Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1701  
Vechi 29.07.2010, 12:49:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Prietene, daca ai venit sa faci apologetica sectara sub masca de ortodox, spune-ne si noua !! Traditia Bisericii lui Hristos nu s-a schimbat, ci doar s-a imbogatit de-a lungul timpului prin lucrarea Duhului Sfant in Biserica lui Hristos !!!
subscriu la cele afirmate.
  #1702  
Vechi 29.07.2010, 13:55:13
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
La judecata o sa vedem cu totii ca nu ne va intreba nimeni pe la ce lacasuri de cult am fost, cata Scriptura stim, cate dogme ne-am insusit ci cum am fost noi ca oameni. Sigur ca formele credintei sunt importante, dar daca nu mergem mai sus de aici, totul e in zadar. Nu cine crede ca are dreptate va mosteni Imparatia, ci acela care a facut voia lui Dumnezeu potrivit cu lumina pe care a avut-o de sus. Dreptate are numai Bunul Dumnezeu. Noi, abia ne intelegem pe noi insine.
stii o sa ne trebe ceam facut noi pe pamant,daca neam tinut bine marturisile,credinta in Hrisots Cel Adevarat si daca noi neam tinut de poruncile Lui si cele ce a zis El sa facem si ceea ce facut cu totul real adica Cina cea de Taina,sa tinem bine Sfanta Traditie si sa nu o stricam.Deci la judecata o vedem cum neam folosit noi de poruncile Sale si de cuvinte cele spuse de Domnului Iisus Hristos.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1703  
Vechi 29.07.2010, 19:24:14
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Nu era vorba de vre-un obstacol, ci de un gen de acuzatie tendentioasa (si cu iz de minciuna) care se aduce in mod repetat adventistilor: acela ca ar pazi sambata precum iudeii. Nu am auzit pe nimeni acuzandu-ne ca am pazi sambata precum Hristos.
Nu prea are cum cineva sa va acuze ca paziti sambata precum Iisus Cristos pentru ca nu faceti asta. Nu aveti cum. Mantuitorul avea acelasi comportament fata de oameni 7 zile din 7, facea minuni, vindecari, nu tinea cont, cred ca strabatea kilometrii intregi pe jos, de multe ori rabdand de foame, de dragul oamenilor. Acuma sa ne comparam noi cu Cristos la acest capitol e cam mult. Doctorii din spitale poate s-ar putea compara, care inclusiv in zilele de odihna muncesc pe branci spre salvarea vietilor omenesti. Cred ca ei sunt cei mai buni pazitori ai zilelor de odihna, daca se poate spune asa.
  #1704  
Vechi 29.07.2010, 19:41:20
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
("lupule in haine de oaie" care te prezinti drept crestin ortodox dar din ceea ce scrii reiese clar cine esti... caci noi stim cine este mincinosul si tatal minciunii caci Hristos Domnul ne-a avertizat)
Daca toti neseriosii, urechistii si ignorantii ca tine si prietenul tau cu cruce in avatar sunteti crestini ortodocsi, inseamna ca s-a intors lumea cu susul in jos de-a binelea. Mai multa atentie pe viitor la exprimare, nu orice aruncator de versete biblice la intamplare, nu orice individ care face spume la gura cand aude altceva ce nu corespunde cu prostioarele din tartacuta lui, este si un drept credincios. Ar fi o prea mare jignire la adresa lui Cristos si a Bisericii Sale. Pune mana si mai studiaza si mai revin-o dupa cativa ani sa mai stam de vorba.
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daca argumentele din Sfanta Scriptura nu sunt bune pentru tine... e treaba ta :)
Tu nu ai venit cu argumente, ci ca un neserios ce esti ai luat franturi de te miri de pe unde si vrei sa faci teologie cu ele. Nu merge. Vad ca stii cine este tatal minciunii, cumva persoana ta, pentru ca sustii o minciuna si tii la ea ceva de speriat, cum ca in Psalmul 117 ar fi vorba de ziua duminicii. Sau poate ca nu iti dai seama, mergi de studiaza, ti-am spus, dar daca ai facut-o deja inseamna ca minti in cunostinta de cauza. Iar Biserica si Ortodoxia nu are nevoie de marturia mincinosilor ca tine si amicul tau cu cruce in frunte, pardon in avatar.
  #1705  
Vechi 29.07.2010, 19:51:08
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
stii o sa ne intrebe ce am facut noi pe pamant,daca neam tinut bine marturisile,credinta in Hrisots Cel Adevarat si daca noi neam tinut de poruncile Lui si cele ce a zis El sa facem si ceea ce facut cu totul real adica Cina cea de Taina,sa tinem bine Sfanta Traditie si sa nu o stricam. Deci la judecata o vedem cum neam folosit noi de poruncile Sale si de cuvinte cele spuse de Domnului Iisus Hristos.
Daca citesti evanghelia dupa Matei vei vedea ca la un moment dat se vorbeste si despre judecata si despre ce anume va avea prioritate acolo. Si ghici ce, caracterul omului va fi criteriul de baza. Ai vazut ca evreii tinusera destul de bine marturisile, credinta(teoretica), traditia, dar cand s-a intrupat Cristos i-a gasit goi pe dinauntru. Atat de goi incat in toata evanghelia Mantuitorul nu poate da ca exemplu de credinta decat pe vreo doi pagani. Sa ne luptam sa tinem intacte toate invataturile, dar in acelasi timp sa nu neglijam modul in care relationam, felul in care ne comportam, raspunderea este prea mare, nu ne putem permite sa facem asa ceva in calitate de crestini.
  #1706  
Vechi 29.07.2010, 20:20:10
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Daca toti neseriosii, urechistii si ignorantii ca tine si prietenul tau cu cruce in avatar sunteti crestini ortodocsi, inseamna ca s-a intors lumea cu susul in jos de-a binelea. Mai multa atentie pe viitor la exprimare, nu orice aruncator de versete biblice la intamplare, nu orice individ care face spume la gura cand aude altceva ce nu corespunde cu prostioarele din tartacuta lui, este si un drept credincios. Ar fi o prea mare jignire la adresa lui Cristos si a Bisericii Sale. Pune mana si mai studiaza si mai revin-o dupa cativa ani sa mai stam de vorba.
Tu nu ai venit cu argumente, ci ca un neserios ce esti ai luat franturi de te miri de pe unde si vrei sa faci teologie cu ele. Nu merge. Vad ca stii cine este tatal minciunii, cumva persoana ta, pentru ca sustii o minciuna si tii la ea ceva de speriat, cum ca in Psalmul 117 ar fi vorba de ziua duminicii. Sau poate ca nu iti dai seama, mergi de studiaza, ti-am spus, dar daca ai facut-o deja inseamna ca minti in cunostinta de cauza. Iar Biserica si Ortodoxia nu are nevoie de marturia mincinosilor ca tine si amicul tau cu cruce in frunte, pardon in avatar.
"Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (1 Ioan 2, 19)
  #1707  
Vechi 30.07.2010, 01:49:29
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Învățătura "nuanțată" și "detaliat" nu poate să fie antagonică. Exemplu: Hristos a spus că trebuie să ne închinăm în duh și în adevăr. "Nuanțat" și "detaliat" înseamnă că trebuie să ne închinăm în obiecte (icoane, moaște, lumânări, cruci, etc.)?
Nuantat si detaliat inseamna ca trebuie sa ne inchinam Sfintei Treimi? Zi-mi o singura fraza din Biblie in care Hristos zice sa ma inchin Sfintei Treimi, o fraza literara?

Cine va învățat pe voi să vă închinați Sfintei Treimi? De curiozitate ...


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii!
  #1708  
Vechi 30.07.2010, 01:51:59
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu are cum sa nu se schimbe, unele obiceiuri au aparut la mult timp dupa apostoli,care sunt temelia Bisericii (botezul la copii spre exp care nu e biblic).
Tu spui că Dumnezeu e static. Nu isi schimbă ideile, legile in veci pururea ...

Asta dupa mintea ta. Sa vedem ce zice Scriptura:


Facere 6:
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ și că toate cugetele și dorințele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".


Facere 8:
21.[...] "Am socotit să nu mai blestem pământul pentru faptele omului, pentru că cugetul inimii omului se pleacă la rău din tinerețile lui și nu voi mai pierde toate vietățile, cum am făcut.
22. De acum, cât va trăi pământul, semănatul și seceratul, frigul și căldura, vara și iarna, ziua și noaptea nu vor mai înceta!"


Dupa cum observi Dumnezeu iși mai schimbă gândurile, planurile , ideile ....


Pana la Avraam nu exista circumcizia. Oare nu s-a mai mantuit lumea ?

Acum tu poate vii cu raspunsul ca toti au stat in iad pana la venirea Fiului Lui Dumnezeu, Iisus Hristos ... Am scris "poate" ca nici nu stiu daca credeti in iad ... Da, o parte acolo au asteptat, dar nu toti s-au pierdut ...

Ce parerea ai de Enoh? Nu s-a mantuit el?

In vremea Lui Avraam a fost introdus botezul pruncilor, de parte barbateasca - circumcizia. Oare s-a desfiintat Sfanta Traditie a Lui Avraam? Explica-mi de unde stia Avraam sa se inchine la Dumnezeu Intreit? Avem marturie clara ca Avraam se inchina Bunului Dumnezeu in 3 ipostasuri, Sfintei Treimi ...

Sfanta Traditie sunt cuvintele Duhului Sfant , cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit care a grait prin prooroci. Sfanta Traditie este cuvant transmis prin viu grai proorocilor, Apostolilor, Sfintilor Parinti ai Bisericii o parte din el este scris in apocrife , Canoane, promulgata de sfinte sinoade ecumenice si nu in Biblie. Ca voi ignorati cuvantul Duhului Sfant, Sfanta Traditie sau Sfanta Predanie, treaba voastra. Dar sa stiti ce raspundere va asumati ... Obiceiurile care au aparut dupa Sfintii Apostoli in ortodoxism sunt o imbogatire a Sfintei Traditii si nicidecum o eroare a Sfintei Traditii. Ea s-a imbogatit pe an ce trecea, prin Sfintele Sinoade ale Sfintilor Parinti indemnati de Duhul Sfant in proorociri si nu numai ...


Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii!
  #1709  
Vechi 30.07.2010, 01:57:12
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
La judecata o sa vedem cu totii ca nu ne va intreba nimeni pe la ce lacasuri de cult am fost, cata Scriptura stim, cate dogme ne-am insusit ci cum am fost noi ca oameni. Sigur ca formele credintei sunt importante, dar daca nu mergem mai sus de aici, totul e in zadar. Nu cine crede ca are dreptate va mosteni Imparatia, ci acela care a facut voia lui Dumnezeu potrivit cu lumina pe care a avut-o de sus. Dreptate are numai Bunul Dumnezeu. Noi, abia ne intelegem pe noi insine.
Nu am nimic impotriva in relationarea cu alti oameni, fie ei de orice credina, dar asta pana cand vine vorba de credinta ... vorba cand ei imi ataca credinta cu tot felul de invataturi, altele fata de Sfanta noastra Traditie si ale Bisericii.

Iti reamintesc de hula impotriva Duhului Sfant?Dupa ce am reluat Scripturie,am vazut ce zice Iisus Hristos si nu "Cristos"(ma intreb dupa ce Biblie citesti?):

Matei 12:

32. Celui care va zice cuvânt împotriva Fiului Omului, se va ierta lui; dar celui care va zice împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta lui, nici în veacul acesta, nici în cel ce va să fie.


Marcu 3:

29. Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veșnică.



Luca 12:

10. Oricui va spune vreun cuvânt împotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli împotriva Duhului Sfânt, nu i se va ierta.



Ca observație despre Hula imptriva Duhului Sfant o găsim doar in 3 Evanghelii. Oare semnifică ceva? Ma intreb ...

Si nu oricine care face fapte bune pot fi luate drept semn ca ii lucreaza mantuirea . Auzi ce zice Hristos (si nu Cristos):

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
22. Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
23. Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea.


Acum poate crezi ca nimeni nu mai are nicio speranta; sunt unii care au mai hulit Duhul Sfant. Atat timp cat esti in viata hula impotriva Duhului Sfant poate fi iertata daca te tii de canonul dat de duhovnicul tau, si de pocainta amara din sufletul tau ... caci spune Hristos (și nu "Cristos"):

Sfânta Evanghelie după Matei

Cap. 21

31[ ... ]. Zis-a lor Iisus: Adevărat grăiesc vouă că vameșii și desfrânatele merg înaintea voastră în împărăția lui Dumnezeu.

32.Căci a venit Ioan la voi în calea dreptății și n-ați crezut în el, ci vameșii și desfrânatele au crezut, iar voi ați văzut și nu v-ați căit nici după aceea, ca să credeți în el.

Ioan mergea cu puterea lui Ilie, cu puterea Duhului Sfant proorocea si boteza cu apa ... Iar fariseii care erau model de urmat in cele ce spuneau și nu in cele ce faceau, huleau pe Ioan, huleau puterea Duhului Sfant ce stapânea asupra lui.
Fariseii atat timp cat erau in viata se puteau cai si lucrau mantuirea, dar daca nu au ajunsa la pocainta ...

Un ortodox traitor și nu numai, oricine daca ar fi citit Sinaxarul cred ca ar fi trait un soc, sa vada paradoxul ortodoxismului, ce fapte de plans au avut unii si cum si-au sters pacatele ... Va las sa ii descoperiti .


Zici bine pe o parte contează si relatiile umane dintre noi si vrajmasul nostru. Categoric. Dar conteaza si credinta in care ne aflam la judecata Domnului. Nu ma refer sa fim cat mai religiosi, pentru ca asta fac majoritatea cultelor si o parte din ortodoxi. Practica religiozitatea. Eu ma refer sa devenim ortodoxi credinciosi, sa practicam ortodoxia in credinta vie, traitoare si lucratoare, sa devenim crestini.

Crestinismul, indiferent cât de departe se merge cu reinterpretările si redefinirile sale,nu are cum fi numitorul comun al "dialogului cu religiile necrestine". Numele de Crestinism este doar adăugat pe deasupra ca ornament unei unităti care se defineste si se identifică la un alt nivel. Singurul numitor comun posibil al tuturor religiilor este conceptul foarte vag de "spiritualitate", care oferă deja "liberalilor" religiosi teren aproape nelimitat pentru teologizările lor cetoase.

"Viata religioasă a persoanei nu este nicidecum afectată de ocultism sau de spiritism. Căci spiritismul este,într-o măsură foarte largă, o miscare "religioasă".Diavolul nu ne ia religiozitatea... Este însă o mare diferentă între a fi religios si a te naste din nou din Duhul Lui Dumnezeu. Si este trist să constatăm că cei mai multi dintre crestini de astăzi, indiferent de denominatiune, sunt mai curând oameni "religiosi", decât crestini adevărati".

Cel mai bine e sa dam ascultare de Biserica , sa ramanem in corabie , in dreapta credinta (adica ortodoxa - care inseamna "dreapta credinta", nu pentru ca asa vrem noi ci doar pentru simplu fapt ca asta inseamna:"dreapta credinta")pentru ca "Și dacă dreptul abia se mântuiește, ce va fi cu cel necredincios și păcătos? " (I Petru) pentru ca judecatile Domnului nu le patrunde nimeni:


Eclessiastul 8:
16. Când mi-am îndreptat inima ca să cunosc înțelepciunea și să pătrund care este menirea omului pe pământ, căci nici zi, nici noapte ochii lui nu văd somnul,
17. Atunci mi-am dat seama, privind lucrarea lui Dumnezeu, că omul nu poate să înțeleagă toate câte se fac sub soare, dar se ostenește căutându-le, fără să le dea de rost; iar dacă înțeleptul crede că le cunoaște, el nu poate să le pătrundă.


Quote-ul tau imi miroase putin a ecumenism ... Dar asta e ... ca asta se practica de fapt pe thread-ul asta si pe alte thread-uri ... : ecumenism .

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi păcătoșii!
  #1710  
Vechi 30.07.2010, 11:45:08
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
"Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit." (1 Ioan 2, 19)
subscriu la cele afrirmate.

Noi crestinii ortodocsi stim cu totii pe cine "arde" Psaltirea.

Eu am marturisit intotdeauna aici pe forum doar credinta crestin ortodoxa, singura adevarata, desavasita de Duhul Sfant, dupa cum spune Cuvantul lui Dumnezeu "un Domn, O CREDINTA, un Botez" Efeseni 4,5.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42