Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 11.10.2010, 23:53:23
Penticostalmantuibil Penticostalmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Ca si revelatie dumnezeiasca pentru propovaduirea evangheliei in acele timpuri.
Ori ei(penticostali) cred ca se intampla acelasi lucru,dar nu se vad efectele revelatiei.
Eu nu cred ca vorbirea in limbi a fost data in principal pentru ca Apostolii sa propovaduiasca evanghelia. A fost data in primul rand in scopul rugaciunii, apoi in scopul zidirii bisericii (impreuna cu darul talmacirilor) si abia apoi (poate) pentru propovaduire. Daca doriti referinte va voi da.

Dumnevoastra aveti vreo dovada din Biblie sau din Sfanta Traditie care sa confirme ceea ce spuneti?
Sau cunoasteti vreo situatie in Istoria Bisericii cand un apostol a propovaduit evanghelia in alte limbi?

Daca da, prezentati-le si abia apoi faceti paralela intre apostoli si penticostali.

Last edited by Penticostalmantuibil; 12.10.2010 at 00:03:16.
  #422  
Vechi 11.10.2010, 23:58:59
colibri2 colibri2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Eu mereu am o nedumerire cand citesc din postarile voastre,voi nu pomeniti deloc ,sau aproape de loc de diavol.
Ce va spuneam, ca sunt altii care pomenesc de diavol, in compensatie, pentru toti ceilalti? Uite exemplul (proaspat):

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
inselare draceasca ...
Da, inselare draceasca! V-au pacalit dracii (ca fug dracii de cruce, ii arde!), v-au pacalit dracii sa nu aveti sfinte taine (ca atunci cand preotul iarta si dezleaga.. dezlegate sunt, nu vor fi pomenite la judecata! ooo, dracii nu vor asta, nu vor sa va spovediti), v-au pacalit dracii sa nu va impartasiti, v-au pacalit sa nu va botezati (la botez iti daruieste Hristos inger pazitor care te apara de atacurile vrasmasului si te calauzeste in viata), v-au pacalit dracii sa nu o cinstiti pe Sf. Nascatoare de Dumnezeu (caci o urasc dracii cu ura mare!)... etc,... De-aia este secta demonica!
  #423  
Vechi 12.10.2010, 07:05:00
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalmantuibil Vezi mesajul
Eu nu cred ca vorbirea in limbi a fost data in principal pentru ca Apostolii sa propovaduiasca evanghelia. A fost data in primul rand in scopul rugaciunii, apoi in scopul zidirii bisericii (impreuna cu darul talmacirilor) si abia apoi (poate) pentru propovaduire. Daca doriti referinte va voi da.

Dumnevoastra aveti vreo dovada din Biblie sau din Sfanta Traditie care sa confirme ceea ce spuneti?
Sau cunoasteti vreo situatie in Istoria Bisericii cand un apostol a propovaduit evanghelia in alte limbi?

Daca da, prezentati-le si abia apoi faceti paralela intre apostoli si penticostali.
Ai dreptate in ceea ce spui, insa problema la penticostali este ca obtin aceasta vorbire in limbi prin metode tehnice, repetand un cuvant ore in sir, pana li se incurca limba, ca o mantra yoghina. In general, nu sunt vorbiri in limbi de la Duhul Sfant ci de la alte duhuri. Duhul umple, nu trebuie retete si practici pentru a dobandi "limbile".
  #424  
Vechi 12.10.2010, 07:08:27
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemistris Vezi mesajul
Condacul 10:
Fiind aprins de dragostea cea duhovniceasca si vrand sa propovaduiesti oamenilor credinta in Hristos, pentru ravna ta Domnul te-a chemat sa fii partas darurilor Sfintilor Apostoli si prin harisma vorbirii in limbi ai grait pe intelesul celor de alt neam, iar ei mirandu-se de sfintenia ta au strigat lui Dumnezeu: Aliluia!
Icosul 10:
Vrand tu sa o ajuti pe tanara Annoula sa lepede cugetarile desarte si sa creada in Atotputernicul Dumnezeu, nu ti-a fost opreliste necunoasterea limbii pe care o vorbea aceasta, ci prin darul lui Dumnezeu ai trecut de acesta stavila, spre bucuria celor care te lauda asa:
Bucura-te, ca niciodata nu ai gresit cand ai spus oamenilor cele pe care ti le-a aratat Domnul;
Bucura-te, cel ce din smerenie nu I-ai cerut Domnului harisme alese;
Bucura-te, ca nu te-ai mandrit pentru darurile cu care Dumnezeu te-a covarsit;
Bucura-te, ca primindu-le nu ai contenit cugetarea smerita la propria ta pacatosenie;
Bucura-te, ca minunile le-ai facut nu spre lauda ta, ci spre slava lui Dumnezeu;
Bucura-te, ca si noi am urmat povata pe care i-ai dat-o femeii credincioase, si nu ne indoim de harismele tale;
Bucura-te, ca ai trait bucuria Rusaliilor;
Bucura-te, cel ce prin luminare dumnezeiasca ai inteles necazurile oamenilor;
Bucura-te, ca ai astupat gurile celor care carteau impotriva darurilor Sfantului Duh;
Bucura-te, ca ne-ai lamurit ca puterile celor departati de Biserica vin de la ingerii cazuti;
Bucura-te, stavila pentru cei care fiind stapaniti de diavol imitau darul vorbirii in limbi;
Bucura-te, cel ce cunosteai graiurile pasarilor si ale animalelor;
Bucura-te, Parinte Porfirie, biserica vie a lui Dumnezeu!

Mai spune asa,Bucura-te,ca ne-ai lamurit ca puterile celor departati de Biserica(Ortodoxa desigur) vin de la "ingerii cazuti";
Bucura-te,stavila pentru cei care fiind stapaniti de diavol "IMITAU DARUL VORBIRII IN LIMBI";

acest condac in mod sigur nu e inspirat de Duhul Sfant, pentru ca foloseste termeni pagani, adica "rusaliile". Rusaliile nu au nicio legatura cu limbile penticostei, fiind ielele, fapturi supranaturale rele.
  #425  
Vechi 12.10.2010, 10:49:08
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ghemis, convingerile mele sunt puternice se bazeaza pe mai mult decat vorbe, anume pe lucruri practice. As avea multe de zis dar le pastrez pentru mine. Motivul? Nu vrea nimeni sa le auda, ci numai sa le combata. In ultimul timp am devenit foarte tacuta si pastrez comorile pentru mine si pentru cine le cauta sincer. Poate gresesc, dar nu mai gasesc puterea sa vad cum se loveste cu piatra in ce am eu sfant [cred ca stii cum e]. In plus, nu am nimic de demonstrat nimanui. Viata mea spirituala este intre mine si Domnul. Numai Lui ii voi da socoteala de ea. In rest, ma stradui sa fac si eu binele cum pot. Mai mult nu pot decat pot, dar continui sa ma silesc...
Sa ai pace!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #426  
Vechi 12.10.2010, 17:32:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalmantuibil Vezi mesajul
Eu nu cred ca vorbirea in limbi a fost data in principal pentru ca Apostolii sa propovaduiasca evanghelia. A fost data in primul rand in scopul rugaciunii, apoi in scopul zidirii bisericii (impreuna cu darul talmacirilor) si abia apoi (poate) pentru propovaduire. Daca doriti referinte va voi da.

Dumnevoastra aveti vreo dovada din Biblie sau din Sfanta Traditie care sa confirme ceea ce spuneti?
Sau cunoasteti vreo situatie in Istoria Bisericii cand un apostol a propovaduit evanghelia in alte limbi?

Daca da, prezentati-le si abia apoi faceti paralela intre apostoli si penticostali.
As vrea sa ne arati cum a fost data vorbirea in limbi in scopul rugaciunii..
  #427  
Vechi 12.10.2010, 17:49:22
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
As vrea sa ne arati cum a fost data vorbirea in limbi in scopul rugaciunii..
Nu poate sa-ti arate, decat numai daca il auzi vorbind in limbi.

1 Corinteni 14:4 *Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
1 Corinteni 14:4 *Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
  #428  
Vechi 12.10.2010, 17:50:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
As vrea sa ne arati cum a fost data vorbirea in limbi in scopul rugaciunii..
De fapt nu poate sa-ti arate pentru ca e putin cam banat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #429  
Vechi 12.10.2010, 18:04:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

nu cred ca asta e vreun impediment .. poa` sa-si deschida un cont nou..
  #430  
Vechi 12.10.2010, 18:10:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de afaraploua Vezi mesajul
Nu poate sa-ti arate, decat numai daca il auzi vorbind in limbi.

1 Corinteni 14:4 *Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
1 Corinteni 14:4 *Cel ce grăiește într-o limbă străină pe sine singur se zidește, iar cel ce proorocește zidește Biserica.
explica cum ai ajuns la concluzia rugaciune din versetele alea?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10