Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 02.01.2010, 13:44:03
conradcrusader conradcrusader is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Smile

toata aceasta discutie provocata de acesti doi distinsi atei, ma face sa zambesc. oricat se straduiesc sa ma convinga cu motivele lor ca Dumnezeu nu exista, cu atat mai mult cred in El. si in plus, un credincios adevarat nu are nevoie de probe si dovezi. asta deoarece, credinta adevarata ti-L pogoara pe Dumnezeu in suflet si cand il porti acolo, orice dovada exterioara sau stiintifica a existentei Lui paleste.
toata aceasta discutie imi aduce aminte de o intamplare foarte adevarata in care un ateu convins s-a dus la un mare duhovnic roman ( azi nu mai e printre noi ) sa-l convinga de neexistenta Domnului, exact cu aceleasi argumente si motivari ca ale celor doi sau trei atei de pe acest forum. si in curtea manastirii, in timp ce gesticula si se avanta plin de elan in pledoaria sa, parintele il privea si-i zambea bland si dragastos. la sfarsit, ateul a plecat spasit si invins.
astfel incat, in fata motivarilor acestor atei, nu pot decat sa-mi aduc aminte de zambetul parintelui si sa zambesc si eu la fel.

totusi, cateva cuvinte pentru tanarul de 23 de ani, ateulcelrau. mai inainte de toate, mai pune mana pe o carte de gramatica pentru ca a trebuit sa descifrez si sa-ti corectez toate cuvintele pentru a putea intelege ceea ce vroiai sa spui. in al doilea rand, motivarile si explicatiile tale sunt groaznic de puerile. la varsta de 23 de ani nu e de mirare, cand inca te afli sub ocrotirea mamei, dar cand viata va da cu tine de pamant.... vom mai discuta. pana atunci.... sa cresti mare si sa te maturizezi frumos.

La multi ani!

Last edited by conradcrusader; 02.01.2010 at 13:46:04.
  #302  
Vechi 02.01.2010, 13:57:04
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

http://atheism.about.com/


http://atheism.about.com/od/atheisma...omeAtheist.htm


:))))
  #303  
Vechi 02.01.2010, 14:00:45
marian.ion marian.ion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Locație: Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Thumbs down abia iesit din ou!!!!

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am pus cel rau in mod sarcastic, chiar sunt ateu si probabil o sa ne certam pana la urma dar chiar vreau sa vad cum gandesc crestinii de la noi in romania ca daca ma iau dupa aia din SUA, vai de planeta asta.

In principal vreau sa lamuresc preconceptii care probabil le aveti in privinta ateilor si sa abordez aspectele negative care probabil credeti ca oamenii le au din cauza necredintei.
mai ateule, de ce crezi ca mar face sa discut vreodata cu tine daca esti asa de incapatinat si declari deschis ca nu ai numic sfant, pot sa vb. cu cei care sunt atei dar ar dori ca sa cunoasca adevarul, dar cu tine cred ca numai as pierde timpul care pot sa-l rezervez mai mult pn. cei care nu sunt predispusi la cearta, ma indoiesc ca vei gasi cu cine sa discuti pe acest forum decat cu cineva ca tine sau mai rai!!!! Doamne ajuta si ar fi bine sa te gindesti la alta postare care mar atrage mai mult, de exemplu, unde vei merge tu dupa moarte?????????????????????
  #304  
Vechi 02.01.2010, 14:01:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Ti-as putea zice acelasi lucru, chiar nu te-au deranjat toate actele de cruzime ale lui D-zeu din vechiul testament? Dumnezeu a omorat mai multi oamenii decat diavolul conform bibliei iar daca ar fi sa facem o comparatie a omorat mai multi oamenii decat Hitler, Stalin si Mao pusi impreuna, barbati femei copii etc si ia si trimis in iad pe deasupra desi in 99% din cazuri nu aveau nici o vina.

Un exemplu hilar, niste copii isi bateau joc de chelia uni profet din biblie, profetul ia blestemat in numele lui dumnezeu, iar imediat au venit 2 ursoaice si au omorat zeci si zeci din acei tineri.
Undei iubirea, iertarea si mai important LOGICA?
In primul rand, ateii au o problema cu conceptul de "vina".
Pentru ei, orice e permis, atat timp cat nu se transforma in caz penal, adica zeul lor, Statul nu recurge la masuri extreme impotriva individului.

Este normal, pentru cineva cu o constiinta morala puternic atenuata.

In al doilea rand, daca statul laic executa oameni fara discernamant si diferentiere (vezi inclusiv Revolutia Franceza), lasa copii sa moara de foame, sau aproba uciderea lor inca din pantecele mamei, oamenii fara ingrijire medicala, etc. totul e ok, is chestiuni rationale, politica, etc.

O alta problema a ateilor este ca sunt foarte naivi. Chiar mai naivi decat cel mai naiv credincios. De credinta nu mai vorbim..atat timp cat le spui ceva care sa le justifice modul de viata sunt dispusi sa creada orice.

Inclusiv ca vor fi nemuritori. Curand.
  #305  
Vechi 02.01.2010, 14:05:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Depinde cum definesti pacat, eu unul nu vad avortul ca un pacat, dar a molesta pe cineva asa da, cum nu vad a pacat faptul ca tu nu porti val si iesi singura din casa (mare pacat conform legii islamice), dar violul mi se pare o atrocitate (conform legii islamice nu e pacat daca sotul isi violeaza sotia). De asta pun etica deasupra moralitatii(vezi posturile mele precedente).
Pentru ce ar fi etica atee superioara?
Este relativa, nu are valori absolute, interpretabila, cvasi-inexistenta.
  #306  
Vechi 02.01.2010, 14:07:29
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Un embrion de pana 14 saptamani daca l-ai vedea la tine in casa l-ai arunca pe geam daca nu ti-ar fi atat de scarba sa-l atingi, deci probabil l-ai lua cu farasul mai intai. Raspunsul e nu, nu mi se pare etic sa ucid un OM. apropo ce parere ai despre faptul ca dumnezeu ucide si ca oameni ucid in numele lui dumnezeu? Apropo acel video e de la o secta religioasa care ar considera religia ta o blasphemie.
Din moment ce nu ai fost avortat,nu poti sa fii pro-avort.
Lasa,ca nu gasesti embrioni prin casa.Sunt destule dovezi ca e OM,are cod genetic propriu;chiar daca nu ar fi,va fi peste 9 luni.Cine nu vrea copii sa nu-i procreeze sau sa foloseasca mijl. de evitare,in conceptia ta.E iresponsabilitate sa faci copii si sa nu-i accepti.Ca si cum furi si dupa fugi de politie,in loc sa te predai.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #307  
Vechi 02.01.2010, 14:11:14
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Logica ta e cam defectuoasa... faci confuzii grave: Biserica - Trupul lui Hristos, nu Biserica turna, ci niste oameni din ea, eventual; te contrazici la fiecare pas: zici ca Biserica toarna, dar ca oamenii din ea iubesc si, in acelasi timp, ca tu iubesti, desi nu esti crestin; nu stii sa definesti iubirea, din moment ce o raportezi pana si la animale, care au instincte primare si nu sentimente umane, Dumnezeu este Iubire, deci iubirea are de-a face cu Dumnezeu, nu poti iubi un om daca nu esti capabil de sacrificiu, iar a iubi nu este sinonim cu "a nu uri degeaba",ca atunci am fi toti mari iubitori. Nu pun la indoiala faptul ca doar un crestin stie sa iubeasca, spun doar ca iubirea adevarata este Dumnezeu pe care fiecare Il cauta. Si la Iubire se ajunge cel mai greu. Nu cred ca stii cat de greu este pentru un crestin sa ii iubeasca pe toti la fel ca pe sine insusi (plecand de la premisa ca pe sine insusi se iubeste cu adevarat!), iar pe Dumnezeu mai presus de toate. Pana la urma, iubirea e dar dumnezeiesc si nu se chema ca o ai daca imparti vorbe frumoase si imbratisari... dar sa ne ajute Dumnezeu sa dobandim cele de folos! In rest, pax tibi!

Edit: am urmarit primele 15 secunde din filmuletul tau, m-ai amuzat si pe ziua de azi. ma asteptam la ceva mai riguros si ... in apologia ateismului, sa zic asa. Cand colo, un bufon care se scalambaie. Dar cine vrea sa urmeze bufonii, e liber, asemeni si cel care vrea sa ii urmeze pe sfinti si traitori! Vad ca este ... trendy sa dai linkuri pe acest topic, asa ca ma conformez: http://www.youtube.com/watch?v=gFtmoCA5udM
Scuzama dar sa spui ca nu poti iubi fara dumnezeu e cea mai mare aberatie care am auzit-o de la tine si am pierdut orice respect care il aveam pentru tine, asta arata ca in primul rand nu stii ce-i aia iubire, eu l-am iubit pe dumnezeu cand eram mic, imi iubesc familia si am avut si prietene care le-am iubit. Ce spui tu arata ca nu stii ce-i aia om, si nu stii ce-i aia animal, sentimentele umane vin din trecutul animal. Trebuie sa te intreb, ai iubit vreodata o persoana cu adevarat? ca de fiecare data cand vad din astia ca iubesc dzeu ei defapt nau simtit niciaodata iubire pentru om, si de asta in lipsa de altceva iubesc un prieten imaginar. Daca nu ai simtit dragoste adevarata pentru o alta persoana atunci nu-mi vorbi mie de iubire.

Si asta se aplica in general, oamenii car spun ca au nevoie numai de dzeu sunt oamenii care sunt singuri, care zic ca primesc ajutor de la dumenzue sunt omanii care nu primesc ajutor de la altii, eu daca sunt suparat vorbesc cu cinevaa daca sunt bolnav cer sa ma ajute cineva etc, si daca sunt ferciti sunt fericit cu o persoana, si daca iubesc pe cineva e o persoana, sau un animal daca e cazul. Nu sunt niciodata singur fata de voi care va amagiti cu un priten imaginar.
  #308  
Vechi 02.01.2010, 14:16:23
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Pana acum nu am vazut nici un argument la tine care sa dea o alta varianta a existentei Universului.Ti-am pus niste intrebari de natura stiintifica si nu ai stiut sa raspunzi la ele.Mi-ai dat niste raspunsuri infantile de genul "pentru ca asa zic eu".Dumnezeu este iubire a zis-o apostolul Ioan acum aproape 2000 de ani.Sfintii parinti si scrierile lor sunt nu doar de 200 de ani ci mult mai vechi, de cand e crestinismul.Parinti apostolici, parinti ante-niceeni, si parinti dupa sinodul de la Niceea.Cu continuitate de aproape 2000.Si pe vremea sfintilor parinti au existat destule necazuri, ca in toata vremea.Biserica s-a confruntat cu probleme mari, dar a trecut peste ele.De ce nu te uiti si la preotii cu har, la oamenii buni, drepti si credinciosi si la cei milosi.Desigur ca exista uscaciuni inca multe, insa de vina e omul, nu Dumnezeu.Ca omul e uman si pacatos.Tot timpul au existat uscaciuni insa acum cu atat mai mult.Hristos a zis ca Imparatia lui Dumnezeu este aproape si ca va veni la noi, ca lumea e rea si va fi din ce in ce mai rea si ca sfarsitul ei se aproape.Nu a zis ca va fi usor si totul bine, ci a venit si a lasat Biserica Sa ca poarta a cerului si casa a Lui pe pamant in mijlocul acestei lumi tulburate si pacatoase.Iisus nu a venit pentru ca noi eram buni sau ca deveneam mai buni, ci exact din contra.
Despre creatia universului si a vietii

http://en.wikipedia.org/wiki/Big_bang
http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution

ce zice stiinta e ce cred si eu.

Problema cu uscaciunile e ca ele nu ar trebui sa existe in biserica, cum tolereaza Dzeu ca o mizerie de om sa fie seful casei lui? Daca toti preotii astia sunt asa de destepti si iluminati cum de nu vad aceste uscaciuni si fac ceva cu ele? Daca toate biserica e asa de mai presus de tot cei lumesc cum se face ca cele mai mari jigodii se gasesc chiar inauntrul ei?
  #309  
Vechi 02.01.2010, 14:27:27
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, ateii au o problema cu conceptul de "vina".
Pentru ei, orice e permis, atat timp cat nu se transforma in caz penal, adica zeul lor, Statul nu recurge la masuri extreme impotriva individului.

Este normal, pentru cineva cu o constiinta morala puternic atenuata.

In al doilea rand, daca statul laic executa oameni fara discernamant si diferentiere (vezi inclusiv Revolutia Franceza), lasa copii sa moara de foame, sau aproba uciderea lor inca din pantecele mamei, oamenii fara ingrijire medicala, etc. totul e ok, is chestiuni rationale, politica, etc.



O alta problema a ateilor este ca sunt foarte naivi. Chiar mai naivi decat cel mai naiv credincios. De credinta nu mai vorbim..atat timp cat le spui ceva care sa le justifice modul de viata sunt dispusi sa creada orice.

Inclusiv ca vor fi nemuritori. Curand.
De unde ai scos aberatiile astea? Singrul stat secualr care executa oamenii e SUA, care e cea mai religioasa tara vestica, si statele in care sunt executii sunt cele mai religioase, statele cele mais secualre sutn cele ce au un program social bine pus la punct, in cele religioase copiii mor de foame. Iar in america cu sistemul medical, dreapta conservatoare ultra religioasa e cea care e complet impotriva unei reforme in ciuda eforturilor democratilor seculari.

Revolutia franceza a fost o perioada de haos in care in primmi ani niste lideri despotici au fost inlocuiti cu altii, dar duap ce s-a stabilizat a devenit baza constitutiilor si democratiilor din intrega lume, si azi tu ai trai intr-o groapa muncind pamantul zi si noapte de n-ar fi fost pentru ei.
  #310  
Vechi 02.01.2010, 14:28:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Scuzama dar sa spui ca nu poti iubi fara dumnezeu e cea mai mare aberatie care am auzit-o de la tine si am pierdut orice respect care il aveam pentru tine, asta arata ca in primul rand nu stii ce-i aia iubire, eu l-am iubit pe dumnezeu cand eram mic, imi iubesc familia si am avut si prietene care le-am iubit. Ce spui tu arata ca nu stii ce-i aia om, si nu stii ce-i aia animal, sentimentele umane vin din trecutul animal. Trebuie sa te intreb, ai iubit vreodata o persoana cu adevarat? ca de fiecare data cand vad din astia ca iubesc dzeu ei defapt nau simtit niciaodata iubire pentru om, si de asta in lipsa de altceva iubesc un prieten imaginar. Daca nu ai simtit dragoste adevarata pentru o alta persoana atunci nu-mi vorbi mie de iubire.

Si asta se aplica in general, oamenii car spun ca au nevoie numai de dzeu sunt oamenii care sunt singuri, care zic ca primesc ajutor de la dumenzue sunt omanii care nu primesc ajutor de la altii, eu daca sunt suparat vorbesc cu cinevaa daca sunt bolnav cer sa ma ajute cineva etc, si daca sunt ferciti sunt fericit cu o persoana, si daca iubesc pe cineva e o persoana, sau un animal daca e cazul. Nu sunt niciodata singur fata de voi care va amagiti cu un priten imaginar.

Si faptul ca te bucuri de prezenta altuia, ca iubesti si esti iubit, ca esti ajutat de cineva in nevoi, nu ar trebui sa te gandesti ca Dumnezeu iti ofera ajutorul prin oameni?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58