Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 17.09.2009, 10:59:02
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar tu poti sa imi raspunzi daca ai citit Lectures on Gravitation de Feynman?
Doamne-ajuta!

De ce iti este greu sa raspunzi la o intrebare simpla? Eu pot sa iti raspund. Nu am citit Lectures on Gravitation de Feynman. Fratia ta pote sa raspunda la intrebarea mea?
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #502  
Vechi 17.09.2009, 10:59:38
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Topcat, te rog, poti sa-mi raspunzi daca ai citit cele 3 carticele cu "Marturii din Tara Fagarasului"? Sau, macar, una din ele?
Inca astept sa imi spui de ce comentariile mele la pasajele alea din biblie nu ti-au placut. Cu argumente, te rog, nu doar etichete.
  #503  
Vechi 17.09.2009, 11:23:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

De ce iti este greu sa raspunzi la o intrebare simpla? Eu pot sa iti raspund. Nu am citit Lectures on Gravitation de Feynman. Fratia ta pote sa raspunda la intrebarea mea?
Sigur ca pot, mai ales ca stiai raspunsul dinainte
Si, ce e cu asta?
  #504  
Vechi 17.09.2009, 11:25:16
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cu tot dragul

Doamne-ajuta!

Comentariile fratiei tale seamana cu raspunsurile date de Dan Brown la intrebarile unui jurnalist care il intreba ce dovezi are in favoarea teoriilor lansate prin "Codul lui Da Vinci". Toate raspunsurile sale erau de genul: nu am nici o dovada certa, dar toate cercetarile mele ma fac sa cred ca...

Cele ce ai scris acolo sunt o interpretare proprie fratiei tale. Nu scrie nicaieri in Vechiul sau Noul Testament, si nici nu lasa sa se inteleaga, ca Pamantul ar fi plat. O astfel de lecturare a textelor biblice este, pentru mine, comica. Pentru ca dezvaluie, nu numai lipsa de lectura a Sfintei Scripturi, dar si o doza mare de teribilism adolescentin. Sa te apuci sa discuti despre ceva ce nu cunosti este un risc pe care un om matur nu si-l permite, dar care, la un tanar, are farmecul sau comic.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #505  
Vechi 17.09.2009, 11:44:26
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Sigur ca pot, mai ales ca stiai raspunsul dinainte
Si, ce e cu asta?
In aceste 3 carticele sunt adunate marturii (sute) ale unor oameni care l-au cunoscut pe Parintele Arsenie Boca. Multi dintre ei sunt inca in viata si dupa ce citesti aceste carticele poti merge in zona Sambata (intre Fagaras si Sibiu) si poti discuta direct cu ei. O sa te lamuresti mult mai repede si mai profund in ceea ce priveste crestinismul. Sa crezi inseamna sa faci, nu doar sa intelegi. Decat sa scrii 2000 de mesaje in care sa te contrazici fara nici un rezultat, mai bine citeste aceste 3 carticele (iti ia cateva ore) si apoi (cu masina faci 4 ore din Bucuresti) mergi si te cazeaza la Manastirea Brancoveanu si incearca sa dai de acesti oameni. Iti spun toate astea cu tot dragul si cu promisiunea ca am sa citesc si eu cartea pe care mi-ai recomandat-o. Sper ca nu te-am suparat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #506  
Vechi 17.09.2009, 11:51:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
In aceste 3 carticele sunt adunate marturii (sute) ale unor oameni care l-au cunoscut pe Parintele Arsenie Boca. Multi dintre ei sunt inca in viata si dupa ce citesti aceste carticele poti merge in zona Sambata (intre Fagaras si Sibiu) si poti discuta direct cu ei. O sa te lamuresti mult mai repede si mai profund in ceea ce priveste crestinismul. Sa crezi inseamna sa faci, nu doar sa intelegi. Decat sa scrii 2000 de mesaje in care sa te contrazici fara nici un rezultat, mai bine citeste aceste 3 carticele (iti ia cateva ore) si apoi (cu masina faci 4 ore din Bucuresti) mergi si te cazeaza la Manastirea Brancoveanu si incearca sa dai de acesti oameni. Iti spun toate astea cu tot dragul si cu promisiunea ca am sa citesc si eu cartea pe care mi-ai recomandat-o. Sper ca nu te-am suparat.

Doamne-ajuta!
Nu m-am suparat, nu stiu daca voi observati, insa eu nu ma supar pentru ce spuneti voi.
Insa, asa cum tie nu iti va folosi nimic din acea carte, asa si mie.
Ai putea sa imi spui la ce i-ar fi de folos natiunii asteia daca eu as deveni crestin?
  #507  
Vechi 17.09.2009, 11:58:59
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cred ca nu m-ai inteles bine. Toate aceste specii sunt evident niste rezultate ale mutatiilor/adaptarilor genetice. Dar, ca sa faci o mutatie genetica de doar 1%, inseamna sa risti enorm viata unui genom. Aceste specii sunt niste rezultate reusite ale acestor mutatii, si culmea in urma unor modificari "aleatoare" aceste specii au fost niste rezultate reusite.
Scurt pe 2: nu se putea ca prin niste fenomene aleatoare sa se obtina din prima specii reusite.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #508  
Vechi 17.09.2009, 12:09:41
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Daca natura ar fi lucrat orbeste la evolutia speciilor, ar fi trebuit ca antropologii sa descopere un numar foarte mare de fosile apartinand unor specii diferite. In felul acesta s-ar fi aratat ca au existat incercari mai mult sau mai putin reusite de a se atinge o configuratie genetica optima. Insa, tot ce avem sunt niste configuratii genetice optime care se compun ca fiind niste trepte intermediare la homo sapiens. Cum ramane cu optimizarea? S-a facut deodata?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
  #509  
Vechi 17.09.2009, 12:16:27
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu m-am suparat, nu stiu daca voi observati, insa eu nu ma supar pentru ce spuneti voi.
Insa, asa cum tie nu iti va folosi nimic din acea carte, asa si mie.
Ai putea sa imi spui la ce i-ar fi de folos natiunii asteia daca eu as deveni crestin?
Am cautat cartea pe care mi-ai recomandat-o. Nu am gasit-o la librariile de la noi.

Nu stiu in ce masura imi va folosi cartea recomandata de fratia ta, dar inutila nu-mi va fi. Asta este cert. Nici fratiei tale nu ii va fi de prisos sa citeasca cateva pagini de marturii si sa merga 2-3 zile sa vada in ce masura este adevarat ce scrie acolo. Nu vreau sa ma hazardez si sa afirm ca va fi o experienta deosebita, pentru ca nu stiu in ce masura esti fratia ta dispus sa intelegi si partea de lume pe care nu o vezi. Iti vorbesc ca unul care, asa cum am mai spus, am fost in situatia sa il neg pe Dumnezeu, deci pot intui intr-o oarecare masura logica judecatii fratiei tale. Si din aceast unghi, cred ca ti-ar fi de folos sa treci prin aceasta experienta. Pana la urma este doar un exercitiu de cunoastere. Care nu poate fi decat benefic.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #510  
Vechi 17.09.2009, 12:18:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Cred ca nu m-ai inteles bine. Toate aceste specii sunt evident niste rezultate ale mutatiilor/adaptarilor genetice. Dar, ca sa faci o mutatie genetica de doar 1%, inseamna sa risti enorm viata unui genom. Aceste specii sunt niste rezultate reusite ale acestor mutatii, si culmea in urma unor modificari "aleatoare" aceste specii au fost niste rezultate reusite.
Scurt pe 2: nu se putea ca prin niste fenomene aleatoare sa se obtina din prima specii reusite.
1. Nu e din prima
2. Exista modificari aleatoare insa din acestea ramin in viata doar cele benefice
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni pentru atei. cod_gabriel Generalitati 48 11.08.2014 07:25:49
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Pentru atei xanixade Teologie si Stiinta 84 06.04.2011 19:24:36
Cuvant pentru atei dobrin7m Generalitati 179 14.03.2011 10:03:30