Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.10.2010, 14:54:03
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Smile ma intreb

Ma intreb si eu asa....ce "mutra" vor face cei orbiti de o iluzorie dreptate absoluta , cand, metaforic vorbind vor vedea ca au fost mantuiti si...iudei, si hindusi si musulmani ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.10.2010, 14:58:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Ma intreb si eu asa....ce "mutra" vor face cei orbiti de o iluzorie dreptate absoluta , cand, metaforic vorbind vor vedea ca au fost mantuiti si...iudei, si hindusi si musulmani ?
Dumnezeu singur stie caile Sale... fiecare sa caute Adevarul, daca inca mai bajbaie in intuneric.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 19.10.2010 at 15:02:25.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.10.2010, 15:05:06
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit toti...

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu singur stie caile Sale... fiecare sa caute Adevarul, daca inca mai bajbaie in intuneric.
TOTI bajbaim inca in intuneric...ca altfel ne-am numi SFINTI !Te iubesc Rodica, soara mea !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.10.2010, 16:26:35
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
TOTI bajbaim inca in intuneric...ca altfel ne-am numi SFINTI !Te iubesc Rodica, soara mea !
Exact. Asta incerc si eu sa spun pe aici, daca eu as fi gasit calea nu as mai fi discutat cu voi vrute si nevrute. La fel si voi. Daca cei ce va numiti crestini ati fi intr-adevar crestini nu ati mai blestema pe cei care nu va impartasesc crezul, nu ati mai arunca cuvinte grele (gen "erezia catolica") asupra celor care, CA SI VOI, cauta drumul catre Dumnezeu. Sunt convins ca nu exista pe acest site un singur crestin adevarat din simplul motiv ca un crestin adevarat nu are motive sa discute in contradictoriu pe forum. In 99% din cazuri singurele voastre argumente sunt "ca asa zice biblia" sau "asa zic sfintii parinti".
Unul n-ati venit cu un argument fie din inima voastra fie din mintea voastra. Abia cand veti iesi din starea de mimetism veti putea intelege ce se intampla cu voi si ce vrea de fapt Dumnezeu de la voi. Am mai spus, de ce nu arunca Dumnezeu cu pucioasa peste toti cei ce nu sunt crestini ortodocsi (atentie, stilistii nu se pun ? De ce permite Dumnezeu atatea religii? De ce exista sfinti si printre alte religii? (http://en.wikipedia.org/wiki/Ram_Bahadur_Bomjon pt cei care se intreaba unde naiba sunt sfintii aia).
Exista peste 50.000.000.000 de galaxii, fiecare cu miliarde de stele si cu toate astea voi inca credeti ca singurul loc special din universul asta este Valea Iordanului?
Sunt atatea si atatea intrebari pe care voi refuzati a vi le pune in schimb cand cineva iese din linia partidului, pardon, dogma BOR, aruncati cu foc si para. Voi nu sunteti crestini, sunteti niste oameni nesiguri pe voi care aveti nevoie de niste valori imuabile, va este teama de ce zace in interiorul vostru si v-ati refugiat in ascultarea orbeasca a unei dogme. Cai sunt multe, nu zic ca a fi crestin este gresit, este una dintre cai, insa ceea ce faceti voi NU ESTE crestinism, este o gluma, ati pierdut pe drum esenta, care inseamna iubirea, care inseamna renuntarea la patimi (cearta pe forum este o patima, de asta spun ca nimeni de pe acest forum nu are calitatea de crestin autentic), a fi crestin inseamna sa iti ajuti aproapele, sa te curati pe tine, sa fii curat fizic, spiritual si intelectual. Cum poti fi curat intelectual cand mintea va este incetosata? Cum poti fi curat spiritual cand imparatul Constantin, un criminal notoriu, este tratat drept sfant doar pt ca a construit biserici si a dat bisericii rangul suprem in societatea imperiului roman? Asta credeti voi ca este crestinismul ? Daca ar veni acum Isus ar rade de ce vede (nu, nu, nu ar plange), ar vede o biserica condusa de burtosi ascultati orbeste de niste oameni slabi de ingeri, pricinosi si certareti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.10.2010, 16:40:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
un crestin adevarat nu are motive sa discute in contradictoriu pe forum..
Cum ar trebui sa discute un crestin adevarat in opinia ta? Cand vorbeste cu preotul trebuie sa zica : 'Aveti dreptate parinte". Cand discuta cu hindusul "Ai dreptate si tu". Cu musulmanul : "Ai dreptate". ??? Daca ai vedea un asemenea om nu te-ai gandi ca , de fapt, nu stie ce vrea? Sau crezi ca atunci cand gasesti Calea adevarata ajungi la concluzia ca toate caile sunt bune, inclusiv cea care merge in sens invers? Nu te inteleg...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.10.2010, 16:46:05
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nici gand sa le reprimam, doar sa le folosim cu cap. Ai femeie, poti sa te bucuri de ea la maxim, nu e musai sa apelezi si la femeile altora si sa distrugi familii. [vorbesc in general]
Da, m-am exprimat putin tendentios, poate iti voi spune si motivele.
Deci, in conditiile in care prin desfranare intelegem relatii sexuale cu mai multe femei/barbati, recunosti ca yoga indeamna la desfranare?
nu stii prea multe despre ce inseamna relatiile sexuale pt un yogin. daca vrei sa fii yogin, adevarat, trebuie sa practici cel putin continenta sexuala (orgasm fara ejaculare/juisare). sunt yogini care practica abstinenta sexuala cu totul, dar sunt rari (la fel de rari ca si in crestinism). yoga nu indeamna la desfranare, de unde ai scos asta? din contra, yoga indeamna la cumpatare, la autocontrol, la eliminarea dorintelor trupesti (de ex ar trebui sa nu mai ai sentimente de scarba/placere fata de ceea ce se intampla in jurul tau, ideal vorbind). Acum, ca yogin, poti alege asceza sau nu. Tantra inseamna altceva, nu inseamna cum crede tot romanul "sex in grup, la greu". Nu, tantra este cu totul si cu totul altceva, ca sa faci tantra trebuie inainte de toate sa-ti iubesti partenerul, asta este o prima conditie.Tantra te poate aduce mai aproape de Dumnezeu (nu degeaba a facut Dumnezeu ca reproducerea sa fie facuta prin sex, ce act mai aproape de actul creator decat reproducerea?)
Asadar, cititi, informati-va, nu aruncati vorbe aiurea, din auzite. Tendinta majoritatii ortodoxe (se vede si aici) este de a nega, de a duce in derizoriu orice nu este conform dogmelor.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ai vazut vreun yoghin eliberat? Cam cati?
Eu sunt mantuita. [Frati ortodocsi, nu sariti la mine va rog. :)) ] Altcineva a ars Karma in locul meu murind pe cruce. Daca rezonezi si meditezi cu El iti va transfera sfintenia Lui si chiar siddhisuri. Totul este sa ramai pe frecventa Lui de vibratie pana la moarte. Asta ca sa ma exprim pe intelesul yoghinilor.
am cunoscut yogini care erau cu mult superiori crestinilor de pe acest forum. daca le spuneam ceva care nu era conform cu ceea ce credeau ei nu sareau la jugulara. incercau sa imi explice (daca credeau ca vreau sa aud o explicatie) sau pur si simplu zambeau si-mi spuneau "e posibil sa ai dreptate". Am cunoscut in schimb preoti care au cerut multi bani pt serviciile bisericesti, am cunoscut preoti care au vrut sa-mi faca sex oral, am cunoscut preot care a zis unuia sa iasa afara din biserica doar pt ca acel barbat avea parul lung (era un hippiot), am cunoscut calugari imputiti si nespalati, calugarite nervoase si isterice etc. Nu zic ca toti sunt asa, am cunoscut si preoti cu har, adevarati stalpi de credinta si intelepciune, insa doar doi oameni i-am intalnit sa fie asa. Cert este ca, undeva, pe drum, ati pierdut esenta crestinismului si-ati ramas numai cu cutia milei si taxa de inmormantare.

Last edited by wassabi; 19.10.2010 at 16:52:02.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 19.10.2010, 16:54:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Asadar, cititi, informati-va, nu aruncati vorbe aiurea, din auzite.
Am practicat yoga intensiv ani de zile; cateva feluri de yoga. Asa ca nu ma ne vorbi cu superioritate; cunoastem cate ceva.
Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
am cunoscut yogini care erau cu mult superiori crestinilor de pe acest forum. .
Superiori...nu stiu. Sunt mai calculati, mai infranati, mai cuminti si mai seriosi. Insa suspina dupa mantuire si nu o au. Trebuie sa se chinuiasca cateva mii de vieti ca sa-si arda Karma si karma ii tot apasa... Si nici nu stiu daca intr-o viata viitoare isi vor aminti cat de mult s-au luptat sa si-o arda in viata asta si daca nu vor strica tot ce au realizat . Daca vor avea "ghinionul" sa nu se mai nasca yoghini?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.10.2010, 17:00:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Am cunoscut in schimb preoti care au cerut multi bani pt serviciile bisericesti, am cunoscut preoti care au vrut sa-mi faca sex oral, am cunoscut preot care a zis unuia sa iasa afara din biserica doar pt ca acel barbat avea parul lung (era un hippiot), am cunoscut calugari imputiti si nespalati, calugarite nervoase si isterice etc.. Cert este ca, undeva, pe drum, ati pierdut esenta crestinismului si-ati ramas numai cu cutia milei si taxa de inmormantare.
Despre partea aceasta, e intr-adevar regretabil si imi pare rau. Ai dreptate cu ultima fraza. Ne-am facut idoli din dogme si culte si am uitat sa mai traim frumos. Acum avem subiect de galceava...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.10.2010, 17:39:20
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ne-am facut idoli din dogme si culte si am uitat sa mai traim frumos.
In sfarsit :)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.10.2010, 17:46:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Exact. Asta incerc si eu sa spun pe aici, daca eu as fi gasit calea nu as mai fi discutat cu voi vrute si nevrute. La fel si voi. Daca cei ce va numiti crestini ati fi intr-adevar crestini nu ati mai blestema pe cei care nu va impartasesc crezul, nu ati mai arunca cuvinte grele (gen "erezia catolica") asupra celor care, CA SI VOI, cauta drumul catre Dumnezeu. Sunt convins ca nu exista pe acest site un singur crestin adevarat din simplul motiv ca un crestin adevarat nu are motive sa discute in contradictoriu pe forum. In 99% din cazuri singurele voastre argumente sunt "ca asa zice biblia" sau "asa zic sfintii parinti".
Unul n-ati venit cu un argument fie din inima voastra fie din mintea voastra. Abia cand veti iesi din starea de mimetism veti putea intelege ce se intampla cu voi si ce vrea de fapt Dumnezeu de la voi. Am mai spus, de ce nu arunca Dumnezeu cu pucioasa peste toti cei ce nu sunt crestini ortodocsi (atentie, stilistii nu se pun ? De ce permite Dumnezeu atatea religii? De ce exista sfinti si printre alte religii? (http://en.wikipedia.org/wiki/Ram_Bahadur_Bomjon pt cei care se intreaba unde naiba sunt sfintii aia).
Exista peste 50.000.000.000 de galaxii, fiecare cu miliarde de stele si cu toate astea voi inca credeti ca singurul loc special din universul asta este Valea Iordanului?
Sunt atatea si atatea intrebari pe care voi refuzati a vi le pune in schimb cand cineva iese din linia partidului, pardon, dogma BOR, aruncati cu foc si para. Voi nu sunteti crestini, sunteti niste oameni nesiguri pe voi care aveti nevoie de niste valori imuabile, va este teama de ce zace in interiorul vostru si v-ati refugiat in ascultarea orbeasca a unei dogme. Cai sunt multe, nu zic ca a fi crestin este gresit, este una dintre cai, insa ceea ce faceti voi NU ESTE crestinism, este o gluma, ati pierdut pe drum esenta, care inseamna iubirea, care inseamna renuntarea la patimi (cearta pe forum este o patima, de asta spun ca nimeni de pe acest forum nu are calitatea de crestin autentic), a fi crestin inseamna sa iti ajuti aproapele, sa te curati pe tine, sa fii curat fizic, spiritual si intelectual. Cum poti fi curat intelectual cand mintea va este incetosata? Cum poti fi curat spiritual cand imparatul Constantin, un criminal notoriu, este tratat drept sfant doar pt ca a construit biserici si a dat bisericii rangul suprem in societatea imperiului roman? Asta credeti voi ca este crestinismul ? Daca ar veni acum Isus ar rade de ce vede (nu, nu, nu ar plange), ar vede o biserica condusa de burtosi ascultati orbeste de niste oameni slabi de ingeri, pricinosi si certareti.
Parerea mea- nu esti ortodox, - lovesti cu buna stiinta.Vocabularul tau este mai degraba al unui eretic.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
desfranare, yoghin



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
desfranarea in casatorie jonzy30 Nunta 263 10.03.2011 02:52:51
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39