Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.10.2009, 06:22:40
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Binenteles..Gheorghe era prieten cu Istvan.Intr-o zi,striga la el: ''Istvan,vinoooo,ca te omor mai''.
Acesta se apropie linistit de gard :''Ce-i bade Ioane ?''
''Te omor...voi l-ati omorit pe Mihai Viteazul''
''Ioaneeeee,asta a fost acun 500 de ani''
''Da mai,dar eu numai acuma am aflat''.
Asa si eu.
PS: sora e cintareata la strana la noi la biserica...nu stie unde,nici cind dar a auzit si e adevarat..si...nu din carte.
Amin.
TROSC!!!
Daaaaaa, am inteles raspunsul tau tot atat de clar precum urmatoarele"versuri":
Pe strada Sfantul Spiridon/ trecea la deal un car cu fan/
Daca spuneai ca mai iubesti/ De ce m-ai luat de la Galati?

PS.In caz ca nu ai citit toate postarile topicului, am specificat sursa(Pelerinul roman) tocmai ptr ca Fani intreba de asta, cu cateva postari in urma.
Apropo, suntem off topic

Last edited by MarinaAlca; 06.10.2009 at 06:28:33.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.10.2009, 11:47:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
[...]Dar o situatie ca asta imi reaminteste ca suntem in bataia vantului, ca viata pe care ne chinuim sa o construim pentru noi insine poate sa nu mai valoreze nimic intr-o secunda; imi intareste, daca mai era nevoie, credinta ca Dumnezeu nu exista.

Daca te intereseaza, numele lor sunt Cristian (tatal) si Mihai (fiul).
Daca Dumnezeu exista, atunci toti oamenii trebuie sa moara de batranete? Altfel Dumnezeu este nedrept? Uiti ca pentru noi moartea este doar o trecere spre un alt nivel al existentei, nu o trecere in nefiinta.

Mihai nu trebuie pomenit din moment ce a trecut la cele vesnice la varsta de 5 ani. Uite ca familia are sigur un sfintisor in Cer care-L va ruga pe Dumnezeu sa-i aduca si pe ai lui langa el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.10.2009, 15:52:05
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca Dumnezeu exista, atunci toti oamenii trebuie sa moara de batranete? Altfel Dumnezeu este nedrept?
Corect, trebuie sa moara si copiii, ca sa nu-i dea lui Dumnezeu cu rest. Ca sa dea frumos o statistica macabra. Tu citesti ce scrii pe forum?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.10.2009, 17:46:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Corect, trebuie sa moara si copiii, ca sa nu-i dea lui Dumnezeu cu rest. Ca sa dea frumos o statistica macabra. Tu citesti ce scrii pe forum?
De ce nu reproduci tot ce a scris Florin ? De ce extragi numai ce-ți convine ? Citește ce reprezintă moartea, înțelege ce este ea defapt , nu limita totul, absolut totul , la cele de aici . Am mai discutat parcă de sensul vieții și părerea ta a fost (ne) clară : sensul vieții este perpetuarea ei ! O mare aberație, dragul meu .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.10.2009, 18:41:10
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

inainte obisnuiam sa arunc vina pe D-zeu pt ceea ce ni se intampla noua ,si cand am avut acel necaz ,care ne-a lasat cu sechele ,DAR ...e doar vina noastra ! in cazul spus de tine hmiron e vina tatalui care s-a urcat la volan beat ! cu copilul si sotia in masina ? cum a putut sa faca asta ? de ce nu s-a urcat singur si a trebuit sa ia un inocent cu el ,culmea fiul lui ! D-zeu nu e vinovat de greselile noastre ! trebuie sa ni le asumam : el s-a urcat beat ,a condus cu viteza si a platit pentru imprudenta lui ! D-zeu sa ii ierte ! saracutzul copilas ,si saracutza mama copilului ,cata durere !
sotul meu fiind autopsier este o fire puternica (nu bea deloc ,desi autopsierii sunt etichetati betivi) ,dar atunci cand a vazut un bebelus mort ,a fost impresionat ! cand a venit acasa imi povestea trist ce urat este sa vezi o manutza de om fara viata !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.10.2009, 19:12:14
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Of, of... de fiecare data ne gandim numai la noi, cei care ramanem aici... cum o sa rezistam pierderii, ce sa facem fara persoana care a murit... dar cui ii pasa de sufletul celui caruia a murit? Daca Dumnezeu a hotarat asa, stie el motivele lui. Poate ca lor le e bine acolo, in ceruri, si noi ne plangem neputintele...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.10.2009, 21:28:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
in cazul spus de tine hmiron e vina tatalui care s-a urcat la volan beat !
S-a presupus la incepus ca era beat, dar se pare ca a fost un infarct spontan in momentul cel mai nepotrivit.

Citat:
În prealabil postat de hmiron
Corect, trebuie sa moara si copiii, ca sa nu-i dea lui Dumnezeu cu rest. Ca sa dea frumos o statistica macabra. Tu citesti ce scrii pe forum?
Exact ce spune Cristi: asta e diferenta intre viziunea ta de viata si a noastra. Tu crezi ca viata asta e totul, noi credem ca e doar inceputul vietii vesnice. Daca viata noastra s-ar rezuma numai la lumea aceasta, as fi de acord cu tine.

Vei avea ocazia sa-I ceri socoteala Lui Dumnezeu pentru tot ce te deranjeaza. Probabil ca la Judecata Dumnezeu ne va da mai intai noua cuvantul, in caz ca avem ceva de spus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde