Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.08.2010, 15:13:38
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dragii mei, dar de ce nu mergeti pe forumul catolic? Acolo se vorbeste f civilizat.
Dar de ce noi ca oameni ai secolului in care ne aflam si intr-o tara situata in EUROPA si mai presus ortodocsi nu invatam sa vorbim si sa ne comportam civilizat?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.08.2010, 15:17:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Dar de ce noi ca oameni ai secolului in care ne aflam si intr-o tara situata in EUROPA si mai presus ortodocsi nu invatam sa vorbim si sa ne comportam civilizat?
Nu stii de ce? Pentru ca suntem vesnic atacati la noi acasa. Chiar si de ortodocsii care ne numesc
Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
asa zisi ortodocsi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.08.2010, 15:18:40
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit Pomul, dupa roade

Topicul asta este exact ca orice alta lucrare a vrajmasului. Nici nu stiu de ce ne mai numim crestini, zau asa, daca inghitim toate momelile de genul asta...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.08.2010, 15:33:12
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

60000 de catolici masacrati, alungati sau vanduti in sclavie de catre populatia Constantinopolului.
Scoasa din context rau de tot ! Nu Biserica Ortodoxa ortodoxa a fost in centrul evenimentelor. Popullatia Bizantina isterizata de mercenarii latini ai asediatorului a sarit pe cartierele latine, pe care in acel moment le credeau sustinatoare ale asediatorilor..., un element strain periculos pt ei. Era un oras cu ziduri, inchis, asediat ! S-ar fi intamplat peste tot la fel..Aici nu a avut loc o lupta confesionala..Nu s-au dus ortodocsi peste catolici, motivati de diferentele de cult.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexios_II_Comnen

La sfarsit asediatorul, cu tot cu mercenarii lui latini, a pus mana pe oras..Cum poti spune ca 60.000 de latini au fost vanduti turcilor, cand nu aveau pe unde sa-i vanda in timpul asediului?

Last edited by IonelS; 16.08.2010 at 15:49:26.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.08.2010, 15:52:39
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Domnule, nu era nici un asediu. Nu stiu de unde va luati informatiile.

Si, bineinteles ca nu a fost un masacru motivat de diferentele de cult; nici un masacru din istorie nu a fost motivat doar de diferentele de cult, intotdeauna au existat motivatii politice, financiare si de alta natura.

Ideea era sa contrabalansam nitelus ideile absolut periculoase de genul "ortodocsii au fost in toata istoria lor blanzi ca niste mieluseii, n-au facut nici un rau, nu a generat atrocitati etc."

Sa citam din articolul din wikipedia:

"The ensuing massacre was indiscriminate: neither women nor children were spared, and the Latin priests and monks received special attention. Cardinal John, the Pope's representative, was beheaded and his head was dragged through the streets at the tail of a dog"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2010, 15:54:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uite aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_the_Latins

60000 de catolici masacrati, alungati sau vanduti in sclavie de catre populatia Constantinopolului.
Da, a fost intr-adevar o rascoala inpotriva strainilor. Dar ne aflam in vremea cruciadelor, care in loc sa deschida drumul spre Ierusalim, mai mult au distrus Constantinopolul.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cruciada_a_patra
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.08.2010, 16:04:17
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu nu pun la indoiala masacrul.., eu pun la indoiala motivatiile. Am dat un site! Unde sunt cei 60.000 de latini vanduti turcilor in plin asediu ?

Pai noi romanii avem o istorie destul de belicoasa ...Ne-am aparat numai cu crucea ? Ortodocsi, ortodocsi, dar am avut si sabie si par....

Revin si repet, Biserica Ortodoxa nu a generat atrocitati, profile criminale, filozofii extremiste, etc...Nu a pus la cale gandiri extremiste, ...nu a ars pe rug, ...nu a creat ordine de lupta cu sabia in mana, ...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.08.2010, 16:07:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Da, probabil ca exact acest motiv l-a indemnat pe imparatul bizantin Isaac II Angelus sa se alieze cu musulmanul Saladin impotriva cruciatilor in 1188, in scopul de a-i impiedica sa ajunga la Ierusalim.

O fi avut imparatul o vedenie in care i s-a aratat ca latinii vor jefui Constantinopolul si s-a grabit sa se razbune in avans.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.08.2010, 16:10:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu nu pun la indoiala masacrul.., eu pun la indoiala motivatiile. Am dat un site! Unde sunt cei 60.000 de latini vanduti turcilor in plin asediu ?

Pai noi romanii avem o istorie destul de belicoasa ...Ne-am aparat numai cu crucea ? Ortodocsi, ortodocsi, dar am avut si sabie si par....

Revin si repet, Biserica Ortodoxa nu a generat atrocitati, profile criminale, filozofii extremiste, etc...Nu a pus la cale gandiri extremiste, ...nu a ars pe rug, ...nu a creat ordine de lupta cu sabia in mana, ...
Domnule, va repet, nu era nici un asediu. 60000 era populatia totala de catolici. Parte au fost masacrati, parte au scapat cu fuga, iar in jur de 4000, cati au mai ramas, au fost vanduti ca sclavi.

A se vedea aici:

http://www.crusades-encyclopedia.com/1182.html

Last edited by Erethorn; 16.08.2010 at 16:12:18.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.08.2010, 16:17:13
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

De ce acolo nu scrie despre absolut nici un asediu ? Constantinopolul era asediat de unchiul imparatului ! De ce nu specifica ca acesta avea in slujba sa mercenari latini ? Cum este posibil ca in timpul asediului sa fi avut loc nu numai masacrarea populatiei latine, dar si vanzarea a 60.000 de oameni la turci? In final uzurpatorul intra in oras cu trupele de mercenari latini ..
Sunt o suma de intrebari de bun simt ! Eu observ acolo o istorie partizana, victimizatoare.

A se vedea aici : http://ro.wikipedia.org/wiki/Alexios_II_Comnen

Last edited by IonelS; 16.08.2010 at 16:24:48.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
amenintare, atac, bigotism, ipocrizie, rasism



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 14:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 17:08:08
Incredibila pilda annajanette Generalitati 5 23.06.2010 13:00:20
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 10:35:18
O dovada vie Laurentiu Intamplari adevarate 34 22.10.2007 18:18:07