Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 05.07.2011, 12:08:33
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Observ ca se naste un nou curent de dezapreciere si dezaprobare vis-a-vis de romanii care au emigrat...
Ma gandeam ca este numai o problema de timp,pana cand va apare si asta!
Ei, asta-i buna, " un nou curent ", " un timp "...astea-s teorii de doi bani care vor sa mascheze o realitate ce nu imbraca nici forma " curentului " si nici a " timpului petrecut de curent ", ci doar a existentei .
Nu este vorba de o aversiune fata de aceasta categorie de oameni, dar, ar fi totusi indicat ca ei sa nu judece pe cei care au ramas, ci sa inteleaga de ce i-au parasit, astfel nemultumirea lor sa fie justificata.
Si eu am rude apropiate care au placat, dar nu au capatat o aroganta si o " pertinenta" ( din punctul lor de vedere ) de-a judeca pe amaratii din urma, ci, dimpotriva, ii compatimesc si nu inteleg cum ar putea sa supravietuiasca " fara ajutorul celor care au plecat ". Este un subiect prea spinos, asa ca, mai bine renuntam, mai ales ca suntem off topic, desi, educatia se leaga foarte mult de aceste trasaturi sumbre ale societatii romanesti.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #142  
Vechi 05.07.2011, 12:20:51
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Societatea umana naturala, organica, a fost mereu o ierarhie,in care fiecare clasa sociala isi avea locul sau bine-stabilit !

Egalitarismul tamp,nu este decat gaselnita nivelatoare a comunismului bolsevic !

Nu trebuie sa avem o mentalitate egalitarista, pentru ca noi oamenii suntem inegal dotati sub multiple aspecte !

deci nu trebuie sa-si ia toata lumea bacalaureatul !

Avem nevoie atat de o elita sociala buna, cat si de palmasi, maseriasi,tarani,etc...
buni !
sa nu uitam ca,daca tot suntem pe acest site,ca si ingerii sunt organizati ierarhic si au diferite roluri.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 05.07.2011, 12:45:20
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
"1 din 2 tineri au picat bac-ul"

incerc sa imi dau si eu cu parerea despre bac

Mi s-ar parea normal ca si la limba romana sa fie ca la matematica adik pe grade de dificultate si la randul sau bacul sa fie pe grade de dificultate. Nu este corect ca un elev care a facut 1 ora pe sapt de limba romana sa aiba aceleazi subiecte ca si unul care a avut 5 ore pe saptamana.
Nu exista elev care sa fi facut 1 ora de romana pe saptamana. In programa sunt minim 4.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 05.07.2011, 13:04:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ok ! Am inteles !
Eu nu am cum sa inteleg, asa cum nici tu nu ai cum sa intelegi...atata timp cat lucrurile sunt caracterizate superficial. Marii mei prieteni, multii mei prieteni sunt cadre didactice si, oarecum inteleg aceasta latura, bine-nteles din atitudinea si " cuvintele " lor mahnite de adevar.
Tu de fapt ce reprosezi, si cui?

Ideea principala:

Salariile in invatamant sunt mici.
a) sunt profesori care isi spun ca pentru un asemenea salariu nu merita sa-si consume neuronii;
b) sunt profesori (mai ales cei de romana, matematica, in general materii de examene) care muncesc pe branci in clasa cu elevii, fac cu ei ore suplimentare neplatite etc.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 05.07.2011, 13:10:26
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Tu de fapt ce reprosezi, si cui?

Ideea principala:

Salariile in invatamant sunt mici.
a) sunt profesori care isi spun ca pentru un asemenea salariu nu merita sa-si consume neuronii;
b) sunt profesori (mai ales cei de romana, matematica, in general materii de examene) care muncesc pe branci in clasa cu elevii, fac cu ei ore suplimentare neplatite etc.
Oricum multe dintre persoanele care intra in invatamant nu au pregatirea profesionala necesara pentru a face fata slujbei.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 05.07.2011, 14:41:19
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu este chiar asa, cei care au ramas, nu au ramas pentru ca le-a fost mai bine asa. Aici este vorba de mentalitate, de gandire, de sanse, de informatii, de posibilitati, alternative si motive. Nu putem gandi toti la fel, si nu ne putem manifesta intr-un mod similar .
Crezi ca cei care au ramas s-au agatat de sperante ? Prea putini !
Sunt care au ramas si au sfarsit prin a se sinucide . HALAL SPERANTA !
Tocmai pentru ca nu gandim toti la fel, nu simtim la fel si nu ne putem manifesta intr-un mod similar, ar trebui macar sa ne autoeducam sa fim indulgenti unii cu altii, pentru ca toti suntem romani.

Ai spus ca ai si tu rude plecate din tara care "nu au capatat o aroganta si o " pertinenta" ( din punctul lor de vedere ) de-a judeca pe amaratii din urma, ci, dimpotriva, ii compatimesc si nu inteleg cum ar putea sa supravietuiasca fara ajutorul celor care au plecat ".

Si eu am rude apropiate plecate in Germania, Canada, SUA, Australia si care atunci cand revin in Romania in vacanta, privesc "peisajul" de aici de la nivelul vulturilor in zbor, dispretuitor si plini de superioritate. Traiesc atat de bine acolo unde sunt incat atunci cand vin in Romania au niste figuri in cap de zici ca ei au pus cozile la cirese, uitand ca atunci cand nu sunt in tara, plang cu muci de dor. E un dor pe care nu stiu sa-l defineasca. Zic ei ca nu-i totusi dor de tara. Mai repede o nostalgie pierduta si dor de familiile ramase. Dar eu cred ca "glasul pamantului natal" ii doare in soapta. Cu toate acestea, eu nu pot generaliza. Nu pot sa condamn oamenii de aici de pe forum care nu traiesc in Romania pentru imbecilitatea rudelor mele. Le consider un caz particular. Desi or mai fi ca ei, multi.

Ideea e ca nu este corect nici sa ne uitam noi chioras la romanii care au ales sa nu mai traiasca in Romania.Trebuie sa ne iubim unii pe altii. Eu una, am mai spus, ii admir pentru curajul pe care l-au avut s-o ia de la zero in alta parte. Si vorba Annei21, avem chiar noroc cu cei plecati pentru ca aduc(trimit) multi bani in tara. Deci sa nu ne descarcam nervos pe ei.:-) N-au nici o vina ca traiesc mai bine decat noi cei ramasi. Din contra, au un merit : ca au avut CURAJ sa ia taurul de coarne!
Reply With Quote
  #147  
Vechi 05.07.2011, 15:56:26
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Doamne fereste ! Nu am spus ca cei plecati din tara au vre-o vina ca traiesc mai bine ca noi, sau ca nu li se datoreaza lor faptul ca nivelul de trai al romanilor este mai acceptabil, ba, din contra, apreciez acest aspect.
Insa, ei nu trebuie sa ne judece pentru nemultumirea cu care traim fata de sistemul social, tocmai ei nu sunt in masura sa faca acest lucru .
Si eu mi-am luat o casa muncind afara...altfel, nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi fost viata cu posibilitatile oferite de " patria noastra scumpa " .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 05.07.2011 at 15:59:42.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 05.07.2011, 16:50:58
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Stam foarte bine fata de celelalte tari UE la gaze, carbuni si petrol.
Locurile 2-3!

http://www.energy.eu/#Industrial

Title: Natural gas reserves by country by the end of 2009

In josul paginii.

17 Norway 2.0
18 Kazakhstan 1.8
19 Canada 1.8
20 Kuwait 1.7
21 Uzbekistan 1.7
22 Libya 1.5
23 Azerbaijan 1.3
24 Netherlands 1.1
25 India 1.1
26 Oman 1.0
27 Ukraine 1.0
27 Pakistan 0.9
29 Vietnam 0.7
30 Bolivia 0.7
31 Romania 0.6
32 Myanmar 0.6
33 Yemen 0.5
34 Mexico 0.5
Reply With Quote
  #149  
Vechi 05.07.2011, 16:52:25
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Sunt elevii romani nepregatiti? Sunt. In acelasi timp, subiectele la limba romana, cel putin, arata la fel de ani de zile. Va invit sa cititi acest articol.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 05.07.2011, 16:55:39
hydro314 hydro314 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Mesaje: 83
Implicit

Sunt elevii romani nepregatiti? Sunt.
De ce? PARINTII nostri ne-au platit meditatii, aveau timp de noi sa ne supravegheze-acum sunt plecati la munca in strainatate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40