Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2008, 00:34:58
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Multumesc la toti pt sfaturi e tarziu eu merg la somn noapte buna tuturor cu ingerasi Domnul sa va dea somn linistit!Doamne ajuta
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2008, 00:36:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Multumesc la toti pt sfaturi e tarziu eu merg la somn noapte buna tuturor cu ingerasi Domnul sa va dea somn linistit!Doamne ajuta
Somn linistit, minte inteleapta si o saptamana binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.12.2008, 00:39:36
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Doamne, Alicia, unde bat si ce intelegi tu ! Pai vezi, ce-ti spuneam si eu si Geo, mintea si imprastierea ei. Gandul ce lucreaza in voie, atunci cand mintea e imprastiata in zeci de directii. Pai, draga Alicia nici la scoala sau acasa cand vrei a invata ceva si te gandesti la N lucruri , oare cum se numeste ? Imprastiere, mantuiala, lucru facut pe jumatate. Deci, credinta nu are jumatati de masuri , ori este, ori nu este. Da ? Astept alte framantari ale tale.
Si ce trebuia sa fac sa nu intru acolo ce sa fac sa astept pana imi scrieti ,sa ma rog?nu inteleg ce era bine sa fac
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2008, 00:46:39
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Implicit

O sa mai intru maine cu alte intrebari eu pot mai mult seara ziua nu am cand.Doamne ajuta
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2008, 00:53:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alicia Vezi mesajul
Si ce trebuia sa fac sa nu intru acolo ce sa fac sa astept pana imi scrieti ,sa ma rog?nu inteleg ce era bine sa fac
Aici am vrut sa te aduc Alicia sa-ti arat ce inseamna graba, pripeala, imprastierea mintii. Acelasi lucru se intampla si la Biserica , asa cum tu singura spuneai, nu-ti mai place ceva sau vorbeste cineva, gata, s-a rupt firul, trairea. Deci mult mai multa ordine in viata ta, in gandurile tale. Toate cele cu folos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2008, 01:03:55
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, cred ca stii ca nu dam vina pe diavol ca sa ne disculpam, ci pentru a constientiza de unde vine influenta negativa; ca doar se spune: "cercetati duhurile". El, diavolul, exista, ne vrea raul tot timpul, nu doarme si incearca sa ne influenteze in rau cat poate. Prin rugaciune intr-adevar il tinem la distanta. Nu il putem nimici, doar tine la distanta, ca sa nu ne faca rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2008, 05:01:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cristian, cred ca stii ca nu dam vina pe diavol ca sa ne disculpam, ci pentru a constientiza de unde vine influenta negativa; ca doar se spune: "cercetati duhurile". El, diavolul, exista, ne vrea raul tot timpul, nu doarme si incearca sa ne influenteze in rau cat poate. Prin rugaciune intr-adevar il tinem la distanta. Nu il putem nimici, doar tine la distanta, ca sa nu ne faca rau.
Existenta lui si forta raului asupra noastra sunt reale si nu pun la indoiala asa ceva, dar nu toate leneviile , imprastierile noastre sunt datorate lui. Eu tocmai asta vroiam a arata. Pentru ca a arunca toate pe seama lui , este un semn de lasitate. Eu ma refeream la situatia expusa la subiectul de mai sus, in contextul respectiv, in rest sunt intru totul de acord cu cele spuse de tine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2008, 05:47:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata o diferenta pe care nu am facut-o pana azi. Multumesc, Cristiane, pentru atentionare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se intampla? alex.petrisor Despre Biserica Ortodoxa in general 4 10.02.2020 15:14:15
Se intampla din nou... Hector Biserica Romano-Catolica 176 21.09.2011 12:00:04
Nu stiu ce mi se intampla.. Z.Lidia Vrajitoria 10 31.08.2008 14:47:08
Ce se intampla? Mirela333 Biserica Ortodoxa Romana 0 06.08.2008 19:34:45
Ce se intampla? Mirela333 Generalitati 0 06.08.2008 19:00:56