Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 02:18:04
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:))) Mi-a placut asta!
Mai, cei care se stiu slabi de ingeri cand vad o femeie intr-un costum de baie decent, cred ca ar fi mai bine sa stea acasa!
Ar mai fi o solutie, da-i cam radicala...
Mai, si, stiti vorba aia :Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place...Asa ca, daca sunt "scapaciuni", folositi ghiata din belsug...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2010, 10:41:34
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Oameni buni!
De ce judecati voi cu mintile voastre lucrurile? Oare chiar credeti ca stiti Adevarul? De ce nu ascultati Scriptura?
Scrie clar (din memorie): pazeste-ti simturile! Mai era si "si daca mana sau ochiul te sminteste scoate-l si arunca-l". Astea le-a spus Domnul Iisus Hristos nu un oarecare!
Asta e judecata, asta e verdictul! Restul e cancan!

De ce credeti ca fug de lume sihastrii si pustnicii, sau chiar monahii? Ca sa nu te smintesti si distragi cand si asa ai lupte grele! Si nu ca nu ar putea ei rezista la vederea trupurilor goale, pur si simplu ei vad lucrurile astea (goliciuni, minijupe etc) ca pe niste gunoaie dpdv spiritual, care le distrag atentia de la rugaciune. Cum poti sa te rogi neincetat cand in jurul tau misuna tot felul de fatuci cu tzatzele goale?

Se poate filosofa mult pe diverse dogme care ne ating si care de multe ori nu ne convin. Biserica noastra de aia se numeste Ortodoxa ca nu vrea sa cedeze la tot felul de presiuni si filosofii moderne. Au facut-o alte biserici prin alte parti si au ajuns astazi sa aiba preoti homosexuali!

Evident ca multe din ale bisericii imi sunt straine prin prisma pacatoseniei mele. Dar asta nu inseamna ca nu sunt adevarate! Sunt eu pacatos si slab, nu e legea proasta!!

Daca vrem sa fim in dreapta credinta stim care este Adevarul - cel transmis prin Scripturi si explicat de Sfintii Parinti!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2010, 13:33:01
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca problema e ca suntem practic dezbracati in fata a sute sau cati oameni or fi, si da baietii/fetele se uita la noi si se gandesc la alte chestii.

Si Iisus spune ca daca "ai poftit cu gandul, ai si pacatuit", asa ca eu cred ca n-ar trebuii sa ne uitam nici noi la altii, dar nici sa-i facem sa se uite la noi, e ca si cum am fi partasi la pacatul lor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2010, 17:37:00
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Doamne ..ce subiect de discutie..!Oare e pacat sa ma uit in oglinda dazbracat?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2010, 01:38:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ar mai fi o solutie, da-i cam radicala...
Mai, si, stiti vorba aia :Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place...Asa ca, daca sunt "scapaciuni", folositi ghiata din belsug...
:)))))))))))))))))))))))))))tare rau
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21
Incredrea prea mare in Dumnezeu-un pacat? Bogdan N Generalitati 9 31.05.2011 09:43:17
Un mare pacat Rodica50 Generalitati 2 22.11.2010 14:49:45
Pacat enorm de mare? derbyc Generalitati 19 22.10.2010 20:55:12
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 12:44:56