Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 30.06.2010, 15:01:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Bun ...
Si ce vrei sa demonstrezi?
Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Intrebarea mea era alta. Cum va explicati ca totul se schimba in lume si evolueaza, dar legile care tin universul in echilibru raman aceleasi?
................
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #122  
Vechi 30.06.2010, 18:26:46
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

[quote=konijiro;263750]Spune-mi, te rog, ce vrei sa spui cand spui "adevarata" stiinta? Stiinta nu e adevarata sau falsa in functie de cum se pliaza pe perceptia ta asupra realitatii (si aici includ existenta divinitatii). Daca stiinta greseste sau nu, asta se dovedeste usor, folosind dovezi. Le ce ajuta ipoteza existentei/inexisentei vreunui zeu? La nimic, nici macar nu e luata in considerare, pentru ca nu e nevoie de ea.



Nu, nu exista competitie, exista conflict. Si e bine ca exista. Nu are cum sa nu existe, atata timp cat religia neaga descoperirile din ultimele sute de ani si realitatea in general, si se cramponeaza de o carte veche de mii de ani, prezentata ca izvor de intelepciune suprema. Unii dintre noi au observat ca traim in sec. 21, si omenirea a mai aflat una, alta, intre timp.



Cine? Exemple, te rog. Cu majoritatea.
Si daca ar fi asa (si nu e), tot metoda stiintifica e cea care duce la descoperiri, nu credinta in divinitate.
Tiam mai spus si in alta parte stiinta adevarata nu face presupuneri ea spun ca exista ceva sau ca nu poate dovedi inca dar nu spune ca nu exista(DUMNEZEU) asta e stiinta adevarata.Ea se bazeaza pe probe palpabile(nu in genul ca poti sa il atingi cu mima) pe care le prezinta ear ce nu poate demonstra inca ramine de demostrat e destul de simplu dar cei care afirma direct rezultatul nu sint oameni de stiinta(adevarata)adevarati ci doar oameni care speculeaza cu unele informatii ne complete.

Earasi confunzi religia cu oamenii religiosi de asta spui ca religia este in conflict cu stiinta.Acea carte(biblia) de miii de ani a inspirat pe oamenii de stiinta sa descopere ceea ce vezi tu acum dar tu nu poti vedea asta acum.Cine a inventat matematica si cind pe care se bazeaza cam intrega stiinta ?

Sint destui si noi am mai discutat despre acesti oameni dar ai inceput sa spui ca cei care au contribuit cel mai mult la stiinta erau din epoca veche si de asta erau credinciosi cind si tu stii ca nu depinde de asta.
Daca nu ai credinta nu poti sa descoperi nimic pentru ca nu ar fi important pentru un om sa faca ceva in care sa nu creada aceasta credinta e o credinta incepatoare si te ajuta sa poti face unele descoperiri dar fara ea nu poti face nimic.Nici nu poti sa iti dai seama cit te ajuta DIVINITATEA sa faci progrese in descoperiri stiintifice doar pentru aceasta credinta incepatoare dar noi cu egoismul nostru ne asumam izbinda ear in interiorul nostru stim ca ceva nea ajutat.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 30.06.2010, 19:07:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
................
nu mai sta pe ganduri si zi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
fizicianul hawking iar se baga-n seama singur ! Radu32 Teologie si Stiinta 38 23.10.2010 18:53:08
Stephen Hawking - Nu Dumnezeu a creat Universul pisi Generalitati 263 30.09.2010 18:04:58
Ce puteti spune? Darkanian Generalitati 19 04.07.2010 23:14:35
Fizicianul Stephen Hawking spune ca stiinta invinge yawbaj Teologie si Stiinta 1 23.06.2010 15:35:14
spune nu homosexualitatii sososoreeena Homosexualitatea 36 13.05.2009 11:29:02