Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 07.06.2012, 22:49:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O listă cu preoți ortodocși din America care au fost condamnați, sancționați, dați în judecată sau acuzați în mod public pentru acte sexuale nelegale, sau pentru vătămare corporală sau tentativă de vătămare corporală:
Mai ramane sa ii amintim pe cei ce si-au batut copiii sau, au luat bani din cutia milei, etc.
De fapt chiar si dvs. reusiti sa aratati ca sunt extrem de putine cazuri de asemenea gravitate (pedofilie) fata de catolicism. Eu v-am ajutat intr-un mesaj anterior, am gasit un caz in Grecia. Doar 2-3 cazuri, fata de cateva mii, faceti si dvs. comparatia.
  #442  
Vechi 07.06.2012, 22:51:20
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Pai cum sa iesiti din cuvantul "sefului"dvs. de grup ? ? ?
Din cuvântul Bisericii lui Isus Cristos încerc să nu ies. Și câtă vreme Biserica nu îmi spune că fumatul în sine este păcat, sunt nevoit să fiu de acord și cu Mihnea Dragomir pe acest subiect, chiar dacă eu, ca modernist convins, nu sunt de acord cu dânsul (tradiționalist convins) în ce privește multe alte subiecte.
  #443  
Vechi 07.06.2012, 22:52:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Mă văd nevoit să vă pun aceeași întrebare pe care am mai pus-o unor adventiști: există situații în care BO este de acord cu avortul ?
Hai sa-ti mai descretesc fruntea !
"există situații în care BO este de acord cu avortul ?"
Da , cand se stie sigur ca respectivul va trece la catolici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #444  
Vechi 07.06.2012, 22:52:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

Ce gandire limpede aveti , ce "faina" e credinta dvs. ! In post mancati si branza si oua si laptic , mai pufaiti cate o tigare , mai iubiti cate un copilas , si asa stati in post 365 de zile !
Bravos !
Vorbim de BC in general, nu are rost sa o luam personal.
  #445  
Vechi 07.06.2012, 22:53:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Alin , tu nu ai citit cate sminteli a postat pe acest forum !
La ce te referi?
  #446  
Vechi 07.06.2012, 22:56:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Din cuvântul Bisericii lui Isus Cristos încerc să nu ies. Și câtă vreme Biserica nu îmi spune că fumatul în sine este păcat, sunt nevoit să fiu de acord și cu Mihnea Dragomir pe acest subiect, chiar dacă eu, ca modernist convins, nu sunt de acord cu dânsul (tradiționalist convins) în ce privește multe alte subiecte.
Cititi Sf. Vasile cel Mare si vedeti ce spune el ! Fumatul distruge , omoara lent trupul , iar trupul este templul cui ? Avem dreptul sa distrugem ceva ce nu este creatia noastra ?
Cine scoate fum pe nari ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #447  
Vechi 07.06.2012, 22:56:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In cazul asta nu este asa, la ortodocsi sunt 2-3 cazuri. In unele surse scrie ca BO are 300 mil de membri, in altele 230 mil. Catolici sunt 1-1.2 miliarde, iar crestini in total se spune ca sunt 2.2 miliarde. Si toate cazurile sunt la catolici.
S-au specializat cultele pe abuzuri, ce sa spun :) De ce crezi ca domnul Erethom a dorit pasarea discutiei pe Romania? Pentru ca aici nr. preotilor ortodocsi e net superior celor romano-catolici, implicit si nr. de abuzuri ale acestora mai mare. Insa ai dreptate, pedofilia apare ca "specialitatea" celor cu probleme din BRC si nu poti sa nu faci legatura cu celibatul, daca acesta a favorizat devierea unora.

Mie mi-ar place sa stiu dintre prostiile facute de ai nostri care predomina.
Cei din afara nu ma intereseaza cat cei din Romania :)

Last edited by ioanna; 07.06.2012 at 22:58:59.
  #448  
Vechi 07.06.2012, 22:56:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Din cuvântul Bisericii lui Isus Cristos încerc să nu ies. Și câtă vreme Biserica nu îmi spune că fumatul în sine este păcat, sunt nevoit să fiu de acord și cu Mihnea Dragomir pe acest subiect, chiar dacă eu, ca modernist convins, nu sunt de acord cu dânsul (tradiționalist convins) în ce privește multe alte subiecte.
Nici nu ar putea sa spuna clar, din cate stiu e si un sfant catolic (cred ca e fericit, nu chiar sfant) care era fumator.
La noi e un pacat mare de tot, unei rude i-a spus preotul ca pana nu se lasa de fumat nu mai poate veni la biserica (pana la urma s-a dus la alta biserica, unde nu il cunostea preotul :)
  #449  
Vechi 07.06.2012, 22:56:40
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La ce te referi?
Na, stați atuncea să ne lămurim: acest thread se vre un atac la adresa Bisericii Catolice în general sau la adresa utilizatorilor catolici de pe forum în special ? căci, din ultimele postări ale lui cristiboss, a doua variantă pare să câștige repede teren....
  #450  
Vechi 07.06.2012, 22:57:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La ce te referi?
La cele postate in trecut pe acest forum , si pe care eu le-am urmarit , domnul Mihnea Dragomir a facut parte din lista mea de prieteni in trecut ! Stiu ce spun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29