Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.01.2011, 21:35:13
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nimeni nu stie ce se intampla in sufletul unui om in ultima secunda inainte de moarte. Chiar daca el s-a sinucis, el poate sa se pocaiasca in ultima secunda.
Biserica ne indeamna sa ne rugam penttu toti. Pana la Judecata de apoi nu este nimeni definitiv in iad, se spune. Putem prin rugaciunile noastre sa ii salvam.
Sunt taine lucrurile astea.. Nu deznadajdui!
de acord cu tine Fani

Dorotei, Dumnezeu sa aiba mila de fratele tau ! Pune-ti nadejdea in El !
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.01.2011, 00:02:29
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu omul incriminează, ci religia. Sinuciderea este păcat împotriva Duhului Sfânt. Iisus a zis "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei: 12, 31-32) Înafara bolilor mentale, Dumnezeu NU mai acordă alte circumstanțe atenuante, nici slujba de înmormântare nu se mai face. Pentru celelalte păcate va exista posibilitatea iertării, sau a compensării faptelor bune, dar pentru păcatele împotriva Duhului Sfânt, Dumnezeu nu mai stă la discuție, dacă au fost făcute în deplinătatea facultăților mentale.

Pentru exemplul menționat de tine, nu există scuză în fața Domnului.
Ce ciudat....acum un an si ceva , intr-o biserica in predica dintr-o duminica , un preot a dat exact exemplul exprimat de mine.......Si are doctorate, bla bla bla....Raman la opinia mea ca doar Dumnezeu stie cu adevarat cine va fi ori nu iertat daca s-a sinucis....Sa nu riscam sa gresim, ca vom da socoteala....Nici macar Sf Parinti nu stiu cu siguranta raspunsul corect....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 26.01.2011, 13:54:10
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit Un calugar a incercat sa se sinucida ...

http://www.antena3.ro/romania/iasi-u...sa-117479.html (25.01.2011 - Antena 3).

Titlu : "Iași. Un călugăr a încercat să se sinucidă în chilia sa".

Desi eu cred ca este o greseala a jurnalistei sau a celor care au scris articolul "on-line" pt ca aceasta manastire este ocupata de ... maici, nu de calugari (ei au facut-o demult). ( http://www.mmb.ro/ro/structura_admin...ea_galata.html ). Mai de graba pare a fost unul din cei doi preoti parohi, care slujesc acolo, desi mi se pare improbabila aceasta varianta. Mai repede poate sa fi fost un calugar (asa cum a spus jurnalista, dar care era venit in vizita acolo, pt lucruri ce priveau Biserica - binenteles). Ramane ca dupa ce Politia isi va incheia cercetarea sa aflam si cauza care la adus in aceasta situatie pe acest om sa "greseasca" in fata Domnului.

Aceasta intamplare ne arata ca nici oamenii Bisericii nu sunt asa de puternici spirituali pe cat ii credem. Dumnezeu ii "incearca" si pe ei (sau mai ales pe ei) pt ca sa-i intareasca si astfel acestia sa-i poata ajuta pe ceilalti !

Revenind la aceasta stire, nu-mi ramane sa zic si eu : "Necunoscute sunt caile Domnului !"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 26.01.2011, 17:48:19
mino29io mino29io is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2010
Mesaje: 2
Implicit fratele tau...

buna seara !...

am citit cu emotie ceea ce ai scris despre fratele tau...este adevarat ca este pacat sa te sinucizi...dar poate fratele tau a avut un accident...sau a fost o crima...nu te pripi in a trage concluzii...iar faptul ca parintele i-a facut slujba completa este de laudat...noi ne pripim si vedem in Dumnezeu o entitate razbunatore...il umanizam !...nu , nu este asa...Dumnezeu este iubire...si acest lucru este mai presus de intelegerea noastra , a muritorilor de rand...
tu , va trebui sa-ti continui viata...asa cum este ea...si sa nu ti-o schimbi din cauza fratelui tau...ai inteles !!!....si tu ai dreptul la viata...viata este frumoasa...sa lasi ceva in urma ta...o familie...copii...o casa...un pom...o urma !...dar sa nu uiti niciodata de fratele tau...sa tii legatura permanent cu el...prin ganduri...prin rugaciune...prin amintiri...de multe ori ai sa zambesti...amintirile sunt frumoase !...dar sa nu uiti niciodata de el...
si eu am avut un frate mai mic...cu 12 ani...si el s-a innecat...acum mai bine de 8 ani...si tare ma mai doare sufletul de el si acum...deseori ma gandesc la el...ce fericiti mai eram...
sunt preot de peste 19 ani...si pastreaza-i amintirea frumoasa fratelui tau...lasa mortii in pace...sa se odihnesca asa cum a randuit Dumnezeu...

pr.Danut
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.01.2011, 13:47:26
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
"Am citit marturiile GLoriei Polo, o femeie care a fost trasnita de fulger, care a asistat la judecata ei si careia Isus I-a dat harul de-a se insanatosi si de a povesti despre viata de dupa moartea fizica (v-as da link-ul, dar nu stiu cum). Ea ne vorbeste si despre chinurile cerlor care si-au luat viata, insa nu spune nici o secunda ca sint condamnati vesnic."

Hahahaha, in timp ce urca spre lumina si-a zis "Pe naiba, sunt moarta". Pentru aceasta presupusa marturie:
http://2.bp.blogspot.com/_xBXo_htbsl...-h/gloria7.jpg
Nu e cel mai fericit exemplu, viata ei nu are nimic special in ea, ci din contra credea in reincarnari si tot felul de chestii, si cum sa fie ea judecata si apoi sa invie. Adica ea va fi judecata de vreo 3 ori. Cel mult ar fi putut sa apara in vis cuiva si sa povesteasca. Astea sunt tampenii.

Referitor la subiect, impartasesc ideea celor care au zis ca sinuciderea nu mai permite mantuirea. In caz contrar, Iuda se poate mantui?
Tocmai ca viata ei nu are nimic special. A fost o mare pacatoasa care fost trasnita de fulger, a murit si a ajuns la judecata; iar Dumnezeu i-a dat harul sa se intoarca si sa ne povesteaca cum este aceasta judecata. Link-ul pe care l-ati dat nu reprezinta decit o pagina din toata marturia ei si sint curioasa daca ati citit-o. Ar fi pacat va spuneti parerea despre un om sau o intimplare, fara sa fiti informata. Cert este ca, conform acestei marturii, Dumnezeu care este iubire, iarta si acest pacat daca noi ne rugam si oferim slujbe pentru acei nefericiti.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.01.2011, 15:02:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ce ciudat....acum un an si ceva , intr-o biserica in predica dintr-o duminica , un preot a dat exact exemplul exprimat de mine.......Si are doctorate, bla bla bla....Raman la opinia mea ca doar Dumnezeu stie cu adevarat cine va fi ori nu iertat daca s-a sinucis....Sa nu riscam sa gresim, ca vom da socoteala....Nici macar Sf Parinti nu stiu cu siguranta raspunsul corect....
Nu fac parte din acele persoane care consideră că studiile și cărțile religioase nu sunt importante, ba din contră, dar doctoratul în teologie nu garantează și autenticitatea trăirii sale creștinești. Poți fi un bun teolog și un prost creștin, ba chiar poți să nu fii de acord cu ce ai învățat.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.01.2011, 23:01:21
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Tocmai ca viata ei nu are nimic special. A fost o mare pacatoasa care fost trasnita de fulger, a murit si a ajuns la judecata; iar Dumnezeu i-a dat harul sa se intoarca si sa ne povesteaca cum este aceasta judecata. Link-ul pe care l-ati dat nu reprezinta decit o pagina din toata marturia ei si sint curioasa daca ati citit-o. Ar fi pacat va spuneti parerea despre un om sau o intimplare, fara sa fiti informata. Cert este ca, conform acestei marturii, Dumnezeu care este iubire, iarta si acest pacat daca noi ne rugam si oferim slujbe pentru acei nefericiti.
Aaaa scuze, nu am vazut ce link am dat. Am citit tot eu, asta era: http://mmarysplendoareaiubirii.blogs...ui-si-ale.html
Eu nu zic ca nu a vazut ceva, dar sunt extrem de sceptica. Sunt multe, multe chestii care contrazic credinta ortodoxa, de exemplu, drumul suflterului spre rai, purgatoriul si nu reprezinta nimic pentru mine aceasta marturie. Sper ca-mi intelegi punctul de vedere.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 31.01.2011, 21:57:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Aaaa scuze, nu am vazut ce link am dat. Am citit tot eu, asta era: http://mmarysplendoareaiubirii.blogs...ui-si-ale.html
Eu nu zic ca nu a vazut ceva, dar sunt extrem de sceptica. Sunt multe, multe chestii care contrazic credinta ortodoxa, de exemplu, drumul suflterului spre rai, purgatoriul si nu reprezinta nimic pentru mine aceasta marturie. Sper ca-mi intelegi punctul de vedere.
Singurul lucru din marturia ei, care contrazice credinta ortodoxa, este Purgatoriul. In rest, in analiza celor 10 porunci nu cred ca exista nimic care sa contrazica ortodoxia. Deci daca e sa dam crezare acestei femei (si nu vad motivele pentru care nu am crede-o), vedem ca cei care se sinucid sufera enorm, insa cu toate acestea pot fi ajutati de rugaciunile, faptele bune si sfintele liturghii pe care le oferim pentru ei.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.01.2011, 22:11:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Singurul lucru din marturia ei, care contrazice credinta ortodoxa, este Purgatoriul.
Ca si in atunci cand e un om in viata si in moarte clinica pot avea revelatii de la Dumnezeu sau viziuni de la vrajmasul. Eu am cazut mai multe astfel de marturii care nu prea aveau de-a face nici cu crestinismul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.02.2011, 13:49:38
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Singurul lucru din marturia ei, care contrazice credinta ortodoxa, este Purgatoriul. In rest, in analiza celor 10 porunci nu cred ca exista nimic care sa contrazica ortodoxia. Deci daca e sa dam crezare acestei femei (si nu vad motivele pentru care nu am crede-o), vedem ca cei care se sinucid sufera enorm, insa cu toate acestea pot fi ajutati de rugaciunile, faptele bune si sfintele liturghii pe care le oferim pentru ei.
Ba da, in credinta ortodoxa exista treptele spre rai povestite de Fericita Teodora parca Sfantului Grigorie. Nu un tunel de lumina. Cum sa mergi spre lumina si sa-l pomenesti pe vrajmas. E deja un start extrem de prost.
Judecata particulara in credinta ortodoxa este diferita. Momentul in care sufletul se poate prezenta in fata Lui Dumnezeu. Daca vrei pot sa iti transcriu exact sau daca te intereseaza poti sa cauti tu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita sinuciderii fallen Morala Crestina 45 26.06.2012 09:53:52
Iertare Anna Pocainta 11 04.07.2011 02:20:32
Iertare elena20 Generalitati 12 17.03.2010 14:33:30
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
ne dam cu parerea despre pacatul sinuciderii morgoth78 Eutanasia 4 02.01.2008 22:59:03