Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.03.2012, 10:00:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
administrativ? ce-i pasa lui Constantin cand se odihnea x sau y??? sau daca se odihnea!
din declaratia sa, este evident ca Constantin da niste conotatii spirituale impunerii tinerii duminicii.
dar asta nu demonstreaza ca crerstinii din acea perioada tineau duminica? De ce Constantin nu a trecut in decretul lui serbarea zilei de miercuri ca zi de odihna?
  #152  
Vechi 26.03.2012, 10:04:20
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre asta am mai scris ca de aici nu reiese ca frangeau painea in fiecare zi.

chiar si asa, acolo e vorba de agape, pe care crestinii le organizau, insa textul nu sugereaza ca ziua in care frangeau painea era o zi considerata de odihna.
  #153  
Vechi 26.03.2012, 10:05:19
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

cand m-ati criticat ca focul vesnic nu e o expresie simbolica ci una literara asa cum viata vesnica e vesnica si nu doar pt un timp, iata ca si despre Sabat se spune ca e o lege vesnica:

Leviticul 16:31 Aceasta să fie pentru voi o zi de Sabat, o zi de odihnă, în care să vă smeriți sufletele. Aceasta să fie o lege veșnică.

cum o mai interpretati aici???
  #154  
Vechi 26.03.2012, 10:06:02
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar asta nu demonstreaza ca crerstinii din acea perioada tineau duminica? De ce Constantin nu a trecut in decretul lui serbarea zilei de miercuri ca zi de odihna?
nu demonstreaza nimic! Constantin a dorit serbarea duminicii pt ca era ziua soarelui si el se inchina soarelui.
  #155  
Vechi 26.03.2012, 10:08:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
administrativ? ce-i pasa lui Constantin cand se odihnea x sau y??? sau daca se odihnea!
din declaratia sa, este evident ca Constantin da niste conotatii spirituale impunerii tinerii duminicii.
Cum adica ce-i pasa ? Pai fiecare conducator ar vrea ca toti oamenii sa mearga la culcare la 8 seara,sa se trezeasca la 5 dimineata si sa aiba liber in aceeasi zi.Repet, daca exista dovezi clare ca se sarbatorea deja duminica mult timp inainte de Constantin ce legatura are decretul lui cu asta ? Alta decat ca luam noi un personaj, ii turnam o galeata de zoaie in cap si apoi spunem ca el a schimbat obiceiurile.Cum au facut si altii cu Pavel.
  #156  
Vechi 26.03.2012, 10:12:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu tot nu ai inteles sau incerci sa dregi cate ceva. in cazul asta dand vina pe ortodocsi, nu pe faptul ca adventistii defomeaza chiar si sensul cuvintelor Bibliei.
Iti mai explic odata, nu Biblia e problema, ci deformarea intentionata a sensului cuvintelor facuta de adventisti. Si nu se manifesta doar in acest caz, ci in toata invatatura lor si pasajele luate din Biblie.
Nu era problema ca acolo s-a tradus sabat cu sambata, ci faptul ca adventistii in mod intentionat folosesc aceste traduceri ca oamenii sa inteleaga gresit sensul frazei si cuvintele, ca sa se potriveasca cu erorile lor.
Una suna "odihna Dumnezeului Tau", dar adventistii folosesc "sambata Dumnezeului tau" ca sa ii insele pe cei ce nu au multe cunostinte ca e vorba de sambata, fixul lor. Ma gandesc ca poate unii adventisti chiar cred ce spun si nu vor sa pacaleasca, au fost si ei ametiti de liderii adventisti, la acesti lideri ma refer cand spun de adventisti. Ca sa nu mai punem la socoteala ca sambata, sabat, odihna, mai are un inteles in Biblie in unele locuri, cel de sarbatoare. Si astfel se jingleaza cu aceste cuvinte ca sa iasa doar doctrina adventista.
Hai să mergem pe explicația ta...

Deci versiunea "păcălicioasă" a Bibliei Ortodoxe este greșită, probabil tot adventiștii sunt de vină pentru asta. Și să luăm un exemplu dintre multele texte privitoare la ziua de odihnă/Sabatul/sâmbăta:

"Și Sâmbetele Mele sfințiți-le. și să fie un semn între Mine și între voi, ca să cunmoașteți că Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Iezechiil 20,20 - versiunea Sinodală 1914)

Conform explicației tale, Biserica Ortodoxă Română prin versiunea ei oficială (Sinodală) a Bibliei de la 1914 greșește traducând prin "Sâmbetele Mele". Trebuia să scrie "duminicile Mele" ca să înțeleagă tot românul că duminica e ziua de odihnă a Domnului (că doar asta înseamnă Dominica Die/Dominica Dziua, nu-i așa?) ce trebuie sfințită! Nu sâmbăta, cum zic sectanții ăștia adventiști ce încep să apară prin țară ca ciupercile după ploaie. Au fost ploi bogate pe la 1914...

Dar să mergem mai adânc în istorie:

"Și sâmbetele Meale svințiț, și fie întru sămn între mijlocul Mieu și al vostru, ca să cunoașteț pentru că Eu sînt Domnul Dumnezeul vostru." (Iezechiil 20,20 - Biblia de la București 1688)

Tocmai apăruse la 1688 monumentul acesta de cultură românească - Biblia pre graiul românimii și -vai- deja greșește amarnic traducând "sâmbetele Meale" în loc de "duminicile Meale"! Și nu înțeleg de ce, că dară adeventiștii nu apărură încă să svințească sâmbetele Domnului... Doară nește jidovi prin Moldova și nește frați Moravi pen Țara Ungurească, atât! În rest, tăt românu svințea duminica, cum dzice părintele vlădica!

Bun, să mergem și mai adânc în negura istoriei:

"Osvețavaite oțe i Săbotite Mi, i neka bădat znak mejdu Mene i vas za da poznaete... pardon, cred că am intrat prea adânc...

Deci, de când e ortodoxia pe aceste pământuri românești, tot Sâmbetele Domnului trebuiau sfințite și ele erau un semn între Dumnezeu și om ca să știm că Domnul e Dumnezeul nostru! Acuma, care era practica în ortodoxie e altă poveste... însă românul știe prea bine că trebuie "să faci ce zice popa, nu ce face popa".
  #157  
Vechi 26.03.2012, 10:13:13
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Repet, daca exista dovezi clare ca se sarbatorea deja duminica mult timp inainte de Constantin ce legatura are decretul lui cu asta ?
unde sunt dovezile alea si de ce apostolii nu au scris nimic despre duminica???
  #158  
Vechi 26.03.2012, 10:14:31
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Despre asta am mai scris ca de aici nu reiese ca frangeau painea in fiecare zi. Din datele istorice reiese ca
Lasă-mă domnule cu datele istorice, eu îți arăt ce zice Sfânta Carte!
  #159  
Vechi 26.03.2012, 10:16:04
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cum adica ce-i pasa ? Pai fiecare conducator ar vrea ca toti oamenii sa mearga la culcare la 8 seara,sa se trezeasca la 5 dimineata si sa aiba liber in aceeasi zi.Repet, daca exista dovezi clare ca se sarbatorea deja duminica mult timp inainte de Constantin ce legatura are decretul lui cu asta ? Alta decat ca luam noi un personaj, ii turnam o galeata de zoaie in cap si apoi spunem ca el a schimbat obiceiurile.Cum au facut si altii cu Pavel.
asa credeti? dictatorii nu dadeau liber deloc, ii punea la munca in fiecare zi!
  #160  
Vechi 26.03.2012, 10:16:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar asta nu demonstreaza ca crerstinii din acea perioada tineau duminica? De ce Constantin nu a trecut in decretul lui serbarea zilei de miercuri ca zi de odihna?
Bingo! Păi prietene, el ținea deja această zi Dies Solis în cinstea zeului lui suprem!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 19:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 17:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 18:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05