Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 10.05.2010, 18:17:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
De exemplu, pe langa limbile pe care nu le-am recunoscut , am auzit personal si engleza, portugheza, olandeza, spaniola, turca ...
Si ce spuneau?!
  #932  
Vechi 10.05.2010, 18:23:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si ce spuneau?!
Lucrurile minunate ale lui Dumnezeu. Laude, psalmi, adevaruri biblice...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #933  
Vechi 10.05.2010, 18:26:33
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Eu cred ca da, sora Lacrimi, pt ca luand expresia "ad literam" inseamna ca vorbesti in limbi (engleza). Si asta ai obtinut-o prin cu efortul tau, prin voia Domnului si ajutorul Sfintei Treimi. Nici un cuvant n-am putea rosti fara voia si ajutorul lui Dumnezeu.
surioara nu totul vine de la dumnezeu ,mai vine si de la diavol,.luati seama ,ca pentru orice cuvant veti da seama
  #934  
Vechi 10.05.2010, 18:33:25
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Lucrurile minunate ale lui Dumnezeu. Laude, psalmi, adevaruri biblice...
Diavolul stie toata Scriptura... Ma gandeam ca altceva aflati... dar fiecare e liber sa creada ceea ce vrea!
Si totusi as fi curioasa sa aflu daca talmaci diferiti ar traduce la fel "duhul"...
Raman la ideia ca e mare inselarea si curios totusi cum de vi se pare totul o incantare... Cand zic "vi se pare" ma refer in general pentru ca am retinut ca trebuie sa ma exprim "ti"
  #935  
Vechi 10.05.2010, 18:33:56
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Lucrurile minunate ale lui Dumnezeu. Laude, psalmi, adevaruri biblice...
si de ce trebuia sa mai foloseasca alte limbi ?nui mai placea lui dumnezeu cum suna romaneste?
  #936  
Vechi 10.05.2010, 18:40:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
si de ce trebuia sa mai foloseasca alte limbi ?nui mai placea lui dumnezeu cum suna romaneste?
Hmmm... buna intrebare. Pai daca ar vorbi romaneste nu ar mai avea "darul limbilor" si daca nu ar mai exista acest "dar" cultul si-ar pierde orice farmec Dar astept si eu raspunsul celei care ai adresat intrebarea...
  #937  
Vechi 10.05.2010, 18:47:46
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Diavolul stie toata Scriptura... Ma gandeam ca altceva aflati... dar fiecare e liber sa creada ceea ce vrea!
Diavolul nu Il lauda pe Dumnezeu. In nici un caz. Ar fi chiar culmea si lumea ar fi pe dos. El stie doar sa Il blesteme pe Dumnezeu in cazul in care i se adreseaza direct.

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Raman la ideia ca e mare inselarea si curios totusi cum de vi se pare totul o incantare... Cand zic "vi se pare" ma refer in general pentru ca am retinut ca trebuie sa ma exprim "ti"
Daca L-ai vazut vreodata pe Hristos si ai auzit cuvintele Lui, ne [ ma] vei intelege.

Citat:
În prealabil postat de florin1966 Vezi mesajul
si de ce trebuia sa mai foloseasca alte limbi ?nui mai placea lui dumnezeu cum suna romaneste?
O luam de la capat? Am explicat pe pagina trecuta la ce foloseste darul.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 10.05.2010 at 18:50:17.
  #938  
Vechi 10.05.2010, 18:51:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, draga mea, diavolul nu il lauda pe Dumnezeu insa poate spune exact ce vrei tu sa auzi, poate lua chip de inger... asta daca vrei sa crezi! Si singurul lucru pe care diavolul nu il face e ca nu recunoaste greseala, nu se smereste! In rest sa stii ca nu e prost absolut deloc, doar a fost inger bun!
  #939  
Vechi 10.05.2010, 18:57:22
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, draga mea, diavolul nu il lauda pe Dumnezeu insa poate spune exact ce vrei tu sa auzi, poate lua chip de inger... asta daca vrei sa crezi! Si singurul lucru pe care diavolul nu il face e ca nu recunoaste greseala, nu se smereste! In rest sa stii ca nu e prost absolut deloc, doar a fost inger bun!
De acord cu tine. Dar nu mai spune ca atunci cand cineva Il lauda pe Dumnezeu vorbeste de la diavol, ca e si pacat.

mai bine sa o luam altfel: Tot imi spui ca toate sunt de la diavol. ok, unde este vorbirea in limbi de la DUmnezeu in aceste timpuri? Caci este scris in Biblie ca este unul din semnele care arata credinta cuiva:
"celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,
Șerpi vor lua în mână și chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi își vor pune mâinile și se vor face sănătoși".

Daca tot ce iti prezint este de la cel rau, unde sunt lucrarile Domnului in ziua de azi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #940  
Vechi 10.05.2010, 19:07:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

In primul rand am spus ca diavolul stie toata Scriptura si nu am zis ca atunci cand cineva Il lauda pe Dumnezeu vorbeste de la diavol!
Cat despre vorbirea in limbi in aceste timpuri ele nu exista intrucat fenomenul glosolaliei s-a petrecut la Cincizecime si s-a incheiat!
In privinta lucrarilor lui Dumnezeu astazi sunt multe! Voi credeti ca totul sta in acest "dar" al limbilor noi credem ca Duhul Sfant toate le viaza si in orice lucrare, slujba El este prezent! Bineinteles ca Duhul Sfant nu este separat de celelalte doua Persoane Treimice! Lucrarea lui Dumnezeu este o impreuna lucrare a Persoanelor Sfintei Treimi! Stii , ieri s-a sfintit o Biserica si a fost foarte frumos! Chiar m-am gandit la tine si nu am putut sa nu ma intreb ce ar putea sa iti placa asa mult in cultul de care apartii cand tu cu adevarat nu ai simtit bucuria, dulceata, lumina si duhul ortodoxiei!?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10