Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 24.01.2012, 10:21:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
inca nu mi-ai zis : CINE POATE SA UCIDA SUFLETUL? Doamne ajuta!
Ți-am zis deja de două ori, dar n-ai fost atent. În versetul de mai sus ai încă un răspuns: sufletul (cu sensul acesta de ființă umană, de om viu) poate fi ucis [și] de către om.
  #1352  
Vechi 24.01.2012, 10:26:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ți-am zis deja de două ori, dar n-ai fost atent. În versetul de mai sus ai încă un răspuns: sufletul (cu sensul acesta de ființă umană, de om viu) poate fi ucis [și] de către om.
Pai asta nu ai specificat in mesajul tau. A fost nevoie de interventia mea. Doamne ajuta!
  #1353  
Vechi 24.01.2012, 10:30:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pai asta nu ai specificat in mesajul tau. A fost nevoie de interventia mea. Doamne ajuta!
Nici nu era nevoie să specific, versetul este evident. Dar mai evident este faptul că sufletul departe de a fi nemuritor, poate fi ucis, sufletul moare!
  #1354  
Vechi 24.01.2012, 10:33:59
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nici nu era nevoie să specific, versetul este evident. Dar mai evident este faptul că sufletul departe de a fi nemuritor, poate fi ucis, sufletul moare!
mda..asta insemna ca Hristos in Matei ne zice sa ne temem de OAMENI ca ei pot sa ucida atat sufletul cat si trupul? Doamne ajuta!
  #1355  
Vechi 24.01.2012, 10:50:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda..asta insemna ca Hristos in Matei ne zice sa ne temem de OAMENI ca ei pot sa ucida atat sufletul cat si trupul? Doamne ajuta!
Ți s-a explicat la vremea respectivă care e sensul acolo, de ce mai insiști? Mai bine ai căuta texte cu "sufletul nemuritor", căci deocamdată scorul este 10-0 pentru sufletul muritor.

Rămâne cert un fapt: sufletul nu este nemuritor. Sufletul...m o a - r e !
  #1356  
Vechi 24.01.2012, 10:56:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ți s-a explicat la vremea respectivă care e sensul acolo, de ce mai insiști? Mai bine ai căuta texte cu "sufletul nemuritor", căci deocamdată scorul este 10-0 pentru sufletul muritor.

Rămâne cert un fapt: sufletul nu este nemuritor. Sufletul...m o a - r e !
ai spus varianta ta adventista, asta nu insemna ca e si cea corecta. E o diferenta, si inca una mare.Ti s-au adus multe versete, insa tu le-ai interpretat in stilul adventist. Si nu fi ipocrit amice, nici tu nu ai dus verset in care scrie ca Mihail e Iisus. Doamne ajuta!
  #1357  
Vechi 24.01.2012, 11:09:13
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai spus varianta ta adventista, asta nu insemna ca e si cea corecta. E o diferenta, si inca una mare.
La vremea aceea, am căzut de acord cu ambele variante, anume că sufletul poate fi ucis de Dumnezeu. Diferența "variantei adventiste" este că versetul se referă la alt sens al termenului "suflet".

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Si nu fi ipocrit amice, nici tu nu ai dus verset in care scrie ca Mihail e Iisus. Doamne ajuta!
1. Aici ne aflăm pe alt topic. Evadarea în alte subiecte nu schimbă cu nimic concluzia acestui topic: sufletul moare.
2. Subiectul cu arhanghelii este unul minor, marginal. Adventismul poate supraviețui și fără el. Pe când subiectul "nemuririi sufletului" este vital pentru Biserica Ortodoxă, fără el se prăbușește mare parte din dogmatica și ritualul confesiunii.
  #1358  
Vechi 24.01.2012, 11:58:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
La vremea aceea, am căzut de acord cu ambele variante, anume că sufletul poate fi ucis de Dumnezeu. Diferența "variantei adventiste" este că versetul se referă la alt sens al termenului "suflet".



1. Aici ne aflăm pe alt topic. Evadarea în alte subiecte nu schimbă cu nimic concluzia acestui topic: sufletul moare.
2. Subiectul cu arhanghelii este unul minor, marginal. Adventismul poate supraviețui și fără el. Pe când subiectul "nemuririi sufletului" este vital pentru Biserica Ortodoxă, fără el se prăbușește mare parte din dogmatica și ritualul confesiunii.
ti-am adus un veset in care se arata ca omul are un suflet: Luca 12: 16-20. Spune aici ca sufletul moare? Ar fi bine sa aduci versete din Noul Testament in care sa arati ca sufletul moare. Doamne ajuta!
  #1359  
Vechi 24.01.2012, 12:00:15
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Iacov 5:19
Frații mei, dacă vreunul va rătăci de la adevăr și-l va întoarce cineva,să știe el că cel ce l-a întors pe păcătos din rătăcirea căii lui își va mântui sufletul din moarte și mulțime de păcate își va acoperi.

COrnilescu : "să știți că cine întoarce pe un păcătos de la rătăcirea căii lui, va mântui un suflet de la moarte și va acoperi o sumedenie de păcate."

Va salva un suflet de la moarte in versiunea KJV .
  #1360  
Vechi 24.01.2012, 12:09:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ti-am adus un veset in care se arata ca omul are un suflet: Luca 12: 16-20. Spune aici ca sufletul moare? Ar fi bine sa aduci versete din Noul Testament in care sa arati ca sufletul moare. Doamne ajuta!
Ai puțintică răbdare stimabile, ajungem și acolo! Pe rând, pe rând... Deocamdată ar fi bine să aduci și tu 10 texte din VT unde se spune că sufletul e nemuritor. Dar repede, până nu se fac mai multe! Versetele cu "sufletul nemuritor" din NT păstrează-le pentru timpul potrivit...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31