Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 14.07.2011, 14:02:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca unii cred mai mult in farmece decat in consecintele propriilor fapte..
De fapt sunt o scuza f. buna.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 14.07.2011, 14:30:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De fapt sunt o scuza f. buna.
În genere e foarte bine și mângâietor pentru greierașul din cap numit conștiință să zici: "nu eu! ceilalți sunt de vină pentru ce mi se întâmplă!"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.07.2011, 14:35:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
i-am reprosat de copil i-am zis ca vor fi diferente,faptul ca fetita nu are un tata, ca ea nu are un servici,da i-am reprosat tot.
Pai daca i-ati reprosat pana si existenta unui copil care este un dar de la Dumnezeu si l-ati tratat in halul asta, ca pe un handicapat mintal incapabil sa ia decizii pentru propria viata, la ce reactii din partea lui va asteptati?

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Eu sa continui sa-l spal si sa-l calc?
Atata timp cat nu-l sustineti si nu-l indemnati sa se casatoreasca, DA, este de datoria dumneavoastra sa-l spalati si sa-l calcati!

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Ea a venit odata la noi, eu nu stiam ca are copil, nu mi-a placut nu imi raspundea ferm la ce o intrebam, el era o carpa in prezenta ei, fara nici un fel de exagerare.
Pai saraca fata venise la mama iubitului si in loc sa o intamplinati cu caldura si afectiune, i-ati pus reflectorul in ochi ca la politie, sa raspunda la interogatoriu ferm!
Foarte bine a facut ca a raspuns in doi peri! Asa as fi facut si eu in locul ei!


Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Va dau un exemplu:dorinta mea arzatoare e sa ajung la mormantul parintelui Arsenie Boca, in prezenta ei a promis ca ma va duce, apoi a cautat tot felul de tertipuri pentru a nu mai fi posibila plecarea.
Cred ca in prezenta ei nu trebuia sa va aratati posesivitatea la aceasta maniera incat sa-l fortati pe el sa va promita acest lucru .
Obisnuiti-va sa stati pe locul URMATOR. Locul NR. 1 trebuie ocupat de femeia lui! Si eu zic sa va obisnuiti repede cu situatia sa nu ramana locuri vacante dupa primul loc!


Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Dupa amiaza mai zice cate ceva, dar ce zice ma lasa iar cu plans si stare de rau.
E foarte gresit daca incercati sa-l santajati emotional!

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Poate ca gresesc eu,e posibil de asta va solicit ajutorul.
Cu siguranta gresiti in abordarea situatiei. Priviti lucrurile cu bunatate si iubire. Acum aveti 2 copii. Ganditi-va ca puteti avea 3 copii si o nepotica sau puteti sa ramaneti doar cu un copil! Alegerea va apartine! Sunteti in masura sa intoarce-ti situatia cu 180 de grade!

Eu va doresc succes!:-)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 14.07.2011, 14:42:34
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Doamna Adriana ,sunt farmece si farmece .
Sa scapi de unele e nevoie de mai multa nevointa.
Dumnezeu ne incearca pentru pacatele noastre.
De aceea preotii recomanda pentru a scapa de farmece spovedanie curata si deasa ,eventual spovedanie generala, si sfestanie in casa.
Cu mai multi ani in urma am locuit o vreme indelungata in partea de sud a tarii, undeva pe valea Oltului.
Nu stiam eu prea multe despre ale credintei, dar ceea ce am remarcat la un numar extrem de mare de persoane de acolo, care erau mai duse pe la biserica, era faptul ca vorbeau mai mult de farmece decat de cele sfinte.
Unele dintre ele aveam senzatia ca trec pe la biserica de frica farmecelor, si mai putin din evlavie, dragoste de Dumnezeu, dorinta de a apropiere de Dumnezeu, dadeau pomelnice si acatiste din care nu lipsea niciodata capitolul "farmece".
Si sfaturile pe care mi le dadeau mi s-au parut ciudate. Toate legate intr-un fel sau altul tot cu "farmece"; mama mea zicea doar: roaga-te.
Mi s-a parut foarte ciudat, chair daca eram tare nestiutoare, aici acasa nu prea auzisem de lucrurile astea, iar pe mama mea, sau cunoscutii nostri de la tara (unde credinta era mai vie, si fara frica celor de la oras de afi vazuti ca intra in biserici) nu i-am auzit pomenind de atatea farmece.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 14.07.2011, 14:45:17
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De unde stie mama ca"nu este persoana potrivita"?Nici macar nu au avut onoarea sa se intalneasca!
Din povestirile fiului deja i s-au pus etichete femeii aceleia si s-a dat verdictul:nu este buna!
Din pacate cred ca o considera nepotrivita doar pentru ca are un copil, este singurul "motiv" pe care l-a evidentiat.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 14.07.2011, 14:50:50
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nici eu nu am auzit de farmece ani buni ,mai ales ca nu am fost o credincioasa practicanta ,mergeam la biserica la evenimente.
Totusi ele exista si se practica deoarece e putina credinta si diavolul vrea sa aduca la el pe cati mai multi in acesti ani.
E suficient sa vedem cate vrajitoare isi fac reclama prin diverse moduri.
Bineinteles ca nu trebuie sa le dam importanta dar nici sa negam existenta lor ,pentru ca daca exista diavol exista si farmece.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 14.07.2011, 14:57:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
E suficient sa vedem cate vrajitoare isi fac reclama prin diverse moduri.
Alea sunt excroace! Fac bani pe seama prostilor, naivilor! si ratacitilor!
Ce bine m-am distrat cand am vazut ca parlamentarii nostri se codesc sa promoveze legea impozitarii veniturilor din asemenea practici, de frica vrajitoarelor! Halal barbati! Halal parlament!

Deci, revin la subiect: doamnei nu-i place in primul rand faptul ca acea femeie are un copil! Apoi, restul!
Cum nu are copilul tata? Ca doar nu a iesit din ou!
Dar daca baiatul ei nu va avea proprii lui copii? Daca va creste acest copil, va avea si el! Nu se stie ce e pus deoparte!

Last edited by Adriana Cluj; 14.07.2011 at 15:00:37.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 14.07.2011, 15:01:48
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Apreciez

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai .........
Eu va doresc succes!:-)
Melissa, apreciez.

Last edited by Adriana Cluj; 14.07.2011 at 15:06:00.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.07.2011, 15:11:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Alea sunt excroace! Fac bani pe seama prostilor, naivilor! si ratacitilor!
Ce bine m-am distrat cand am vazut ca parlamentarii nostri se codesc sa promoveze legea impozitarii veniturilor din asemenea practici, de frica vrajitoarelor! Halal barbati! Halal parlament!

Deci, revin la subiect: doamnei nu-i place in primul rand faptul ca acea femeie are un copil! Apoi, restul!
Cum nu are copilul tata? Ca doar nu a iesit din ou!
Dar daca baiatul ei nu va avea proprii lui copii? Daca va creste acest copil, va avea si el! Nu se stie ce e pus deoparte!

Nu stim noi ce este acolo.
Poate sa fie o persoana cumsecade dar e la fel de posibil sa o nimereasca rau.
Numai cine o cunoaste isi poate da seama ce fel de om este.
De aceea este bine ca mama sa fie mai circumspecta ,in caz ca nu se intelege sa nu ii reproseze ca l-a incurajat si a nimerit-o rau.
In nici un caz sa nu o respinga.
Dar noi facem atatea presupuneri si el poate nici nu are gand de casatorie.
Mai bine mama s-ar ruga pentru indreptarea lui ,pentru un tanar crescut cu sacrificii de o mama singura se poarta cam urat.
Nu mai este un copil ,cred ca are peste 25 .
Aici e durerea ,comportamentul.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.07.2011, 15:16:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
...Deci, revin la subiect: doamnei nu-i place in primul rand faptul ca acea femeie are un copil! Apoi, restul!
Cum nu are copilul tata? Ca doar nu a iesit din ou!...
Unde mai pui că nici ai lui lilisor n-au avut tată, din motivul indicat de dânsa!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mame denaturate Ioana-Andreea Generalitati 97 27.01.2012 20:32:57
Durerea ignorantei . bogman margareta Nunta 3 17.11.2011 23:35:05
Durerea fizica Florin-Ionut Generalitati 16 28.10.2011 15:47:19
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Jurnalul unei mame invingatoare Nicoleta IGNAT Stiri, actualitati, anunturi 2 25.07.2010 20:54:54