Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.10.2009, 13:03:47
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit cred ca adam si eva au fost pe pamint de la inceput

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cred ca pasajul cel mai important care trebuie citit si rastalmacit bine din limba iudaica sau aramaica( in ce o fi fost scris!...) este momentul izgonirii din Rai, care oricit de simplu ar parea el nu s-a produs pe acest pamint, in aceasta intelegere si ratiune cu care operam in descifrarea misterelor. Nu poate fi vorba de...Inainte locuiau in cartierul Lacul Tei iar acum au fost izgoniti in Obor. Ne mintim gindind astfel si ne facem rau.

Eu zic ca suntem mai apropiati de Iad decit de Rai. Deci in consecinta cred ca am fost aruncati "de la un etaj superior al unui zgirie nori" si am lovit cu putere "asfaltul" si continuam sa muscam din el.
iar sub asfalt este Iadul.
am crezut si eu un timp ca raiul, gradina edenu-ului unde traiau adam si eva a fost undeva in ceruri sa stiu eu intr-o zona eteriala. dar citind mai mult bibila am ajuns la concluzia ca din moment ce Dumnezeu a facut pe Adam din tarina, si a chemat toate animalele la el sa le dea nume, indica ca ar fii fost pus pe pamint sa traiasca Adam si Eva , nicidecum in ceruri. Un alt motiv pentru care nu cred ca Adam si Eva ar fii trait vreodata in ceruri este pentru ca au fost facuti din materie.Ingerii pot traii in ceruri ca au forma eteriala, dar noi nu cred ca am fost vreodata meniti sa traim in alta parte decit pe pamint. Pamintul a devenit iad cind Satana a fost aruncat din ceruri. Inainte de lupta Arhanghelului Mihail cu Satana, Satana avea libertatea sa umble pe pamint, in ceruri, cum vroia el. Dar a fost invins in lupta si aruncat din Ceruri. Poti citi le GENEZA mai detaliat. Sa-mi spui ce crezi tu dupa ce ai citit.Eu asa am inteles.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.10.2009, 20:56:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Avand acele repere geografice , putem zice ca de la Africa de Est pana la Iraq.Iar intre acestea se afla Israel, cu Ierusalim si Arabia Saudita.Eu am auzit ca acela ar fi fost Raiul pe pamant, Israel si Ierusalim.Pamantul care a fost promis lui Avraam.Aceasta asezare este situata exact in mijlocul globului pamantesc.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2009, 23:11:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Avand acele repere geografice , putem zice ca de la Africa de Est pana la Iraq.Iar intre acestea se afla Israel, cu Ierusalim si Arabia Saudita.Eu am auzit ca acela ar fi fost Raiul pe pamant, Israel si Ierusalim.Pamantul care a fost promis lui Avraam.Aceasta asezare este situata exact in mijlocul globului pamantesc.
Sigur nu era pe acest pamint ci in alta parte, prin simplul fapt ca aici o oaie nu poate convietui nemincata alaturi de un leu asa cum se spune ca ar fi in Rai

Deci in concluzie ..de undeva... am "aterizat"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2009, 23:58:25
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Avand acele repere geografice , putem zice ca de la Africa de Est pana la Iraq.Iar intre acestea se afla Israel, cu Ierusalim si Arabia Saudita.Eu am auzit ca acela ar fi fost Raiul pe pamant, Israel si Ierusalim.Pamantul care a fost promis lui Avraam.Aceasta asezare este situata exact in mijlocul globului pamantesc.
Si eu am auzit ca Ierusalim e in centrul pamantului. Oare chiar asa o fi? Daca da, este un lucru minunat !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2009, 17:09:03
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

In lumea spirituala este si a fost dintotdeauna.
Nu a fost niciodata in lumea fizica si nu va fi niciodata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2009, 17:42:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
In lumea spirituala este si a fost dintotdeauna.
Nu a fost niciodata in lumea fizica si nu va fi niciodata.
Scurt si cuprinzator!

Acum ramine de inteles ce inseamna lumea spirituala si unde se afla. Ea clar contine si ceva elemente materiale deoarece altfel Ilie si Enoch nu ar fi putut si primiti acolo pentru pastrare pina la sfirsitul vremurilor
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.10.2009, 19:37:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scurt si cuprinzator!

Acum ramine de inteles ce inseamna lumea spirituala si unde se afla. Ea clar contine si ceva elemente materiale deoarece altfel Ilie si Enoch nu ar fi putut si primiti acolo pentru pastrare pina la sfirsitul vremurilor
ai uitat de ISUS HRISTOS.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.10.2009, 18:38:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
ai uitat de ISUS HRISTOS.
Este scris ca Enoch si Ilie vor veni in carne si oase( SI VOR MURI DE MINA OAMENILOR) pe cind Hristos va veni imbracat doar in Slava Sa pustiind tot MATERIALUL in calea sa( la modul infricosator, deci se lasa cu cataclisme urite), de unde tragem concluzia ca vor RE-veni din doua locuri sau Raiuri diferite
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.10.2009, 12:50:45
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris ca Enoch si Ilie vor veni in carne si oase( SI VOR MURI DE MINA OAMENILOR) pe cind Hristos va veni imbracat doar in Slava Sa pustiind tot MATERIALUL in calea sa( la modul infricosator, deci se lasa cu cataclisme urite), de unde tragem concluzia ca vor RE-veni din doua locuri sau Raiuri diferite
Da, chiar, interesant unde este Sf. Ilie acum... Scrie in Scriptura ca nu poti sa-l vezi pe Dumnezeu si sa ramai in viata: Dumnezeu aparea in nor "pentru ca nu poti sa ma vezi si sa ramai in viata"(aprox.). Daca Sfantul Ilie este in Rai atunci teoretic poate sa-l vada pe Dumnezeu. Dar cum poate sa ramana viu (material) si sa se intoarca in viata (material)??
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.10.2009, 15:07:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Da, chiar, interesant unde este Sf. Ilie acum... Scrie in Scriptura ca nu poti sa-l vezi pe Dumnezeu si sa ramai in viata: Dumnezeu aparea in nor "pentru ca nu poti sa ma vezi si sa ramai in viata"(aprox.). Daca Sfantul Ilie este in Rai atunci teoretic poate sa-l vada pe Dumnezeu. Dar cum poate sa ramana viu (material) si sa se intoarca in viata (material)??
Conform dogmei catolice, Sf Ilie si Enoch se afla in Purgatoriu in niste tunele de asteptare.
Banuiesc ca pentru ei timpul este irelevant. 5000 de ani aici sunt poate pentru ei citeva ore sau minute. Banuiesc ca la fel si pentru Hristos. De abia a plecat insingerat si batut si in citeva minute se intoarce in Slava
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
Unde a fost Iisus in timpul celor trei zile dintre moartea si invierea Sa? lacrimi Din Noul Testament 18 24.09.2010 07:18:50
Raiul sau iadul silverstar Generalitati 69 19.01.2009 21:11:38
Unde a fost forumul asta??? ancah Generalitati 7 15.02.2008 00:20:46
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 13:18:46