Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2010, 13:45:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
Daca as fii incapatanata crede-ma ca pana acum as fi aratat asta...Il cunosc din iunie anul trecut deci 2009 si sunt foarte temperata.Din contra nu l-am sacait, nu l-am stresat deloc.
Tot ce fac o fac cu masura.
Ma bucur ca am deschis cartea ori am pus cartile pe fata dar pana sa le terminam ori pana sa terminam cartea mai avem.
Eu sunt optimista!!!
va multumesc pt tot si ce sa va zic daca mai e vreo intrebare va raspund cu mare placere.
A te casatori doar cu cineva tot ortodox face parte din canoanele Bisericii .A nu respecta acest canon,si a crede ca vei putea sa-l aduci la ortodoxie dupa casatorie,acest act cuprinde o nesabuinta (si o neascultare fata de Biserica).Este un risc foarte mare si eu nu ti l-as recomanda.Dragostea de Dumnezeu trebuie sa fie mai mare decat dragostea omeneasca,sau trupeasca.Sunt relatate multe cazuri de catre duhovnici,care au cunoscut astfel de cupluri,optimiste la inceput,dar cu mari probleme dupa.
Daca nu reusesti sa-l faci sa treaca la ortodoxie inainte de casatorie,mai bine paraseste-l!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2010, 14:27:20
bianca23 bianca23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2010
Mesaje: 8
Implicit

Da sunt deacord cu ce spui.
:) sa vedem cum o sa fie pe parcurs ca lucrurile in momentu asta s-au schimbat radical si nu stiu daca mai merita lupta asta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.07.2010, 16:30:58
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bianca23 Vezi mesajul
Da sunt deacord cu ce spui.
:) sa vedem cum o sa fie pe parcurs ca lucrurile in momentu asta s-au schimbat radical si nu stiu daca mai merita lupta asta.
Bianca eu sunt in aceeasi situatie ca si tine si te inteleg perfect.Primul lucru pe care l-am facut a fost sa merg la duhovnic.Acesta mi-a spus ca daca el din dragoste pt mine va veni si imi va spune ca vrea sa se boteze la ortodcsi atunci sa il primesc,altfel nu.
Acum sa iti spun parerea mea.Daca eu tin Craciunul si el nu,daca eu tin Pastele si el nu,daca eu tin posturi, ma spovedesc si ma impartasesc si el nu, ce fel de relatie e asta?El duminica de exemplu poate vrea la gratar iar eu vreau la biserica.eu vreau sa imi botez copiii el nu.....iti dai seama ce tulburare...ce am mai avea noi in comun?De aceea eu am pus punct bineinteles dupa ce i-am spus care sunt impedimentele pt ca altfel dragostea crestea si ulterior despartirea ar fi fost mai dureroasa.
El mi-a spus ca ma iubeste ,ca nu a mai cunoscut o fata ca mine,ca sunt altfel decat celelalte ...bla bla si ca ar face orice pt mine, dar nu ar trece la ortodocsi.
Asa ca i-am dat timp de gandire.Am stabilit sa ne rugam unul pt celalalt in fiecare seara la 22.00 si daca Dumnezeu vrea poate sa il intoarca.Eu degeaba ii vorbesc de credinta noastra atata vreme cat el nu e deschis sa primeasca.Tin sa precizez ca el nu este practicant nici in religia lui.
Ceea ce eu vreau este ca el sa cunoasca si sa inteleaga ortodoxia si nu doar sa o adopte asa ...de ochii mei.Asa ca l-am indemnat sa mai citeasca despre ortodoxie si i-am daruit o carte.
Cu rugaciunile bisericii si ale parintelui duhovnic, nadajduiesc ca lucrurile se vor aseza
Doamne ajuta

P.S orice relatie merita atata vreme cat este bineplacuta Lui Dumnezeu.Miza e mare....sa aduci un om la credinta....de aceea sunt si ispite.Lucrurile inalte se dobandesc cu efort.Totul este sa ai si tu rabdare si sa nu faci nici un compromis,adica nimic care sa iti raneasca sufletul sau sa iti puna in pericol mantuirea
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.07.2010, 17:49:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul

P.S orice relatie merita atata vreme cat este bineplacuta Lui Dumnezeu.Miza e mare....sa aduci un om la credinta....de aceea sunt si ispite.Lucrurile inalte se dobandesc cu efort.Totul este sa ai si tu rabdare si sa nu faci nici un compromis,adica nimic care sa iti raneasca sufletul sau sa iti puna in pericol mantuirea
Foarte adevarat si frumos spus! Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate știe cineva... laurastifter Umanitare 4 24.05.2012 15:51:13
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 16:02:01
Se poate? heaven Preotul 28 21.04.2010 12:21:03
Se mai poate? livadarufelix Preotia (Hirotonia) 9 05.09.2009 22:11:30
Ce poate fi? iliecata2003 Generalitati 4 24.08.2006 09:31:59