Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 05.07.2011, 11:26:09
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu-mi place cand, cei care au parasit tara indraznesc sa-i critice pe cei care au ramas in Romania pentru ca sunt carcotasi fata de sistemul nedrept la care societatea ii supune, in conditiile in care acestia din urma platesc 1 % din salariu pentru o sticla de ulei.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #132  
Vechi 05.07.2011, 11:28:47
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tc_emanuil Vezi mesajul
Strainii deja ne conduc (aparent din umbra,dar o fac) copii destepti inca mai avem, doar ca ii exportam (ce cuvant trist dar adevarat) atata timp cat guvernele ce se rotesc incontinuare la putere nu opresc acest proces vom ajunge sa............copii nostri pleaca in vest unde multi se vor stabili acolo si intemeia familii, cu cetateni, din tarile respective si isi vor schimba credinta.Iar in urma la noi vor veni oameni din orient si la fel va fi un amestec in asa fel incat nustiu daca poporul Roman va mai fi un popor majoritar Ortodox ?!Mie mi se pare ca deja a inceput procesul (si sper sa mi se para mie!).


Da, asta este de fapt drama acestui popor.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #133  
Vechi 05.07.2011, 11:29:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Draga mea, am predat in Romania pe salariu mic, dar fara rata, pentru ca nu ma intind mai mult decat mi-e plapuma. Am fost in vizita la banci sa vad ce sanse am sa pot face rata pentru o garsoniera cat de mica si peste tot am primit urmatoarea replica: "Pai, cu salariul asta?" Asa ca m-am multumit sa stau in gazda unde plateam ceva mai mult de jumatate din salariu. Dar meseria mi-am facut-o constiincios, nu mi-am batut joc nici de meseria mea , nici de elevi. Poate tocmai de aceea am o foarte buna relatie cu ei chiar si acum, la distanta.

Pentru a-mi suplini veniturile lucram ca redactor la jurnalul politiei si corector la diverse edituri. Chiar cu cele trei venituri cumulate bancile nu mi-au acordat credit pentru casa.
OK ! Nu faci rata, dar undeva trebuie sa locuiesti ! Iar pentru o chirie platesti intreg salariul.... De spus ar fi multe, dar vad, inca o data, ca cei de afara au raspunsuri pentru toate, numai obiectivitate nu prea au, fiindca lucrurile nu sunt chiar atat de simple pe cat par. Sa ne fie cu iertare, dar este mult mai usor a se judeca lucrurile de la distanta, decat aflat in miezul problemei. Si, sa stii ca este mult mai greu decat iti imaginezi ! Asta, daca-ti permiti sa-ti imaginezi !
Si totusi, cum ramane cu sticla de ulei care costa 1 % din salariu ? Ma indoiesc sa fie tot asa acolo unde te afli !
Oricum ai da-o, este destul de trist, mai ales in conditiile in care se tot vorbeste la televizor de politicieni cu milioane de euro in banci. Iti vine sa-i impusti pe toti ! Asta este sfidare, este hotie pe fata, este demagogie, si totusi nimeni nu poate sa faca nimic.
Nu spune nimeni ca trebuie apreciati profesorii nedemni, insa este un cerc vicios in societatea noastra, iar trasaturile malefice se leaga intre ele pe toate ramurile, nu doar la nivel de individ. Este un fel de adaptare la mizerie pentru supravietuire, desi am uitat faptul ca tocmai de la individ poate veni curatenia. Crede-ma, aproape ca nu mai putem gandi rational, ne-am hazardat intr-o boala universala, ne-am contaminat....este destul de dificil !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 05.07.2011 at 11:39:16.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 05.07.2011, 11:38:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
OK ! Nu faci rata, dar undeva trebuie sa locuiesti ! Iar pentru o chirie platesti intreg salariul.... De spus ar fi multe, dar vad, inca o data, ca cei de afara au raspunsuri pentru toate, numai obiectivitate nu prea au, fiindca lucrurile nu sunt chiar atat de simple pe cat par. Sa ne fie cu iertare, dar este mult mai usor a se judeca lucrurile de la distanta, decat aflat in miezul problemei. Si, sa stii ca este mult mai greu decat iti imaginezi ! Asta, daca-ti permiti sa-ti imaginezi !
Si totusi, cum ramane cu sticla de ulei care costa 1 % din salariu ? Ma indoiesc sa fie tot asa acolo unde te afli !
Oricum ai da-o, este destul de trist, mai ales in conditiile in care se tot vorbeste la televizor de politicieni cu milioane de euro in banci. Iti vine sa-i impusti pe toti ! Asta este sfidare, este hotie pe fata, este demagogie, si totusi nimeni nu poate sa faca nimic.
Am relatat o realitate traita, concret, nu cai verzi pe pereti albastri. Ideea de baza este ca un profesor constiincios isi face meseria serios, indiferent de salariul pe care il primeste. Tu fiind in afara sistemului nu ai cum sa-ti dai seama. ( a propos de ulei: nu folosesc, asadar habar nu am pretul la ulei).

PS: chiria era ceva mai mult de jumatate din salariul pe care il primeam la scoala (150 de euro din 285).

Last edited by LapetiteMoc; 05.07.2011 at 11:42:07.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 05.07.2011, 11:42:59
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ok ! Am inteles !
Eu nu am cum sa inteleg, asa cum nici tu nu ai cum sa intelegi...atata timp cat lucrurile sunt caracterizate superficial. Marii mei prieteni, multii mei prieteni sunt cadre didactice si, oarecum inteleg aceasta latura, bine-nteles din atitudinea si " cuvintele " lor mahnite de adevar.
P.S. Chiria este cat salariul, deci, este o mica mare diferenta...asadar, s-au mai inrautatit lucrurile.
Uleiul este baza intr-o tara saraca, tu, poate-ti permiti sa nu-l consumi....deci, iti permiti ! Deja este altceva !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 05.07.2011 at 11:45:27.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 05.07.2011, 11:45:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Sa ne fie cu iertare, dar este mult mai usor a se judeca lucrurile de la distanta, decat aflat in miezul problemei. Si, sa stii ca este mult mai greu decat iti imaginezi ! Asta, daca-ti permiti sa-ti imaginezi !
Trebuie sa luam in calcul ca celor care au parasit tara, le-a fost la acel moment mult mai greu decat noua, celor care am ramas. Ca de ceea au plecat. Din lipsa unui lucru care dispare ultimul : speranta! Speranta ca s-ar mai putea schimba ceva in viata lor.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 05.07.2011, 11:49:38
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

"1 din 2 tineri au picat bac-ul"

incerc sa imi dau si eu cu parerea despre bac

Mi s-ar parea normal ca si la limba romana sa fie ca la matematica adik pe grade de dificultate si la randul sau bacul sa fie pe grade de dificultate. Nu este corect ca un elev care a facut 1 ora pe sapt de limba romana sa aiba aceleazi subiecte ca si unul care a avut 5 ore pe saptamana.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #138  
Vechi 05.07.2011, 11:50:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Trebuie sa luam in calcul ca celor care au parasit tara, le-a fost la acel moment mult mai greu decat noua, celor care am ramas. Ca de ceea au plecat. Din lipsa unui lucru care dispare ultimul : speranta! Speranta ca s-ar mai putea schimba ceva in viata lor.
Nu este chiar asa, cei care au ramas, nu au ramas pentru ca le-a fost mai bine asa. Aici este vorba de mentalitate, de gandire, de sanse, de informatii, de posibilitati, alternative si motive. Nu putem gandi toti la fel, si nu ne putem manifesta intr-un mod similar .
Crezi ca cei care au ramas s-au agatat de sperante ? Prea putini !
Sunt care au ramas si au sfarsit prin a se sinucide . HALAL SPERANTA !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #139  
Vechi 05.07.2011, 11:58:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Observ ca se naste un nou curent de dezapreciere si dezaprobare vis-a-vis de romanii care au emigrat...
Ma gandeam ca este numai o problema de timp,pana cand va apare si asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 05.07.2011, 12:01:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bacalauratului i se spunea alta data Examen de maturitate, liceul fiind o institutie de de formare a culturii generale la elevi.
Problemele "este" cu cei, care scapa acest tren... Si de multe ori trenul este scapat din clasele primare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40