Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1621  
Vechi 28.07.2010, 11:18:17
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Exact, este cea pe care a lasat-o Cristos, dar care este aceea ? De unde stiti daca nu cumva Cristos nu a lasat, prin apostolul Bartolomeu, invatatura care nu a fost cuprinsa in epistole (tinand cont ca acest apostol nici n-a scris) ? Si ca acea invatatura s-a transmis, in cadrul Traditiei, in cadrul Bisericii ?
Apostoli ca Bartolomeu sau Andrei (de la care nu ne-au ramas scrieri) au propovaduit aceeasi invatatura ca apostolii Petru sau Pavel. "Dar chiar dacã noi însine sau un înger din cer ar veni sã vã propovãduiascã o Evanghelie, deosebitã de cea pe care v-am propovãduit-o noi, sã fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum: dacã vã propovãduieste cineva o Evanghelie, deosebitã de aceea pe care ati primit-o, sã fie anatema!"(Galateni 1:8,9).
  #1622  
Vechi 28.07.2010, 11:55:21
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
O astfel de armata a organizat inchizitia si cruciadele. Iar, generalul X il inlocuia chiar si pe Cristos; se autointitula "vicarivs filii dei".
Vedeti, domnule, de unde izvorasc toate problemele, si de ce aveti nevoie de Biserica ?

Pai daca nu ati fost in stare sa interpretati corect o amarata de postare[ pe care am facut-o eu pe forum, ati interpretat-o literal, adica cu totul aiurea, deoarece era o alegorie ; va dati seama ce ciorba iese cand va apucati sa interpretati Biblia de capul dumneavoastra ?!


Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Apostoli ca Bartolomeu sau Andrei (de la care nu ne-au ramas scrieri) au propovaduit aceeasi invatatura ca apostolii Petru sau Pavel. "Dar chiar dacã noi însine sau un înger din cer ar veni sã vã propovãduiascã o Evanghelie, deosebitã de cea pe care v-am propovãduit-o noi, sã fie anatema! Cum am mai spus, o spun si acum: dacã vã propovãduieste cineva o Evanghelie, deosebitã de aceea pe care ati primit-o, sã fie anatema!"(Galateni 1:8,9). ".
Si aratati-mi va rog unde scrie ca evanghelia propavaduita de Petru si Pavel este cuprinsa in intregime in Biblie.

Un om de bun simt se uita la dimensiunile Noului Testament, se gandeste la activitatea lui Iisus Cristos (cel putin 3 ani de predici, discutii private cu apostolii), la activitatea apostolilor, si nu poate ajunge decat la o singura concluzie.
  #1623  
Vechi 28.07.2010, 12:04:07
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Si aratati-mi va rog unde scrie ca evanghelia propavaduita de Petru si Pavel este cuprinsa in intregime in Biblie.

Un om de bun simt se uita la dimensiunile Noului Testament, se gandeste la activitatea lui Iisus Cristos (cel putin 3 ani de predici, discutii private cu apostolii), la activitatea apostolilor, si nu poate ajunge decat la o singura concluzie.
Acelasi mod de gandire pagubos. Daca informatiile din Evanghelii nu ar fi cuprinse in Sf Scriptura atunci Pavel nu ar fi putut afirma in 2 Timotei 3:16 :

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate,
Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun. "

Daca Sf Scriptura ar fi incompleta atunci Pavel nu ar putea afirma ca ea contine invatatura care duce la desavarsire. Daca evangheliile ar fi incomplet prezentate in Scriptura atunci Sf Scriptura nu contine in totalitate invatura care duce la desavarsire ceea ce inseamna ca Pavel a mintit.

Dar ce te face pe tine sa crezi ca Petru si Pavel au mai propovaduit si alta invatatura, diferita de cea prezentata in Sf Scriptura? Ce argumente ai? Asa pe supozitii....
  #1624  
Vechi 28.07.2010, 12:43:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Dar ce te face pe tine sa crezi ca Petru si Pavel au mai propovaduit si alta invatatura, diferita de cea prezentata in Sf Scriptura? Ce argumente ai? Asa pe supozitii....
nu pe supozitii evident, ci bazandu-ne pe Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu.

Sa nu credeti voi ca Sfantul Pavel citea peste tot doar epistolele sale, ci propovaduia Evanghelia ca un adevarat Apostol, detaliind invatatura dupa cum o cerea fiecare situatie in parte, uneori sistematizand-o ca un adevarat profesor. Sfintii Apostoli au propovaduit Evanghelia prin viu grai!

"Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră. " II Tesalonicieni 2,15

"Pavel, plecând de la ei, a osebit pe ucenici, învățând în fiecare zi în școala unuia Tiranus. " Fapte 19,9

"Fraților, vă laud că în toate vă aduceți aminte de mine și țineți predaniile cum vi le-am dat. " I Corinteni 11,2
Altfel formulat: pastrati traditiile asa cum vi le-am transmis eu. Traditie (predanie): transmiterea mai intai orala si apoi scrisa a invataturilor doctrinare, morale si liturgice, pe care Biserica le-a codificat apoi in canonul Noului Testament.
  #1625  
Vechi 28.07.2010, 12:45:17
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
iudeii farisei si saduchei in marea lor majoriate nu l-au recunoscut pe Hristos ca om si Dumnezeu adevarat... daca vreti sa ganditi ca ei e treaba voastra.
Poporul lui Dumnezeu de astăzi (creștinătatea) este "Israelul spiritual" și nu are de-a face cu gândirea fariseilor și saducheilor.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
lansesi discret o acuzatie de antisemitism nefondata la adresa noastra. stii macar ce inseamna antisemit? iti dau un hint: antisemit se refera rasism (partea trupeasca).
Antisemiții nu se limitează în ura lor la "partea trupească" ci și la întreaga cultură și gândire iudaică. Naziștii germani e drept că le-au ars trupurile, însă le-au ars și cărțile deopotrivă. N-am lansat nici o acuzație de antisemitism, doar i-am disculpat pe neoprotestanți de așa ceva. Și dacă tot ai adus vorba, amintesc faptul că unii episcopi din primele secole creștine au schimbat data Paștelor și ziua de odihnă și din acest motiv: depărtarea și delimitarea de iudaism. E drept că nu neapărat din antisemitism, ci mai mult din rațiuni practice: creștinii să nu mai fie "puși în aceeași oală" cu evreii și astfel prigoniți.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
noi cinstim toti Sfintii prooroci iudei ai Vechiului Testament, voi nu!
Pentru cei ce se laudă cu asta există două replici ale Mântuitorului:
1. "Faceți, dar, roade vrednice de pocăință și nu începeți a zice în voi înșivă: Avem tată pe Avraam, căci vă spun că Dumnezeu poate și din pietrele acestea să ridice fii lui Avraam." (Luca 3,8)
2. A doua replică n-o mai postez, sunt cuvinte prea dure și nu cred că le-ați putea suporta.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ziceti voi nestiind Scripturile... dar Cuvantul lui Dumnezeu spune altceva.
[...]
daca ati cunoaste scripturile ati veni cu argumente din Sfanta Scriptura!
Mă așteptam ca dumneata care știi Scripturile, să vii cu aceste contra-argumente scripturistice la problema expusă de mine. Repet:
Hristos, sfinții apostoli și maica Domnului au păzit sâmbăta și nu duminica ca zi de odihnă. Nu ai făcut-o, ai venit în schimb cu niște prefabricate la care s-a mai răspuns. O mai pot face o dată dacă dorești, însă pe topicul adecvat: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=6243&page=111
  #1626  
Vechi 28.07.2010, 12:48:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
nu pe supozitii evident, ci bazandu-ne pe Sfanta Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu.

Sa nu credeti voi ca Sfantul Pavel citea peste tot doar epistolele sale, ci propovaduia Evanghelia ca un adevarat Apostol, detaliind invatatura dupa cum o cerea fiecare situatie in parte, uneori sistematizand-o ca un adevarat profesor. Sfintii Apostoli au propovaduit Evanghelia prin viu grai!
Păi tocmai acesta este miezul problemei! Sfinții apostoli au propovăduit prin viu grai aceeași Evanghelie, nu o "altă Evanghelie" care să-i pună în poziția de anatemizați. Lucrul acesta observ că nu vreți a-l înțelege.
  #1627  
Vechi 28.07.2010, 12:52:30
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Păi tocmai acesta este miezul problemei! Sfinții apostoli au propovăduit prin viu grai aceeași Evanghelie, nu o "altă Evanghelie" care să-i pună în poziția de anatemizați. Lucrul acesta observ că nu vreți a-l înțelege.
Problema este ca voi predicati o alta evanghelie decat cea propovaduita de Biserica lui Hristos ! Si nu doar o alta evanghelie ci si o alta viata "crestineasca" insa care nu reprezinta adevarata viata crestina, ci un surogat al ei, "copiat" dupa ce ati vazut voi ca scria in Biblie, insa care nu reprezinta viata autentica crestina, ci amagirea si surogatul tipic sectare ! Aceste aberatii se stie ca sunt inspirate de dracu' !
  #1628  
Vechi 28.07.2010, 13:00:31
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
N-am lansat nici o acuzație de antisemitism, doar i-am disculpat pe neoprotestanți de așa ceva.
Pai tocmai ar fi culmea ca sectele NP sa fie antisemite !! Pai voi sunteti mana in mana cu ei, ca toti atacati cum poate fiecare, evreii mai mult, voi mai putin, Biserica lui Hristos ! Ca sa nu mai spunem ca multi dintre conducatorii sectelor "crestine" sunt instrumentati prin cai si mijloace oculte de catre chiar conducatorii iudei si/sau iudeo-masoni !!! Si noi stim ca cea mai mare piedica in fata sinagogii satanei nu o reprezinta sectele "crestine", ci Sfanta Biserica Ortodoxa (= Biserica lui Hristos). Sectele "crestine" nu doar ca nu reprezinta vreun pericol pentru sinagoga satanei, pentru ca daca ei ar vrea sa va anihileze ar face-o foarte usor, ci ele reprezinta un cal troian pentru atacarea Bisericii lui Hristos !!
  #1629  
Vechi 28.07.2010, 13:00:57
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Mă așteptam ca dumneata care știi Scripturile, să vii cu aceste contra-argumente scripturistice la problema expusă de mine .
Problema expusa de tine este serbarea sambetei si de catre crestini.

Tot ce ti-am scris este din Sfanta Scriptura! tu chiar nu vezi! Pune mana pe Biblie... si adu argumete Scripturistice cand spui ca si crestinii trebuie sa serbeze sambata precum iudeii.

" Aceasta este poarta Domnului; drepții vor intra prin ea.
...
Piatra pe care n-au băgat-o în seamă ziditorii, aceasta s-a făcut în capul unghiului.
De la Domnul s-a făcut aceasta și minunată este în ochii noștri.
Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm și să ne veselim întru ea.
... Dumnezeu este Domnul și S-a arătat nouă. Tocmiți sărbătoare cu ramuri umbroase, până la coarnele altarului. " Psalmul 117, 20-27

1. Hristos a inviat in prima zi a saptamanii (Duminica, Domini Dei, ZIUA DOMNULUI). EL este poarta (ioan cap 10), EL este "piatra cea din capul unghiului" ... si evident ca aceasta zi a invierii si a intalnirii cu Hristos trebuie serbatorita asa cum ne indeamna Dumnezeu prin psalmul 117.
2. Hristos se arata ucenicilor dupa inviere DUMINICA (Ioan 20)
3. Pogorarea Duhului Sfant a fost in zi de DUMINICA
4. Viziunea Apocalipsei a fost in zi de DUMINICA (Apocalipsa 1)
6. si exemplele ar putea continua
  #1630  
Vechi 28.07.2010, 13:13:57
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Problema expusa de tine este serbarea sambetei si de catre crestini.
Poate ai uitat, și mă văd nevoit să-ți reîmprospătez memoria:

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
unii dintre voi (adventistii) tin chiar sambata ca zi de sarbatoare, precum iudeii [...]
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... precum Domnul Hristos, precum sfinții apostoli și precum maica Domnului. Punct.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42