Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 02.09.2009, 11:11:32
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Al treilea articol din crezul publicat de ei spune că ei cred: "Că Sfintele Scripturi ale Vechiului și Noului Testament au fost scrise sub inspirația lui Dumnezeu, conțin o revelație completă a voii Lui pentru om și sunt singurul indreptar infailibil de credință și practică." Și acest lucru sună bine; dar este fals, absolut fals. Adventiștii de ziua a șaptea nu cred că Scripturile Vechiului și Noului Testament conțin revelația completă a voii lui Dumnezeu pentru om și nici nu tratează aceste scripturi ca și cum ar fi "singurul lor indreptar infailibil de credință și practică," deoarece ei cred că scrierile profetului lor, doamna E.G. White, sunt și ele inspirate de Dumnezeu; ei cred că aceste scrieri conțin o revelație mai completă a voii lui Dumnezeu pentru om și că sunt infailibile. Ba mai mult, ei fac din credința in aceste scrieri un test de credință și apartenență al biserica lor. Toate acestea sunt dovezi cat se poate de clare.
Doamna White a pretins neincetat că scrierile ei sunt inspirate de Dumnezeu și le-a pus pe aceeași treaptă cu Biblia. Ea spune:
"Am luat prețioasa Biblie și am inconjurato cu cateva mărturii pentru biserică, pentru poporul lui Dumnezeu. Am spus că astfel sunt implinite nevoile aproape tuturora. "(Mărturii, Vol. 2, p. 605; Vol. 5, p. 664).
Conform cu 2 Tim. 3:16,17, doar Biblia e o călăuză suficientă către rai și-l echipează pe omul lui Dumnezeu cu toate faptele bune. Dar doamna White adaugă Bibliei scrierile ei; de fapt o inconjoară cu ele. Cu amandouă pe aceeași poziție, ea spune "sunt implinite nevoile aproape tuturora."
Pretenția că scrierile doamnei White sunt infailibile a fost făcută in 1911. In acel an au declarat că scrierile ei sunt "singurul interpret infailibil al principiilor BiblieiSemnul fiarei, de G.A. Irwin, p. 1). " (
Prin urmare, ei susțin că Biblia nu e singurul lor crez, nu se explică singură și nici nu reprezintă singurul lor indreptar infailibil de credință și practică. Dimpotrivă, credința in doamna White și scrierile ei e cel mai important lucru, principalul articol de credință, dar care nu e publicat.
Nu e neobișnuit să-i auzi pe membrii mai bătrani spunand "Dacă aș renunța la credința in doamna White, aș renunța la tot." Acest lucru dovedește că totul este bazat pe ea in această biserică. A nu crede in ea reprezintă cea mai mare erezie și atrage asupra cuiva numele de apostat. Inainte de a te alătura bisericii lor auzi foarte puțin sau chiar nimic despre doamna White; dar după ce te-ai alăturat, auzi numele ei in mod repetat, ca autoritate in toate lucrurile - doctrină, dietă, imbrăcăminte și disciplină.
Despre aceia care nu acceptă viziunile ei de prima dată, doamna White spune,
"nu trebuie dați de-o parte, ci trebuie tratați cu indelungă răbdare și dragoste frățească, pană ce iși găsesc locul și se pronunță pro sau contra."
Dar, "dacă luptă impotriva viziunilor" atunci ea spune "biserica să știe că aceștia greșesc" (Mărturii, Vol. I., p. 328).
Aceasta e o dovadă că, in cele din urmă, după cum scrie insăși doamna White, credința in scrierile ei reprezintă un test de credință și de apartenență la această biserică.
Prin urmare, nu numai membrii din biserică, ci biserici intregi au fost scoși din părtășie pentru că n-au crezut in viziunile doamnei White. Pentru a scăpa de membrii care n-au crezut in inspirația ei, biserici intregi au fost divizate și reorganizate de către oficialități bisericești, fără consimțămantul lor, testul pentru a intra in noua organizație fiind reprezentat de credința in doamna White și scrierile ei. In octombrie 1913, biserica lor din St. Louis, Mo., a fost divizată in acest mod. Ultimele trei intrebări puse acelora care doreau să se alăture bisericii reorganizate au ost acestea:
"11. Crezi că biserica rămasă trebuie să aibă duhul profeției?
"12. Crezi in duhul profeției manifestat in doamna E.G. White?
"13. Crezi in reforma sănătății așa cum e prezentată in Biblie și prin duhul profeției?"
Acestea sunt dovezi suficiente pentru a arăta că "Biblia și numai Biblia" nu reprezintă crezul adventiștilor de ziua a șaptea. E vorba de Biblie și de altceva; Biblia și doamna White.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #992  
Vechi 02.09.2009, 11:51:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
ei cred că aceste scrieri conțin o revelație mai completă a voii lui Dumnezeu pentru om și că sunt infailibile............Doamna White a pretins neincetat că scrierile ei sunt inspirate de Dumnezeu și le-a pus pe aceeași treaptă cu Biblia......credința in doamna White și scrierile ei e cel mai important lucru, principalul articol de credință...........nu numai membrii din biserică, ci biserici intregi au fost scoși din părtășie pentru că n-au crezut in viziunile doamnei White.......Acestea sunt dovezi suficiente pentru a arăta că "Biblia și numai Biblia" nu reprezintă crezul adventiștilor de ziua a șaptea. E vorba de Biblie și de altceva; Biblia și doamna White.
Domnule Iustin, toate elucubratiile de mai sus ar putea dovedi ca chiar sunteti angajatul celor de la white exposed, altfel nu mai stiu ce sa cred. Afirmatii absurde ce sunt negate de chiar doctrina Bisericii Adventiste, cu atat mai mult ele nu apartin dnei White. Cred ca nu ar strica putina decenta....
  #993  
Vechi 02.09.2009, 18:24:46
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Ce te deranjează în ceea ce scrie Iustin? Poți să combați punctual?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #994  
Vechi 02.09.2009, 20:07:48
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ce te deranjează în ceea ce scrie Iustin? Poți să combați punctual?
Punctual am selectat din postarea dlui Iustin chiar pasajele ce le stiu eu personal in contradictie si cu ce afirma Ellen White in scrierile ei, si cu marturisirea de credinta a adventistilor de ziua a saptea. De aceea mi se par atat de aberante aceste acuze. Ale site-ului respectiv, nu ale dlui Iustin. Dansul doar repeta ce au spus altii deja si n-ar avea nici o vina daca nu ar avea la dispozitie mijloacele de informare in acesta privinta.
  #995  
Vechi 02.09.2009, 20:39:13
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Punctual am selectat din postarea dlui Iustin chiar pasajele ce le stiu eu personal in contradictie si cu ce afirma Ellen White in scrierile ei, si cu marturisirea de credinta a adventistilor de ziua a saptea. De aceea mi se par atat de aberante aceste acuze. Ale site-ului respectiv, nu ale dlui Iustin. Dansul doar repeta ce au spus altii deja si n-ar avea nici o vina daca nu ar avea la dispozitie mijloacele de informare in acesta privinta.
Mestere ,posibil sa existe si exagerari dar daca jumate sau mai putin din aceste lucruri sunt adevarate, atunci cu totii va aflati in inselare mare. Eu nu cred ca ce spune Canright sunt niste inventii, poate e subiectiv, dar asa cum va cunosc cred ca majoritatea faptelor relatate de el sunt reale chiar daca zici tu ca ar fi exagerate. Aceste fapte au fost mai repede ascunse de liderii vostri si scoase din editiile mai noi ale cartilor dnei White fapt care se inscrie logic in profilul vostru, de a nega tot ce va aduce atingere. Inteleptul se razgandeste adeseori, nebunul niciodata.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #996  
Vechi 02.09.2009, 21:44:55
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ce te deranjează în ceea ce scrie Iustin? Poți să combați punctual?
Sfatuiti-l pe domnul Iustin sa posteze "punctual". Cum poti sa combati un articol (sau mai mullte) copiat si plin de minciuni (cam o minciuna la fiecare fraza, in medie)?
  #997  
Vechi 02.09.2009, 22:01:45
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Mestere ,posibil sa existe si exagerari dar daca jumate sau mai putin din aceste lucruri sunt adevarate, atunci cu totii va aflati in inselare mare. Eu nu cred ca ce spune Canright sunt niste inventii, poate e subiectiv,
Sunteti disperat domnule Iustin. Va agatati de scrierile lui DM Canright, in speranta ca macar jumatate din afirmatiile lui ar fi adevarate. Se pare ca ati devenit chiar un discipol al acestui om oscilant, care spunea ceva intr-o zi, in ziua urmatoare spunea contrariu pentru ca apoi sa revina la ce a spus in prima zi si apoi sa se rasgandeasca iarasi... si tot asa. Acest lucru il demonstreaza articolele sale publicate de-a lungul vremii.

In ceea ce priveste subiectivismul lui DM Canright: acesta s-a manifestat in mod pregnant. Ellen White a facut unele greseli. Dar, aceste greseli, plasate in alta perioda de timp sau in alte imprejurari decat cele in care au avut loc, deformeaza total adevarul. Ex: Ellen White a avut unele temeri exagerate, nebiblice, referitoare la iad si chinuri. Dar, acest lucru s-a intamplat in tineretea ei, cand era o credincioasa din biserica metodista. Rauvoitorii speculeaza aceasta temere gresita a tinerei Ellen White.

Idolul dvs. (DM Canright) ar fi un "bun politician" al zilelor noastre. Sper sa va rezumati doar la ai citi articolele si sa nu copiati si din caracterul lui (si sa sfarsiti ca el).
  #998  
Vechi 02.09.2009, 22:47:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Mestere ,posibil sa existe si exagerari dar daca jumate sau mai putin din aceste lucruri sunt adevarate, atunci cu totii va aflati in inselare mare. Eu nu cred ca ce spune Canright sunt niste inventii, poate e subiectiv, dar asa cum va cunosc cred ca majoritatea faptelor relatate de el sunt reale chiar daca zici tu ca ar fi exagerate. Aceste fapte au fost mai repede ascunse de liderii vostri si scoase din editiile mai noi ale cartilor dnei White fapt care se inscrie logic in profilul vostru, de a nega tot ce va aduce atingere. Inteleptul se razgandeste adeseori, nebunul niciodata.
Daca ar fi fost doar exagerari, nu m-as fi sesizat (ar fi de inteles pentru o persoana precum Canright), insa toate ideile pe care le-am punctat sunt false.

Cat priveste "lucrurile ascunse" de lideri, reiterez sfatul meu: aveti posibilitatea de a verifica editiile mai vechi ale cartilor, si chiar originalul, apoi puteti emite judecati de valoare.

Sa stiti ca au fost facute analize ale manuscriselor chiar de grafologi. Era imposibil pentru un om de acum un secol jumatate (si cu educatie incompleta) sa detina atatea informatii verificate abia azi in domeniul educatiei, medicinei si nu in ultimul rand al teologiei. S-a suspectat o contrafacere in editiile mai noi le cartilor.
  #999  
Vechi 03.09.2009, 00:33:14
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Sunteti disperat domnule Iustin. Va agatati de scrierile lui DM Canright, in speranta ca macar jumatate din afirmatiile lui ar fi adevarate. Se pare ca ati devenit chiar un discipol al acestui om oscilant, care spunea ceva intr-o zi, in ziua urmatoare spunea contrariu pentru ca apoi sa revina la ce a spus in prima zi si apoi sa se rasgandeasca iarasi... si tot asa. Acest lucru il demonstreaza articolele sale publicate de-a lungul vremii.

In ceea ce priveste subiectivismul lui DM Canright: acesta s-a manifestat in mod pregnant. Ellen White a facut unele greseli. Dar, aceste greseli, plasate in alta perioda de timp sau in alte imprejurari decat cele in care au avut loc, deformeaza total adevarul. Ex: Ellen White a avut unele temeri exagerate, nebiblice, referitoare la iad si chinuri. Dar, acest lucru s-a intamplat in tineretea ei, cand era o credincioasa din biserica metodista. Rauvoitorii speculeaza aceasta temere gresita a tinerei Ellen White.

Idolul dvs. (DM Canright) ar fi un "bun politician" al zilelor noastre. Sper sa va rezumati doar la ai citi articolele si sa nu copiati si din caracterul lui (si sa sfarsiti ca el).
Oscilanta in credinta a fost si Ellen White, mai ales in tinerete, dupa cu tu recunosti cu acele greseli. Atunci, ce baza se pot pune pe asazisele ei revelatii care picau ,,la fix,, pentru a confirma diferite teorii ale liderilor de moment??! Asa face un profet adevarat? Care profet a trait cum a trait ea, in indestulare? La aceste fapte nu raspundeti decat atacandu-l pe Canright si pe mine. De ce nu raspundeti punctual? Oricum nu a fost numai el. Iata si marturia acestor oameni cu cartile lor despre vedeniile false si plagiatul dnei White:
-Jack W. Provonsha, "Era Ellen White o escroacă?" fotocopiată (Loma Linda University, Departamentul religie, 1980). - [Uriah Smith, ed.], "Plagiatul," Review 24 (6 Septembrie1864): 120.
- [Francis M. Wilcox, ed.], "Sunteți o plagiatoare?" Review 99 (23 Martie 1922): 32.
.-Uniunea pastorilor de la [Healdsburg], "E doamna E. G. W. o plagiatoare? " Healdsburg [California] Enterprise, 20 Martie1889, p. 1. -Robert W. Olson, "Folosirea de către EGW a surselor neinspirate,"

-Donald R. McAdams, "Vederi schimbătoare despre inspirație: Studii despre Ellen G. White in anii 1970," Spectrum 10, nr. 4 (Martie 1980):

Iata ce spune si Walter Reain lucrarea ,,Minciuna Alba,,:
Dar lucrurile se schimbau in anii 1850 și 1860. In ciuda ajutorului pe care-l primea de la cei din jurul ei (și de la ingerii care apăreau și dispăreau tot timpul), a căpătat acum o nouă abilitate care avea să dea tonul pentru restul vieții ei. Cu o educație nu prea impresionantă de numai trei clase, se știa că citește, iar insemnările de mai tarziu arată că citea neincetat. In anii 1970 a ieșit la lumină că fusese instruită in această artă de aproximativ 500 de cărți și articole din biblioteca ei și din acelea la care avea acces. O lumină și mai puternică arată că s-a folosit mai mult material decat se știe chiar de către personalul de la Fundația White și fuseseră invățați să fie la curent cu toate aceste lucruri. Pană la acest moment, invățase un stil de copiat mai liberal, care de atunci pană in ziua de azi e cunoscut sub numele de imprumut.
Indiferent de acest gen de ajutor uman, plus alți asistenți, editori, secretari și alte ajutoare --Ellen White se incăpățana să spună că totul venea de la Dumnezeu. De pe vremea celui de-al doilea volum din Daruri spirituale (1860) spunea:
Atunci cand relatez sau scriu o viziune, sunt la fel de dependentă de Duhul lui Dumnezeu ca și atunci cand am viziunea. Mi-e imposibil să-mi amintesc lucruri care mi-au fost arătate dacă Domnul nu mi le amintește atunci cand El vrea să le relatez sau să le scriu. "

Această afirmație uimitoare depășește cu mult ceea ce au pretins scriitorii Bibliei; și de fapt depășea orice afirmație pe care o făcuse ea insăși pană atunci. Aceste pretenții erau contagioase. Alții au preluat chemarea ei și o tot folosesc de atunci incoace. Faptul că alții au preluat motto-ul pe care profetul l-a stabilit ilustrează că e intotdeauna un avantaj să fi lider. George A. Irwin (președinte al Conferinței generale din 1897-1901) a urmat-o afirmand intr-un tractat intitulat "Semnul fiarei" (1911) că:
Din punctul de vedere a luminii care a venit prin Spiritul profeției [scrierile doamnei White] va fi luată in discuție această intrebare, cu credința că Spiritul Profeției e singurul interpret infailibil al principiilor biblice deoarece prin acest mijloc, Hristos dă adevăratul sens a propriilor Sale cuvinte .

Nimeni nu s-a ridicat atunci impotriva acestei afirmații. Acest lucru arată cat de departe și cat de repede poate ajunge o fată de la țară cu relații adecvate. Așa cum spunea Ellen tuturor legăturile ei mergeau pană in varf.
http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/egw17.htm
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #1000  
Vechi 03.09.2009, 00:41:24
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Daca ar fi fost doar exagerari, nu m-as fi sesizat (ar fi de inteles pentru o persoana precum Canright), insa toate ideile pe care le-am punctat sunt false.

Cat priveste "lucrurile ascunse" de lideri, reiterez sfatul meu: aveti posibilitatea de a verifica editiile mai vechi ale cartilor, si chiar originalul, apoi puteti emite judecati de valoare.

Sa stiti ca au fost facute analize ale manuscriselor chiar de grafologi. Era imposibil pentru un om de acum un secol jumatate (si cu educatie incompleta) sa detina atatea informatii verificate abia azi in domeniul educatiei, medicinei si nu in ultimul rand al teologiei. S-a suspectat o contrafacere in editiile mai noi le cartilor.
O comparație intre Dorința veacurilor și diferitele vieți ale lui Hristos disponibile in zilele ei arată că s-a inspirat mai mult sau mai puțin [italice adăugate] nu numai din autorii menționați mai sus de W. C. White, ci și din March, Harris și alții. 2

Articolul lui Olson, care poate constitui una din cele mai revelatorii mărturisiri făcute de Fundația White, merită studiat in detaliu. Dacă ar fi fost răspandit, chiar și la scară mică, publicului in general și bisericii la scară largă (ceea ce nu s-a intamplat acum cand scriu aceste randuri), poate că această carte n-ar mai fi fost scrisă. Adesea, numai "cel dinăuntru" care adună așa numitele informații "top secret" știe unde să trimită și ce să trimită dacă ar privilegiul să știe că există astfel de informații.
A scrie sau a spune că "indatorarea lui Ellen White față de alți autori e un fapt recunoscut de mult de adventiștii de ziua a șaptea" e doar o continuare a minciunii albe. Deși tehnic e adevărat că, incă din anii 1880, biserica a inceput o acțiune de corectare referitor la folosirea materialelor altora in numele lui Dumnezeu și a lui Ellen, declarațiile au fost făcute totdeauna intr-un spirit de apărare și justificare rapidă.
Articolul lui William S. Peterson, dintr-un număr al lui Spectrum din 1971, avea să atragă asupra sa o grămadă de acuzații spirituale care, in limbajul șoferului de camion, ți-ar zbarli părul pe tine. Se spunea că nu era adevărat că Ellen imprumutase. De la acel număr din toamnă pană in anii 1980 jurnalul a continuat să aducă acuzații și contraacuzații, negări și dezmințiri care incearcă să respingă orice sugestie că ar fi inclus vocabularul altcuiva sau ar fi fost influențată in scrierile ei.
Pană cand Neal C. Wilson, președinte al Conferinței generale, nu le-a scris celor 18 membri ai comitetului special de la Glendale inființat pentru a revizui cantitatea de descoperiri despre ,,imprumuturile,, lui Ellen, cititorii lui Adventist Review n-au aflat că folosise lucrările altora pentru "informații descriptive, biografice, istorice, spirituale și științifice." După cum i-a arătat unul din membrii comitetului lui Wilson, "Nu mai rămane loc pentru altceva decat pentru revelația directă. Asta trebuie să decidem?" 5 Cu siguranță că personalul de la Fundația White știuse tot timpul că majoritatea bisericii era neinformată despre cantitatea și amploarea ,,imprumuturilor,, ei.

Sunt prea multe persoane care dovedesc cat de mult s-a "imprumutat" Ellen White din alti scriitori. Si ei toti sunt schimbatori precum Canright?
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17