Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.09.2011, 18:06:12
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit Juramantul lui Avraam

As vrea sa va intreb care este explicatia acestui juramant:
"Atunci a zis Avraam către sluga cea mai bătrână din casa sa, care cârmuia toate câte avea: "Pune mâna ta sub coapsa mea
Și jură-mi pe Domnul Dumnezeul cerului și pe Dumnezeul pământului că fiului meu Isaac nu-i vei lua femeie din fetele Canaaneilor"

Este acelasi lucru cu juramantul pe falus? Va rog detaliati si argumentati!
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.09.2011, 18:27:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
As vrea sa va intreb care este explicatia acestui juramant:
"Atunci a zis Avraam către sluga cea mai bătrână din casa sa, care cârmuia toate câte avea: "Pune mâna ta sub coapsa mea
Și jură-mi pe Domnul Dumnezeul cerului și pe Dumnezeul pământului că fiului meu Isaac nu-i vei lua femeie din fetele Canaaneilor"

Este acelasi lucru cu juramantul pe falus? Va rog detaliati si argumentati!
Multumesc
cam asa reiese.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.09.2011, 20:26:22
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Procedeul nu presupune in mod necesar punerea mainii pe organul genital ci sub coapsa(parte a piciorului cuprinsa intre sold si genunchi).Expresia,din perspectiva obiceiului iudaic,avea urmatoarea semnificatie:conform expresiei biblice copii se spune ca se ,,nasc din coapsa tatalui lor"(Geneza 46:26>cel mai bine se vede-n versiunea ortodoxa: ,,Iar sufletele, care au intrat cu Iacov in Egipt si care au iesit din coapsele lui, au fost de toate saizeci si sase afara de femeile fiilor lui Iacov.").

Prin punerea mainii sub coapsa tatalui cel care facea juramantul isi asuma urmatorul aspect:copii care se nascusera sau care urmau sa se nasca din acesta ,,coapsa" urmau sa razbune juramantul daca ar fi fost incalcat.Acest demers fusese denumit in traditia iudaica primitiva (daca se poate spune asa)drept ,,juramantul pe urmasi "si este in mod deosebit aplicabil in cazul mentionat de dvs(Geneza 24:2-3) intrucat misiunea slujitorului era sa asigure urmasii lui Avraam prin Isaac(Geneza 24:4).Daca el ar fi esuat orice urmas eventual al lui Avraam ar fi avut dreptul sa se razbune in mod direct cu execeptia din Geneza 24:8.

Obiceiul nu era raspindit doar in cadrul culturii iudaice,el este mentionat si in obiceiurile babiloniene si arabe.In acele situatii se atingea intradevar organul genital masculin dar este extrem de dificil de a se face o corelatie intre modul exact cum era practicat in fiecare cultura.,Coapsa"este si o denumire eufemistica a sexului si poate exprima un juramant solemn prin implicarea fortei vitale a barbatului(,,Vechiul Testament in talcuirea Sfintilor Parinti"),in acesta situatie putand exista o legatura cu obiceiul babilonian, ramanind insa incert momentul si modalitatea unei eventuale preluarii a obiceiului.

Last edited by Scotland The Brave; 24.09.2011 at 20:32:07.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.09.2011, 20:39:09
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

Interesant si multumesc.
dar de ce n-ar presupune in mod necesar atingerea organelor genitale daca tot era atat de raspandit? de ce ar fi procedat iudeii altfel decat ceilalti?
Sincer prima data am fost contrariata, adica ce cauta un juramant pe penis in biblie??
Vazand raspunsul dumneavoastra, m-am mai lamurit, multumesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.09.2011, 20:49:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una din principalele caracteristici ale culturii iudaice,de popor ales,era subliniata tocmai prin diferentierea de culturile din jurul lor cu care nu trebuiau sa se amestece.Avand in vedere aceste aspecte in situatia in care preluau obiceiuri de obicei le ,,filtrau"dar au fost si cazuri de preluari directe care au avut consecinte nefaste.Obiceiul este descris in Biblie pentru ca exista si se practica,autorii scrierii cunoscandu-l bine din modul cum este descris.Trebuie analizat in contextul epocii lui,vechii iudei avand o alta perceptie in raport de cultura moderna.Adica nu priveau lucrurile in acelasi mod in care le privim noi.

Ma bucur daca v-am fost de folos.V-as mai spune ca nu obiceiul era important,in Geneza 24,ci ceea ce urma sa se intimple.Asta este insa o alta problema.Toate cele bune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
juramantul robinn Preotul 33 26.11.2011 00:16:45
Juramantul de la Cununie costel Nunta 6 10.11.2010 15:51:05
Avraam al Noului Testament mary20 Din Noul Testament 5 13.07.2010 19:38:28
Juramantul lui Hipocrate monica.miholca Generalitati 9 23.07.2009 19:33:00