Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 06.03.2012, 21:29:36
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

ce parere aveti despre BRC?am fost duminica la slujba de seara acolo cu verisoarele mele (care sint catolice)si mi-a placut.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 06.03.2012, 21:45:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
ce parere aveti despre BRC?am fost duminica la slujba de seara acolo cu verisoarele mele (care sint catolice)si mi-a placut.
Ca sunt eretici si ca nu fac parte din Biserica lui Hristos. Nu exista cale de compromis oricat de toleranti am incerca sa fim. Nu putem sa ii slujim si lui Dumnezeu si lui Mamona. Nu se poate ca ambele biserici (si cea ortodoxa si cea romano-catolica) sa fie a lui Hristos atat timp car au invataturi de credinta diferite. Iar idea ecumenista ca ambele promoveaza pacea si iubirea nu sta in picioare. Asa si budismul promoveaza pacea si iubirea si totusi nu este Biserica lui Hristos. Cei care cauta mantuirea in mai multe locuri, chiar daca o cauta si unde trebuie nu o vor dobandi.
Si inca ceva crestinismul nu este democratic: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 06.03.2012, 22:38:01
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

adica rudele mele de sange sint eretici????inseamna ca bunica si bunicu,matusile,unchii,verisoarele si verisorii si nepoteii mei si nepoatele sint eretici.poate ca am si eu o gena de eretic :),nu?doar sintem rude de sange.si de obicei sarbatorim pastele de 2 ori pt ca majoritatea au casatorii mixte.of cit de eretici putem sa fim!!!!!! :):)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 06.03.2012, 22:46:56
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Post

.....edit....

Last edited by penticostalul; 06.03.2012 at 23:03:16.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 06.03.2012, 23:14:46
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca sunt eretici si ca nu fac parte din Biserica lui Hristos...
Inteleg ca ne faceti pe noi (eterodocsii) eretici, dar cu fratii catolici ce aveti? Cum intelegi tu conceptiunea de eretic?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu putem sa ii slujim si lui Dumnezeu si lui Mamona.
Se vede ca nu stii la cine se refera Domnul Iisus cand vorbeste despre Mamona, devreme ce ii faci pe fratii catolici slujitori ai acestuia.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu se poate ca ambele biserici (si cea ortodoxa si cea romano-catolica) ...
Confuzia este si mai mare... ori biserica-catolica, ori biserica-eretica! Cum vine asta, nu am inteles.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si inca ceva crestinismul nu este democratic: "Cine nu este cu Mine este impotriva Mea".
Perfect adevarat. Dar cei ce marturisesc pe Hristos sunt ai lui Hristos. Catolicii sustin asta. Nu afirmatiile ca cele de mai sus pune pe cineva sau scoate pe cineva din sanul lui Dumnezeu.

Pentru "roxanapopa70" si altii, stati linistiti. "Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Lui" (2Tim.2:19)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 07.03.2012, 07:43:42
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
adica rudele mele de sange sint eretici????inseamna ca bunica si bunicu,matusile,unchii,verisoarele si verisorii si nepoteii mei si nepoatele sint eretici.poate ca am si eu o gena de eretic :),nu?doar sintem rude de sange.si de obicei sarbatorim pastele de 2 ori pt ca majoritatea au casatorii mixte.of cit de eretici putem sa fim!!!!!! :):)
Logica ta e infailibila. Ai dreptate si imi cer scuze. Doar pentru ca sunt rudele tale nu pot fi eretici.
Din postarea ta e clar cam cat te intereseaza care e "cea mai buna religie".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 07.03.2012, 07:48:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Inteleg ca ne faceti pe noi (eterodocsii) eretici, dar cu fratii catolici ce aveti? Cum intelegi tu conceptiunea de eretic?
Nu e vorba de interpretare sau cum inteleg eu conceptia de eretic, este vorba despre ce este un eretic. Am mai explicat asta o data, dar repet. Erezia este invatatura de credinta gresita. Eretic este cel care marturiseste o invatatura de credinta gresita. Catolicii au invataturi de credinta gresite deci sunt eretici. Nu putem de dragul diplomatiei si al tolerantei sa ne ascundem dupa deget.


Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Se vede ca nu stii la cine se refera Domnul Iisus cand vorbeste despre Mamona, devreme ce ii faci pe fratii catolici slujitori ai acestuia.
Ba e destul de evident la cine se refera Hristos. Orice invatatura gresita a lui Hristos ne duce catre pieire, deci ii slujim lui Mamona.


Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Confuzia este si mai mare... ori biserica-catolica, ori biserica-eretica! Cum vine asta, nu am inteles.
Ori e acelasi lucru.


Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Perfect adevarat. Dar cei ce marturisesc pe Hristos sunt ai lui Hristos. Catolicii sustin asta. Nu afirmatiile ca cele de mai sus pune pe cineva sau scoate pe cineva din sanul lui Dumnezeu.
Nu toti cei care Imi vor spune Doamne, Doamne vor intra in Imparatia Cerurilor.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 07.03.2012, 08:12:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
adica rudele mele de sange sint eretici????inseamna ca bunica si bunicu,matusile,unchii,verisoarele si verisorii si nepoteii mei si nepoatele sint eretici.poate ca am si eu o gena de eretic :),nu?doar sintem rude de sange.si de obicei sarbatorim pastele de 2 ori pt ca majoritatea au casatorii mixte.of cit de eretici putem sa fim!!!!!! :):)

haideti sa o luam altfel: dumneavoastra credeti ca papa este loctiitorul lui Domnului Cristos si ca ar trebui ca fiecare crestin sa-i sarute papucul? (btw, sincer mie asta mi se pare idolatrie crasa! sarut mana mamei din respect, dar ca sa sarut papucul aluia, mi se pare ca eu sunt in postura unui animal involuat si ala e zeu).
Reply With Quote
  #189  
Vechi 07.03.2012, 09:22:25
roxanapopa70 roxanapopa70 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2008
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Logica ta e infailibila. Ai dreptate si imi cer scuze. Doar pentru ca sunt rudele tale nu pot fi eretici.
Din postarea ta e clar cam cat te intereseaza care e "cea mai buna religie".
vad ca razi de mine.daca stau sa analizez catolicismul si pe papa poate le gasesc ceva defecte.dar daca vine vorba de liturghie ,DUPA OPINIA MEA liturghia imi place mai mult decit la ortodocsi pt ca :este liniste in biserica,este disciplina si participare ,se folosesc cuvinte actuale si slujba e pe intelesul tuturor,sint scaune pt toti (cei batrini sau bolnavi nu tb sa stea in picioare),nu te jecmanesc de bani(se colecteaza sume mici si daca nu ai bani nu se supara nimeni),nici un catolic nu ma bate la cap sa ma convertesc cum fac o parte din religiile neoprotestante(nu toate),iar rudele mele catolice intra cind au ocazia sa se roage si in manastiri ortodoxe dar nu stau la slujba.
cit despre cea mai buna religie...nu exista. sau e cea in care te simti tu bine.pina acum religii rele de tot sint satanismul si 1/2 din religia musulmana(ma refer la gruparile musulmane care organizeaza atentate).
Reply With Quote
  #190  
Vechi 07.03.2012, 10:19:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.864
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
vad ca razi de mine.daca stau sa analizez catolicismul si pe papa poate le gasesc ceva defecte.dar daca vine vorba de liturghie ,DUPA OPINIA MEA liturghia imi place mai mult decit la ortodocsi pt ca :este liniste in biserica,este disciplina si participare ,se folosesc cuvinte actuale si slujba e pe intelesul tuturor,sint scaune pt toti (cei batrini sau bolnavi nu tb sa stea in picioare),nu te jecmanesc de bani(se colecteaza sume mici si daca nu ai bani nu se supara nimeni),nici un catolic nu ma bate la cap sa ma convertesc cum fac o parte din religiile neoprotestante(nu toate),iar rudele mele catolice intra cind au ocazia sa se roage si in manastiri ortodoxe dar nu stau la slujba.
cit despre cea mai buna religie...nu exista. sau e cea in care te simti tu bine.pina acum religii rele de tot sint satanismul si 1/2 din religia musulmana(ma refer la gruparile musulmane care organizeaza atentate).
"Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Și a zis șarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncați roade din orice pom din rai?"
Iar femeia a zis către șarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncați din el, nici să vă atingeți de el, ca să nu muriți!"
Atunci șarpele a zis către femeie: "Nu, nu veți muri!
Dar Dumnezeu știe că în ziua în care veți mânca din el vi se vor deschide ochii și veți fi ca Dumnezeu, cunoscând binele și răul". (Facere 3:1-5)

Doamna aveti un stil original de a cataloga CEA MAI BUNA RELIGIE. Sa stii ca sunt sincer cand zic asta. Ce mai buna religie e cea in care omul se simte bine. Inchiriem o sala de spectacole, aducem o trupa rock, o trupa hip hop, face un super show dupa o predica a unui pastor iar toti credinciosii se simt super bine. Vi se pare asta ok?
In cultul satanist infiintat de Anton Lavey in San Francisco TOTUL E PERMIS, ABSOLUT ORICE, nu exista restrictii. Cum nu exista restrictii, omul se sinte bine. Vi se pare ca biserica satanista ar fi un lucru ok? Ar fi biserica satanista cea mai buna religie pe principiul ca, crediciosii cultului se simt bine?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46