Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2009, 11:13:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dupa parerea IPS Ierotheos(Hierotheos zis de altii) Vlachos mitropolit din BO Greaca cea mai importanta diferenta de dogma intre BC si BO este o teorie a lui Anselm de Canterbury,careia IPS Ierotheos ii zice erezie.
Si parintele Staniloae zice de acea teorie ca e ratacita.
Iar parintele Cleopa zice ca Dumnezeu tot ce face pentru oameni face pentru ca ii iubeste parinteste,ca e bun.
Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica zice ca lui Dumnezeu cel mai bine i se zice cel bun.
Iata teoria lui Anselm de Canterbury:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Anselm_de_Canterbury
Vedeti pe la sfarsitul articolului unde zice "De ce Dumnezeu s-a facut om".
Anselmo de Canterbury e considerat de BC ca "doctor al Bisericii" in rand cu marii Sfinti crestini.
Iata ce zice IPS Ierotheos Vlachos in acest articol,referitor la aceasta teorie:
http://www.crestinortodox.ro/diverse...m-si-ortodoxie
Acolo daca zice IPS Ierotheos ca Dumnezeu e dragoste,adica Dumnezeu e bun,ca nu vorbeste IPS Ierotheos de un Dumnezeu nepersonal.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2009, 10:29:56
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Biblia reprezinta o istorie romantata a evreilor,compusa din scrieri evreiesti pe parcursul a 1500 de ani.Personajele care si-au postat propriile variante se contrazic de multe ori,sau prezinta intr-un mod subiectiv faptele prezentate,facand pe Dumnezeu chiar partas la nenumaratele crime facute de poporul evreu contra altor popoare.In istoriile prezentate ei imprumuta frecvent miturile altor popoare din jur si cu predilectie pe cele egiptele,..vezi mitul treimii egiptene..Isis Osiris si Horus..fiul lor mort si reanviat dupa 3 zile.Acest mit exista si in religia persana..dar reprezinta pe zeul Mithra,,cel nascut pe 25 decembrie..si preluat apoi de crestini ca zi de nastere a lui IIsus.IIsus s-a nascut in mijloc celui mai ignorant popor antic..cel evreu,carora ,desi le-au facut atatea miracole..totusi l-au ucis pe cruce,Dumnezeu le-a blestemat neamul si timp de aproape 2000 de ani au fost un popor pribeag si dispretuit de toti asa cum e si astazi.Cu ajutorul american.preocupat de interese economice in reg orientului...se infiinteaza in 1938..,intemeietorul statului fiind un evreu..Ben Gurion,..noul stat Izrael,cel care face legea in tot orientul.
Si dai cu evreii..Bine,bine dar este vreun document care sa specifice cine a scris-o,pentru ca cineva,in principiu,a scris-o nu?Ca doar nu a picat gata facuta pe masa.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.02.2011, 22:17:27
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Buna Ioan,conform dictionarului spaniol,ortodox reprezinta ceva ce respecta cat mai mult tradita,norma etc.deci putem spune ca in est s-a mentinut decat in vest traditia crestina.
Eu lucrez tot in Spania.Referitor la "ruperea"in doua a bisericii crestine,cred ca s-a facut din motive politice.
******+++ +++ +++ ****

Multumesc mult si Bunul Dumnezeu sa va daruiasca toata bunatatea Lui cea mare amin amin amin
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2011, 22:21:12
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pentru a te lămuri dragă frate, trebuie să răsfoiești destule studii, pentru că aici nu se pot dezbate la adevărata valoare astfel de probleme. Sunt studii peste studii , și este o problemă delicată în ansamblul ei . Profesorul Părinte Dumitru Stăniloae are destule scrieri în acest sens . Chiar aici pe site găsești ceva referitor la "Diferența dogmatică și liturgică între Liturghia ortodoxă , catolică, protestantă și neoprotestantă". Îți dau link-ul , și sper să meargă , dacă nu tastezi titlul și găsești articolul regretatului Pr. Stăniloae : http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...liturghia-ortc
Dragul meu frate Intru Domnul multumesc pentru ajutor si sa stii ca a fost de mare folos Indrumarile fratiei tale la Parintele STANILOAIE.

DOMNUL SA TE INZESTREZE CU MULT DAR SA AJUTI IN MULTE LOCURI SA TRIUMFE CREDINTA ORTODOXA. amin amin amin
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.02.2011, 22:29:55
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de pac_man_c Vezi mesajul
Uita-te la documentarul de mai jos pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=h41JmCCH7AQ
+
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++++
multumesc am vazut si am aratat si celor ce tin cu tarie de o cauza perduta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.02.2011, 22:34:33
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Deci un prim pas , un prim răspuns la :http://www.roboam.com/Bibliacuexplic...crisbiblia.htm
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++++++++++

Inaltator si ziditor.
Bunul DUMNEZEU sa te ajute amin amin amin
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.02.2011, 22:57:36
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Si dai cu evreii..Bine,bine dar este vreun document care sa specifice cine a scris-o,pentru ca cineva,in principiu,a scris-o nu?Ca doar nu a picat gata facuta pe masa.
A fost scrisa, copiata si rascopiata. Textele gasite la Qumran (langa Marea moarta) de exemplu au fost scrise de mana de catre niste evrei care traiau intr-o comunitate infiintata de ei asa cum fac calugarii pe la noi, si comparand acele texte cu ceea ce avem noi astazi s-a descoperit ca diferentele sunt doar vreo 6-7, si acelea minore.
Asa ca nu se poate spune cine a scris fiecare capitol din Biblie, dar pe masura ce s-a scris, scribii au avut grija sa tot copieze de mana textele. Asta vara am vazut si eu o parte din faimoasele texte, si ghidul (arheolog evreu) ne-a spus ca aceste texte sunt extrem de importante pentru ei pentru ca, pana sa fie descoperite textele de la Qumran, evreii aveau textele Vechiului Testament traduse din textele grecesti din cauza ca nu mai aveau pastrate nici un text original evreiesc. Acum au in sfarsit texte originale evreiesti care pe deasupra sunt mai vechi decat traducerile grecesti.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.02.2011, 14:24:09
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
Nu din dorinta de a face vrajba sau desbinare , ce din dorinta de a aduce argumente la cei ce tin cu tot dinadinsul ca Biseriba catolica a ramas pe calea cea dereapta si cea Ortodoxa a apucat pe alt durm stiu ca la 1054 sa produs ruptura si nu cred cu nici un chip ca biserica ortodoxa este cea care a parasit traditia ci cea catolica dar aici unde sInt in Spania unde sInt majoritari catolici ei tin de a lor eu nu las din ale mele dar ceva cncret nu am sa le raspund nu vreau ca acest topic sa fie contradictie si motiv de cearta intre noi doresc sa pastram buna cuviinta si rabdare unul cu altu .
SLAVA INTRU CEI DE SUS LUI DUMNEZEU SI PE PAMINT INTRE OAMENI BINE PLACUTI LUI PACE BUCERIE SI TNTELEGERE SI IUBIRE FRATEASCA IN NUMELE DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS AMIN AMIN AMIN + + + + + + + + + + + +
Catolicii recunosc că religia trebuie să evolueze odată cu noile descoperiri științifice, că papii au produs mai multe modificări. Papa Ioan Paul al II-lea a declarat că ortodocșii au păstrat mai bine tradiția primită de la apostoli.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nunta dintre un ortodox si un catolic Marinela Nunta 30 16.07.2011 11:56:44
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Un preot greco-catolic inselat de duhuri rele injunghie un ortodox mihailt Generalitati 4 21.02.2010 11:14:48
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52