Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.03.2011, 20:55:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Vreau sa ii fac pe Maresal si pe Trice sa inteleaga ca daca ei chiar vad in asta o neregula,sa se uite si in gradina confesiunilor pe care le au.Nu intentionez sa le tin teoria chibritului pt ca gura lor graieste din prisosul inimii lor si e clar ce e acolo(in inimile lor),incat doar Domnul mai poate face minuni sa ii lumineze
Ai vazut bine ca si Protv-ul vede o neregula, si sunt convinsa ca multe fete bisericesti vad in asta o neregula.Trebuie sa fim obiectivi.Si cand cineva are dreptate, sa-i dam dreptate,nu sa incercam sa il convingem ca e ridicol ce spune, doar pentru ca este de alta confesiune.Asa mi se pare mie corect.

Si eu cred ca biserica ar trebui sa ajute oamenii .Punct.Daca nu poate sa le ofere ajutor banesc, macar sa nu incerce sa castige de pe urma oamenilor aflati in nevoi!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.03.2011, 20:55:59
maresalul maresalul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Vreau sa ii fac pe Maresal sa inteleaga ca daca ei chiar vad in asta o neregula,sa se uite si in gradina confesiunilor pe care le au.
Eu am fost botezat ortodox, dar sunt agnostic.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.03.2011, 21:17:55
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ai vazut bine ca si Protv-ul vede o neregula, si sunt convinsa ca multe fete bisericesti vad in asta o neregula.Trebuie sa fim obiectivi.Si cand cineva are dreptate, sa-i dam dreptate,nu sa incercam sa il convingem ca e ridicol ce spune, doar pentru ca este de alta confesiune.Asa mi se pare mie corect.

Si eu cred ca biserica ar trebui sa ajute oamenii .Punct.Daca nu poate sa le ofere ajutor banesc, macar sa nu incerce sa castige de pe urma oamenilor aflati in nevoi!
Faptul ca sunt de alta confesiune oare ii face pe ei sa vada mai bine neregulile sau regulile din biserica noastra?NU!!Le vedem cu totii.Problema este ca ei nu scapa nicio ocazie ca sa defaimeze biserica noastra dand exemple de la ei,intelegi?
Asta ma doare.Si la urma urmei daca mi se pare neavantajos,nu fac credit
Inca ceva....sa ma scuzi ,dar nu imi mai pasa de ce vede Protv.ul in neregula de 7 ani.Ce vede el in regula?Poate ca si dezinformeaza populatia in privinta acestor credite,fiind manipulati
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.03.2011, 21:30:01
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am vazut si eu un ateu care sa apere Biserica...
Apar ce-i corect. Biserica? O detest.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.03.2011, 21:36:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Problema este ca ei nu scapa nicio ocazie ca sa defaimeze biserica noastra dand exemple de la ei,intelegi?
Asta ma doare.
Imi amintesti de o profa din facultate.Eram colega cu fiul ei.Era cam derbedeu.:-) EA avea voie sa-l certe.Si il certa corect, la obiect.Daca o facea alt profesor cumva, se enerva si ii lua fiului apararea.Numai ea putea sa-l certe!:-)
Nu-i permitea altcuiva!:-)


Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Si la urma urmei daca mi se pare neavantajos,nu fac credit
Nu e vorba ca e avantajos sau nu.E vorba de intentie.Pentru ca astfel de credite le vor accesa cei in nevoi, nu Jiji Becali!Deci daca nu ii poti ajuta pe cei in nevoi, macar nu incerca sa profiti de nevointa lor!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.03.2011, 22:20:28
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Imi amintesti de o profa din facultate.Eram colega cu fiul ei.Era cam derbedeu.:-) EA avea voie sa-l certe.Si il certa corect, la obiect.Daca o facea alt profesor cumva, se enerva si ii lua fiului apararea.Numai ea putea sa-l certe!:-)
Nu-i permitea altcuiva!:-)




Nu e vorba ca e avantajos sau nu.E vorba de intentie.Pentru ca astfel de credite le vor accesa cei in nevoi, nu Jiji Becali!Deci daca nu ii poti ajuta pe cei in nevoi, macar nu incerca sa profiti de nevointa lor!
Bineinteles ca nu e corect.Dar pana la proba contrarie...prezumtia la nevinovatie.Doar nu o sa ma iau dupa ce spune mass media.Cred ca unora li se par convenabile creditele
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.03.2011, 22:27:51
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Si eu cred ca biserica ar trebui sa ajute oamenii .Punct.Daca nu poate sa le ofere ajutor banesc, macar sa nu incerce sa castige de pe urma oamenilor aflati in nevoi!
Iertare... dar eu tot nu am inteles ce castiga Biserica din toata "afacerea" asta. M-ati putea lamuri?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.03.2011, 22:48:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul
Ce parere aveti despre faptul ca biserica Imprumuta bani cu 6/100
In indreptarul lui Nicodim Mandita spune ca e pacat: "Am imprumutat cu camata (dobanda) la persoane fizice."

In cel al lui Valeriu Gafencu, spune asa:
"N-ai luat dobândă prea mare?"

Si eu as vrea sa inteleg daca e corect sau nu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.03.2011, 22:57:05
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In indreptarul lui Nicodim Mandita spune ca e pacat: "Am imprumutat cu camata (dobanda) la persoane fizice."

In cel al lui Valeriu Gafencu, spune asa:
"N-ai luat dobândă prea mare?"

Si eu as vrea sa inteleg daca e corect sau nu.
Da corect precizat ca de la persoana fizica.Ori bancile nu sunt persoane fizice.Repet!! Costa hartia pt chitante,tusul pt imprimante angajatii,caldura,curentul.Asta nu justifica totusi dobanzile mari de la banci.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.03.2011, 23:00:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
In indreptarul lui Nicodim Mandita spune ca e pacat: "Am imprumutat cu camata (dobanda) la persoane fizice."

In cel al lui Valeriu Gafencu, spune asa:
"N-ai luat dobândă prea mare?"

Si eu as vrea sa inteleg daca e corect sau nu.
Tu de inflatie ai auzit??
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 20:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 17:47:54