Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 01.03.2011, 13:41:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Nu facem decat sa ne dam cu parerea in functie de ce ne convine. Se pare ca exista o problema acuta in ceea ce priveste respectarea unor reguli.

Iată câteva cuvinte de dojana ziditoare pentru cum ar trebuie să ne îmbrăcăm, de la avva Filothei Zervakos:
"Despre femei ce să mai spun? Nu au în minte altceva decât cum să se împodobească. Se întrec una pe alta în veșminte. Ce să spun și despre îmbrăcămintea necuviincioasă pe care le îndeamnă să o poarte născocitorul răutății, diavolul. Vai și amar! Cum de nu le e rușine femeilor creștine? Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă! Tații și mamele să fie pilde bune și să nu-și lase copiii - povățuindu-i cu iubire de Dumnezeu - să se îmbrace necuvios. Iar bărbații să le ferească pe femeile lor de îmbrăcămintea indecentă, căci vor da socoteală în ziua Judecății. Femeile care intră în biserica lui Dumnezeu îmbrăcate necuviincios și fără de rușine, fac voia diavolului. Mai bine să nu calce pe la biserică, fiindcă în afară de faptul că nu au nici un folos din asta, îi vatămă și îi smintesc și pe ceilalți credincioși din biserică.Îmi pare rău că sunt nevoit să cercetez și să mustru. Nu vreau acest lucru, și poate că-i întristez pe cei răspunzători de asta. Dacă nu v-aș iubi, nu v-aș cerceta. Îndreptați-vă și atunci voi înceta și eu să cercetez. Vai mie dacă voi tăcea, văzând asemenea fărădelegi!

Într-o carte veche pe care am găsit-o cu mulți ani în urmă, am citit printre altele că, atunci când ucenicii L-au întrebat pe Domnul nostru Iisus Hristos când se vor întâmpla în lume semnele înfricoșătoare ale celei de-a Doua Veniri, când dragostea multora se va răci și credința va pieri, Domnul le-a spus, printre altele: "atunci când femeile vor deveni bărbați și bărbații femei".
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #332  
Vechi 01.03.2011, 13:42:16
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Sfântul Ioan Gură de Aur, atunci când niște creștini l-au întrebat când va fi a Doua Venire, le-a răspuns: "Când rușinea femeilor va dispărea, atunci ziua Judecății va fi aproape".
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #333  
Vechi 01.03.2011, 13:44:24
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Ca părinte duhovnicesc, am îndatorirea și responsabilitatea să-i povățuiesc pe fiii mei. Te povățuiesc deci ca de aici încolo să încetezi a-ți mai vopsi buzele, unghiile și fața și să rămâi cum te-a zidit Dumnezeu. Nu-ți dori să devii mai presus de Dumnezeu; fiindcă, atunci când te vopsești cu culori roșii, Îl hulești pe Dumnezeu. E ca și cum ai spune: "Dumnezeu n-a știut sau n-a putut să mă facă cu buze sau unghii roșii; și ceea ce n-a putut să facă Dumnezeu, o voi face eu, ca să par mai frumoasă să mă admire și prețuiască bărbații și femeile fără minte și să-mi spună că sunt <<femeie fermecătoare>>, modernă, nu înapoiată". Însă în felul acesta îl întristezi pe Dumnezeu și pe mine, părintele tău duhovnicesc, și pe toți oamenii cuminți și cu frică de Dumnezeu, și-l bucuri pe diavol și pe oamenii neînțelepți, bărbați și femei.

"Ne vorbește Părintele Filothei Zervakos", Ed. Cartea Ortodoxa-Egumenita, 2007, cap. "Îmbrăcăminte"

Astfel, cred ca exista un raspuns si pentru alte nelamuriri.


PS: multumesc calator prin ploaie pentru urare si iti doresc acelasi lucru.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #334  
Vechi 01.03.2011, 17:39:28
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa citim Sfintele Evanghelii

Sfânta Evanghelie după Marcu


Capitolul 13

1.

Și ieșind din templu, unul dintre ucenicii Săi I-a zis: Învățătorule, privește ce fel de pietre și ce clădiri!

2.

Dar Iisus a zis: Vezi aceste mari clădiri? Nu va rămâne piatră peste piatră să nu se risipească.

3.

Și șezând pe Muntele Măslinilor, în fața templului, Îl întrebau, de o parte, Petru, Iacov, Ioan și cu Andrei:

4.

Spune-ne nouă când vor fi acestea? Și care va fi semnul când va fi să se împlinească toate acestea?

5.

Iar Iisus a început să le spună: Vedeți să nu vă înșele cineva.

6.

Căci mulți vor veni în numele Meu, zicând că sunt Eu, și vor amăgi pe mulți.

7.

Iar când veți auzi de războaie, și de zvonuri de războaie, să nu vă tulburați, căci trebuie să fie, dar încă nu va fi sfârșitul.

8.

Și se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție, vor fi cutremure pe alocuri și foamete și tulburări vor fi. Iar acestea sunt începutul durerilor.

9.

Luați seama la voi înșivă. Că vă vor da în adunări și veți fi bătuți în sinagogi și veți sta înaintea conducătorilor și a regilor, pentru Mine, spre mărturie lor.

10.

Ci mai întâi Evanghelia trebuie să se propovăduiască la toate neamurile.

11.

Iar când vă vor duce ca să vă predea, nu vă îngrijiți dinainte ce veți vorbi, ci să vorbiți ceea ce se va da vouă în ceasul acela. Căci nu voi sunteți cei care veți vorbi, ci Duhul Sfânt.

12.

Și va da frate pe frate la moarte și tată pe copil și copiii se vor răzvrăti împotriva părinților și îi vor ucide.

13.

Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu; iar cel ce va răbda până la urmă, acela se va mântui.

14.

Iar când veți vedea urâciunea pustiirii, stând unde nu se cuvine - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudeea să fugă în munți,

15.

Și cel de pe acoperiș să nu se coboare în casă, nici să intre ca să-și ia ceva din casa sa,

16.

Și cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă îndărăt, ca să-și ia haina.

17.

Dar vai celor ce vor avea în pântece și celor ce vor alăpta în zilele acelea!

18.

Rugați-vă, dar, ca să nu fie fuga voastră iarna.

19.

Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.

20.

Și de nu ar fi scurtat Domnul zilele acelea, n-ar scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși, pe care i-a ales, a scurtat acele zile.

21.

Și atunci dacă vă va zice cineva: Iată, aci este Hristos, sau iată acolo, să nu credeți.

22.

Se vor scula hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor face semne și minuni, ca să ducă în rătăcire, de se poate, pe cei aleși.

23.

Dar voi luați seama. Iată dinainte v-am spus vouă toate.

24.

Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei.

25.

Și stelele vor cădea din cer și puterile care sunt în ceruri se vor clătina.

26.

Atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori, cu putere multă și cu slavă.

27.

Și atunci El va trimite pe îngeri și va aduna pe aleșii Săi din cele patru vânturi, de la marginea pământului până la marginea cerului.

28.

Învățați de la smochin pilda: Când mlădița lui se face fragedă și înfrunzește, cunoașteți că vara este aproape.

29.

Tot așa și voi, când veți vedea împlinindu-se aceste lucruri, să știți că El este aproape, lângă uși.

30.

Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.

31.

Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

32.

Iar despre ziua aceea și despre ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatăl.

33.

Luați aminte, privegheați și vă rugați, că nu știți când va fi acea vreme.

34.

Este ca un om care a plecat în altă țară și, lăsându-și casa, a dat puterea în mâna slugilor, dând fiecăruia lucrul lui, iar portarului i-a poruncit să vegheze.

35.

Vegheați, dar, că nu știți când va veni stăpânul casei: sau seara, sau la miezul nopții, sau la cântatul cocoșilor, sau dimineața.

36.

Ca nu cumva venind fără veste, să vă afle pe voi dormind.

37.

Iar ceea ce zic vouă, zic tuturor: Privegheați!


Reply With Quote
  #335  
Vechi 01.03.2011, 17:41:25
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Adevarul este la Dumnezeu

Sfânta Evanghelie după Matei

Capitolul 24

1.

Și ieșind Iisus din templu, S-a dus și s-au apropiat de el ucenicii Lui, ca să-I arate clădirile templului.

2.

Iar El, răspunzând, le-a zis: Vedeți toate acestea? Adevărat grăiesc vouă: Nu va rămâne aici piatră pe piatră, care să nu se risipească.

3.

Și șezând El pe Muntele Măslinilor, au venit la El ucenicii, de o parte, zicând: Spune nouă când vor fi acestea și care este semnul venirii Tale și al sfârșitului veacului?

4.

Răspunzând, Iisus le-a zis: Vedeți să nu vă amăgească cineva.

5.

Căci mulți vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt Hristos, și pe mulți îi vor amăgi.

6.

Și veți auzi de războaie și de zvonuri de războaie; luați seama să nu vă speriați, căci trebuie să fie toate, dar încă nu este sfârșitul.

7.

Căci se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție și va fi foamete și ciumă și cutremure pe alocuri.

8.

Dar toate acestea sunt începutul durerilor.

9.

Atunci vă vor da pe voi spre asuprire și vă vor ucide și veți fi urâți de toate neamurile pentru numele Meu.

10.

Atunci mulți se vor sminti și se vor vinde unii pe alții; și se vor urî unii pe alții.

11.

Și mulți prooroci mincinoși se vor scula și vor amăgi pe mulți.

12.

Iar din pricina înmulțirii fărădelegii, iubirea multora se va răci.

13.

Dar cel ce va răbda până sfârșit, acela se va mântui.

14.

Și se va propovădui această Evanghelie a împărăției în toată lumea spre mărturie la toate neamurile; și atunci va veni sfârșitul.

15.

Deci, când veți vedea urâciunea pustiirii ce s-a zis prin Daniel proorocul, stând în locul cel sfânt - cine citește să înțeleagă -

16.

Atunci cei din Iudeea să fugă în munți.

17.

Cel ce va fi pe casă să nu se coboare, ca să-și ia lucrurile din casă.

18.

Iar cel ce va fi în țarină să nu se întoarcă înapoi, ca să-și ia haina.

19.

Vai de cele însărcinate și de cele ce vor alăpta în zilele acelea!

20.

Rugați-vă ca să nu fie fuga voastră iarna, nici sâmbăta.

21.

Căci va fi atunci strâmtorare mare, cum n-a fost de la începutul lumii până acum și nici nu va mai fi.

22.

Și de nu s-ar fi scurtat acele zile, n-ar mai scăpa nici un trup, dar pentru cei aleși se vor scurta acele zile.

23.

Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeți.

24.

Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși.

25.

Iată, v-am spus de mai înainte.

26.

Deci, de vă vor zice vouă: Iată este în pustie, să nu ieșiți; iată este în cămări, să nu credeți.

27.

Căci precum fulgerul iese de la răsărit și se arată până la apus, așa va fi și venirea Fiului Omului.

28.

Căci unde va fi stârvul, acolo se vor aduna vulturii.

29.

Iar îndată după strâmtorarea acelor zile, soarele se va întuneca și luna nu va mai da lumina ei, iar stelele vor cădea din cer și puterile cerurilor se vor zgudui.

30.

Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului și vor plânge toate neamurile pământului și vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere și cu slavă multă.

31.

Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini.

32.

Învățați de la smochin pilda: Când mlădița lui se face fragedă și odrăslește frunze, cunoașteți că vara e aproape.

33.

Asemenea și voi, când veți vedea toate acestea, să știți că este aproape, la uși.

34.

Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta, până ce nu vor fi toate acestea.

35.

Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.

36.

Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 01.03.2011, 17:43:17
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Numai Dumnezeu TATAL

Sfânta Evanghelie după Luca


Capitolul 21



7.

Și ei L-au întrebat, zicând: Învățătorule, când oare, vor fi acestea? Și care este semnul când au să fie acestea?

8.

Iar El a zis: Vedeți să nu fiți amăgiți, căci mulți vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, și vremea s-a apropiat. Nu mergeți după ei.

9.

Iar când veți auzi de războaie și de răzmerițe, să nu vă înspăimântați; căci acestea trebuie să fie întâi, dar sfârșitul nu va fi curând.

10.

Atunci le-a zis: Se va ridica neam peste neam și împărăție peste împărăție.

11.

Și vor fi cutremure mari și, pe alocurea, foamete și ciumă și spaime și semne mari din cer vor fi.

12.

Dar, mai înainte de toate acestea, își vor pune mâinile pe voi și vă vor prigoni, dându-vă în sinagogi și în temnițe, ducându-vă la împărați și la dregători, pentru numele Meu.

13.

Și va fi vouă spre mărturie.

14.

Puneți deci în inimile voastre să nu gândiți de mai înainte ce veți răspunde;

15.

Căci Eu vă voi da gură și înțelepciune, căreia nu-i vor putea sta împotrivă, nici să-i răspundă toți potrivnicii voștri.

16.

Și veți fi dați și de părinți și de frați și de neamuri și de prieteni, și vor ucide dintre voi.

17.

Și veți fi urâți de toți pentru numele Meu.

18.

Și păr din capul vostru nu va pieri.

19.

Prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre.

20.

Iar când veți vedea Ierusalimul înconjurat de oști, atunci să știți că s-a apropiat pustiirea lui.

21.

Atunci cei din Iudeea să fugă la munți și cei din mijlocul lui să iasă din el și cei de prin țarină să nu intre în el.

22.

Căci acestea sunt zilele răzbunării, ca să se împlinească toate cele scrise.

23.

Dar vai celor care vor avea în pântece și celor care vor alăpta în acele zile. Căci va fi în țară mare strâmtorare și mânie împotriva acestui popor.

24.

Și vor cădea de ascuțișul săbiei și vor fi duși robi la toate neamurile, și Ierusalimul va fi călcat în picioare de neamuri, până ce se vor împlini vremurile neamurilor.

25.

Și vor fi semne în soare, în lună și în stele, iar pe pământ spaimă întru neamuri și nedumerire din pricina vuietului mării și al valurilor.

26.

Iar oamenii vor muri de frică și de așteptarea celor ce au să vină peste lume, căci puterile cerurilor se vor clătina.

27.

Și atunci vor vedea pe Fiul Omului venind pe nori cu putere și cu slavă multă.

28.

Iar când vor începe să fie acestea, prindeți curaj și ridicați capetele voastre, pentru că răscumpărarea voastră se apropie.

29.

Și le-a spus o pildă: Vedeți smochinul și toți copacii:

30.

Când înfrunzesc aceștia, văzându-i, de la voi înșivă știți că vara este aproape.

31.

Așa și voi, când veți vedea făcându-se acestea, să știți că aproape este împărăția lui Dumnezeu.

32.

Adevărat grăiesc vouă că nu va trece neamul acesta până ce nu vor fi toate acestea.

33.

Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 01.03.2011, 17:46:02
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Question

Prin ce se simte ispitit barbatul de femeie , prin ce ai asternut acum aici?
Reply With Quote
  #338  
Vechi 01.03.2011, 18:59:37
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
....Țigăncile și musulmanele se îmbracă decent, pentru a nu-i sminti pe bărbați, pe când femeile creștine, care au tradiție de la Hristos, de la apostoli, de la Sfinții Părinți să se îmbrace decent, au ajuns la nebunie desăvârșită prin felul în care se îmbracă! ...
Cu tot respectul pentru cuvintele parintelui Filothei, dar dvs. nu va e cunoscut faptul ca tigancile isi ridica fustele si-si arata organele genitale atunci cand protesteaza (le e arestat barbatul, sunt prinse ca fura, samd)? Sau celebrul incident (nicidecum singular) in care tigancile au stropit cu lapte (de-al lor, alaptau) o echipa de politisti venita sa le-ntrebe de ce nu platesc curentul electric?
Unde este decenta si dorinta de-a nu sminti barbatii?
Dvs. credeti ca 5 straturi de fuste pana-n pamant sunt garantul decentei si-al smereniei...?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 01.03.2011, 21:48:11
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Cu tot respectul pentru cuvintele parintelui Filothei, dar dvs. nu va e cunoscut faptul ca tigancile isi ridica fustele si-si arata organele genitale atunci cand protesteaza (le e arestat barbatul, sunt prinse ca fura, samd)? Sau celebrul incident (nicidecum singular) in care tigancile au stropit cu lapte (de-al lor, alaptau) o echipa de politisti venita sa le-ntrebe de ce nu platesc curentul electric?
Unde este decenta si dorinta de-a nu sminti barbatii?
Dvs. credeti ca 5 straturi de fuste pana-n pamant sunt garantul decentei si-al smereniei...?
Intrebarea s-ar cuveni sa-i fie adresata autorului. Pentru ca nu se poate, incerc sa raspund dupa mintea mea si in numele meu.
Era vorba de imbracaminte in primul rand si nu de modul lor de a protesta. Asa ne putem lega de materialul folosit, gradul de transparenta, cat este de stramta si tot asa...
Fusta nu este garantia decentei, degeaba ai fusta lunga daca stai beata in sant cu fusta-n cap. Insa, purtata de persoane responsabile reprezinta o dovada de smerenie si decenta.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #340  
Vechi 01.03.2011, 23:47:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Fusta nu este garantia decentei, degeaba ai fusta lunga daca stai beata in sant cu fusta-n cap. Insa, purtata de persoane responsabile reprezinta o dovada de smerenie si decenta.
Deci pentru a purta fusta trebuie sa fii persoana responsabila.

Discutia pe subiectul asta a ajuns la culmi de hilaritate inimaginabile :D Pantalonii si zonele erogene, tiganci care poarta fuste decente dar stropesc cu laptele propriu, citate lungi din Scriptura, avva Filothei... BTW: Cine e avva Filothei? Si de ce ar avea el autoritate, in afara ca e posibil sa fie calugar?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59