiind sa vad cu ochii mei ce se intampla. Parintele era cu o femeie pe care o tinea cumva in cravasa si in brate care necheza toti fiind inconjurati din ce se vedea, de familia acelei femei. https://www.youtube.com/watch?v=vBO9...;t%20available.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal. «τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·» Last edited by cozia; 20.10.2025 at 15:48:42. |
|
#2
|
|||
|
|||
|
Citat:
Eu prin fiecare parohie cunosc și oameni tineri care au și studiat la facultăți grele și au și familii, deci Dumnezeu ar fi lucrat cu toți și cu cei care stau departe dacă ar fi vrut. Citat:
Deci probabil că e o realitate lunară să vadă cazuri grele pt unele mănăstiri, la un algoritm de mii de oameni apare câte o situație.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Citat:
Nu am vazut ca preotii sau monahii sa se planga de acest fenomen de neparticipare a indracitilor la slujbe asa cum era pe vremuri. La mine in Parohie vine un tata tanar, solid care isi care copilul, amaratul de el, maricel de vre-o 7-8 anisori, pe umar, copilul fiind pe burta incovoiat, cu capul in jos. Biserica insa fiind mica nu poate sa intre prea mult fara sa deranjeze "ätmosfera de rugaciune liturgica" sau sa gaseasca un coltisor unde sa-l puna pe pamant pe amarat in asteptarea preotului. Sta omul ce sta pe la intrare, mai loveste pe cativa cu picioarele copilului dupa care n-are ce face si pleaca. Citat:
De ce crezi ca nu-i vrea nimeni pe preotii tineri cu fumuri in cap? Majoritatea tragem spre tradite si vindecare duhovniceasca taraneasca din topor, unde preotii si monahii se lupta practic corp la corp cu necuratul, urlete, lichide, scuipaturi, mai fac si pe ei. Aia este lupta, nu "toate-s bune si frumoase stimata marchiza" Din nou, parerea mea...ca doar stii ca eu sunt foarte doritor de participare la proceduri de genul asta pe care le consider adevarata medicina sufleteasca, nu antidepresantele care tin manifestarile dracesti sub control toata viata.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal. «τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·» Last edited by cozia; 25.10.2025 at 20:27:54. |
|
#4
|
|||||
|
|||||
|
Citat:
Citat:
Văd că nici de Sfântul Vasile, 1 ianuarie PF Daniel nu a mai permis să se citească dezlegările, de un real folos, practic, meditativ-reflexiv, la cuvintele ecteniilor. Citat:
Citat:
Citat:
Păi sunt și preoți tineri râvnitori, auzisem un preot de mir că i-a spus unui călugăr care dorea să-l ocrotească să nu citească moliftele, că moliftele sunt pentru preoți - egal dacă de mir sau ieromonahi. Dar tot același preot spunea că după niște dezlegări, a avut copilul lui ceva tulburări și a stat numai în rugăciuni să-l echilibreze. Mă gândesc la un thread despre Sfântul Maslu.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Citat:
Deși sunt cazuri in care au existat posedați si oameni sub controlul demonilor, totuși, sa nu ignoram faptul ca probleme psihice, sau chiar de ordin psihiatric necesita ajutor medical si chiar medicamentos. De exemplu, gândurile depresive, pot fi de grad mediu sau sever. Dacă se ajunge la sever, si nu se mai poate sa fie ținute in frâu, trebuie ajutor medicamentos. Dacă depresia e cronica la fel, e foarte important ajutorul oferit de psihologi / psihiatri si medicamentele aferente dacă este cazul. Deseori observ ca in unele zone sociale se face o grava confuzie între problemele ce țin de posedați si probleme psihice.
__________________
Și dacă se scoală cineva asupra unuia, doi pot să-i stea împotrivă; și funia împletită în trei nu se rupe ușor. (Eclesiastul 4:12) Dumnezeu e Iubire :) Căci prin cuvintele tale vei fi îndreptățit și prin cuvintele tale vei fi condamnat (Matei 12:37) |
|
|