Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 08.02.2010, 19:17:59
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
as vrea sa merg cateva zile de Paste, undeva in Maramures. sau prin Transilvania. stiti vreo manastire frumoasa si primitoare?
Manastirea Barsana ...
Reply With Quote
  #272  
Vechi 09.02.2010, 00:52:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ma deranjeaza foarte tare elevii mei de aici care sunt neadaptati si de asta injura tot ce este belgian si lauda tot ce este de al lor. Cand tara asta i-a primit si i-a hranit si i-a salvat, pe parintii lor cel putin, de la saracie si uneori si de la moarte. Pai frate, unde va este recunostinta? Daca nu va place aici, plecati inapoi.. imi vine sa le zic. ;-)
Una este sa-ti cunosti radacinile si alta este sa traiesti cu fundul in doua luntri.
Stiu, dar pentru ei cred ca este greu, mai ales daca vin dintr-un background ne-european. Pe de o parte parintii lor nu s-au mutat din tara lor de bine ce le era, pe de alta parte aici este o alta lume decat cea pe care ar vrea-o ei, copiii cresc cu nemultumirile parintilor care nu-i cresc ca belgieni, ci ca un fel de expats, apoi la scoala aud altceva....Nu stiu, mie mi-ar fi enorm de greu sa ma mut intr-o tara care n-are nici o treaba cu valorile inc are m-am format, ceva gen tara musulmana, sau asiatica, sau eu stiu ce.

Pe mine ma enerveaza romanii imigranti care se plang in continuu de tot felul de chestii care mai de care mai ridicole, de asta si cam evit comunitatile romanesti.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 09.02.2010, 03:12:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Manastirea Barsana ...
Da, la Barsana ma gandisem si eu; am citit aseara articolul de pe site despre aceasta manastire, pare mai altfel decat ceea ce am vazut pana acum.

Rohia mi se pare un pic cam rece, poate ma mai uit Jenica pe pozele tale si imi schimb parerea.

Brancoveanu - Sambata recunosc ca nu o aveam in plan, dar, nu se stie niciodata. Multumesc, Laurentiu.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 09.02.2010, 09:31:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Stiu, dar pentru ei cred ca este greu, mai ales daca vin dintr-un background ne-european. Pe de o parte parintii lor nu s-au mutat din tara lor de bine ce le era, pe de alta parte aici este o alta lume decat cea pe care ar vrea-o ei, copiii cresc cu nemultumirile parintilor care nu-i cresc ca belgieni, ci ca un fel de expats, apoi la scoala aud altceva....Nu stiu, mie mi-ar fi enorm de greu sa ma mut intr-o tara care n-are nici o treaba cu valorile inc are m-am format, ceva gen tara musulmana, sau asiatica, sau eu stiu ce.

Pe mine ma enerveaza romanii imigranti care se plang in continuu de tot felul de chestii care mai de care mai ridicole, de asta si cam evit comunitatile romanesti.
Si eu incerc sa ii inteleg si imi pare rau de ei. La inceput poate si eu eram putin asa, deci pot intelege.
Ei macar sunt crestini, dar musulmanilor cred ca le este si mai greu sa se adapteze. (Eu insa am elevi crestini)
Eu cred intr-o anumita loialitate si recunostiinta penru tara care te-a primit. Nu slugarnicie, nu imitatie fara critica, dar un fel de bunavointa, deschidere chiar critica, nu inchidere aroganta.
De fapt, acesti tineri sunt intr-un fel nefericiti, nu mai au radacini. Cand ai ceva cultura, este mai usor, te poti situa mai usor la un nivel neutru, supranational poate, dar in general elevi mei vin din familii mai simple (in general cumsecade dar fara multa scoala)
Sigur, crestinismul ar trebui, in sensul epistolei catre Diognet, sa ofere aceasta identitate supranationala, insa din pacate ortodoxia in general nu reuseste asta, ci este un fel de identitate nationala pentru majoritatea.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #275  
Vechi 10.02.2010, 05:44:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu cred intr-o anumita loialitate si recunostiinta penru tara care te-a primit. Nu slugarnicie, nu imitatie fara critica, dar un fel de bunavointa, deschidere chiar critica, nu inchidere aroganta.
Da, asa vad si eu situatia. Si in general romanii din diaspora sunt echilibrati si recunoscatori ptr sansa care li s-a dat. Eu una n-am prea intalnit extreme (care fie sa se planga de tara adoptiva, pana la ridicol, fie s-o ridice in slavi si sa improaste cu noroi patria mama.)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tara Sfanta Lyllyana Pelerinaje la locuri Sfinte 24 04.09.2015 05:42:19
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
vacanta la tara lore86 Generalitati 2 26.01.2011 15:24:43
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14