Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.06.2010, 23:21:35
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Rațiunea (gândirea) este singura caracteristică comună a ființei Dumnezeiești, a ființei umane si a ființelor îngerești.
A zis cineva ceva de aroganta? Probabil ca nu, din moment ce auto-situarea propriei persoane ca nivel intelectual intre D-zei si ingeri este o dovada de maxima modestie.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 30.06.2010, 09:14:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
A zis cineva ceva de aroganta? Probabil ca nu, din moment ce auto-situarea propriei persoane ca nivel intelectual intre D-zei si ingeri este o dovada de maxima modestie.
este vorba de fire (specie) si nu de persoana (individ).

Am subliniat invatatura ortodoxa conform careia pe pamant, specia umana este singura ganditoare (rationala). Nu am folosit nici un grad de comparatie intre gandirea umana, ingereasca si Dumnezeiasca (si repet ca vorbim despre specie nu despre indivizi)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.06.2010, 09:58:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
este vorba de fire (specie) si nu de persoana (individ).

Am subliniat invatatura ortodoxa conform careia pe pamant, specia umana este singura ganditoare (rationala). Nu am folosit nici un grad de comparatie intre gandirea umana, ingereasca si Dumnezeiasca (si repet ca vorbim despre specie nu despre indivizi)
Si tocmai ma intrebam daca a zis cineva ceva de aroganta! Noi nu suntem atat de speciali cum homo religiosus ar vrea sa creada. Suntem peste celelalte animale dar diferenta este mai mult calitativa decat cantitativa. Multe afirmatii de genu' omul este singurul mai cu mot de pe planeta asta au fost demontate una cate una in timp, dupa ce s-au efectuat studii care au inlaturat aroganta nascuta din ignoranta. Nu suntem atat de speciali, decat poate prin aroganta!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.06.2010, 10:31:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si tocmai ma intrebam daca a zis cineva ceva de aroganta! Noi nu suntem atat de speciali cum homo religiosus ar vrea sa creada. Suntem peste celelalte animale dar diferenta este mai mult calitativa decat cantitativa. Multe afirmatii de genu' omul este singurul mai cu mot de pe planeta asta au fost demontate una cate una in timp, dupa ce s-au efectuat studii care au inlaturat aroganta nascuta din ignoranta. Nu suntem atat de speciali, decat poate prin aroganta!
faptele vorbesc. pana una alta eu nu am auzit de maimuta care sa inteleaga mersul lumii (teoria relativitatii, mecanica cuantica...). Despre cele duhovnicesti nici nu mai vorbesc ( pentru ca repet animalele nu sunt rationale, ganditoare adica ele nu au suflet spiritual, ci au doar suflet care le anima, adica care le da viata).
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.06.2010, 13:20:59
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
faptele vorbesc. pana una alta eu nu am auzit de maimuta care sa inteleaga mersul lumii (teoria relativitatii, mecanica cuantica...). Despre cele duhovnicesti nici nu mai vorbesc ( pentru ca repet animalele nu sunt rationale, ganditoare adica ele nu au suflet spiritual, ci au doar suflet care le anima, adica care le da viata).
Sufletul exista doar in inchipuirea credinciosilor. Tocmai de aceea spun ca diferenta intre noi si animale nu e atat de mare in ce priveste intelectul. Suntem supusi prea multor greseli de logica pentru a avea pretentii de superioritate. Cat despre progresul stiintific, el nu este inteles de prea multi oameni. Multi vad ceva mistic in functionarea calculatoarelor de exemplu.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 30.06.2010, 13:30:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sufletul exista doar in inchipuirea credinciosilor. Tocmai de aceea spun ca diferenta intre noi si animale nu e atat de mare in ce priveste intelectul. Suntem supusi prea multor greseli de logica pentru a avea pretentii de superioritate. Cat despre progresul stiintific, el nu este inteles de prea multi oameni. Multi vad ceva mistic in functionarea calculatoarelor de exemplu.
Tu nu te-ai repetat sa tot repeti aceleasi chestii ca un mp3 blocat? Pe un forum crestin? :)
Nu vorbesc de plictiseala celor care citesc the same boring shit in fiecare zi, ca exista doar in inchipuire, ca halucinatii, ca alte tampenii din domenii care te depasesc (de ex. psihiatria nu se atinge de credintele religioase, dar esti tu mai destept si gasesti patologie acolo unde nu este, poate ar trebui sa le dai un mail cu pretioasele tale opinii si pareri celor care editeaza manualele de diagnostic, ca tampitii au omis fix acest lucru care si unui amator ca tine ii este evident), ci de oboseala ta, a celui care le scrie, vorbind in pustiu.

Pai frate decide-te, esti multilateral dezvoltat si mozartul de pe palier, sau oi fi si tu exact ceea ce propovaduiesti: o entitate care n-ar trebui sa aiba prea multe pretentii de superioritate fata de animale, si care face multe greseli de logica.

Daca asta sunt oamenii, implicit esti si tu, asa ca mai usor cu pianul pe scari, traieste la nivelul adevarurilor pe care le predici.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 30.06.2010, 13:46:21
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Tu nu te-ai repetat sa tot repeti aceleasi chestii ca un mp3 blocat? Pe un forum crestin? :)
Nu vorbesc de plictiseala celor care citesc the same boring shit in fiecare zi, ca exista doar in inchipuire, ca halucinatii, ca alte tampenii din domenii care te depasesc (de ex. psihiatria nu se atinge de credintele religioase, dar esti tu mai destept si gasesti patologie acolo unde nu este, poate ar trebui sa le dai un mail cu pretioasele tale opinii si pareri celor care editeaza manualele de diagnostic, ca tampitii au omis fix acest lucru care si unui amator ca tine ii este evident), ci de oboseala ta, a celui care le scrie, vorbind in pustiu.

Pai frate decide-te, esti multilateral dezvoltat si mozartul de pe palier, sau oi fi si tu exact ceea ce propovaduiesti: o entitate care n-ar trebui sa aiba prea multe pretentii de superioritate fata de animale, si care face multe greseli de logica.

Daca asta sunt oamenii, implicit esti si tu, asa ca mai usor cu pianul pe scari, traieste la nivelul adevarurilor pe care le predici.
Cam care dintre afirmatiile pe care le-ai facut nu se aplica si credinciosilor? Voi nu va repetati niciodata? uita-te numai cate exemple de useri care au venit cu mare elan sa spuna ca evolutionismul este fals desi habar n-aveau ce-i ala evolutionism. Mereu aceleasi chestii. De ce te mira ca dam aceleasi raspunsuri? Daca exista un raspuuns clar, de ce sa nu fie suficient de bun pentru a fi repetat? Te-ai saturat ca 2+2=4? Asta e! Trebuie sa suporti in continuare realitatea .

Afirmatiile mele sunt bazate pe dovezi. Mai mult de atat nu pot sa fac. Si dovezile arata ca nu suntem perfecti.

Daca psihiatria nu se atinge de credintele religioase, cum se face ca la spitalul 9 sunt internati atatia indivizi pe caz de supradoza de religie? Am un prieten bun care mi-a povestit cati pacienti are din motive religioase. Au fost si aici prezentate astfel de cazuri. Daca vrei, te pun in legatura cu un astfel de om care in loc sa fie ajutat aici pe forum a fost blamat pentru problemele pe care le avea. O sa-ti povesteasca el ce probleme a avut in urma experientei religioase si cum a fost tratat de crestinii perfecti creati pe un pamant perfect special creat pentru ei de un zeu perfect.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 30.06.2010, 14:13:46
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cam care dintre afirmatiile pe care le-ai facut nu se aplica si credinciosilor? Voi nu va repetati niciodata? uita-te numai cate exemple de useri care au venit cu mare elan sa spuna ca evolutionismul este fals desi habar n-aveau ce-i ala evolutionism. Mereu aceleasi chestii. De ce te mira ca dam aceleasi raspunsuri? Daca exista un raspuuns clar, de ce sa nu fie suficient de bun pentru a fi repetat? Te-ai saturat ca 2+2=4? Asta e! Trebuie sa suporti in continuare realitatea .

Afirmatiile mele sunt bazate pe dovezi. Mai mult de atat nu pot sa fac. Si dovezile arata ca nu suntem perfecti.

Daca psihiatria nu se atinge de credintele religioase, cum se face ca la spitalul 9 sunt internati atatia indivizi pe caz de supradoza de religie? Am un prieten bun care mi-a povestit cati pacienti are din motive religioase. Au fost si aici prezentate astfel de cazuri. Daca vrei, te pun in legatura cu un astfel de om care in loc sa fie ajutat aici pe forum a fost blamat pentru problemele pe care le avea. O sa-ti povesteasca el ce probleme a avut in urma experientei religioase si cum a fost tratat de crestinii perfecti creati pe un pamant perfect special creat pentru ei de un zeu perfect.
Eu ti-am spus si repet: credinta religioasa in sine nu este patologie.
Si eu am vazut pacienti psihotici cu delir mistic si halucinatii dar intotdeauna aceste simptome fac parte dintr-un cadru mai larg (Schizofrenie, Tulburari delirante, Psihoze scurte, tranzitorii, adica tulburari care sunt la fel etichetate si atunci cand NU exista delir mistic/halucinatii cu tematica religioasa).

Concret: halucinatiile si delirul sunt problema, nu credinta religioasa. Iar halucinatiile si delirul pot avea si multe alte teme, tema mistica fiind doar una dintre ele. =

Poti fi credincios si sa nu ai nici un simptom psihotic, iti vezi de treaba, esti functional in societate, la locul de munca, in familie, esti ok. Credinta in Dumnezeu nu te face bolnav ci pe multi ii insanatoseste (facandu-i sa abandoneze comportamente distructive, ca sa dau un exemplu prozaic si sa nu intru in lucruri mai adanci).

Daca ar fi credinta patologica (sau generatoare de patologie), atunci, mind you, toate relatiile interumane se impartasesc de acelasi defect: deliruri de gelozie, deliruri erotomane, deliruri de urmarire, deliruri de persecutie etc, toate se dezvolta pe baza unui lucru pre-existent.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 30.06.2010 at 14:17:15.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 30.06.2010, 17:25:13
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Sufletul exista doar in inchipuirea credinciosilor. Tocmai de aceea spun ca diferenta intre noi si animale nu e atat de mare in ce priveste intelectul.
Multe din minunile Mantuitorului au fost alungarea demonilor care stapaneau (posedau) oameni.

iar in ceea ce priveste a doua afirmatie, te las pe tine sa inveti o maimuta teoria relativitatii si mecanica cuantica... cand o sa reusesti sa ma anunti si pe mine :)

am spus in alte postari ca nu trebuie sa confundam inteligenta cu ratiunea. exista multe specii de animale inteligente, exista si inteligenta artificiala... insa gandirea (ratiunea) este proprie doar speciei umane (pe Pământ).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
Laborator thefaith Nunta 20 10.07.2009 00:32:16
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17