Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 13.10.2010, 12:56:10
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Diavolul a învins pe moment la Mănăstirea Brâncoveni din Județul Olt !........ Vorbim pe forum de cipuri și alte așa zise pericole , dar diavolul lucrează iată complet în alte direcții . În fond acesta este marele pericol și slăbirii credinței noastre prin influența sectelor , aceste ciuperci otrăvitoare ce au luat o amploare fără precedent , iar metodele lor de racolare îmbracă forme nebănuite . Sunt printre noi , ne ademenesc , ne smintesc , ne amăgesc cu marea lor iubire ! Intră în dialog cu noi urmărind un singur scop :dezbinarea noastră . Să strângem rândul fraților și să luăm aminte !
Cristi draga, stii cat de mult iti respect opiniile. Imi permit, totusi, unele nuantari. Pe de o parte, din pacate, cu trecerea timpului, "aceste ciuperci otrăvitoare", cum le spui tu, sunt din ce in ce mai multe si nu mai sunt printre noi, ci noi incepem sa fim printre ele. Pe de alta parte, toti suntem supusi greselii, fie ca suntem ortodocsi fie ca suntem "ciuperci otrăvitoare", iar Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne asteapta, cu rabdare si mila, sa ne indreptam. Noi facem diferenta prin faptul ca nu transformam raul intr-o virtute si nu incercam sa-i atragem si pe altii in prapastie ci, dimpotriva, regretam, ne straduim sa ne indreptam si atentionam pe ceilalti sa nu greseasca. Ii privim cu parere de rau pe cei despre care aflam ca au gresit si ne rugam pentru indreptarea lor, dar nu ii judecam, nu aruncam cu pietre in ei. Sunt o multime de sfinti care, initial, au prigonit Biserica, altii s-au ratacit dar cand s-au intors au venit mai intariti in credinta. Poate ca Dumnezeu ingaduie unele momente de ratacire tocmai pentru a-i trezi pe credinciosii care probabil se considera "realizati" spiritual, astfel incat sa vada slabiciunea credintei lor si sa se intareasca. Daca exista tristete pentru fiul care s-a ratacit vine si marea bucurie a intoarcerii lui. Sa speram ca va veni aceasta bucurie si pentru cei despre care ai postat tu. A strange randurile si a lua aminte, precum a spus Arhanghelul Mihail, este un lucru bun si absolut necesar in vremurile acestea. Cred insa ca, din grupul acesta compact ,cu randuri stranse, nu trebuie sa zboare pietre catre exterior ci, mai curand, sa curga izvoare de lacrimi si sa rasune rugaciuni pentru cei din afara.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 13.10.2010, 14:13:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ai dreptate !

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Cristi draga, stii cat de mult iti respect opiniile. Imi permit, totusi, unele nuantari. Pe de o parte, din pacate, cu trecerea timpului, "aceste ciuperci otrăvitoare", cum le spui tu, sunt din ce in ce mai multe si nu mai sunt printre noi, ci noi incepem sa fim printre ele. Pe de alta parte, toti suntem supusi greselii, fie ca suntem ortodocsi fie ca suntem "ciuperci otrăvitoare", iar Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne asteapta, cu rabdare si mila, sa ne indreptam. Noi facem diferenta prin faptul ca nu transformam raul intr-o virtute si nu incercam sa-i atragem si pe altii in prapastie ci, dimpotriva, regretam, ne straduim sa ne indreptam si atentionam pe ceilalti sa nu greseasca. Ii privim cu parere de rau pe cei despre care aflam ca au gresit si ne rugam pentru indreptarea lor, dar nu ii judecam, nu aruncam cu pietre in ei. Sunt o multime de sfinti care, initial, au prigonit Biserica, altii s-au ratacit dar cand s-au intors au venit mai intariti in credinta. Poate ca Dumnezeu ingaduie unele momente de ratacire tocmai pentru a-i trezi pe credinciosii care probabil se considera "realizati" spiritual, astfel incat sa vada slabiciunea credintei lor si sa se intareasca. Daca exista tristete pentru fiul care s-a ratacit vine si marea bucurie a intoarcerii lui. Sa speram ca va veni aceasta bucurie si pentru cei despre care ai postat tu. A strange randurile si a lua aminte, precum a spus Arhanghelul Mihail, este un lucru bun si absolut necesar in vremurile acestea. Cred insa ca, din grupul acesta compact ,cu randuri stranse, nu trebuie sa zboare pietre catre exterior ci, mai curand, sa curga izvoare de lacrimi si sa rasune rugaciuni pentru cei din afara.
Nu pot decât să adaug decât: Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #83  
Vechi 13.10.2010, 17:02:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

de ce sunt considerati cei de pe rit vechi rataciti?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 13.10.2010, 17:04:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Traducerea si exegeza canoanelor asa, ca se poarta, sfaturi cu iz de judecare profunda, acuze fatise spre "decapitare" duhovniceasca, desconsiderarea "sablonistica", la modul general, a unei Biserici cu adevarat apostolica... Iata fratilor, cam asta este ceea ce vad eu, cu stiinta sufleteasca si capacitatea de intelegere ce am (din scoli si de la Duhul Sfant) in ceea ce spun acestia.

Ascultati ce va spun si eu, preotul:
Amestecati, prin rautatea din voi, lumea aceasta cu Lumea cealalta si incercati sa va asezati pe scaunul de judecata a lui Hristos, imitatii de antihristi ce sunteti. Indraznesti sa judeci si Duhul si Harul si vrei sa ti se mai spuna urmas al lui Hristos? Ia incercati sa dati o lista, voi strambilor in gandire si dornicilor de "dreptate", cu sfintii ce trebuiesc scosi din sufletul nostru pe motivul ca au stat in ascultare si rugaciune si nu au luat jalba-n bat sa mearga in lume sa urle dupa dreptate! Tulburatilor si orbi la suflet ce sunteti! Daca voi a-ti fi fiii lui Hristos, Domnul pacii, ati fi iubitori de pace! Dar unde este Hristos, cel ce s-a rugat pentru ucigasii lui, cel ce pe cruce fiind a dat iertare si celui mai mare talhar, unde este, spun, in rationamentul vostru plin doar de ura? El a iertat cu dragoste si pe talharul cel mare iar voi, inapoia mea, satano!, l-ati ucis si pe patriarhul Bisericii, judecandu-l si batjocorindu-l. Auzi la el, indrazneste sa-mi terfeleasca Biserica si crede ca il voi rabda! Cand te voi vedea macar episcop, doar atunci voi asculta ce ai de zis, pana atunci nu, chiar si canoane de-mi insirui, traduse dupa mintea ta stramba. Altfel, du-te si fa-ti biserica ta, alege-te tu patriarh si arata-ne noua ce inseamna sa faci nu doar da din gura spre sminteala. Dupa inima voastra sa fie, paganilor!
Trebuie sa luam aminte atat noi, mirenii cat si dumneavoastra, preotii, la schimbarile ce au loc. Sensul ascultarii nu trebuie pervertit. Ascultarea nu cred ca trebuie sa creeze probleme de constiinta celui care asculta indiferent daca el este calugar, mirean sau ierarh.

Daca eu stiu din carti ca cipurile sunt contraindicate pentru crestini, dar totusi preotul sau ierarhul ma povatuieste altfel, ascultarea nu mai este o virtute.

Daca eu stiu ca rugaciunile impreuna cu alte confesiuni imi sunt interzise de catre Sfintii Parinti, voi fugi departe de cei care ma vor povatui altfel, chiar daca ei ar fi mireni, preoti ori ierarhi.

Cand am citit scrierile Sfantului Lavrentie de Cernigov, m-am intrebat cum s-ar putea ca intr-o biserica sa se ajunga sa fie ,, toata adunarea satanica." Daca nu luam aminte, prorocirile sfantului Lavrentie se implinesc. Sunt o biata pacatoasa si stiu ca si dumneavoastra, preotilor, vi se impun lucruri cu care nu sunteti de acord.

Ieri am mai aflat despre un preot din Bucuresti caruia i s-a retras dreptul de a sluji doar datorita faptului ca a spus adevarul despre cipuri si despre ecumenism. I-a multumit patriarhului in loc sa se tulbure si i-a calmat pe enoriasi, dar a fost singurul preot din tara care a venit la mitingul impotriva documentelor electronice si a luat cuvantul.

Iata ca in zilele noastre ascultarea trebuie facuta cu discernamant, caci avem in vedere mantuirea, nu un blid de linte si lauda lumii, o lauda amara in spatele careia se ascunde DISPRETUL cel mai crunt pentru fiinta umana.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 13.10.2010, 17:52:14
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incet-incet, centimetru cu centimetru, se pare ca diavolul castiga teren pretios.
N-am vazut niciunde in scrierile Sfintilor Pariniti despre interzicerea cipurilor. Nimeni nu atenteaza (inca) la templul lui Dumnezeu care este omul in integralitatea lui.
Faptul ca se face multa valva si dezbinare trancanindu-se despre cipuri, care chipurile, stau in calea mantuirii, dar ne trimitem copiii sa se vaccineze anti-nush-ce despre care nu avem cu adevarat nici cel mai mic habar, este ironic si hilar. Ideea de a ne revolta impotriva acestor cipuri este - zic eu - tot o gaselnita a diavolului sa ne dezbine intre noi, pentru a ne putea mai lesne birui si tine ocupati cu alte griji decat cele cu adevarat importante. Dintre toti cei care ii vad framantati de ideea cipurilor si insista cu tot felul de intrebari ciudate si incomode unor Sfinti parinti, punandu-i in mare dificultate, n-am vazut nici unul in care sa ma incred ca este stapanit de Duh Sfant. Taraie dupa ei masinarii sofisticate si aparate de filmat, tulbura mintile acelor oameni care nu stiu decat sa se roage, scormonesc in tot si in toate, doar-doar vor sesiza o nuanta mai transanta de care sa se lege si sa distribuie la masele largi: "Ati vazut? Asa a zis Parintele Cutare! V-am spus eu...!"
Ce va ingadui Dumnezeu sa stim, vom sti cu siguranta, daca nu noi, macar cei alesi. Iar pentru Dumnezeu, asta e important. Degeaba cautam noi sa ne baricadam impotriva cipurilor, folosind zilnic telefonul, internetul, cardurile bancare, tranzactiile on-line sau cine stie ce alta adaptare a tehnicii moderne. TOATE detin cipuri pe care cu totii le folosim de multa vreme. A te apuca sa strigi la lume (chiar preot fiind) ca esti impotriva cipurilor, in timp ce folosesti un telefon, trebuie sa fii cel putin naiv sa crezi ca nimeni nu se sesizeaza!

Last edited by OmuBun; 13.10.2010 at 17:54:43.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.10.2010, 18:52:52
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu am gasit, nu de mult, foarte bune explicatii impotriva cipurilor, la sfarsitul cartii lui Pavel Chirila, caruia i-a fost inchis spitalul crestin si de catre niste masoni din BOR; si mai de curand am citit in cartea O sinteza a gandirii parintelui Arsenie Boca, cum regele David a pierdut 70.000 de oameni din popor pentru ca a luat hotararea de a-i numara, si altele sunt foarte bine spuse in aceasta carte, si cu toata parerea de rau, nu i-as da pe sfantul Lavrentie al Cernigovului si pe parintele Arsenie Boca si altii pe Catedrala Bancilor pacatelor si neghinei pe care suntem buni de plata, de-om mai ramane cu crucea-n frunte si nu ne-o aparea 666....

Iar ascultarea este pana la erezie...

Cate Biserici au desavarsita pocainta asa cum se prefigureaza in pilda samarineanului milostiv si complet explicata in cartea parintelui Arsenie ? Sa ne impartasim deci ?, caci cu Hristos nu va mai fi impartasire, ci doar cu neghina care-i biruie si pe pastori...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 13.10.2010, 18:58:23
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

aici ar fi bine de citit o carte ... "Diavolul e politic corect"

o idee din carte: toata lumea stie din Biblie ca va veni Apocalipsa ... atunci diavolul creaza apocalipse care pierd multa lume ... chiar daca timpul Apocalipsei hotarate de Dumnezeu nu venise inca

cata lume nu moare inainte de a veni Apocalipsa? ... sa nu cadem in gropile de sub nasul nostru privind in zare
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.10.2010, 19:13:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"diavolul e politic corect" "diavolul e cel mai mare teolog" ce mai este ? :))
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.10.2010, 19:36:16
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"diavolul e politic corect" "diavolul e cel mai mare teolog" ce mai este ? :))
diavolul stapaneste peste aceasta lume?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.10.2010, 19:51:04
alirarmat alirarmat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit Porunca Sfantului Apostol Pavel

" Deci dar, fratilor, stati neclintiti si tineti predaniile pe care le-ati invatat, fie prin cuvant, fie prin epistola noastra (ii Tesaloniceni 2,15). Sunt unii care va tulbura si voiesc sa schimbe Evanghelia lui Hristos. Dar chiar daca noi sau un inger din cer v-ar vesti alta Evanghelie decat aceea pe care v-am vestit-o, sa fie anatema! Precum v-am spus mai inainte, si acum va spun iarasi: Daca va propovaduieste cineva altceva decat ati primit, sa fie anatema!" (Galateni 1, 8-9).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40