Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 28.09.2009, 13:03:43
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ratiunea mea nu este depedenta de situatia mea personala sau de moralitate.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 28.09.2009, 13:07:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
ratiunea mea nu este depedenta de situatia mea personala sau de moralitate.
Dar,atunci cum ai ajuns la asemenea rationamente,daca nu printr-o experienta personala?
Sau doar iti place sa filozofezi despre ceea ce este in jurul tau?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 28.09.2009, 13:09:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Prostitutia mutileaza fizic si psihic o femeie.Este usor sa filozofezi sa spui ca e o meserie ca oricare alta.Nu este!
Si nu cred ca e cazul sa punem in carca lui Dumnezeu,alegerea unui om.
Oare nu vreti sa legalizam si prostitutia infantila?Geme Asia de asa ceva.Pana la urma "pedofilii e si ei oameni",de ce sa nu se bucure de viata?
Te-ai gandit ca poate le place ceea ce fac? Cum sa fii mutilat de ceea ce-ti place? Poate doar daca ajungi la politie pentru asta!
Nimeni nu a zis ca trebuie legalizata prostitutia infantila. De ce? Pentru ca asa cum se considera in general, nu esti destul de matur sa decizi singur si, cum ar veni, nu poti spune ca iti place sa te prostituezi! Asta e marea diferenta. Prostituatele au dreptul sa decida pt propria persoana fiind majore. Daca nu sunt, pot fi mai usor depistate daca prostitutia este legalizata.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.09.2009, 13:11:48
flegmatic
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Dar,atunci cum ai ajuns la asemenea rationamente,daca nu printr-o experienta personala?
Sau doar iti place sa filozofezi despre ceea ce este in jurul tau?
imi place sa filozofez adica sa gandesc clar si fara mila.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 28.09.2009, 13:16:45
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Drumul spre mantuire presupune evolutie.
In ce sens folosesti aici cuvintul evolutie? De evolutie personala sau a intregii societati? Nu ar fi mult mai usor sa te mintuiesti intr-o societate depravata, in care orice gest moral ar fi numaidecit apreciat de Dzeu?
Reply With Quote
  #146  
Vechi 28.09.2009, 13:21:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Te-ai gandit ca poate le place ceea ce fac? Cum sa fii mutilat de ceea ce-ti place? Poate doar daca ajungi la politie pentru asta!
Nimeni nu a zis ca trebuie legalizata prostitutia infantila. De ce? Pentru ca asa cum se considera in general, nu esti destul de matur sa decizi singur si, cum ar veni, nu poti spune ca iti place sa te prostituezi! Asta e marea diferenta. Prostituatele au dreptul sa decida pt propria persoana fiind majore. Daca nu sunt, pot fi mai usor depistate daca prostitutia este legalizata.
Nu este asa,Ai2.Nu vorbim de prostituate de lux aici,ci de prostituatele obisnuite.
O astfel de "munca" se lasa cu traume psihice,fizice-ovare facute praf,infectii,sterilitate etc.
Ca sa nu mai vorbim de alte boli cu transmisie sexuala ce pot fi letale.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 28.09.2009, 13:28:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
In ce sens folosesti aici cuvintul evolutie? De evolutie personala sau a intregii societati? Nu ar fi mult mai usor sa te mintuiesti intr-o societate depravata, in care orice gest moral ar fi numaidecit apreciat de Dzeu?
Prin evolutia fiecarui individ in parte si societatea evolueaza implicit.
Nu suntem solitari,facem parte din acelasi intreg si suntem aici pentru "a creste" impreuna.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 28.09.2009, 13:28:54
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu este asa,Ai2.Nu vorbim de prostituate de lux aici,ci de prostituatele obisnuite.
O astfel de "munca" se lasa cu traume psihice,fizice-ovare facute praf,infectii,sterilitate etc.
Ca sa nu mai vorbim de alte boli cu transmisie sexuala ce pot fi letale.
In acest sens, legalizarea ar duce numai la o imbunatatire a vietii prostituatelor actuale
Reply With Quote
  #149  
Vechi 28.09.2009, 13:29:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
imi place sa filozofez adica sa gandesc clar si fara mila.
Si filozofiile astea pe ce ti le bazezi?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 28.09.2009, 13:30:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flegmatic Vezi mesajul
nu am nevoie de mila.

femeile nu pot fi active prea mult din cauze biologice astfel ca au nevoie de barbati sa aiba grija de ele si aici apare un schimb intre favoruri sexuale si bunuri materiale.

desigur ca asta strica "romantismul" pe care unii il au cu privire la relatiile intre sexe.
M-au scarbit mesajele astea ale tale privitoare la femei, dar m-am uitat in profil la ce varsta ai (19 ani, student) si... esti scuzabil. Sper ca atunci cand o sa mai cresti, o sa iti vina si mintea la cap, mai exact capacitatea de a patrunde cat de cat si in sensul lucrurilor. Cu o mentalitate ca cea de acum, suferintele vor fi mari candva.
Cred ca desconsideri/devalorizezi femeile pentru ca esti obisnuit doar sa le consumi, nu esti (inca) capabil sa creezi ceva impreuna cu ele. Esti in satdiul de vanator-culegator. Sper sa cunosti si tu o evolutie similara celei sociale, sa ajungi si cultivator si creator de valori.

Cand cunoasti oameni mai in varsta, ai sa vezi ca adesea barbatii sunt cei care suporta mai greu singuratatea si au nevoie de ajutorul femeilor. Barbatii singuri sunt adesea debusolati.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01