Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 03.05.2009, 19:29:35
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

n-am vrut sa incoltesc pe nimeni, Doamne fereste de vreun gand rau! Daca s-a simtit cineva asa, imi cer iertare.


Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 03.05.2009, 20:18:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E bine când , totuși , ajungi la o concluzie ceva mai înțeleaptă, cât despre Sfânta Biserică , ori și cum ar fi, Sfânta Slujbă de Duminică nu durează nici unde doar o oră și, cel puțin în Bisericile Ortodoxe. Cât despre observații, poți să le faci , dar nu încolți pe cel deja încolțit de altul, cum era cazul lui Mirela. Nu era nici pe de parte cazul ! ! ! Doamne ajută ! +

Har si Pace de la Domnul!
[/quote]

Cristian, poate ca ar fi bine sa-i mai scrii cate un cuvant de invatatura si Mirelei, nu numai sa te adresezi exclusiv celor, care vor sa-i arate ca are unele greseli, ce trebuie indreptate. Poate de la tine primeste un sfat bun, daca in rest este refractara.
Daca intervii numai intr-o directie, inseamna ca esti de acord cu ce scrie ea, inclusiv toate aberatiile si injuriile, adica sustii o atitudine neortodoxa, ceea ce nu cred ca este in intentia ta. Cu vorba buna si duhul blandetii, de care esti in stare, multe lucruri se pot indrepta.
Iti multumesc.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 03.05.2009, 20:22:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cristian, poate ca ar fi bine sa-i mai scrii cate un cuvant de invatatura si Mirelei, nu numai sa te adresezi exclusiv celor, care vor sa-i arate ca are unele greseli, ce trebuie indreptate. Poate de la tine primeste un sfat bun, daca in rest este refractara.
Daca intervii numai intr-o directie, inseamna ca esti de acord cu ce scrie ea, inclusiv toate aberatiile si injuriile, adica sustii o atitudine neortodoxa, ceea ce nu cred ca este in intentia ta. Cu vorba buna si duhul blandetii, de care esti in stare, multe lucruri se pot indrepta.
Iti multumesc.[/quote]

Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 03.05.2009, 20:40:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din Patericul egiptean

PENTRU MARELE VASILE
Spunea unul din batrani, ca Sfantul Vasile mergand la o viata de obste, dupa
cuviincioasa invatatura, a zis egumenului: ai vreun frate aici care sa aiba
ascultare? Iar el a zis lui: toti robii tai sunt si se sarguiesc sa se mantuiasca,
stapane. Iarasi a zis lui: ai cu adevarat vreunul care sa aiba ascultare? Iar acela ia
adus lui un frate. Si l-a intrebuintat pe el marele Vasile slujitor la masa. Iar
dupa ce a gustat, i-a dat lui de s-a spalat. Si i-a zis sfantul Vasile: vino sa-ti dau
si eu sa te speli! Iar el a primit, turnand sfantul apa. Si i-a zis lui: cand voi intra
in biserica, vino sa te fac diacon! Si dupa ce s-a facut aceasta, l-a facut preot si la
luat cu sine la episcopie pentru ascultarea lui.

Ioan 13, 10:
Iisus i-a zis: Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 03.05.2009, 20:47:07
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cristian, poate ca ar fi bine sa-i mai scrii cate un cuvant de invatatura si Mirelei, nu numai sa te adresezi exclusiv celor, care vor sa-i arate ca are unele greseli, ce trebuie indreptate. Poate de la tine primeste un sfat bun, daca in rest este refractara.
Daca intervii numai intr-o directie, inseamna ca esti de acord cu ce scrie ea, inclusiv toate aberatiile si injuriile, adica sustii o atitudine neortodoxa, ceea ce nu cred ca este in intentia ta. Cu vorba buna si duhul blandetii, de care esti in stare, multe lucruri se pot indrepta.
Iti multumesc.
Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
[/quote]
Ce dragoste e aceea, daca asisti cum greseste sinuspui un cuvant?!? Si asisti cum jigneste si accepti, tacand?!?
Reply With Quote
  #96  
Vechi 03.05.2009, 21:01:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
Ce dragoste e aceea, daca asisti cum greseste sinuspui un cuvant?!? Si asisti cum jigneste si accepti, tacand?!?[/quote]

Dragă Anca , de câte ori nu am fost "călcat în picioare", înjosit, și câți oare rânjeau pe la colțuri ? Pâna la urmă ești mult , cu mult mai vrednică ca mine, pentru a-ți fi apărător și apoi nu doresc să vă rănesc pe nici una din voi două.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 03.05.2009, 21:28:34
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce dragoste e aceea, daca asisti cum greseste sinuspui un cuvant?!? Si asisti cum jigneste si accepti, tacand?!?
Dragă Anca , de câte ori nu am fost "călcat în picioare", înjosit, și câți oare rânjeau pe la colțuri ? Pâna la urmă ești mult , cu mult mai vrednică ca mine, pentru a-ți fi apărător și apoi nu doresc să vă rănesc pe nici una din voi două.
[/quote]

Cristian, chiar te rog sa nu ma aperi pe mine, caci acele cuvinte nu ma ating in nici un fel.
Asa cum Pr. Arsenie Papacioc isi facea ganduri in privinta tortionarilor, nu in privinta sa, aflat realmente pe pragul dintre viata si moarte, tot asa imi fac si eu ganduri, cum se poate mantui un om care, jigneste in mod repetat si gratuit; si imi plange inima, crede-ma. In mod normal nu as fi vrut sa scriu acest lucru; dar asa e.
Nu se pune problema de a rani, cí de a vindeca!
Nu te concentra la mine, caci multe viscole mi-au intarit radacinile; nu ma clatin eu cu una cu doua.
Dar intinde o mana celui care se scufunda.
Degeaba stim ce e dragostea, daca atunci cand putem darui dragoste nu o dam.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.05.2009, 22:55:41
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda!!!
Pana la urma,sa ne spalam sau nu?Adica,cand sa ne spalam sau nu?Deci,nu prea s-a inteles acest subiect,oricum mizez pe spalat,mai ales atunci cand ai ascultare la grajd si intra mirosul,nu doar in haine,ci si in piele.
Cristi,sa stii ca Slujba de Duminica tine cateva ore,adica pana in 5 ore,depinde de biserica,dar si de praznuirea zilei respective,insa Sfanta Liturghie din cadrul slujbei de duminica,si nu numai,tine o ora si jumatate,exact cat a precizat cineva pe-aici...maxim 2 ore.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.05.2009, 23:34:12
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pentru ClaudiuT:

In general vorbind, sfaturile sunt bune, dar trebuiesc date numai celor care le cer.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.05.2009, 23:57:09
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cristian, poate ca ar fi bine sa-i mai scrii cate un cuvant de invatatura si Mirelei, nu numai sa te adresezi exclusiv celor, care vor sa-i arate ca are unele greseli, ce trebuie indreptate. Poate de la tine primeste un sfat bun, daca in rest este refractara.
Daca intervii numai intr-o directie, inseamna ca esti de acord cu ce scrie ea, inclusiv toate aberatiile si injuriile, adica sustii o atitudine neortodoxa, ceea ce nu cred ca este in intentia ta. Cu vorba buna si duhul blandetii, de care esti in stare, multe lucruri se pot indrepta.
Iti multumesc.
Vă respect și vă iubesc pe cei ce i-am găsit aici in urmă cu aproape trei ani. Și totuși :
[/quote]

În asemenea cazuri îmi aduc aminte de sfatul unui domnitor înțelept către fiul său :"...în gâlceava muierilor să nu te-amesteci...".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
spalam miercurea si vinerea? steliana-steli Postul 2 12.08.2011 11:18:29
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare de ce? romi2000 Din Vechiul Testament 10 02.06.2010 14:00:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27