Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 27.11.2009, 11:39:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Hahaha, chiar ce idee nastrusnica, Luther trebuia sa se faca ortodox.
Dar pana atunci macar sa se fi intors de unde a plecat si sa isi fi recunoscut erezia......
  #152  
Vechi 27.11.2009, 13:22:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

* Edit: Mi se pare extrem de simplu, un agricultor care s-a considerat prooroc si a prezis a 2 a venire a Mantuitorului si s-a vazut ca e mincinos....e un om care nici macar nu mai trebuie luat in considerare! Proroocii mincinosi sunt prezisi in Biblie de altfel....si se vad cu ochiul liber foarte usor, nu e nevoie ca ei sa se auto proclame prooroci sau sa isi dea importanta, daca spun prostii, orice om banal isi poate da seama ca sunt niste oameni care nu au legatura cu Dumnezeu....mai simplu si mai logic decat atat nici ca ai ce concluziona.

Cei care urmeaza oamenii care nu au treaba cu Dumnezeu si se joaca de-a proroocia...sunt fara Dumnezeu, iarasi foarte simplu...

P.S. Am postat fara sa corectez reformularile
  #153  
Vechi 27.11.2009, 15:35:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

apropos de ce spuneti aici. mi-a placut filmul Luther , doar ca film. vorbeam cu cineva ca daca ar fi, prin absurd, sa mi se intunece mintea si as renunta la ortodoxie, din cauza ca am vazut nereguli, nu mi-as permite, nici macar gandi, ca in momentul in care nu-s de acord cu unele chestii, atunci, tb neaparat sa-mi fac eu religia mea, biserica mea, adeptii mei. ca sa ce?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #154  
Vechi 27.11.2009, 15:47:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
apropos de ce spuneti aici. mi-a placut filmul Luther , doar ca film. vorbeam cu cineva ca daca ar fi, prin absurd, sa mi se intunece mintea si as renunta la ortodoxie, din cauza ca am vazut nereguli, nu mi-as permite, nici macar gandi, ca in momentul in care nu-s de acord cu unele chestii, atunci, tb neaparat sa-mi fac eu religia mea, biserica mea, adeptii mei. ca sa ce?
Exact asa gandesc si eu...cum Doamne iarta-ma sa ma trezesc eu sa fac mascarada sau sa trag alti oameni dupa mine pe niste cai gresite? Pai e clar ca te abati de la drumul drept. Cred ca orice Biserica mai greseste, dar daca se straduieste sa ramana unita in credinta si in respectarea Cuvantului lui Dumnezeu....Dumnezeu nu o lasa si asta se vede in Sfintii si oamenii induhovniciti care gandesc intr-un mod unitar de la inceputul Crestinismului si pana acum.

Dureros este faptul ca cel cu coarne i-a manipulat atat de bine pe fondatorii astia razvratiti incat au mers din greseala in greseala si asta din mandrie si dorinta de a deveni independenti de orice dogma sau autoritate...ori asta nu poate fi pe placul lui Dumnezeu!
  #155  
Vechi 27.11.2009, 15:51:25
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
apropos de ce spuneti aici. mi-a placut filmul Luther , doar vorbeam cu cineva ca daca ar fi, prin absurd, sa mi se intunece mintea si as renunta la ortodoxie, din cauza ca am vazut nereguli, nu mi-as permite, nici macar gandi, ca in momentul in care nu-s de acord cu unele chestii, atunci, tb neaparat sa-mi fac eu religia mea, biserica mea, adeptii mei. ca sa ce?
Nici nu trebuie sa-ti faci adepti. Traieste viata in credinta si pocainta, fa chipul lui Hristos sa se vada in tine. Apoi oamenii te vor nconjura si se vor simti atrasi de tine, pentru ca ai ceva deosebit, pentru ca nu esti ca ceilalti si esti plina de dragostea lui Dumnezeu.

Insa daca nu te ntereseaza sufletele celor ce mor in pacat nu e nevoie sa te stresezi prea mult. :D
  #156  
Vechi 27.11.2009, 17:31:43
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nici nu trebuie sa-ti faci adepti. Traieste viata in credinta si pocainta, fa chipul lui Hristos sa se vada in tine. Apoi oamenii te vor inconjura si se vor simti atrasi de tine, pentru ca ai ceva deosebit, pentru ca nu esti ca ceilalti si esti plina de dragostea lui Dumnezeu.

Insa daca nu te ntereseaza sufletele celor ce mor in pacat nu e nevoie sa te stresezi prea mult. :D
Dumnezeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuleee!!!!
  #157  
Vechi 27.11.2009, 17:34:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ti se pare asa ciudat sa ai dragoste crestineasca? Asta i-a atras pe oameni catre Hristos si apostoli si ceilalti ucenici. Insusi Dumnezeu se defineste in Biblie ca fiind dragoste.
  #158  
Vechi 27.11.2009, 22:18:55
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
poporul Israel , care a trecut prin chinurile Holocaustului si a lipsei de tara [acum Dumnezeu s-a indurat iarasi de ei si le-a dat tara
Si-au luat-o singuri, alungandu-i pe locuitori...
  #159  
Vechi 27.11.2009, 22:23:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Eu cred ca nimic nu se intampla pe pamantul acesta fara sa fie ingaduit de Dumnezeu. Exista in Biblie proorocia ca evreii vor fi risipiti printre neamuri si promisiunea ca vor fi readusi in tara lor. Domnul le-a promis asta si vedem ca s-a implinit.
  #160  
Vechi 27.11.2009, 23:26:48
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dumnezeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeuleee!!!!
Nu te asteptai la acest raspuns.Un raspuns de crestin- ortodox convins.Pacat ca Doriana nu cunoaste frumusetea ortodoxiei.
__________________
"Cautati mai intai Imparatia Cerurilor si toate celelalte se vor adauga voua"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50