Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.07.2011, 17:56:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
korinna, "precoce si tarzie" ?
Vrea sa zica de la gradinita pana la pensionare si dupa.
Un destin implacabil.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.07.2011, 17:58:55
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai sus unde am scris eu era vorba despre altceva.

In rest..trebuie sa faca ascultare de duhovnic, mai ales ca i s-a propus si o alternativa rezonabila, daca pana acum n-a invatat ce inseamna asta, pai cam degeaba cu biserica.

Oricum nu era pe patul de moarte sa vorbim de o situatie exceptionala.
Face ascultare bine, nu .. sa-si gaseasca invatator dupa poftele ei, ea va da socoteala.
Am vazut. Am vrut sa zic ca de fapt problema ei e de alta natura. Dar nu trebuia sa ma bag, ca era discutia ta si a lui Zaharia. :">

"Si daca este singurul preot pe o raza de cateva sute de km si poate interveni pe buna dreptate o astfel de urgenta, independent de vointa/delasarea unora..sa intelegem ca el n-ar trebui niciodata sa se mai atinga de preotoasa ca sa fie "mereu pe faza"? "

Adica in cazul ei rezolvarea era simpla. In alte cazuri nu stiu cum trebuie procedat, cum este cazul de sus. Despre: "si chemati preotul eu sunt dupa cunoastere trupeasca cu preoteasa si nu pot umbla si administra sfinta impartasanie ." nu am cunostinte. Nici nu stiu, nici nu e treaba mea. Adica nu cunosc viata preotilor si ce au ei de respectat.

Dupa cum ai spus tu:"Oricum nu era pe patul de moarte sa vorbim de o situatie exceptionala."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.07.2011, 18:01:25
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
korinna, "precoce si tarzie" ?
probabil voia sa spuna ca se manifesta de timpuriu si dureaza pana tarziu.

Din cate am inteles, este un citat si formularea nu apartine Korinnei.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.07.2011, 19:06:18
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Citat:
În prealabil postat de korinna Vezi mesajul
Scurtarea vietii a venit neamului omenesc ca o plata pentru desfranare (repet, desfranarea poate fi si in casatorie, nu doar afara ei). Nici ca se poate mai drept. L-a inzestrat Dumnezeu pe om cu atatea daruri minunate, ca el sa renunte la ele si sa se coboare satisfacut la singur rolul de mascul si femela? Asta-i toata aspiratia lui? Neinvatat la un ideal mai inalt, sau nevrand sa osteneasca mai sus, asa dupa cum a randuit Dumnezeu o institutie, Biserica, tocmai cu acest scop, ca sa-l indrepte si sa-l ajute spre imparatia spiritului, sigur ca se afla in disonanta si in dezechilibru cu Dumnezeu.

Insusirile copilului atarna de gradul de pervertire la care a ajuns instinctul maternitatii la femeie. Daca i-a fost starnita senzualitatea - ceea ce e o decadere de la rostul firii sale, o pervertire convenabila pentru mascul - evolutia embrionului in atari conditii de viata intrauterina aduce pe lume un copil usor aplecat spre onanie precoce si tarzie, si va fi un copil artagos, ereditar nervos, si predispus spre boli nervoase. Toata aceasta povara isi are radacina numai in aceasta trezire afara de cale a senzualitatii mamei.

Citi va rog Ridicarea casatoriei la inaltimea de Taina, de Pr. Arsenie Boca, fragmentele de mai sus sunt de acolo.
" .................................................. ........
Sufletul inspaimantat, cade jos foarte-ngrozit,
Dracimea tipa, huieste, acuza:"Suflete-ai pacatuiut...
Traind in concubinaj, casatorit... ai pacatuit peste fire... ai preacurvit
Cu sotia ta gravida...adesea te-ai murdarit.

In vremea scurgerilor de sange, in posturi si-n sarbatori,
Dupa nastere... pan-la 40 de zile, te-ai murdarit adeseori.
.................................................. ........................"

Vama XVII, A preacurvarilor si amestecarii de sange, calea sufletelor in vesnicie sau cele 24 vami ala vazduhului(in versuri), Cel mai mic intre iereii-Monahi, Nicodim Mandita Protosinghel, Editura "Lumina din Lumina", Bucuresti 1995
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.07.2011, 19:24:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun, asta e folclorul, de canoane mai la origini asa, are cineva cunostinta?

Nu de alta dar f. usor le invocam dar de cunoscut..
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.07.2011, 19:56:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si ca sa-ti raspund si la ultima intrebare: nu cred ca exista persoana casatorita (normala) care sa tina post 40 zile (trupeste). Ma rog, daca doresc ambii, dar nu cred nici asta.
Sunt barbat in toata firea si ma consider om normal (la fel si sotia)...sunt casatorit de 3 ani, sunt impreuna cu sotia de 11 de ani. Pana anul acesta nu am respectat zilele de post din timpul saptamanii, sa nu mai vorbesc de cele 4 posturi mari (Dumnezeu sa ma ierte ca nu am respectat). Anul acesta ne-am hotarat amandoi sa facem curatenie in suflet si trup. Crede-ma ca am tinut postul Pastelui fara sa ne atingem unul de celalalt si nu am murit nici unul (si nici nu ne-am chinuit). Sa stii tine totul de vointa ....si nu de foarte multa vointa.

_______________________________

" Dând voință iei putere. Renunțând, dobândești."
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.07.2011, 20:03:52
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va rog eu, pe toti care dati asa sfaturi, spuneti concret si din experienta voastra. Voi cand va duceti cu sotul/sotia, cand faceti copii? Ca sa vorbim concret si sa pricepem si noi ceilalti..
E atat de simplu: Marti si Joi si tine minte "Mai răruț, că-i mai drăguț". Zilele astea au fost lasate cu un scop ...daca le-am fi avut pe toate ....am fi fost de mult pe cale de disparitie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 26.07.2011, 20:09:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sunt barbat in toata firea si ma consider om normal (la fel si sotia)...sunt casatorit de 3 ani, sunt impreuna cu sotia de 11 de ani. Pana anul acesta nu am respectat zilele de post din timpul saptamanii, sa nu mai vorbesc de cele 4 posturi mari (Dumnezeu sa ma ierte ca nu am respectat). Anul acesta ne-am hotarat amandoi sa facem curatenie in suflet si trup. Crede-ma ca am tinut postul Pastelui fara sa ne atingem unul de celalalt si nu am murit nici unul (si nici nu ne-am chinuit). Sa stii tine totul de vointa ....si nu de foarte multa vointa.

_______________________________

" Dând voință iei putere. Renunțând, dobândești."
De la o anumita varsta, vine de la sine.. :)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 26.07.2011, 20:16:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De la o anumita varsta, vine de la sine.. :)
Da asa este. Multumesc bunului Dumnezeu ca m-a luminat.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 26.07.2011, 20:21:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
poftiiiiiiiiiiiiiiiiiim?????????? cum adica sa nu existe? dar ce 40 de zile o fi mult sau cum? pai daca nu putem sa traim 40 de zile fara sex suntem animale. Doamne fereste! Cum sa nu poti 40 de zile? se poate si ani de zile si tot normal se cheama ca esti.
Da este mult pentru oamenii casatoriti si care se iubesc.
Astept sa-mi spui mai multe dupa ce te casatoresti.
Sigur, se poate trai si o viata intreaga fara sex, dar atunci nu ne mai casatorim.
Intrebarea ramane totusi: de ce sa ne casatorim daca nu trebuie /nu avem voie sa traim cu sotul/sotia?

Pentru tine, Azurra si alte fete care sustin anumite lucruri:

1. Cred ca la multe fete este mare nevoie de o educatie/pregatire pentru casatorie. Chiar nu stiu ce se intampla, ce le asteapta, cum sa procedeze cu sotul, nu stiu nici macar cum arata si cum functioneaza un barbat etc.
Si cred ca asta creeaza panica si repulsie cumplita si multe fete chiar amana sau in cel mai rau caz refuza casatoria.

2. Cred ca multe dintre persoanele care scriu astfel de mesaje impotriva relatiilor conjugale, nu au cunoscut iubirea, nu au fost/sunt indragostite.
Daca puteti sa vorbiti despre barbat ca de un taur comunal...
Iubirea (adevarata) presupune si trupul. Iubesti un om pentru si cu tot ceea ce este. Eu nu cred in casatoria alba, sau in soti fiecare in manastirea lui.
Ori casatorie, ori manastire.
Si mai cred in familia normala, cu copii.

3. Nu inteleg ce legatura are noaptea nuntii, cu prima data.
Daca sunteti atat de ingrozite de barbat, la fel va fi si dupa o saptamana dupa nunta, daca o faceti prima data.
Adica dupa o saptamana, daca o faci prima data nu mai doare, barbatul este altfel? Si daca o faci in sila, fara iubire si cu frica te doare o viata intreaga. Vorbesc f.serios.

Noaptea nuntii reprezinta implinirea tainei cununiei, a casatoriei.
Ca esti obosit si stresat si de multe ori n-o poti realiza, este adeseori adevarat, dar ca sa astepti mai mult de o saptamana...este exagerat.
Pentru ca sa nu uitam socoteala (tot a voastra):
- nunta sambata, sau duminica
- o saptamana inseamna vinerea viitoare sau sambata, cand...este zi de post.
- apoi : duminica este iar post, luni post, o mai veni si o sarbatoare, iar nimic.
Pai cand ajung oamenii aia sa se iubeasca? Si pe urma miercuri iar post si tot asa.
Atunci nu ne mai casatorim! La ce ne mai trebuie toata complicatia si cheltuiala? La ce ne mai trebuie sot? Chiar nu vad rostul.

Nu va mai casatoriti fetelor! Este oribil, pacat, murdar, necanonic, iar barbatii sunt numai niste monstri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 26.07.2011 at 20:25:32.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noaptea de Anul Nou parinteleiacob Spiritualitatea ortodoxa 15 03.01.2013 10:51:19
Despre Taina Nuntii in cultul rasaritean Alexandru Nunta 18 10.05.2012 11:36:35
Scopul nuntii Anna Nunta 59 25.04.2011 00:18:44
Noaptea de Înviere Carmen FUNIERU Diverse Sarbatori 3 05.04.2010 15:40:34
In noaptea de Craciun C.tin Intamplari adevarate 5 02.01.2009 22:15:28