Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2010, 13:51:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?


Una e condamnarea pacatului alta este condamnarea omului. Semnatura lui Colaps este in regula si chiar nu inteleg de ce se cere ortodocsilor sa spuna ca negrul e alb. Realitatea este aceasta, cine are urechi de auzit sa auda!
Bunatatea nu lipseste din ortodoxie numai ca nu se vrea a se vedea ca este impletita cu dreptatea! Oare uitam ca Dumnezeu este si drept? Pentru ce sa fim ipocriti si sa nu recunoastem adevarul?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2010, 14:02:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?
Sa urmam exemplul lui Hristos, altfel ne ratacim! Hristos nu ar fi fost in acord cu ceea ce ai enuntat!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.08.2010, 14:17:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freespirited Vezi mesajul
As vrea in primul rand sa adresez aceasta intrebare administratorilor, dar si tuturor celor ce se simt vizati:
Cum puteti ignora dovezi atat de evidente si agresive de rasism/bigotism/nationalism extremist din partea membrilor comunitatii dumneavoastra.....

drept exemplu voi oferi semnatura domnului Colaps:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei."

... iar in acelasi timp, oricine sau orice ar putea periclita integritatea opiniilor ortodoxe este atacat si amenintat cu bannarea?
Uite partea cea mai relevanta: ortodoxia nu a creat niciodata profile criminale, extremiste si nu a generat atrocitati, convertiri cu de-a sila, etc...
De 2000 de ani este neschimbata si face numai bine...Nu ne cere sa fim si noi homosexuali, ecumenisti, sa acceptam pruncuciderea, sa devenim sectanti sau atei, sa acceptam cipuri sau sa ne abandonam nu numai patria , dar si monastirile, bisericile, etc..NU VREM SI N-AI CE NE FACE ! "Culmea" este ca suntem si multi !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.08.2010, 14:21:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Semnatura lui Colaps este in regula si chiar nu inteleg de ce se cere ortodocsilor sa spuna ca negrul e alb.
Semnatura lui Colaps nu este de loc in regula.

In primul rand, pentru ca prin aceasta semnatura, precum si prin toate postarile sale, utilizatorul Colaps se autodefineste in mod negativ.

El nu este pentru ceva, este impotriva a ceva. Pentru utilizatorul colaps, precum si pentru multi altii, ortodoxia este o ocazie de a fi impotriva. Impotriva cipurilor, a emigratiei, a sectarilor etc.

Exista un anumit tip psihologic pentru care apartenenta la un grup nu poate fi separata de adversitatea fata de alte grupuri.

In al doilea rand, semnatura utilizatorului Colaps nu este in regula pentru ca ea denota una din doua: fie crasa nestiinta, fie ipocrizie.

Spun asta deoarece am mai aratat deja, in doua randuri, ca personajul care apare in avatarul utilizatorului Colaps, Corneliu Zelea Codreanu, a fost ecumenist, s-a rugat sfintilor catolici si chiar a afirmat ca acestia l-au ajutat. Cum se impaca asta cu semnatura ? Pai nu se prea impaca.

In ceea ce priveste ipocrizia de care se plangea autorul topicului, aceasta ar trebui sa fie evidenta pentru orice persoana de buna credinta.

Luati ca exemplu utilizatorul Kesarion_breb si modul sau de "dialog". La fiecare a doua postare (cu indulgenta) apare o expresie de genul "bai sectarule, esti un mincinos, un indracit, tatal vostru este diavolul, etc.etc.etc."

Si acum spuneti-mi, cam cat credeti ca as rezista eu pe forum inainte de a fi banat, daca as incepe sa folosesc expresii de acest gen la adresa ortodocsilor ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.08.2010, 14:26:20
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Uite partea cea mai relevanta: ortodoxia nu a creat niciodata profile criminale, extremiste si nu a generat atrocitati, convertiri cu de-a sila, etc...
De 2000 de ani este neschimbata si face numai bine...Nu ne cere sa fim si noi homosexuali, ecumenisti, sa acceptam pruncuciderea, sa devenim sectanti sau atei, sa acceptam cipuri sau sa ne abandonam nu numai patria , dar si monastirile, bisericile, etc..NU VREM SI N-AI CE NE FACE ! "Culmea" este ca suntem si multi !
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

60000 de catolici masacrati, alungati sau vanduti in sclavie de catre populatia Constantinopolului.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2010, 14:31:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

In primul rand, pentru ca prin aceasta semnatura, precum si prin toate postarile sale, utilizatorul Colaps se autodefineste in mod negativ.

Pentru utilizatorul colaps, precum si pentru multi altii, ortodoxia este o ocazie de a fi impotriva.

Exista un anumit tip psihologic pentru care apartenenta la un grup nu poate fi separata de adversitatea fata de alte grupuri.

Luati ca exemplu utilizatorul Kesarion_breb si modul sau de "dialog". La fiecare a doua postare (cu indulgenta) apare o expresie de genul "bai sectarule, esti un mincinos, un indracit, tatal vostru este diavolul, etc.etc.etc."

Si acum spuneti-mi, cam cat credeti ca as rezista eu pe forum inainte de a fi banat, daca as incepe sa folosesc expresii de acest gen la adresa ortodocsilor ?
Subscriu...din pacate multi asa zisi ortodocsi au inteles gresit ce inseamna sa fi crestin ortodox...motiv pentru care din cauza acestora toata Biserica Ortodoxa are de suferit.

Aici as dori sa atrag atentia ADMINULUI...daca a acceptat pe acest forum sa posteze si persoane de alta confesiune care este normal sa scrie conform a ceea ce stiu ei si sa-si spuna parerile, atunci sa oblige pe forumistii ortodocsi cel putin sa vorbeasca civilizat chiar daca nu sunt de acord cu parerile celorlalti.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2010, 14:36:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Semnatura lui Colaps nu este de loc in regula.

In primul rand, pentru ca prin aceasta semnatura, precum si prin toate postarile sale, utilizatorul Colaps se autodefineste in mod negativ.

El nu este pentru ceva, este impotriva a ceva. Pentru utilizatorul colaps, precum si pentru multi altii, ortodoxia este o ocazie de a fi impotriva. Impotriva cipurilor, a emigratiei, a sectarilor etc.

Exista un anumit tip psihologic pentru care apartenenta la un grup nu poate fi separata de adversitatea fata de alte grupuri.

In al doilea rand, semnatura utilizatorului Colaps nu este in regula pentru ca ea denota una din doua: fie crasa nestiinta, fie ipocrizie.

Spun asta deoarece am mai aratat deja, in doua randuri, ca personajul care apare in avatarul utilizatorului Colaps, Corneliu Zelea Codreanu, a fost ecumenist, s-a rugat sfintilor catolici si chiar a afirmat ca acestia l-au ajutat. Cum se impaca asta cu semnatura ? Pai nu se prea impaca.

In ceea ce priveste ipocrizia de care se plangea autorul topicului, aceasta ar trebui sa fie evidenta pentru orice persoana de buna credinta.

Luati ca exemplu utilizatorul Kesarion_breb si modul sau de "dialog". La fiecare a doua postare (cu indulgenta) apare o expresie de genul "bai sectarule, esti un mincinos, un indracit, tatal vostru este diavolul, etc.etc.etc."

Si acum spuneti-mi, cam cat credeti ca as rezista eu pe forum inainte de a fi banat, daca as incepe sa folosesc expresii de acest gen la adresa ortodocsilor ?

Fiecare raspunde pentru faptele sale, si cand am zis ca este in regula m-am referit ca nu sunt de acord cu acele pacate enumerate... Normal ca nu sunt de acord cu asemenea limbaj, dar asta cred ca tine si de educatie...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2010, 14:49:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mie nu mi se pare absolut nimic în neregulă cu semnătura despre care tot vorbim. Să mai citim o dată:
"Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei"

Primele sunt păcate, cu care nu poți să fii de acord. Și eu sunt împotriva avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânității și a ecumenismului rău înțeles. În ceea ce privește băncile, Biserica mea s-a pronunțat pe vremuri împotriva tranzacțiilor uzurare, care e domeniul de activitate a băncilor, motiv pentru care, timp de secole, în Europa medievală nu au existat bănci deținute de creștini (chestiunea e mai complicată, merită topic separat). Despre cipuri, acte cu cip și părăsirea patriei nu pot spune că sunt nici pentru, nici contra, dar în orice caz punctul de vedere "contra" este la fel de legitim ca cel "pentru" și are și el loc sub soare. Este o opțiune, ca și când aș scrie sub numele meu "sunt împotriva cârnaților", fără a vrea să-i ofensez pe cârnățari. Iar cu felul de a face politică numit "politicianism" nu cred că e nimeni de acord. Cu toții ne dorim politică serioasă și politicieni serioși. Postările colegului colaps mi s-au părut în limita bunului simț și civilității, lucru care nu se poate spune despre "kesarion breb" și alții din aceeași făină. În nici un caz nu aș putea spune că asemenea semnătură este "dovadă de ipocrizie", ăsta, da, limbaj tare.

Sincer, mi se pare un topic fără obiect.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 16.08.2010 at 14:51:57.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2010, 15:09:53
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei, dar de ce nu mergeti pe forumul catolic? Acolo se vorbeste f civilizat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2010, 15:13:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sincer, mi se pare un topic fără obiect.
De acord! Curata pierdere de timp.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07