Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1121  
Vechi 10.07.2011, 16:25:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ok :) Si care-i concluzia, ciocnim un pahar cu totii sau inca nu? :))
Ciocnim dar ma tem ca raspunsul nu tine doar de mine ...
  #1122  
Vechi 10.07.2011, 21:59:15
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Ok :) Si care-i concluzia, ciocnim un pahar cu totii sau inca nu? :))
Ciocnim, normal.
Sper ca nu va fi o problema daca eu voi avea un suc natural de struguri...:))
  #1123  
Vechi 10.07.2011, 22:15:50
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu de la pr Cleopa ca se beau 2 pahare de vin: primul de sete si al doilea de bucurie, veselie.
Eu stiu de la cativa useri ca vinul nu se bea de placere ci ca...medicament.
Poate nu stiati dar are si efecte curative... .
.
  #1124  
Vechi 11.07.2011, 00:27:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In afara de must fiert (facut compot) alta conservare nu mai stiu ..
Fiertul il cam termina dpdv a calitatii biologice.
Aspirina (netamponata) cca. 1 pastila la bidonul de 2 litri e suficient.
  #1125  
Vechi 11.07.2011, 00:34:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu doar se recomanda, se da invatatura: Un ocărâtor este vinul, un zurbagiu băutura îmbătătoare și oricine se lasă ademenit nu este înțelept. Pildele lui Solomon 20:1 Dar dupa cum am mai spus nu am cunostinta sa se fi luat masuri disciplinare decat impotriva celor care s-au imbatat
Serios. Si alte pasaje eventual in favoarea consumului de vin, nu ati gasit?
Sincer..

Citat:
Daca as invita o familie din biserica mea la masa si ei ar veni cu o sticla veni vin? N-ar face-o, stiu toti ca nu beau vin.
Daca as invita o familie de ortodocsi la masa si ei ar veni cu o sticla de vin?
Le-as multumi frumos si as da-o nevestei s-o puna data viitoare pe friptura.
Nu, ar bea la ei acasa, pe cei ca dvs. (nu dvs. persona, sunt sigur ca ati depasi cu success ispita barfei) nu i-ar servi decat cu must, desigur, credeti ca ar mai avea zile bune la adunare?
Sincer..

P.S.
Observ ca ati ocolit anumite parti care cereau un raspuns, cum ar fi justificarea afirmatiei ca sfintenia este conditionata de "postul" de vin.
  #1126  
Vechi 11.07.2011, 00:38:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Nu. Părerea Duhului Sfânt:

"Și nu vă îmbătați de vin, în care este pierzare, ci vă umpleți de Duhul." (Efes.5,18) O să postez acest verset (în versiune ortodoxă) până o să ia cineva seama la el.
Da, trateaza betia, nu consumul.

Citat:
Dacă dumneavoastră considerați "habotnicie" umplerea cu Duhul Sfânt, nu mai am ce comenta... Sau dacă considerați că trebuie moderație în acest act sfânt (adică și puțin Duh Sfânt și puțin vin) la fel suntem pe unde diferite...
Sigur, recunoastem colegu' adventist, care pentru aceeasi atitudine perversa de imaginata superioritate, cu care maltrateaza Scriptura, ca in comentariile la citatul de mai sus, este la a N-a banare. :)
  #1127  
Vechi 11.07.2011, 00:49:41
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macrisvasilica Vezi mesajul
Nu. Părerea Duhului Sfânt:

"Și nu vă îmbătați de vin, în care este pierzare, ci vă umpleți de Duhul." (Efes.5,18) O să postez acest verset (în versiune ortodoxă) până o să ia cineva seama la el.

Dacă dumneavoastră considerați "habotnicie" umplerea cu Duhul Sfânt, nu mai am ce comenta... Sau dacă considerați că trebuie moderație în acest act sfânt (adică și puțin Duh Sfânt și puțin vin) la fel suntem pe unde diferite...
Scrie sa nu ne imbatam de vin, nu sa nu bem vin. Vinul se bea in legatura cu mancarea, nu singur.
Dar cine stie ca nu s-ar putea abtine de la a se imbata, sa se lase de tot de vin. Sa nu abuzam de vin, dandu-i posibilitatea de a ne deveni piatra de poticnire.
Dar sa nu exageram cu aceasta abtinere de la vin, si sa nu dam atentie adevaratelor noastre pacate. Poate ca eu nu beau vin, dar am alte pacate. Atunci care e folosul faptului ca eu nu beau vin?
Sa constientizam adevaratele noastre pacate si cu acestea sa ne razboim, ca sa ajungem curati ca lacrima, devenind salas al Duhului Sfant.
  #1128  
Vechi 11.07.2011, 08:08:18
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Mai daca unii nu beau vin cu ce gresesc ei? si de ce trebuie sa ii judecam?
La urma urmei se stie si din studiile medicale faptul ca alcoolul afecteaza functiile ficatului intro masura direct proportionala cu cantitatea.
Si daca omul nu vrea sa afecteze ficatul deloc cu ce greseste?
Poate maninca struguri proaspeti sau must care au efecte benefice chiar mai mari findca zaharul si zaharoza pot fi asimilate de ficat incomparbil mai usor si aproape fara reactie exogena de caldura. Caldura care intotdeauna afecteaza ficatul.

Unii spun ca Iisus si apostolii ar fi baut si ca ar trebui sa luam exemplu insa El nu a interzis dar nici nu a poruncit sa bem vin.
La urma urmei nu putea sa schimbe chiar din temelii conduita si obiceiurile sau sa ia chiar toate relele din lume in considerare (fumat, droguri etc) fiindca a mizat si pe intelepciunea omului de a alege o cale echilibrata dar si pe libertatea omului de a alege fiecare in dreptul sau ceea ce simte sau crede ca ii face bine.
Altii dau exemplu taina euharistiei crezind ca vinul in sine este singele lui Dumnezeu, daca singele ar fi vinul si nu Duhul Sfint ar inseamna ca Iisus ar fi avut o alcoolemie cam mare.
Deci cum nici piinea/azima nu este trupul Sau (ci calitatile interioare) asa si binecuvintarile introduse in vin sint facute tot din energia duhului sfint.
Binecuvintari care pot binecuvinta orice bucate.
  #1129  
Vechi 11.07.2011, 13:25:27
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Pentru cel mai banat dintre useri:

In epistola catre Tit, cap 1, versete 14-15, nu scrie ca toate sunt bune de mancat(din punct de vedere al curateniei) ?
  #1130  
Vechi 11.07.2011, 19:15:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Eu stiu de la cativa useri ca vinul nu se bea de placere ci ca...medicament.
Poate nu stiati dar are si efecte curative... .
.
Stiam ca are efecte curative. Afirmatia mea se referea strict la evenimente speciale
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38