Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.02.2010, 03:51:33
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Statul Roman,reprezentat de niste cretin din parlament da anual sume incredibile din bani publici pentru reparatii si constructii de noi biserici,desi sant mai multe decat necesar.Prin colectele publice si donatiile facute de prosti,(si din astia sant destui),se reuseste adunarea de alti bani care de obicei o cota parte ajunge in buzunarul popii sa-si faca si el o vila ca ,..are si el copii .Si uite asa prospera an de an sociatatea comerciala numita BOR."

Frate, nu mai sta. Pune mana pe flinta si fa dreptate. Ai boalei popi ! :D
Dar iti dau un sfat. Cand faci dreptate, sa nu cumva sa te atingi de banii pe care i-am dat eu. Intai ii izolezi pe aia. Pe toti pe care i-am dat. Daca faci altfel, ma tem ca o sa ies eu cu flinta si cu ce mai apuc si o sa-ti explic un banc misto: stii ce sta in closet invelit intr-o hartie de 500 E si face tzac-pac? Iti zic eu: rolexul meu, banii mei, tu cine te crezi sa te bagi...?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.02.2010, 00:32:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Off-topic

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
"Statul Roman,reprezentat de niste cretin din parlament da anual sume incredibile din bani publici pentru reparatii si constructii de noi biserici,desi sant mai multe decat necesar.Prin colectele publice si donatiile facute de prosti,(si din astia sant destui),se reuseste adunarea de alti bani care de obicei o cota parte ajunge in buzunarul popii sa-si faca si el o vila ca ,..are si el copii .Si uite asa prospera an de an sociatatea comerciala numita BOR.".
IAta un punct de vedere, de care cu usurinta ne putem lipsi.
Citat:
În prealabil postat de inorog Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
"Statul Roman,reprezentat de niste cretin din parlament da anual sume incredibile din bani publici pentru reparatii si constructii de noi biserici,desi sant mai multe decat necesar.Prin colectele publice si donatiile facute de prosti,(si din astia sant destui),se reuseste adunarea de alti bani care de obicei o cota parte ajunge in buzunarul popii sa-si faca si el o vila ca ,..are si el copii .Si uite asa prospera an de an sociatatea comerciala numita BOR.".
Frate, nu mai sta. Pune mana pe flinta si fa dreptate. Ai boalei popi ! :D
Dar iti dau un sfat. Cand faci dreptate, sa nu cumva sa te atingi de banii pe care i-am dat eu. Intai ii izolezi pe aia. Pe toti pe care i-am dat. Daca faci altfel, ma tem ca o sa ies eu cu flinta si cu ce mai apuc si o sa-ti explic un banc misto: stii ce sta in closet invelit intr-o hartie de 500 E si face tzac-pac? Iti zic eu: rolexul meu, banii mei, tu cine te crezi sa te bagi...?
Totusi, nu autorul primei postari de mai sus a fost banat, ci inorog, care, spre deosebire de primul, are si umor.

Iertati-mi nedumerirea, dar desi ma aflu de 3 ani pe acest forum, tot nu am inteles dupa ce criterii se fac unele excluderi de membri, care pe altii mai "calificati " de a fi exclusi, nu ii atinge de fel...
O idee ar fi, ca astfel de postari, care deranjeaza, sa fie sterse de catre Adminul nostru, avand in vedere ca exista nenumarate postari de acest gen, fara ca ele sa fi avut ca urmare banarea cuiva. Nu merge: "pentru unii muma, pentru altii ciuma", cum se spune pe romaneste.

Fiecare avem cate o zi proasta, sau suntem ispititi acum in vreme de post. Si cat de crestineste este sa ne mai si iertam unii pe altii.
Un Post binecuvantat si plin de bucurii duhovnicesti va urez tuturor.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2010, 09:06:04
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

inorog a fost banat (cred eu)ca era cam slobod la gura si in unele postari chiar a depasit limita ...a jignit si a folosit cuvinte nepotrivite unui forum ortodox

ar fi trebuit initial dat un avertisment si dupa aceea banat
as ruga adminul sa ii permita sa revina pe forum
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2010, 10:35:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Un parinte a terminat de zidit bisericuta, si se gandea ce o sa faca pentru banii de catapeteasma (vreo 300 de milioane).
In cateva zile, o doamna vine in biserica si ii spune:

- Parinte, daca mai puneti un hram bisericii, va dau eu toti banii pentru catapeteasma.

Doamna a vrut sa puna si hramul Sfantului Policarp al Smirnei.
Fiul ei scapase cu viata dintr-un incendiu, iar Sfantul Policarp este ocrotitorul celor arsi.

Parintele a pus al doilea hram.
Astazi bisericuta are o catapeteasma sculptata in lemn de stejar, de o frumusete rara.

Are Domnul grija de acele lucruri care trebuiesc cu adevarat si sunt de folos !
Cat despre celelalte, care nu sunt de neaparata trebuinta... nu stiu ce sa zic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.02.2010, 10:57:31
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Statul. Oameni ca mine si ca tine care isi muncesc painea cu sudoarea fruntii si care platesc impozite.
te inseli amarnic din ignoranta sau educatie comunista .indemnizatia de la stat nu ajunge nici pt impozite dar sa mai triesti ca salariat dara asta e alta problema .cei mai multi string fonduri din donatii de la credinciosi de la vaduve si prieteni care vor sa lase in urma ceva pt cei ce vin . statul nu ajuta cu nimic reparatiile sau constructiile noi
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2010, 17:59:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si atunci de unde sunt bani pentru construit biserici si manastiri. Vad ca exista si cersetorie, dar sa ne apucam atunci toti sa cersim, sau cum sa facem?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2010, 18:03:58
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si atunci de unde sunt bani pentru construit biserici si manastiri. Vad ca exista si cersetorie, dar sa ne apucam atunci toti sa cersim, sau cum sa facem?
este singurul mod altfel nu se poate si cu ajutor de la dumnezeu sau un sponsor dispus sa ajute
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2010, 22:12:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
inorog a fost banat (cred eu)ca era cam slobod la gura si in unele postari chiar a depasit limita ...a jignit si a folosit cuvinte nepotrivite unui forum ortodox

ar fi trebuit initial dat un avertisment si dupa aceea banat
as ruga adminul sa ii permita sa revina pe forum
"Slobod la gura" e cam mult spus. Poate lipsit de rabdare ar fi mai exact spus. Adevarul e ca multi ne pun rabdarea la incercare si multi isi pierd rabdarea... rabdarea fiind o virtute la care putini ajung cu adevarat.
Subscriu si eu rugamintii tale, o_taranca, caci pierdem un user erudit si cu o buna pregatire teologica, de la care cu certitudine avem multe de invatat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.02.2010, 22:26:39
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Slobod la gura" e cam mult spus. Poate lipsit de rabdare ar fi mai exact spus. Adevarul e ca multi ne pun rabdarea la incercare si multi isi pierd rabdarea... rabdarea fiind o virtute la care putini ajung cu adevarat.
Subscriu si eu rugamintii tale, o_taranca, caci pierdem un user erudit si cu o buna pregatire teologica, de la care cu certitudine avem multe de invatat.
..si eu.
(cred ca ar trebui banate ideile, nu cuvintele.. ne cramponam atat de cuvinte si nu vedem dincolo de ele. Multe idei daunatoare sunt impachetate f frumos si trec neobservate.. calul troian. .)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2010, 17:01:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit inorog

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
ar fi trebuit initial dat un avertisment si dupa aceea banat
as ruga adminul sa ii permita sa revina pe forum
si de unde stiti voi ca admin-ul nu i-a dat avertisment, l-ati intrebat cumva?? asta nu ca ar trebui sa dea socoteala cuiva pe aici.

oricum, daca vrea respectivul poate scrie sub un alt username, cum fac multi altii, se stiu ei care. si cred ca deja o face.

dar suntem off topic.......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 05:24:16
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
preotii de oras si cei de la tara rentea Preotul 19 27.10.2009 00:08:14