Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2011, 23:09:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
P.S.-Fallen... imi place avatarul tau. Sf.Modest e un sfant fffff puternic si mult subestimat... si nu prea se gasesc icoane cu el. Eu am gasit pe net o icoana cu Sf Modest, o fresca din Biserica cu hramul Sf.Ioan Botezatorul diun Cipru. Pictura, cum a fost pozata a fost pusa pe net, era murdara si culorile sterse de timp. Am modificat-o si am sters cat am putut eu de bine defectele si culorile, am dus-o la developat, apoi am plastifiat-o si am inramat-o.Nu a costat mult. Uite pt tine aceeasi icoana, poti face si tu la fel daca vrei, daca nu, macar poate-ti place s-o privesti. Deci... o icoana cu Sf.Ierarh si Mucenic Modest.

http://imageshack.us/photo/my-images...odestos37.jpg/ (da zoom pe ea ca se mareste)

"Bucura-te Sfinte Modest, lauda ierarhilor si mucenicilor!" :)
Am auzit ca e si un schit pe langa Campulung Muscel (Arges) cu hramul Sf. Modest si o biserica in Tg. Neamt, daca ajungi vreodata in Moldova, la manastiri. Pe 8 decembrie e sarbatorit sfantul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2011, 02:53:37
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am auzit ca e si un schit pe langa Campulung Muscel (Arges) cu hramul Sf. Modest si o biserica in Tg. Neamt, daca ajungi vreodata in Moldova, la manastiri. Pe 8 decembrie e sarbatorit sfantul.
Ms mult, nu stiam ca sunt in Romania biserici cu hramul asta.O sa incerc sa aflu mai multe si poate ma duc vreodata, cine stie...

In Grecia sunt biserici cu hramul SfModest si asociatii de salvare a animalelor,cu acelasi nume, care apartin de ele , e absolut minunat...

nu e sarbatorit pe 8, ci pe 18, e trecut in calendar, cu cruce rosie, Sf.Ierarh Modest,Patriarhul Ierusalimului- pe 18 Dec, sa te uiti.

P.S.- gasesti de cumparat acatistul Sf.Modest in format clasic de carticica mica la libraria online Sophia, uite linkul http://www.librariasophia.ro/carti-A...--so-5237.html

E mai comod de umblat cu o carticica mica decat cu niste foi printate.Eu de aici mi-am luat, sunt f seriosi si trimit repede, prin posta.

Last edited by crestinOrtodoxa; 08.08.2011 at 02:57:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2011, 10:36:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Ms mult, nu stiam ca sunt in Romania biserici cu hramul asta.O sa incerc sa aflu mai multe si poate ma duc vreodata, cine stie...

In Grecia sunt biserici cu hramul SfModest si asociatii de salvare a animalelor,cu acelasi nume, care apartin de ele , e absolut minunat...

nu e sarbatorit pe 8, ci pe 18, e trecut in calendar, cu cruce rosie, Sf.Ierarh Modest,Patriarhul Ierusalimului- pe 18 Dec, sa te uiti.

P.S.- gasesti de cumparat acatistul Sf.Modest in format clasic de carticica mica la libraria online Sophia, uite linkul http://www.librariasophia.ro/carti-A...--so-5237.html

E mai comod de umblat cu o carticica mica decat cu niste foi printate.Eu de aici mi-am luat, sunt f seriosi si trimit repede, prin posta.
Da, asa e, am umblat multa vreme cu foi printate dupa mine, pe autobuz, dar acum mi-am cumparat o carte de rugaciuni de la Mt. Caraiman, si are si acatistul Sf. Modest.
Si by the way, sa stii ca vindecarea unui animalut (ca si a unui om dealtfel) depinde foarte mult de cat de credincios este stapanul (sau omul bolnav), cata incredere are atat in Dumnezeu cat si in medicul care-l trateaza, cu cata "sfintenie" urmeaza tratamentul care i se da, samd. Unii sunt carcotasi si se indoiesc de spusele medicului, altii cred ca tratamentul e prea dur, si din "prea multa dragoste" nu-l mai urmeaza, cei mai multi nu au rabdare suficienta. In pacatul asta cadem si noi medicii de multe ori mai ales cei tineri si fara experienta, ca neavind suficienta rabdare/incredere, cand vedem ca nu obtinem rapid rezultate, incepem sa ne indoim de noi insine. Mai ales ca foarte multi dintre noi cred ca totul depinde sau trebuie sa depinda doar de ei, foarte greu accepta atunci cand voia Domnului e alta.
Hai ca suntem off-topic, dar tot mai fac o paranteza, apropo de chestia asta.
Cat de rugam noi cateodata, Doamne, da-mi cutare lucru... il vrea f mult.... Si Dumnezeu ni-l da, dar atunci constatam ca e prea mult pentru noi, si credem ca nu putem sa-l ducem... (aici ma refer la o prietena de-a mea, care de cativa ani se ruga si ea si mama ei sa aiba un copil/ o familie, si cand s-a intamplat, s-au speriat crezand ca nu se vor descurca singure, caci domnul barbat...ma rog, a zis ca "mai vorbim cand se intoarce din cursa", era marinar); si mai ales ma doare ca la fel am patit si noi, acum cativa ani, si toate astea, revenind la subiect, se datoreaza numai iubirii de bani si dependentei de cele materiale si lipsei de incredere in Dumnezeu, caci se spune ca "Dumnezeu ii da intotdeauna omului atat cat poate sa duca".

Last edited by fallen; 08.08.2011 at 11:00:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.08.2011, 07:24:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si totusi multi oameni considera ca iubirea de bani e ceva normal si firesc... Gresesc eu pe undeva? Scrie pe undeva prin Biblie si am lipsit eu la lectia asta? Multi oameni pentru asta se si roaga. Ei cred ca toate temerile noastre de fapt vin din frica de saracie si de foame. Oare asa o fi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.08.2011, 09:24:28
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi luînd aminte la sfintele persoane pilduitoare.

Ce este defapt iubirea de bani?

E necredința în Dumnezeu și credința în mamona, e iubirea de calea cea ușoară și ușuratică a gândurilor omului și oamenilor, și mai e beția de semeția de sine grozăvind apoi ca niște capre bătrâne spre grozăvia neascultării și a nepăsării ce te poartă sus spre celebritate prin sfaturile „înțelepte” izvorâte din puțul lăcomiei „părintești” care te tratează dacă nu asculți cu multe MEDICAMENTE și gol pușcă-rii.

Pentru a ieși din bârfochiulhul pătimaș și nemulțumit e obligator să te rogi psf. Maria și să înveți de la ea Taina smereniei de sine, Taina Credinței totale, Taina răbdării ocărilor și pe drumul acesta greu, călăuzit la fiecare pas de Cuvântul lui Dumnezeu, vei reuși să crezi că:

„...a Mea este chemarea, a Mea este lupta, a Mea răzbunarea, a Mea prada, a Mea jertfa, a Mea este biruința”

și înțelegând foarte bine acestea, abea apoi vei putea ca rugându-te fierbinte să alungi duhul rău din neghina pătimașe înrădăcinată în tine, trăind apoi seninătatea Domnului Iisus Hristos împreună cu toți sfinții și frații.

„însă fără Mine nu puteți face nimic... bun” .

Deci e musai să ierți dacă vrei să fii iertat și tu la rândul tău.

...așa că rog a mă ierta și voi pe mine ca să vă iert și eu pe voi și să ne ierte și Dumnezeu pe toți. Amin.

Zgârciții vor moșteni numai pagubele, iar săracii se vor sătura.

Căci banii nu aduc fericirea ci atrag hoții și alungă toți prietenii adevărați.

Last edited by vsovivi; 12.08.2011 at 09:29:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 15:58:20
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08
Apa care vindeca certurile Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:31