Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2012, 14:15:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bărbații e niște porci!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2012, 14:19:14
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bărbații e niște porci!

hahhahahahahahha, hai ca m-ai facut sa zambesc
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2012, 14:42:12
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Concret... trebuie să lași judecatul în seama lui Dumnezeu. Dacă lumea în care trăiești ți se pare un iad, e semn că deznădăjduiești. Nu poți spune că-L iubești pe Hristos, și în același timp să n-ai pic de nădejde. Ia exemplu de la dreptul Iov, și lasă totul în mâinile lui Dumnezeu. Lasă categoriselile și blamarea cu asprime a firii păcătoase din oameni, și pune-te la rugăciune. Nu te mai ruga să înțelegi tu mersul lucrurilor, și logica lui Dumnezeu, ci, cere-i PreaBunei lui Maici să-ți înmoiae inima învârtoșată care vede bărbați ca niște bestii. Cere-i credință nestrămutată. Cere-i smerenie. Cere-i răbdare...

Iartă-mă dacă par aspru, și ca o bestie. Dacă vrea cu tot dinadinsul, și nu cred că e greu, bestie poate fi orice om. Asta se întâmplă când uiți de Dumnezeu. Dar dacă tu judeci, te mânii, și urăști pe acela care e o bestie, atunci nici tu nu ești mai presus. Roagă-te pentrul el, iartă-l, îndreaptă-l dacă poți, și, cu discernământ sănătos, dă tu exemplul fără să arunci cu piatra, că altfel nu îți atragi decât osânda.

Încă o dată iertare pentru îndrăzneală! Mi-am permis și eu, păcătosul, să îndemn la discernământul, pe care nici eu nu-l am de cele mai multe ori. Dar poate că vei găsi vreun folos în cuvintele mele.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2012, 20:36:21
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Concret... trebuie să lași judecatul în seama lui Dumnezeu. Dacă lumea în care trăiești ți se pare un iad, e semn că deznădăjduiești. Nu poți spune că-L iubești pe Hristos, și în același timp să n-ai pic de nădejde. Ia exemplu de la dreptul Iov, și lasă totul în mâinile lui Dumnezeu. Lasă categoriselile și blamarea cu asprime a firii păcătoase din oameni, și pune-te la rugăciune. Nu te mai ruga să înțelegi tu mersul lucrurilor, și logica lui Dumnezeu, ci, cere-i PreaBunei lui Maici să-ți înmoiae inima învârtoșată care vede bărbați ca niște bestii. Cere-i credință nestrămutată. Cere-i smerenie. Cere-i răbdare...

Iartă-mă dacă par aspru, și ca o bestie. Dacă vrea cu tot dinadinsul, și nu cred că e greu, bestie poate fi orice om. Asta se întâmplă când uiți de Dumnezeu. Dar dacă tu judeci, te mânii, și urăști pe acela care e o bestie, atunci nici tu nu ești mai presus. Roagă-te pentrul el, iartă-l, îndreaptă-l dacă poți, și, cu discernământ sănătos, dă tu exemplul fără să arunci cu piatra, că altfel nu îți atragi decât osânda.

Încă o dată iertare pentru îndrăzneală! Mi-am permis și eu, păcătosul, să îndemn la discernământul, pe care nici eu nu-l am de cele mai multe ori. Dar poate că vei găsi vreun folos în cuvintele mele.
frumos indemn
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2012, 14:43:12
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bărbații e niște porci!
Corect e: Toti barbatii e porci.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2012, 14:44:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Corect e: Toti barbatii e porci.
Așa este!!!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2012, 14:49:21
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Multumesc CelMandru, o sa iau aminte la ce ai zis.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2012, 21:41:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.865
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bărbații e niște porci!
sper ca ai vorbit in numele tau nu? Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38