Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.05.2011, 19:05:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fraților, singura schimbare poate veni de la noi înșine. Degeaba ne apucăm să-i criticăm pe alții. Dacă nu pun eu mâna să fac tot ceea ce pot pentru ca lucrurile să se schimbe, nu am dreptul să zic de altcineva. Dacă vezi un om căzut la pământ și tu îl iei acasă și te îngrijești de el, îi mulțumești lui Dumnezeu că ți-a dat inima și posibilitatea să faci o astfel de faptă. Tot criticând pe unii și pe alții lumea va deveni mai acră, mai rea, gata oricând să dea replici. Dar dacă tu vei avea inimă bună, și alții din jurul tău vor deveni mai buni.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.05.2011, 19:37:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fraților, singura schimbare poate veni de la noi înșine. Degeaba ne apucăm să-i criticăm pe alții. Dacă nu pun eu mâna să fac tot ceea ce pot pentru ca lucrurile să se schimbe, nu am dreptul să zic de altcineva. Dacă vezi un om căzut la pământ și tu îl iei acasă și te îngrijești de el, îi mulțumești lui Dumnezeu că ți-a dat inima și posibilitatea să faci o astfel de faptă. Tot criticând pe unii și pe alții lumea va deveni mai acră, mai rea, gata oricând să dea replici. Dar dacă tu vei avea inimă bună, și alții din jurul tău vor deveni mai buni.
ati inteles gresit mesajul meu!
era vb despre milostenia din romania VS alte natiuni;daca ai sansa sa cunosti si alte natii,vei realiza ca milostenia nu s-a nascut neaparat in romania!
Am vb despre oamenii cazuti,ca o comparatie de situatii,trebuia sa vin cu un exemplu concret nu?

Stiu ca nu convine nimanui aici pe forum sa recunoasca ca SUNT SI OAMENI NEORTODOXI CARE SUNT MAI BUNI DECAT NOI,dar este un fapt obiectiv care nu a trecut neobservat!!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.05.2011, 19:46:02
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
ati inteles gresit mesajul meu!
răspunsul meu nu a fost la mesajul dv. Nu mă număr printre cei care cred că numai românii sunt milostivi sau că ar fi cei mai milostivi.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.05.2011, 20:21:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fraților, singura schimbare poate veni de la noi înșine. Degeaba ne apucăm să-i criticăm pe alții. Dacă nu pun eu mâna să fac tot ceea ce pot pentru ca lucrurile să se schimbe, nu am dreptul să zic de altcineva. Dacă vezi un om căzut la pământ și tu îl iei acasă și te îngrijești de el, îi mulțumești lui Dumnezeu că ți-a dat inima și posibilitatea să faci o astfel de faptă. Tot criticând pe unii și pe alții lumea va deveni mai acră, mai rea, gata oricând să dea replici. Dar dacă tu vei avea inimă bună, și alții din jurul tău vor deveni mai buni.
Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Toate la timpul lor! In functie de starea ta materiala, de ascensiunea ta in societate iti cumperi ceea ce ai nevoie. Daca esti un tanar student, ai un job part time si parintii nu te pot sustine dar ai nevoie de o masina, iti iei una pe masura posibilitatilor. Daca castigi normal, ai familie, copii iti iei una sa-ti satisfaca nevoile de transport. Dar daca deja ai o functie, conduci o firma si ai intrevederi cu persoane importante deja nevoiei de mijloc de transport se suprapune nevoia de a-ti arata prestigiul. La o intalnire de afaceri totul conteaza, imbracamintea, accesoriile, discursul, mesajul si adaugam aici si masina. O masina de prestigiu dovedeste ca cel care circula cu ea e un om de calibru, prezinta garantia ca poate garanta potenta financiara. Asta in teorie ca in practica, in scumpa noastra tara o masina de prestigiu transporta poate un student sau om fara cap care si-a amanetat viitorul la banca pentru a parea ceea ce nu este!
Daca ai nevoie de o masina de 20000 euro si ti-o permiti in sensul ca nu periclitezi nimic altceva prin achizitia ei ia-o fara regrete! Dar daca esti tanar, nu te-ai casatorit inca cu iubita, stai cu chirie si trebuie sa te imprumuti la banca pentru ca sa o cumperi inseamna ca nu esti in toate mintile!
A fost minunat sa descoper ca exista bogati ca Warren Buffett;crede-ma el a reusit "performanta" de a-si impresiona partenerii de afaceri si cu un trai modest,fara case-masini-haine-accesorii scumpe!

Ani de zile am lucrat pt compania unui om de afaceri,pe care l-am indragit f mult pentru modestia sa;nu vb doar despre un simplu om de afaceri care conduce o afacere de familie,ci despre o persoana care se mentine in topul 100 al celor mai bogati afaceristi din romania.
Si el,precum Warren Buffett face fata intalnirilor de afaceri imbracat modest,ajunge la intalniri intr-o masina obisnuita si locuieste intr-o casa obisnuita.Eu si alti angajati am beneficiat de ajutoarere banesti pt studii(donatii),scoala de soferi precum si alte imprumuturi pt uz personal!Domnul sa-I rasplateasca inima buna a acestei persoane!

Modestia este o virtute,pe care cei mandri sau cu probleme de ego, nu o cunosc!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.05.2011, 21:10:01
Ilinca Ilinca is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 43
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Ma intreb daca un crestin ar trebui sa aiba o masina scumpa,sa spunem de la 20.000 euro in sus. Nu este o sfidare la adresa celor care nu isi permit sa cumpere o paine? Sau cata milostenie ar trebui sa faca un crestin care isi poate permite o masina de lux?
Nu este o sfidare,fiecare cat isi permite,dar intrebarea esentiala este:cum de isi permit mai mult?Nu putem stii cum au fost capatati acei bani...desigur depinde de la om la om:unii au facut fapte necurate altii i-au capatat cinstit.Exista si asemenea exceptii fericite cand oamenii muncesc pe branci pentru un scop,un vis :)
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.05.2011, 21:23:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
A fost minunat sa descoper ca exista bogati ca Warren Buffett;crede-ma el a reusit "performanta" de a-si impresiona partenerii de afaceri si cu un trai modest,fara case-masini-haine-accesorii scumpe!

Ani de zile am lucrat pt compania unui om de afaceri,pe care l-am indragit f mult pentru modestia sa;nu vb doar despre un simplu om de afaceri care conduce o afacere de familie,ci despre o persoana care se mentine in topul 100 al celor mai bogati afaceristi din romania.
Si el,precum Warren Buffett face fata intalnirilor de afaceri imbracat modest,ajunge la intalniri intr-o masina obisnuita si locuieste intr-o casa obisnuita.Eu si alti angajati am beneficiat de ajutoarere banesti pt studii(donatii),scoala de soferi precum si alte imprumuturi pt uz personal!Domnul sa-I rasplateasca inima buna a acestei persoane!

Modestia este o virtute,pe care cei mandri sau cu probleme de ego, nu o cunosc!
Nu purta cumva...si pantofi gauriti ???
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.05.2011, 21:28:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu purta cumva...si pantofi gauriti ???
=ironii ieftine!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.05.2011, 21:36:07
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Ii spune Iisus bogatului din Evanghelie,care indeplinea perfect cele 10 porunci: Un lucru iti mai lipseste: da averile tale saracilor si urmeaza-mi Mie.

Se pare ca trebuie sa-I urmam Domnului pe jos ,si nu in masina.
Adica vinde-ti masina,sau da-o unui sarac si urmeaza-mi Mie.

Masina este o necesitate in ziua de azi,insa aceasta necesitate ne ofera confort si lux implicit,care ne afecteaza sufletul.

Poti sa intrebi pe orisicare :altfel gandeste cand merge pe jos zilnic,si altfel cand merge cu masina.

Cand mergi pe jos,parca poti admira natura mai pe indelete,sau poti spune rugaciunea lui Iisus;cand mergi cu masina ,te "relaxezi",unii pun muzica etc,te rasfeti....,insa sufletul sufera fara sa ne dam seama..
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.05.2011, 21:44:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca te inseli. Romanii nu sunt mai milostivi ca altii.
Sa-ti dau un singur exemplu. Cand a fost tragedia in Haiti, un post de radio in orasul meu a strans bani de la ascultatori... In jumatate de zi ajunsesera la 8 milioane usd (nu stiu cat au strans in total ca in general nu ascult radio, am auzit intamplator). Asta doar in orasul meu pana la ora pranzului.

Si in general, strangerea de fonduri/ alimente / obiecte este comuna, des intalnita. Si cred ca majoritatea oamenilor participa.
Pana si la scoala fiului meu sunt des astfel actiuni.
La modul general vorbind, americanii și alte popoare înstărite dau din prisosul lor, pe cînd românii și alte națiuni sărace dau din puținul lor. Cei doi bani ai văduvei sînt o jertfă infinit mai mare ca sutele de dolari ale altora.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.05.2011, 21:48:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul

Masina este o necesitate in ziua de azi,insa aceasta necesitate ne ofera confort si lux implicit,care ne afecteaza sufletul.
Daniel777 , te contrazici , caci necesitatea nu-i egal cu confort si lux , caci altfel nu mai vorbim de necesitate ! Deci , te rog sa te gandesti cand esti tu mai linistit , in mersul pe jos , ce necesitati ai tu zilnice si ce confort si lux iti dau ele .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuresti -> Prislop fara masina? Nicador Generalitati 18 08.04.2015 19:18:48
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 08:26:34
Cea mai scumpă Evanghelie: 14 milioane Mihnea Dragomir Generalitati 2 06.08.2011 08:29:26
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48
LA MULȚI ANI, scumpa mea mamă.... geo.nektarios Diverse Sarbatori 18 06.03.2009 22:01:16