Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 28.01.2010, 12:59:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sigur, Daniel, dar intrebarea mea era pusa lui Noesis, care afirma altceva.
Pai raspunsul ar fi ca Dumnezeu a creat popoarele .....cred ca si pentru frumusetea diversitatii....
Reply With Quote
  #202  
Vechi 28.01.2010, 13:01:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Numai ca de fapt nedumerirea ei era daca vom fi trasi la raspundere de Dumnezeu si pentru ceea ce am facut pentru natie...
Reply With Quote
  #203  
Vechi 28.01.2010, 13:06:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pai raspunsul ar fi ca Dumnezeu a creat popoarele .....cred ca si pentru frumusetea diversitatii....
Tocmai, Daniel, dar asteptam raspunsul de la Noesis, care nu crede ca natiunile au asa un rol in mantuirea noastra, caci, spune ea: " Eu cred ca vom fi judecati din perspectiva de crestini, natiunea nu cred ca conteaza asa de mult in fata lui Hristos".
Reply With Quote
  #204  
Vechi 28.01.2010, 13:07:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parca este scris undeva: "In ceea ce te voi gasi, in aceea te voi judeca"...

Nu stiu daca este vorba neaparat sa fim nationalisti (desi nu mi se pare deloc un lucru rau), insa este evidenta influenta covarsitoare pe care o are asupra noastra (si asupra mantuirii noastre) comunitatea, care, in sensul cel mai restrans, este reprezentata de familie si prieteni, iar in cel mai larg, de stat si de Biserica. Si in Biblie, neamul, natiunea, are o importanta fenomenala. Notiunea de "cetateni ai lumii" este foarte recenta si mie, personal, mi se pare si foarte inselatoare... dar probabil ca forumistii din strainatate au alte pareri si este normal sa fie asa. Pana la urma, in ceea ce se gasesc...
Sigur, in Vechiul Testament, cand era vorba de poporul ales. Dar Sf Apostol Pavel spune ca in Hristos nu mai este nici grec, nici iudeu, ci toti suntem una, adica la fel. Ceea ce conteaza este apartenenta la crestinism, nu poporul in care te-ai nascut, fiindca poporul in care te-ai nascut nu iti da nici un fel de privilegiu in fata lui Dumnezeu. Notiunea de cetatean al lumii nu ste deloc chiar asa de recenta. Gandeste-te la Sf Ap Pavel din nou: era iudeu de neam, dar roman dupa cetatenie, educat in ambele culturi, era evreu si a devenit crestin, si a locuit in multe parti ale lumii civilizate de pe atunci, a vorbit si convertit tot felul de oameni din tot felul de popoare, fara sa le ceara sa devina romani, sau iudei..fiindca nu conteaza in ochii lui Hristos.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 28.01.2010, 13:12:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Sa inteleg ca natiunile sunt inventie pur omeneasca? Parca Dumnezeu a amestecat limbile, nu?
Sunt multe de spus, dar da, din punct de vedere istoric, natiunile moderne, si felul in care sunt vazut de noi astazi, sunt relativ recente, secolul 18.
Si este o cale foarte lunga de la limba la natiune (adica de la a vorbi o anumita limba pana la a te considera membru al unei comunitati imaginate de altfel, care si ea vorbeste aceeasi limba). Destul de complicat, sunt carti groase scris pe tema asta, dar crede-ma pe cuvant.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 28.01.2010, 13:16:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar Sf Apostol Pavel spune ca in Hristos nu mai este nici grec, nici iudeu, ci toti suntem una, adica la fel.
Mai ramane de elucidat ce inseamna "grec" si ce inseamna "iudeu", pentru a intelege si ce inseamna "in Hristos". Nu cred ca se refera la grec si la iudeu ca natiune, ci ca crez.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 28.01.2010, 13:16:48
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Parintele Roman Braga din Statele Unite spunea intr-un interviu ca aceasta mostenire locala a neamurilor este foarte importanta. Spunea parintele ca el nu cere nici americanilor care vin la ortodoxie sa devina rusi, sau greci, sau sa imprumute constiinta altor neamuri, ci sa vina cu tot ce au ei la Hristos, cu tot bagajul lor istoric si cultural. Sa nu uitam ca Hristos va judeca neamurile.
Asta nu are legatura cu dreapta credinta. nu exista confesiuni specifice unor anumite neamuri, exista doar chemarea lui Hristos, chemarea spre restaurarea asemanarii lui Dumnezeu in om, chemare care "suna" la fel PENTRU TOTI. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #208  
Vechi 28.01.2010, 13:18:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur, in Vechiul Testament, cand era vorba de poporul ales. Dar Sf Apostol Pavel spune ca in Hristos nu mai este nici grec, nici iudeu, ci toti suntem una, adica la fel. Ceea ce conteaza este apartenenta la crestinism, nu poporul in care te-ai nascut, fiindca poporul in care te-ai nascut nu iti da nici un fel de privilegiu in fata lui Dumnezeu. Notiunea de cetatean al lumii nu ste deloc chiar asa de recenta. Gandeste-te la Sf Ap Pavel din nou: era iudeu de neam, dar roman dupa cetatenie, educat in ambele culturi, era evreu si a devenit crestin, si a locuit in multe parti ale lumii civilizate de pe atunci, a vorbit si convertit tot felul de oameni din tot felul de popoare, fara sa le ceara sa devina romani, sau iudei..fiindca nu conteaza in ochii lui Hristos.
As vrea sa introduuc o anumita nuanta....

Nici inainte de Noul Testament ,mantuirea nu era numai la poporul ales,ci era pentru toti cei care il cautau pe Dumnezeu..

Numai ca poporul ales ,evreii,si-au castigat un statut special fata de Dumnezeu ,prin aceea ca a fost singurul POPOR,care nu a vrut sa participe la construirea Turnului Babel...

Printr-o paralela ,si acum ,poporul care respecta mai mult legea lui Dumnezeu si poruncile,este iubit mai mult de Acesta..

Deci mantuirea este personala,transcede natiunea,dar nu putem sa nu fim recunoscatori pentru tara in care traim,asa cum multumim si mamei care ne-a nascut...

Sa nu uitam ca cei care au murit pentru patrie,in fata lui Dumnezeu sunt mantuiti...

Biserica se roaga pentru ei...

Eu iubesc Romania si vreau ca acest popor sa faca mai mult,insa deocamdata,prioritatea absoluta este sufletul meu si a celor apropiati...

Nu stiu cum voi reactiona in vremuri grele....
Reply With Quote
  #209  
Vechi 28.01.2010, 13:25:05
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mai ramane de elucidat ce inseamna "grec" si ce inseamna "iudeu", pentru a intelege si ce inseamna "in Hristos". Nu cred ca se refera la grec si la iudeu ca natiune, ci ca crez.
Ba nu, Anca. Se referea la oameni care provin din culturi diferite, nu la oameni cu religii diferite. Si chiar sa fi fost asa, nu vad care ar fi fost diferenta.
Pe acea vreme erau tot felul de rivalitati, daca iti aduci aminte evreii se credeau mai cu mot fiindca sunt "poporul ales" , grecii se credeau mai invatati, sau oricum cu o cultura mai adanca si mai sofisticata. Si Sf Ap Pavel spune ca in Hristos, si odata ce devii crestin, oricum nu conteaza ce esti din punct de vedere cultural, fiindca Hristos este deschis oricui.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 28.01.2010, 13:30:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ce spui tu aici se leaga de actiunea Duhului Sfant si de misiunea apostolica... nu s-a plimbat el prin lume dupa bunul plac si nici nu avea cum sa le ceara oamenilor sa se faca evrei sau romani... asta e o calitate nativa, pe care nimeni niciodata nu o poate schimba! Cetatenia din acte e altceva... si pare-mi-se ca si Apostolul a folosit-o numai intr-un scop juridic.

Nimic nu e intamplator pe lumea asta. Daca Dumnezeu a hotarat sa te nasti in Romania, intr-o familie de ortodocsi sau daca, dimpotriva, a hotarat sa te nasti in Haiti si sa mori la cutremur, stie el de ce a facut-o. Evident ca fiecare are sansa lui la mantuire, dar aceasta este foarte determinata de multe elemente extrinseci, printre care si statul. Mie mi se pare logic sa fim intrebati ce am facut pentru comunitate in sensul larg al cuvantului... pentru tara. Ca uite, daca nu erau inaintasii nostri care sa se jertfeasca pentru noi, in diferite feluri (nu doar pe campul de lupta, in inchisori sau revolutii, nu!jertfe nestiute) ca sa pastreze credinta, mai aveam eu biserici la care sa ma duca bunica cand eram bebe? Mai aveam eu ore de religie, mai aveam carti? Nu ar trebui sa dau si eu ceva inapoi, sa rascumpar cumva bogatia pe care am primit-o?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Salvati Copenhaga! andreicozia Generalitati 7 03.01.2010 04:45:16
salvati o viata andreicosminus Umanitare 0 30.12.2009 17:57:32
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Salvati Iconostasul de la Cotroceni simona76 Stiri, actualitati, anunturi 1 26.03.2009 09:56:37
salvati un suflet bm Generalitati 18 02.09.2007 15:10:53