Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 15.03.2010, 23:00:53
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Frate, aceste cuvinte sunt straine de Ortodoxie.

Sa luam aminte la Mantuitorul si la Sfintii Parinti si sa le urmam lor !
Oare asa ar vorbi Hristos despre femei ?! Asa ar vorbi oare Sfantul Ioan Gura de Aur despre femei ?!

Parintele Ilie Modovan - Rolul femeii in Biserica si in lume - Sa luam aminte !

P.S.
Sa o lasam mai "moale" cu Sfintele Canoane, caci daca ni s'ar aplica noua insine, nu am avea voie nici sa ridicam ochii din pamant. Sa le citim, sa le studiem si sa le urmam, dar pe toate, iar nu impartial. Canoanele care pun "anatema" pe cei care vorbesc cu ura sau scarba fata de femei, trup, casatorie, etc... sunt multe.
Am intrat pe link-ul postat de tine sa ascult cuvintele de folos ale Pr Ilie Moldovan.. din pacate nu auzisem de acest parinte,dar iti spun cu sinceritate ca mi-au cazut multe lacrimi in timp ce l-am ascultat.. f frumos vorbeste.. mi-a hranit sufletul...iti multumesc mult!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #192  
Vechi 16.03.2010, 20:38:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am citit si eu articolul nou de pe site. Nu m-a convins, dar in fine.
1. Ce pictura se afla in Sfantul Altar? Ce femei sunt in ea?
Este in toate bisericile la fel?
2. Mi-as dori sa vad unele lucruri legate de slujba in altar. Sa nu mai fie ascunse.
Sa vad si eu Proscomidia si alte rugaciuni care spun. Se le spunem impreuna cu preotul.
Cred ca cer tare mult.
Si daca este asa cum se spune, sa ne putem bucura cu totii de ele, si barbati si femei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #193  
Vechi 16.03.2010, 20:44:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Dupa cum spuneam si mai in urma, in Sfantul Altar nu are voie sa intre nimeni, afara de preot si un paraclisier.
Nici macar baietii de la strana nu au voie sa calce in Sfantul Altar.

In rest, exista randuieli si pentru femei.
Cel mai scurt exemplu este manastirile de maici, unde o maica ajuta pe parintele, ca paraclisier.
Ce randuieli exista pentru femei in bisericile de mir?
Va rog eu, vorbiti mai la concret, mai cu exemple. N-ar mai fi atata discutie si suferinta aici.
Si sa stii ca peste tot intra barbati si copii (baieti in altar). Ba ca ajuta, ba sa ia carti, si cei de la strana. Intra toti si peste tot.
Si nu stiu cum e cu curatenia in altar, cine o face, la bisericile de mri. Dar nu conteaza.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #194  
Vechi 16.03.2010, 20:49:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Am intrat pe link-ul postat de tine sa ascult cuvintele de folos ale Pr Ilie Moldovan.. din pacate nu auzisem de acest parinte,dar iti spun cu sinceritate ca mi-au cazut multe lacrimi in timp ce l-am ascultat.. f frumos vorbeste.. mi-a hranit sufletul...iti multumesc mult!
Da.. si pe mine m-a facut sa plang.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 16.03.2010, 22:46:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Mi-as dori sa vad unele lucruri legate de slujba in altar. Sa nu mai fie ascunse.
Sa vad si eu Proscomidia si alte rugaciuni care spun. Se le spunem impreuna cu preotul.
Cred ca cer tare mult.

Nu e vorba că cereți mult, ci, după părerea mea, cereți ceva neînțelept. Vă spun din observațiile mele, eu având acces atât la cultul bizantin, unde multe rugăciuni sunt cu voce joasă și multe gesturi liturgice ascunse de catapeteasmă, cât și la cultul latin, în care (în special în ultimii 40 de ani), totul e "la vedere". Consecința este că acest "la vedere" poate duce la diminuarea a ceea ce s-ar putea numi "simțul sacrului". Sfântul Lăcaș începe să semene cu o sală de expozeuri și mai puțin cu o Corabie ori cu Templul, în care existau "cele dinafară", exista "Sfânta" și exista "Sfânta Sfintelor". Chiar și la teatru dacă am fi, am crede că e lucru absurd să cercetăm cum se pregătește recuzita și să avem acces în culise.

Proscomidia, pentru noi, laicii, nu înseamnă să stăm și să ne uităm la o dveră lăsată precum la o cortină care ne desparte de scenă și culise, ci înseamnă să intrăm în atmosfera de mister a Sfintei Jertfe, participând la cântările pe care strana ne îndeamnă să le cântăm în acest timp. Acolo unde nu există cântăreți, există, totuși, icoane. Acolo, ne putem ruga Domnului să întărească în noi credința noastră, să ierte slăbiciunile noastre, să ne ajute să tragem folos în urma participării la Sf Slujbă. Bineștiind că este vremea în care preotul și diaconul desfac părticele pentru cei care nu mai sunt, să ne rugăm Apărătoarei Doamne și celorlalți sfinți pentru a mijloci mântuirea lor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #196  
Vechi 16.03.2010, 23:42:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu e vorba că cereți mult, ci, după părerea mea, cereți ceva neînțelept. Vă spun din observațiile mele, eu având acces atât la cultul bizantin, unde multe rugăciuni sunt cu voce joasă și multe gesturi liturgice ascunse de catapeteasmă, cât și la cultul latin, în care (în special în ultimii 40 de ani), totul e "la vedere". Consecința este că acest "la vedere" poate duce la diminuarea a ceea ce s-ar putea numi "simțul sacrului". Sfântul Lăcaș începe să semene cu o sală de expozeuri și mai puțin cu o Corabie ori cu Templul, în care existau "cele dinafară", exista "Sfânta" și exista "Sfânta Sfintelor". Chiar și la teatru dacă am fi, am crede că e lucru absurd să cercetăm cum se pregătește recuzita și să avem acces în culise.

Proscomidia, pentru noi, laicii, nu înseamnă să stăm și să ne uităm la o dveră lăsată precum la o cortină care ne desparte de scenă și culise, ci înseamnă să intrăm în atmosfera de mister a Sfintei Jertfe, participând la cântările pe care strana ne îndeamnă să le cântăm în acest timp. Acolo unde nu există cântăreți, există, totuși, icoane. Acolo, ne putem ruga Domnului să întărească în noi credința noastră, să ierte slăbiciunile noastre, să ne ajute să tragem folos în urma participării la Sf Slujbă. Bineștiind că este vremea în care preotul și diaconul desfac părticele pentru cei care nu mai sunt, să ne rugăm Apărătoarei Doamne și celorlalți sfinți pentru a mijloci mântuirea lor.
Multumim, Mihnea Dragomir, pentru aceasta frumoasa interventie.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 16.03.2010, 23:53:50
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea
Eu nu stiu ce sa mai cred. Spui ca esti catolic dar nu-ti place modul vostru de slujba.
La voi nu deschiderea si lipsa dverului este deranjanta. Voi nu aveti proscomidie, nu aveti slujba noastra. Asta este problema.
Daca ati avea, sa vezi ca te-ar tenta si pe tine sa vezi, sa afli, sa auzi ce se intampla la slujba.
Dupa mine astea sunt lucrurile pentru care ne ducem la biserica. Rugaciune si cantare putem sa facem si acasa, singuri.
Dar sunt lucruri care nu se pot trai acasa.
Nu degeaba se spune ca rugaciunea comuna, cu preotul, in biserica este altceva.
Epicleza, rugaciunile din altar, Evanghelia, Apostolul, Proscomidia - astea sunt slujba, rugaciunile adevarate.
Acasa, ce facem, este altceva.

La voi la catolici femeile pot face mai multe. Am ramas f. surpinsa sa vad ca au voie sa citeasca, sa intre sus in altar sau cum se cheama la voi acolo unde stau preotii, duc ofranda aceea (nu stiu ce este, sunt doua vase mici) preotului. Au voie in sacristie si stau la vorba cu preotii cat si cand vor. Si altele.
Eu de fapt am incetat sa mai vreau ceva. Dumnezeu mi-a dat altele de facut in afara bisericii si ma voi in departa de ea in afara slujbei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #198  
Vechi 17.03.2010, 00:39:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Mihnea
Eu nu stiu ce sa mai cred. Spui ca esti catolic dar nu-ti place modul vostru de slujba.
La voi nu deschiderea si lipsa dverului este deranjanta. Voi nu aveti proscomidie, nu aveti slujba noastra. Asta este problema.
Cred că faceți o confuzie între catolicism și romano-catolicism. Vă referiți la un rit particular prezent în Biserica Catolică: ritul latin. Din cauza faptului că în lume (dar nu în România) marea majoritate a catolicilor sunt de rit latin, multă lume crede că "a fi catolic" înseamnă "a sluji fără catapeteasmă", după cum au văzut în filmele italienești sau franțuzești.

Citat:
Daca ati avea, sa vezi ca te-ar tenta si pe tine sa vezi, sa afli, sa auzi ce se intampla la slujba.
Mulțumesc lui Dumnezeu, nu am de loc această tentație când ajung la slujba greco-catolică destul de devreme ca să "prind" Proscomidia. Dacă am astfel de curiozități, deschid cărțile liturgice unde toate rugăciunile de taină sunt prezentate în amănunt.

Citat:
Dupa mine astea sunt lucrurile pentru care ne ducem la biserica. Rugaciune si cantare putem sa facem si acasa, singuri.
Dar sunt lucruri care nu se pot trai acasa.
Nu degeaba se spune ca rugaciunea comuna, cu preotul, in biserica este altceva.
Epicleza, rugaciunile din altar, Evanghelia, Apostolul, Proscomidia - astea sunt slujba, rugaciunile adevarate.
Acasa, ce facem, este altceva.
Epicleza se aude foarte bine. Evanghelia e citită în afara altarului, special pentru noi. Diaconul (sau preotul) care o citește o știe bine. Valabil și pentru Apostol. Ei bine, numai Proscomidia e cumva "ascunsă".
Dintre toți pomii minunați din Rai, Domnul a interzis oamenilor să mănânce din unul singur. Din chiar primele pagini ale Bibliei, nu înțelegem că Eva s-a bucurat, pe rând, de toate fructele, ci mai degrabă că s-a dus exact la cel la care nu avea voie. Ce puține s-au schimbat și cât de mult semănăm Evei !

Oare preoții au asemenea frustrări ? Poate că și ei spun "ce rău e să nu fiu laic, să pot cânta și eu o priceasnă ! Să pot cânta și eu Imnul Heruvic ! Ia uite, Duminică de Duminică văd cum credincioșii înalță cântări atât de frumoase, iar eu trebuie să spun rugăciunile acelea de taină în timp ce ei cântă ! Asta e o situație care nu mai poate fi tolerată ! A se schimba !"

Citat:
La voi la catolici femeile pot face mai multe. Am ramas f. surpinsa sa vad ca au voie sa citeasca, sa intre sus in altar sau cum se cheama la voi acolo unde stau preotii, duc ofranda aceea (nu stiu ce este, sunt doua vase mici) preotului. Au voie in sacristie si stau la vorba cu preotii cat si cand vor. Si altele.
De fapt, nu au voie să citească decât ca excepție, dacă nu există lector. Așa prevăd rânduielile, care nu s-au schimbat. Dar, din excepție, a devenit regulă și e foarte rău că e așa. Nu de mult, și la romano-catolici exista "presbiteriu", un spațiu în care oficiau preoții și era despărțit de navă prin balustradă. Dar, în urma unor măsuri recente care vizează "democratizarea" Sf Misse (și a Bisericii în general), s-a desființat balustrada, s-a micșorat până la dispariție soleea (treptele care trebuiau urcate ca să ajungi în presbiteriu), Altarul, în care erau sf relicve a fost înclocuit cu o masă în care nu e nimic. Consecința este aceea pe care v-am spus-o: scăderea simțului sacrului. Ați observat că femeile și bărbații laici care intră în Presbiteriu ca să citească Apostolul nu mai fac genuflexia dreaptă la Sf Tabernacol, așa cum prevede ritul roman, ci doar își apleacă capul ? Ei nu Îl mai salută pe Cristos cu genunchiul drept în pământ, ca pe un Dumnezeu și Rege, ci așa cum l-ar saluta pe vecinul de la bloc. Nici preotului înveșmântat, care acționează "in persona Christi capitis" nu i se mai sărută mâna, ci i se strânge mâna tovărășește. Astea sunt urmările, astea sunt semnele vizibile ale scăderii simțului sacrului. De aici, până la a scrie pe tricou "J.C. is my friend" e un singur pas, și unul foarte logic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.03.2010 at 08:25:14.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 17.03.2010, 14:08:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce randuieli exista pentru femei in bisericile de mir?
Si sa stii ca peste tot intra barbati si copii (baieti in altar). Ba ca ajuta, ba sa ia carti, si cei de la strana. Intra toti si peste tot.
Pentru femei exista randuiala in intrararea lor in Altar.
Nu sexul persoanei conteaza in prezenta sau absenta din Altar, ci randuiala de rugaciune, de nevointa si de binecuvantare, pe care unii oameni o au, iar altii nu. In Altar nu are voie orice femeie, asa cum nu are voie nici orice barbat.
Faptul ca realitatea difera, aceasta tine de preot. Preotul va da seama pentru ce a facut cu si in Sfantul Altar.

Te rog, asculta cuvantul postat mai sus.
Pun din nou link'ul: Parintele Ilie Modovan - Rolul femeii in Biserica si in lume - Sa luam aminte !
Aici vei intelege toate cele de trebuinta.

Nici un om nu are voie, ci doar aceia care au rost si lucrare buna, anume alesi, fie ei barbati ori femei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #200  
Vechi 17.03.2010, 20:33:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Mihnea - nu stiam ca esti greco-catolic. Aceia chiar au putin catolicism, zic eu.
1. Pai nu poti sa "prinzi" proscomidia, ca aia se face in altar si n-o vezi, n-o auzi.
2. Repet - atunci de ce mai merg la slujba, daca gasesc totul in carti?
3. Si preotii canta si pricesne si destule alte cantari. De ce sa aibe frustrari, la cate au ei?!
4. Si cum ar fi dupa tine, cum sa facem sa nu fim Eve, dar sa ne bucuram totusi de biserica si de Dumnezeu?
Ca eu nu vreau lucruri ne-permise, ci doar sa lucram si barbatii si femeile pentru Dumnezeu, in final (cu rugaciuni, citit, ajutat pe ceilalti - ,femei si copii, bolnavi, etc. (ma refer in biserica)). Dar am renuntat de fapt.
Poate sa nu mai merg nici la biserica? Sa stau acasa si sa citesc in carti slujbele si rugaciunile? Superb, mi-ar fi mai bine, m-as ruga mai in liniste.
5. Depinde de biserici si de tara. Difera putin stilul bisericilor si al preotilor.
Eu am vazut ca toata lumea face genuflexii in fata altarului.
Exista inca in multe biserici separarea aceea a altarului sau cum o numesc ei (balsutrada, gardut, etc.).
Sunt si unele biserici f.simple. Am spus depinde de tara, de stilul clerului.
Unii sunt mai clasici si mai aspri, altii dimpotriva.

Nu spun ca-mi place totul la catolici. Mi-ar place probabil ceva intre ortodoxi si catolici, daca vreti un ortodoxism mai deschis, mai transparent omului.
E asa de rau?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul care nu ajuta la nimic Delalucaci Postul 28 10.11.2014 08:56:28
OAIA RATACITA - Cum putem ajuta un om care si-a pierdut credinta? maria32 Generalitati 5 01.02.2013 11:31:53
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25
Preotul care calca pe locurile bolnave cozia Preotul 29 28.10.2009 14:56:51
Daca puteti ajuta...un om care are nevoie de ajutor... pacatoasa Umanitare 0 13.10.2009 20:01:26