Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 05.07.2011, 21:11:48
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai da, sa nu se mai dea bac -ul deloc, ca uite ce se intampla.

Tot pe pretexte din astea s-a renuntat si la note, ca e stresat bietul elev, mai bine sa-i dam iluzia ca este cat de cat destept chiar si daca e bata, ca daca isi da seama care e realitatea de fapt, se sinucide.

Si trebuie sa protejam viitorul (sumbru) tarii, nu-i asa?
La promovabilitatea de 44,47%, un singur caz de suicid nu poate forma o regula. Ramane un caz izolat. Probabil daca lua bacalaureatul, gasea un alt motiv s-o faca. Din pacate..
Reply With Quote
  #172  
Vechi 05.07.2011, 21:33:26
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Si asa se ajunge la pustanii ce se cred poeti pentru ca citesc Coelho si cand ii intrebi de Tolstoi, habar n'au cine'i ala! Nu ai ce sa "reactualizezi" la literatura romana. In liceu se invata curentele literare, istoria literaturii si se fac cateva opere literare de baza. Daca ar fi dupa mine, as lasa literatura romana ca materie de baza si in cadrul aceleiasi discipline, as introduce macar o ora pe saptamana de literatura universala. Ca se face, dar prea putin. Si le'as lasa elevilor o libertate mai mare de a alege. Stiu ca mie, de exemplu, nu imi placea sa mi se impuna ce sa citesc. Mult mai ok mi s'ar parea sa se dea un autor, cu lista operelor sale, iar elevul sa citeasca ceea ce e pe placul lui. Ca e imposibil sa citesti si sa analizezi un text literar care'ti repugna sau nu'ti trezeste deloc interesul.
Eu nu am facut literatura universala in liceu...deloc. E adevarat ca am terminat la matematica-informatica, dar nici cei de la uman, care aveau 5 ore pe saptamana, n-au facut. Sigur ca e ideal sa auzi de Tolstoi...si mai bine e sa-l citesti. Dar in conditiile in care cel din fata mea m-a intrebat la bac daca Moara cu noroc este scrisa de Caragiale, parerea mea este ca ar trebui sa se insiste pe literatura romana.
Cat despre autori si opere: chiar asa se intampla. Iti da o lista de romane ale lui Rebreanu, de exemplu, care se studiaza si tu, la bac, scrii despre care doresti (si care se potriveste cu subiectul). La fel si la Camil Petrescu: poti alege intre Ultima noapte si Patul lui Procust.

ps: e o intreaga isterie cu Coelho...marturisesc ca nu pricep de ce este atat de popular. Mie mi se pare ca scrie metafizica pt gospodine :D
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #173  
Vechi 05.07.2011, 21:46:17
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
Asta daca au avut norocul sa li se predea in clasa...sau daca au avut ai lui 80 roni sa dea la meditatii pentru a i se preda.
Cat priveste elevul care se gandea la ochii Maricicai in timpul orei, profesorul de limba si literatura romana, atunci cand constata ca elevul ascultat spune numai aberatii, ar fi trebuit sa-l lase corigent si sa nu "puna botul" (scuzati exprimarea plastico-vulgara) la jumate de rata si 20 de oua si sa-l treaca.
in concluzie, daca elevii de genul acesta nu ar fi fost trecuti de profesorii care nu voiau sa isi strice cele 3 luni de vacanta pentru a veni la corigenta, randurile celor picait s-ar fi subtiat substantial.
Sa nu generalizam, totusi. Sunt elevi care sunt prezenti/absenti la clasa, "mobila" cum le spuneam amuzandu-ma. "Sa ne spuna domnul dulap ce a retinut din ideile despre N. Stanescu", de exemplu. Sa-l fi vazut, dragul de el, cum se scutura si se uita in jur nedumerit pana se dezmeticea ca vorbesc cu el. /// Sau ma opream din explicatii si spuneam cu glas scazut, teatral evident, "sssssttttttt, nu-i politicos sa-i trezim pe cei care viseaza". Rasete, veselie, revenire la realitate si continuarea lectiei.
Tot nu pot crede ca exista vreun profesor de romana care sa nu parcurga la clasa minimum de materie pentru bacalaureat. Nu cred. Pur si simplu pentru ca Ministerul era lunar pe capul nostru cu atentionari in privinta bacalaureatului, romana fiind considerata proba cea mai importanta.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 05.07.2011, 21:52:03
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil ca nici tu n-ai inteles care e ideea..unii oameni se pot multumi si cu putin si sa-si faca treaba intr-un mod care le face cinste, altii au ambitii materiale care o data neimplinite se transforma in frustrari si atunci isi bat joc de meseria lor si cei din jur.
Era vorba de elemente de baza din alimentatie. Daca pentru tine (sau altcineva) uleiul nu face parte, inlocuieste-l cu altceva care sa intre in categoria asta. Nu cred ca a vrea sa mananci este o ambitie materiala.

Faptul ca exista oameni care-si fac treaba pe bani putini este foarte laudabil pentru ei. Pe de alta parte, ar fi aberant sa-i invoci vreodata cuiva motivul "trebuie sa fii performant indiferent de salariu". Nicaieri nu se face asa ceva.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 05.07.2011, 21:57:02
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Sa nu generalizam, totusi. Sunt elevi care sunt prezenti/absenti la clasa, "mobila" cum le spuneam amuzandu-ma. "Sa ne spuna domnul dulap ce a retinut din ideile despre N. Stanescu", de exemplu. Sa-l fi vazut, dragul de el, cum se scutura si se uita in jur nedumerit pana se dezmeticea ca vorbesc cu el. /// Sau ma opream din explicatii si spuneam cu glas scazut, teatral evident, "sssssttttttt, nu-i politicos sa-i trezim pe cei care viseaza". Rasete, veselie, revenire la realitate si continuarea lectiei.
Tot nu pot crede ca exista vreun profesor de romana care sa nu parcurga la clasa minimum de materie pentru bacalaureat. Nu cred. Pur si simplu pentru ca Ministerul era lunar pe capul nostru cu atentionari in privinta bacalaureatului, romana fiind considerata proba cea mai importanta.
"Mobile" d-astea am avut si noi, din belsug:)) problema e sa stii sa-i capacitezi si mai ales sa stii sa-i lasi corigenti daca vezi ca nu se leaga nimic de ei. In niciun caz, sa te amuzi cu ei atunci cand, la ascultare la "La tiganci" fiind, un baiat intreaba inocent: "Hildegard, asta, era un domn?" :))
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #176  
Vechi 05.07.2011, 22:00:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu mai putin ulei e bine, fara ulei deloc nu prea, creerul are nevoie in primul rand de lipide dar nu numai.
Grasimea prajita nu prea e sanatoasa dar la fel si cea de origine animala..
Nu folosesc ulei deloc, in schimb mananc peste (gatit la cuptor) vreo 4 zile pe saptamana (te vei amuza, dar uneori il prind cu mana din mare =)))))) ), seminte multe (se gasesc foarte ieftin in piata - de floarea soarelui, bostan, susan etc.) masline (care iar sunt ieftine luate de la magazinele grecesti) si foarte rar avocado. Asadar grasimile necesare creierului sunt asigurate astfel.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 05.07.2011, 22:03:04
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AllegroNonTroppo Vezi mesajul
Era vorba de elemente de baza din alimentatie. Daca pentru tine (sau altcineva) uleiul nu face parte, inlocuieste-l cu altceva care sa intre in categoria asta. Nu cred ca a vrea sa mananci este o ambitie materiala.

Faptul ca exista oameni care-si fac treaba pe bani putini este foarte laudabil pentru ei. Pe de alta parte, ar fi aberant sa-i invoci vreodata cuiva motivul "trebuie sa fii performant indiferent de salariu". Nicaieri nu se face asa ceva.
in orice societate, in orice domeniu, performanta este catalizata de remuneratie. Ca sunt profesori care nu numai ca isi fac meseria la un nivel ridicat, dar mai si fac ore suplimentare, neplatiti, este de necontestat, dar, din pacate, de cele mai multe ori "famelia-i mare, renumeratia mica, dupa buget" si profesorii (nu numai ei) se lasa coplesiti si uita sa fie profesionisti
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #178  
Vechi 05.07.2011, 22:04:11
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu, nu beau ulei...ce-i cu aceasta remarca ?
M-a uimit faptul ca o familie, relativ saraca, foloseste 6 litri de ulei pe luna. Eu folosesc aceasta cantitate in aproape un an de zile.
Aceste familii gatesc multe mancaruri cu ulei mult pentru a fi mai satoase si gustoase, dupa opinia lor, dar si din lipsa unei educatii ce tin de o nutritie mai sanatoasa.
Eu folosesc putin ulei in mancare, nicidecum deloc, dupa cum sugerezi si nu suna chair plauzibil, unele mancaruri chiar necesita o anumita cantitate de ulei, fie ea si mica. Destul de rar fac prajeli, dar sa nu uitam ca untdelemnul este specificat in cartile religioase si este necesar. Sa nu exageram ! Nici calugarii si nici tarile care detin cea mai longeviva rata a vietii nu renunta la ulei in totalitate, insa il folosesc in mod rational.
Sa nu exageram, totusi !
Si, oricum, nu despre ulei am vrut sa vorbim, ci despre efectul pretului acestuia, despre adevarul si preturile din existenta noastra, raportate la salariu.
Asadar, nu pretul uleiului este etalonul nivelului de trai.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 05.07.2011, 22:19:51
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonia19 Vezi mesajul
ps: e o intreaga isterie cu Coelho...marturisesc ca nu pricep de ce este atat de popular. Mie mi se pare ca scrie metafizica pt gospodine :D
M-ai facut sa rad! Am avut aproape aceeasi impresie cand l-am citit!
Reply With Quote
  #180  
Vechi 06.07.2011, 10:14:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Ceva care sa va (mai)binedispuna :)

http://youtu.be/joGlR1Ra5a0
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40