Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 30.12.2009, 16:24:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi pare rau dar cu "Mintea noastra este foarte limitata, iar noi pacatosii, nu suntem in stare sa pricepem planurile lui Dumnezeu", folosita numai atunci cind ne convine nu sint de acord.
Reply With Quote
  #622  
Vechi 30.12.2009, 18:02:35
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Pai intrucat tu oricum nu crezi ca exista Dumnezeu to begin with, nu stiu de ce ai incerca sa-L intelegi, chiar si reducand la absurd :) Lasa sa isi bata capul cu asta cei care cred si considera ca Acesta ii priveste direct si personal. Pentru tine dilemele astea ar trebui sa fie egale cu zero.
Reply With Quote
  #623  
Vechi 30.12.2009, 22:52:33
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Pai intrucat tu oricum nu crezi ca exista Dumnezeu to begin with, nu stiu de ce ai incerca sa-L intelegi, chiar si reducand la absurd :) Lasa sa isi bata capul cu asta cei care cred si considera ca Acesta ii priveste direct si personal. Pentru tine dilemele astea ar trebui sa fie egale cu zero.
Pe mine personal nu ma intereseaza Dzeu, ma intereseaza in schimb cei care cred in existenta sa.
Reply With Quote
  #624  
Vechi 07.01.2010, 18:38:56
bogdani bogdani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan4 Vezi mesajul
Stimabile, nu pot decit sa sper ca nu esti profesor. Nici macar de religie. Mi-as dori pentru copiii mei profesori care macar stapinesc logica formala. Chiar daca predau religie.
Apropo, am observat ca atunci cand esti pus in dificultate incepi sa arunci cu noroi si sa pui etichete.
Afirmatia mea initiala a fost facuta in context, nu s-a teleportat din neant.


P.S: Cand afirmi ceva pastreaza proportia termenilor ca nu ma cunosti, nici nu te cunosc.

Last edited by bogdani; 07.01.2010 at 18:55:05.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 04.02.2010, 12:21:49
avvanour avvanour is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

este simplu. scoatem Religia si introducem educatia sexuala, doar facem tot ce este la moda!
Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Treptat Biserica trebuie sa se pregateasca. Nu trebuie sa uitam ca in multe tari din Europa invatamanutul este particular, de aceea predomina foarte multe scoli confesionale. La noi cred ca este foarte greu ca Biserica Ortodoxa Romana sa infiinteze scoli asemenea celor confesionale din celelalte tari europene.
La baza educatiei trebuie sa existe o componenta morala- daca scoatem religia cu ce o vom inlocui? si cine va preda disciplina, sa zicem, de educatie morala???
Reply With Quote
  #626  
Vechi 04.02.2010, 15:38:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de avvanour Vezi mesajul
este simplu. scoatem Religia si introducem educatia sexuala, doar facem tot ce este la moda!
M-as intrista sa constat ca invatamantul romanesc imprumuta numai legislatii "europene" de dragul reformei.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 04.02.2010, 16:50:49
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de avvanour Vezi mesajul
este simplu. scoatem Religia si introducem educatia sexuala, doar facem tot ce este la moda!
Iata la ce se ajunge:
…Fat Frumos cu prezervativ; Ileana Cosanzeana cu herpes genital
de Alin Fumurescu
27 Jan

…cam cum credeti ca se potriveste un Mos Craciun cu sifilisul? Dar Fat Frumos din Lacrima cu, scuzati, paduchii lati (n-am gasit alta rima)? Sunteti socati? De ce? Potrivit presei de peste Canalul Manecii, guvernul britanic ia tot mai in serios in considerare posibilitatea introducerii educatiei sexuale in scoli de la varsta de … sapte ani! Motivul? Cresterea alarmanta a sarcinilor adolescentelor din Marea Britanie si inmultirea bolilor cu transmitere sexuala.

Rationamentul, banuiesc, este urmatorul: daca am introdus educatia sexuala de la 12 ani si, cu toate acestea, fenomenul se amplifica, trebuie sa incepem educatia sexuala si mai devreme. Nimeni nu pare sa ia in consideratie posibilitatea inversa: ca toate aceste discutii despre sex fara perdea, purtate de la o varsta atat de frageda sa fie, macar in parte, responsabile pentru scaderea constanta a varstei medii la care adolescentii de astazi isi incep viata sexuala. Fenomenul se intalneste si in SUA (din cate stiu, aflate pe loc fruntas la “teenagers pregnancies”) si este “tratat” intr-un mod asemanator. Cu naturalete, adica. Sexul devine un obiect de studiu ca atatea altele. Putem vorbi despre el liber, fara false pudori. Il putem scoate de sub perdeaua sub care a fost tinut de cateva mii de ani si prezenta copiilor in toata splendoarea sa.
http://voxpublica.realitatea.net/pol...tal-26462.html
Reply With Quote
  #628  
Vechi 06.02.2010, 10:20:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
este simplu. scoatem Religia si introducem educatia sexuala, doar facem tot ce este la moda!
Cele doua materii se pot preda foarte bine si impreuna. Cine zice ca trebuie sa fie ori una, ori alta?

Mai mult decat atat, sexul e "la moda" de ceva vreme, iar daca adopti atitudinea strutului, problema nu va disparea.

Citat:
M-as intrista sa constat ca invatamantul romanesc imprumuta numai legislatii "europene" de dragul reformei.
Invatamantul romanesc, atat ca sistem cat si din punct de vedere calitativ, e mult in urma celui european. Reformele sunt necesare, numai ca se fac tot in stil... romanesc.

Citat:
Iata la ce se ajunge:
…Fat Frumos cu prezervativ; Ileana Cosanzeana cu herpes genital
Inclin sa cred ca acolo problema e mai mult educatia primita acasa, cea care te invata cum sa te folosesti de informatiile acumulate de-a lungul anilor.

In plus, daca observi, problema nr.1 din articol nu e faptul ca acei copii fac sex la 12 ani, ci ca raman gravide, lucru care se intampla si in Romania, mai ales din cauza lipsei de educatie in domeniu. Deci ideea centrala a ceea ce se intampla in UK este numarul mare de tineri care fac sex neprotejat.

Nu ma intelege gresit. Daca asa avea o fata, nu as fi incantat sa aflu ca si-a inceput viata sexuala la 12 ani. Dar m-as considera iresponsabil ca parinte sa nu vorbesc despre sex cu ea, doar pentru ca imi e mie rusine sa o fac (cazul majoritatii parintilor din Romania, si nu numai) si sa sper ca se va "informa" citind Popcorn si Bravo.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #629  
Vechi 14.02.2010, 19:09:36
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Daca ar mai fi introdusa si ora de educatie sexuala, sunt aproape sigur ca ar fi optionala fata de ora de religie, deci copii ar avea de ales intre acestea doua. Cred ca 3/4 ar alege ora de educatie sexuala. Chiar crezi ca e bine sa discuti cu fata ta subiectul acesta de la 12 ani? Ce ai sa-i spui concret?
Reply With Quote
  #630  
Vechi 15.02.2010, 09:51:07
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Daca ar mai fi introdusa si ora de educatie sexuala, sunt aproape sigur ca ar fi optionala fata de ora de religie, deci copii ar avea de ales intre acestea doua. Cred ca 3/4 ar alege ora de educatie sexuala.
Spune-mi, te rog, de unde pana unde aceasta opozitie intre ora de religie si cea de educatie sexuala? De ce crezi ca se exclud reciproc?

Citat:
Chiar crezi ca e bine sa discuti cu fata ta subiectul acesta de la 12 ani? Ce ai sa-i spui concret?
Problema pusa la modul "e prea mic sa auda asa ceva" nu e generata de copii, ci de parinti. Parintii sunt cei carora le e rusine/teama sa deschida subiectul, asa ca isi cauta scuze. Copiii inteleg mult mai mult decat credem noi, atata timp cat explicatiile au loc intr-un limbaj adecvat varstei lor.

La 12 ani, un baietel are erectii frecvente, iar unele fete au ciclu menstrual. Altele fac sex, fie ca li s-a spus ceva despre asta, fie ca nu. Avand in vedere ca functiile sexuale sunt dezvoltate, nu ti se pare normal sa existe o educatie referitoare la ele?

Ti se pare ca 12 ani e prea devreme pentru educatie sexuala, dar 7 ani e o varsta perfecta sa li se povesteasca despre iad, rai, pacati si sa invete rugaciuni pe dinafara, asa-i?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44