Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 03.07.2010, 20:36:42
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sunt sectele foarte periculoase?Sunt sectele in cautare doar de adepti si nu de adevaratul sens al cunoasterii lui Hristos?
Am observat ca fiecare secta se crede cea mai buna,cea mai dreapta,am auzit recent ca adventistii cred ca sunt adevaratii si adevarata credinta(o aberatie dupa parerea mea) din mai multe motive(cum ca sambata ar fi binecuvantata de la Dumnezeu si nu duminica care este binecuvantata de necurat) (o alta aberatie dupa parerea mea) si multe altele.
Asa si celelalte secte,martorii lui Iehova care mi se par foarte foarte ciudati si nu mai zic de penticostali si de ritualurile lor.
Si totodata protestantii care s-au despartit de Biserica Catolica si reprezinta pentru catolici ceea ce reprezinta sectele (adventistii,penticostalii,martorii lui Iehova)pentru noi.
Intrebarea mea este:cum sa luam atitudine fata de ei?Sunt sectele periculoase?Care este scopul lor?Cum sa ii aducem la crestinismul adevarat(ortodoxie sau catolicism)?De ce sunt asa de raspinditi in zilele noastre?

DUMNEZEU SA-I LUMINEZE!
Da sectele sunt foarte periculoase pentru ca ele incearca sa ofere o asa-zisa viata "crestina" asemanatoare cu viata primara a Bisericii, insa ceea ce ofera este de fapt un surogat LIPSIT DE SFINTENIE SI DE DUMNEZEU, LIPSIT DE SFINTELE TAINE SI IN SPECIAL DE SFANTA EUHARISTIE care este o unire sacramentala a omului credincios si vrednic cu Dumnezeu prin Iisus Hristos inca din aceasta viata.

Last edited by kesarion_breb; 03.07.2010 at 20:37:34. Motiv: completare
  #442  
Vechi 08.07.2010, 03:01:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Va rog ,incercati sa nu va mai certati ca nu e bine si frumos.Multumesc pentru raspunsurile concrete si corecte.
  #443  
Vechi 04.08.2010, 00:16:18
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit Sa dam sfintilor ce este al sfintilor...

Eu am impresia ca noi popoarele, noi oamenii o sa platim pentru ca am transformat Biserica intemeiata de Apostoli, care in acele vremuri apartinea sfintilor in biserica neamurilor(cetatea Ninive) Vezi semnul lui Iona. Adevarat este ca Biserica Ortodoxa a pastrat cat de cat traditia si este mai aproape de adevar insa nu este de ajuns pentru ca suntem departe de sfinti.
Sfintii sunt oile lui Hristos, ei cunosc glasul lui, si pe acestia nimeni nu ii poate pacali pentru ca ei traiesc si sunt in adevar. Ei sunt vasele alese ale lui Hristos, ei sunt alesii. In esenta ei, adica sfintii inteleg energetic, sau spiritual spus, ce inseamna sfanta impartasanie. Tainele lui Dumnezeu sunt de nepatrus, iar cine zice ca il cunoaste pe Dumnezeu nu arata decat cat de departe este de Dumnezeu, pentru ca el nu poate fi explicat in cuvinte, astfel incat noi sa intelegem. As prefera tacerea, pentru ca e dulce si face mult mai mult decat toate cuvintele goale insirate ce suna a necunoastere.
Hristos ne spune: Iar ca mortii inviaza arata chiar Moise la rug. Cand numeste Domn pe Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, Dumnezeul lui Iacov"
Dumnezeu nu este Dumnezeu al mortilor, ci al viilor.
Aceasta e Biserica caci toti traiesc prin El, si il cunosc asa cum El este.
Caci El este Cel ce este.

Last edited by bob2909; 04.08.2010 at 00:26:08.
  #444  
Vechi 04.08.2010, 14:38:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Stii de ce sunt periculoase? Pentru ca ei copie in multe privinte pe ortodocsi, vin sa vada cum stau lucrurile pe la noi si apoi "invata" pe cei care sunt rupti de Biserica cum ca nu este nicio diferenta, ba mai mult la ei e liniste si ordine, se ajuta etc. Pai cum sa nu fie asa daca dracul ereziei e mai mare decat cel al bauturii, tutunului etc La ce sa ii mai chinuie cu vicii cand ei sunt deja lepadati?

Si apoi se vede ca nu sunt cinstiti pentru ca de ar fi ar renunta la prozelitism, si-ar vedea de treaba lor fara a cauta cat mai multi adepti
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Haideti sa luam atitudine! Crestin_Simona Stiri, actualitati, anunturi 256 13.12.2010 21:07:35
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt foarte deprimat.... BaLLaNcE Intrebari utilizatori 41 09.10.2010 13:22:20
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13