Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 09.08.2011, 21:43:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbv Vezi mesajul
Cred ca este legitima implicarea statului roman in constructia de biserici pentru ca averile Bisericii au fost confiscate de Cuza atunci cand a facut reformele lui, iar mai apoi a venit perioada comunista cand au fost darmate iarasi multe biserici. Oricum, in constructia unei biserici statul se implica destul de putin fata de ceea ce inseamna suma necesara ridicarii ei.

Eu, personal, sunt convins ca nimic nu este intamplator si ca are Dumnezeu niste planuri, iar efortul depus nu va fi de prisos.
Ce legatura au averile manastiresti cu BOR??? BOR nu exista pe vremea aia, iar averile erau inchinate altor state. Implicarea bisericii in identitatea nationala a constat in instrainarea a peste un sfert din terenul arabil al tarii. Important e ca v-au inoculat ideea ca biserica a facut ceva pentru tara!
Ai idee cate biserici au fost daramate in perioada comunista? Cand crezi ca ar fi cazul sa va opriti din contruitul de biserici?
Reply With Quote
  #222  
Vechi 09.08.2011, 21:54:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si pe topicul asta e cumva vorbaq de religie?
Eu vad ca tot despre bani este discutia.
Serios? Eu credeam ca vorbim despre banii de la buget donati unui cult religios anume dintr-o tara europeana.
Citat:
Deci scuza ta cade, eu zic ca e mai degraba ipocrizie.

Iti pasa acolo unde te doare pe tine ca ateu, religia si faptul ca exista.
Te doare pentru ca iti sugereaza ca ar exista o varianta mai buna a individului care esti.
Si asta deranjeaza pe unii. de asta si ajung atei.
Am mai spus ca religia este doar o consecinta a modului de gandire. Daca ar disparea religia, modul defectuos de gandire ar ramane. Asta ma deranjeaza de fapt. Ilogica este prezenta mult mai larg decat in domeniul religiei.
O versiune mai buna nu ar include nici pe departe ura pe motive religioase. Drept urmare, versiunea religioasa a mea nu este mai buna decat versiunea atee.

Citat:
QED.
Voi habar n-aveti ce-i aia demonstratie asa ca lasa formularile pretentioase. Argumentele tale sunt ilogice si ai impresia ca ti-ai demonstrat punctul de vedere. Nimic mai fals.
Citat:
Am mai avut ca tine pe aici, si chiar daca si-au sters contul sau au fost banati, continua sa se intoarca.
Au fost destui atei banati pentru ca sunt atei. Asta nu va avantajeaza in niciun fel.
Citat:
De ce? Ca sa marturiseasca ca viata de ateu este un stres maxim.
Tu cred ca n-ai citit nimic de pe forumul asta! Stresati maxim sunt crestinii, nu ateii. Modul de gandire ii face vulnerabili la cele mai mici probleme.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 09.08.2011, 22:02:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu era vorba doar de legionari, ci despre elita
Legionari, elita. Suna interesant. Mai ales daca stii cum a murit Nicolae Iorga.
Citat:
ce nu sa lasat calcata in picioare,cum sunten ingenunchiati acum, un intreg popor, nu doar un ardeal.nu poti sa intelegi nicicind,caci in ardeal a fost: o sarmisegetuza un kogaion mult aur si multe castre romane,aici exista o alta semintie, ce tine de glia stramosasca, si nu in ultimul rind: credinta ortodoxa inca de la originea poporului nou creat dacoromanii mai cauta la isvoare.ardelianu' daca o ziz o zis si nu-i defel altfel.
Eu credeam ca ardelenii se imbata cu palinca nu cu apa de ploaie!
Citat:
sapoi daca tu numesti rezistenta la modernizare faptul ca nu putem acepta homoxexualii si alte feluri se sodomiti api mintea ta are nevoie de revizie tehnica.atentie orce forma de progres cuprinde un spectru mai larg de probleme,ce nu stiai?.aceptam orce progres tehnic ce nu duce la pierderea virtutilor umane si nu duce pe om, sa faca lucruri impotriva firii.si noi folosim: internet,telefonie,fax,televiziune prin satelit,udarea legumelor cu programator digital si senzor de ploaie.se trag clopotele bisericilor cu program prin satelit,si sa iti mai spun???.dar - ne ferim de sodomie si mai sti tu ce,ca de 10000grade celsius.
Ce spui tu aci dovedeste exact ce am spus eu. Tu nu faci diferenta intre tehnologizare si modernizare. Dupa tine bulibasa daca are mercedes e modern? Chiar din spusele tale rezulta o vehementa rezistenta la modernizare.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 10.08.2011, 09:34:59
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking adios muciaciacios,muciacios,mucios.

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Legionari, elita. Suna interesant. Mai ales daca stii cum a murit Nicolae Iorga.


Eu credeam ca ardelenii se imbata cu palinca nu cu apa de ploaie!


Ce spui tu aci dovedeste exact ce am spus eu. Tu nu faci diferenta intre tehnologizare si modernizare. Dupa tine bulibasa daca are mercedes e modern? Chiar din spusele tale rezulta o vehementa rezistenta la modernizare.
esti exact un sectar ateu ce nu stie altfel decit ce stie el,cu tine nu se poate comunica,ca de obicei.ba sa vi sa iti dau ceva palinca si tie sa bagi la bornau poate ai sa vezi lucrurile corect, desi m-as mira, cu un fixist ca tine.tu daca nu ai mertedes esti modern?, sau coate goale, gura mare.

Last edited by mihaila_alin; 10.08.2011 at 09:38:22.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 10.08.2011, 09:45:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking ciinii latra caravana trce

catedrala se va construii si fara acordul ateilor ce vor sa stirneasca praful aruncind-ul in ochi crestinilor,vrind sa creeze turbulente in paharul cu apa ce le este alocat lor.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 10.08.2011, 09:50:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

chear si banii ateilor se vor folosii in scop nobil, avind Dumnezeu grije sa le mai reduca sarcina pacatelor,lor.ma bucur mult, pentru iertarea pacatelor lor,si ei sunt oameni.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 10.08.2011, 09:53:15
AllegroNonTroppo AllegroNonTroppo is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.06.2011
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
esti exact un sectar ateu
sectar ateu. haha. macar imbunatatiti-va si voi atacurile la persoana.

Citat:
catedrala se va construii
si noi ne bucuram pentru tine
Reply With Quote
  #228  
Vechi 10.08.2011, 10:19:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Mi-e teama sa nu intram intr-o dialog al surzilor, dar voi raspunde.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu am zis asta. Am zis doar ca a trage o paralela intre niste Catedrale construite in Evul Mediu, cand oamenii nu aveau nici o putere de decizie apropo de modul in care se cheltuie banii lor (proveniti din taxe) si anul 2011 e un non-sens.
Problema eu o vad asa: acesti bani despre care e vorba sunt si ai mei si ai tai. Adica, repet, sunt si ai mei, nu doar ai tai. Statul nu ma intreaba nimic cand e vorba sa cheltuie pentru o autostrada, sau pentru un pod. Eu merg mai departe si zic: in cazul catedralei, ca lucrurile sa fie cat mai curate, ar putea face un referendum. Dar asta nu inseamna ca ce face Statul e impotriva "eticii laice", atata vreme cat o parte din contribuabili (eu si cei ca mine) vrem ca o parte din taxele pe care le platim sa mearga la o constructie bisericeasca.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Din pacate Constitutia Romaniei nu e de acord cu tine. Ca e calcata in picioare cu voiosie, asta e alta treaba.
Daca eu pun Biserica deasupra Statului, este evident ca pentru mine Legea lui Dumnezeu e deasupra Constitutie oricarui Stat. Cum ar fi ca un Stat sa reuseasca sa-i impuna legi lui Dumnezeu? E un non-sens.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu am auzit de cazuri in care Statul sa finanteze jocurile de noroc. Diferenta intre jocuri de noroc, companii de asigurari si banci, pe o parte, si Biserica, pe de alta, e ca primele platesc taxe. Adica produc ceva, spre deosebire de Biserica, care stie doar sa ia, nu sa si dea.
Ma refeream la jocuri gen "6/49" etc. Este drept ca Statul scoate bani de pe urma lor, dar pentru mine in acest caz Statul isi investeste energia in mod gresit. In loc sa-i responsabilizeze pe oameni pentru castig corect si muncit, le da iluzia castigului rapid. Nu am nevoie de banii astia. Mai degraba mor de foame decat sa pacalesc oamenii.
In al doilea rand, cu asigurarile, iata la ce ma refeream: cel mai recent exemplu este asigurarea obligatorie a locuintei. Statul ne sileste pe noi sa platim 20 euro pe an catre companiile de asigurari pentru ca acelea, la un moment dat, sa returneze probabil maxim 4-5 euro, ramanandu-le profit 15. Din 15 platesc tva si le raman peste 10 euro (banii nostri). Asta in loc ca statul sa colecteze tot 20 de euro dar sa ii aloce pe toti catre cei care sunt loviti de dezastre, fara profit. Iti garantez ca numai in cazul asta sunt cu mult mai multi bani decat va da Statul pentru orice catedrala.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
BOR sade pe o avere imensa, din care face opere caritabile de ordinul firimiturilor.
Poti da te rog niste cifre cu care sa justifici afirmatia?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Si daca tot vrei sa pui Biserica deasupra Statului, da-mi un exemplu de teocratie care functioneaza. La modul ca e un sistem democratic, unde cetatenii se bucura de drepturi.
Pot sa-ti dau din trecut, din pacate acum nu mai exista nicio teocratie.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
De 20 de ani construim biserici mai abitir decat orice tara din Europa. Unde sunt beneficiile? OK, nu sunt cuantificabile in cifre, dar daca tu faci parte din cei care le vad (spre deosebire de noi, "orbii"), te rog sa ni le impartasesti si noua. Si mai ales, care vor fi beneficiile care vor aparea de pe urma construirii Catedralei.
Da, construim pentru ca este nevoie de ele, pentru ca vreme de 50 de ani nu s-a mai contruit niciuna, in timp ce populatia ortodoxa a crescut cu mult (ca sa nu mai vorbim de cele distruse de comunisti, precum si de faptul ca si acum 50 de ani erau putine).
In fiecare biserica intra oameni care se roaga lui Dumnezeu de care se apropie ca de Tatal lor. Beneficiul este asadar harul si dragostea lui Dumnezeu care se revarsa, in locul disperarii si alienarii pe care o aduce starea pacatoasa a omului.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Te rog, incetati odata cu placa asta veche despre cum sunteti persecutati si nu va sunt recunoscute drepturile.
Nici o institute din Romania nu e mai tinuta in brate de Guvern asa cum e BOR. S-au construit biserici peste biserici, salriul preotilor e platit de Stat, s-a inmultit numarul absolventilor de teologie, aveti religie predata la modul confesional si (cvasi) obligatoriu in scoli (si astfel s-a gasit un loc de munca platit de Stat pentru absolventii de teologie), Patriarhul e prezent la investirea Guvernului (asta intr-un Stat laic, dupa Constitutie). BOR are nenumarate afaceri pentru care nu plateste taxe. Era cat pe ce sa primeasca si mai mult, prin legea aia care vroia sa le dea pe mana fondurile guvernamentale pentru opere sociale. Asta e persecutie si negare de drepturi, dupa tine?
Intr-adevar, din fericire in Romania inca Biserica este prezenta in societate, si acest lucru este foarte bun (pentru societate). Din pacate, am senzatia ca Statul are o relatie cu Biserica doar din frica. Cu alte cuvinte, nu cred ca Boc se considera "episcop al celor din afara". Asadar, atunci cand Statul va considera ca nu mai are avantaje politice de pe urma Bisericii, o va abandona.
Cu alte cuvinte, traim intr-o societate care mult ar vrea sa ne alunge din ea, in frunte cu statul. Si probabil ca in curand se va intampla si asta, desi personal nu imi doresc. Dar cat de trista este o societate care il alunga pe Dumnezeu din ea...

Last edited by Lavrentiu; 10.08.2011 at 10:22:34.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 10.08.2011, 10:42:03
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cred că cei care decid - patriarhul și sinodul - sunt mai înțelepți decât mine, și atunci subscriu.
Aici sunt de acord.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Înțeleg supărarea necredincioșilor că trebuie să dea bani, și cred că nimeni nu ar trebui să contribuie forțat.
Nu da nici un necredincios nici un ban pentru catedrala. Banii sunt dati de institutii ale statului, care au menirea printre altele de mentinere a statului in forma lui integrala. Se numeste delegare de responsabilitati. Statul poate decide sa investeasca in pasajul Baneasa. Eu as prefera mai multe parcuri dar daca ei considera mai important acel obiectiv eu ma supun. La fel e si cu alocarea banilor catre alte destinatii.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
In concluzie, cred că ar fi fost mai bine ca banii să fie luați prin credite.
Probabil nu intelegi ce inseamna credit. Plus ca Biblia nu priveste cu ochi buni dobanda.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pe de altă parte, faptul că medicii sau profesorii sunt prost plătiți nu e din cauză că li se dau și preoților salarii. Chiar dacă ți se pare că ei reprezintă o tagmă cu totul inutilă, ba chiar dăunătoare, Biserica a fost inițiatoarea tuturor instituțiilor culturale și de sănătate din societate. Iar dacă ar dispărea, cred că am pieri prin implozie; morală. Decăderea și, prin urmare, lipsa de sens a vieții pe care o trăim e imensă. Biserica, credința în Dumnezeu, e singura care poate aduce sens în lume.

Da, e, adevărat, are și ea bolile ei spiritual-morale; sau bolnavii ei, mai bine zis, chiar între cei care ar trebui să o slujească. Ea trebuie să se vindece și să vindece în același timp. Nu e ușor.
Perfect de acord.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #230  
Vechi 10.08.2011, 10:47:11
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moldoveanu Vezi mesajul
Nu da nici un necredincios nici un ban pentru catedrala. Banii sunt dati de institutii ale statului, care au menirea printre altele de mentinere a statului in forma lui integrala. Se numeste delegare de responsabilitati. Statul poate decide sa investeasca in pasajul Baneasa. Eu as prefera mai multe parcuri dar daca ei considera mai important acel obiectiv eu ma supun. La fel e si cu alocarea banilor catre alte destinatii.
Tocmai ca banii de la buget provin inclusiv de la atei sau persoane cu alta religie decat cea ortodoxa. Astfel, platindu-mi impozitele intr-o tara profund religioasa si evezionista, contribui la construirea catedralei in mod fortat. Si nu este nicidecum responsabilitatea statului sa construiasca biserici ortodoxe. E o mare diferenta intre infrastructura si biserici. Tocmai voi care detineti "Adevarul" nu stiti asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41