Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 09.08.2012, 17:53:18
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
In nici un caz nu a incurajat Domnul inghitirea gratuita a nedreptatii. Si nici El nu a inghitit-o ci i-a spus pe nume in orice ocazie. Doar violenta fizica si insultele le-a interzis, nu si aratarea adevarului si cautarea dreptatii.
Eu știu că Domnul Iisus Hristos deși a fost fără de păcat a fost osândit, batjocorit, bătut și răstignit. Oare nu a primit El nedreaptatea? Și calea pe care a mers Mântuitorul, nu este pe calea pe care ar trebui să mergem și noi? ...atât cât ne este dat...

Last edited by ovidiu b.; 09.08.2012 at 19:35:33.
  #412  
Vechi 09.08.2012, 18:30:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
NB: spuneti-mi va rog carei denominatiuni crestine apartineti ?
Adrianismul timpuriu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #413  
Vechi 09.08.2012, 19:05:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vai, vai și iar vai. Tartaruga oprește-te în a-l mai judeca părintele sau în a a-ți mai da cu părerea despre ce e bine și nu e bine legat de părintele. Tu nu ai cum să-l înțelegi și nici nu-l vei ajunge să-l îțelegi vreodată dacă nu renunți la atitudinea asta critică. Am crezut că te-ai mai potolit. Iartă-mă că îți spun...
Ok Ovidiu, fie cum doresti. Eu ma retrag de pe acest topic.
Multa pace.
  #414  
Vechi 09.08.2012, 19:08:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Mirela,

Il cunoasteti pe baiatul cu pricina? Pentru ca citind ieri seara pe net din viata lui Arsenie Boca, am gasit niste informatii contradictorii: pe de o parte am gasit invatatura lui despre cum trebuie sa se cunoasca tinerii, sfaturi perfect valide, ca mai incolo sa citesc ceva foarte aiuristic, cum ca mergeau baieti la el cu poza fetei iar el le spunea daca-i buna fata sau nu uitandu-se la poza. Cel putin mie imi par suspecte aceste marturii, ori lumea inventeaza tot felul cine stie cu ce scop, ori Arsenie Boca a avut o personalitate putin... nici nu gasesc termenul potrivit, acea personalitate cu mult spirit de contradictie in ea, la care ii place sa se amuze privind reactia celorlalti. Nu zic ca era asa, ci cred mai degraba ca marturiile sunt in neregula, de aceea va intreb daca dvs. l-ati cunoscut personal pe baiat. Desi pe de alta parte nu iese fum fara foc, nu s-au inventat niciodata marturii aiuristice despre un duhovnic.
Nu l-am cunoscut personal pe baiatul respectiv. Vezi ca ti-am dat si aseara un raspuns in sensul asta, pe un topic nou : "Discernamantul duhovnicesc" / subforumul PREOTUL.
  #415  
Vechi 09.08.2012, 19:32:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ok Ovidiu, fie cum doresti. Eu ma retrag de pe acest topic.
Multa pace.
Mulțumesc de îțelegere. Nu e obligatoriu să te muți, dar să fii mai atentă la ceea ce afirmi, să te gândești și la cei din jurul tău.
Și ție îți doresc multă pace și Dumnezeu să ne lumineze pe toți!
  #416  
Vechi 09.08.2012, 19:34:13
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Eu știu că Domnul Iisus Hristos deși a fost fără de păcat a fost osândit, batjocorit, bătut și răstignit. Oare nu a primit El nedreaptatea? Și calea pe care mers Mântuitorul, nu este pe calea pe care ar trebui să mergem și noi? ...atât cât ne este dat...
Ovidiu, iti mai raspund doar la aceasta intrebare pe acest topic, nu am vazut-o inainte de a scrie ultimul mesaj. Domnul nu a primit niciodata nedreptatea la modul la care sa se faca ca nu o observa, ci a vorbit impotriva ei intotdeauna. Ceea ce a facut El a fost sa nu-i pedepseasca pe cei ce I-au vorbit urat si L-au batjocorit, si sa nu le raspunda cu aceeasi moneda, ci a preferat sa ii ierte. Insa de tacut nu a tacut niciodata, tocmai de aceea a fost batut si omorat, pentru ca nu tacea. Daca ar fi tacut si ar fi inchis ochii la toate nedreptatile, nimeni nu ar fi avut nimic cu El ci ar fi trait bine mersi pana la batranete. Si tot pentru ca cei ce Il urmeaza nu tac, la fel ca si El, ne-a prevenit ca vom fi urati asa cum a fost urat si El, pentru ca nu suntem din lume. Ca atare, si eu consider ca sufar nedreptatea, si nici eu nu doresc pedepsirea nimanui, ci sa se intoarca si sa fie vii cu totii, in Imparatie.
Ceea ce am inteles poate cel mai bine de aici este motivul pentru care primii crestini erau atat de rau tratati de pagani: pentru ca paganii erau idolatrii, nu vroiau sa lase pentru nimic in lume credintele lor idolatre si ca atare crestinii erau pentru ei ca un fel de amenintare pentru ca ii dovedeau in greseala. Cel care este cu constiinta curata nu rezista argumentelor atunci cand ele sunt adevarate. Idolatrii in schimb da, pentru ca iubesc mai mult convingerile lor proprii in ciuda oricarei evidente. Nu zic ca am vazut asta aici la nivelul la care exista la primii crestini, dar exista totusi o oarecare doza de idolatrie care nu se vrea dusa. Ok. in cazul asta, eu am inteles ceea ce era de inteles si ma retrag.
Multa pace!
  #417  
Vechi 09.08.2012, 19:35:24
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu l-am cunoscut personal pe baiatul respectiv. Vezi ca ti-am dat si aseara un raspuns in sensul asta, pe un topic nou : "Discernamantul duhovnicesc" / subforumul PREOTUL.
Ok Mirela, multumesc. Eu ma retrag de pe acest topic.
Multa pace.
  #418  
Vechi 09.08.2012, 19:41:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Ca atare, si eu consider ca sufar nedreptatea, si nici eu nu doresc pedepsirea nimanui, ci sa se intoarca si sa fie vii cu totii, in Imparatie.
S-ar putea să suferi nedreptatea nedrepății tale și nu nedreptatea dreptății tale.
  #419  
Vechi 09.08.2012, 20:59:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca pana si Parintele Arsenie Boca a ajuns sa fie tarat in mocirla vrajbei noastre atunci cu siguranta se intimpla ceva groaznic cu noi.Probabil ca satui sa ucidem ce a pus Dumnezeu in noi am trecut plini de ravna sa stingem si lumina recunostiintei ce ar trebui sa o avem in fata unui om al lui Dumnezeu.Este cutremurator,o evidenta a simptomelor decesului spiritual ce ne ajunge din urma,ca pana si memoria unui asemenea parinte este subiect de polemica si contestare.Sa ne ajute Dumnezeu pentru ca am inceput sa nu mai realizam ceea ce facem.Am terminat de luptat cu propriile patimi si caderi si ne-am pus pe curatat trairile parintelui Arsenie Boca.Inclin sa cred ca tot ce ni-se intimpla in tara asta,care pe zi ce trece pare decupata dintr-un film al absurdului grotesc,este o judecata a lui Dumnezeu pentru halul in care am ajuns.Polemica ce contorsioneaza spiritul(nu cea care-l ridica plina de mila,bandajand ranile si nu amputand satanic un membru ce poate fi vindecat),doar un mod al fiecaruia de a-si exterioriza proprii demoni,va castiga probabil si ultima farama de teren ramasa nesupusa colcaielii frustrarii individuale.Apoi sa incendiem si noi Roma cantand la harpa pt ca nebunu rade cu satisfactie in fata dementei finale.Este trist spre ce ne indreptam dar probabil ca trebuie sa vina si clipa cand vom culege roadele ratacirii noastre.Chiar cred ca o meritam.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 09.08.2012 at 21:07:53.
  #420  
Vechi 09.08.2012, 23:56:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Domnule Mos Neagu,
Daca eu va zic dvs. domnule nu va ironizez, si la fel nu il ironizez nici pe dl. Arsenie Boca. Chiar daca majoritatea celor din BO (exista exceptii chiar si la preoti) ii numesc pe preoti "parinti" eu nu ii pot numi asa atata timp cat un singur Parinte avem, pe cel ceresc, dupa cuvantul Domnului. Si vedeti, ca daca va numesc si pe dvs. si pe Arsenie Boca cu aceeasi titulatura de domni, vi se pare ironie, asta pentru ca nu va simtiti frate cu domnia sa ci doriti sa il puneti pe alta pozitie. Domnul insa a invatat ca toti suntem frati, de aceea a zis sa nu numim "parinte", iar formula de respect si politete in Romania este de domn si doamna. Eu nu m-am suparat cand lume mi s-a adresat cu "doamna" si nici nu am considerat-o ironie, ci am luat-o pentru ceea ce este: formula de politete.
Idem cuvantul dansul, este formula de politete, in timp ce "el" este formulare comuna.

Nici parintilor banuesc ca nu le spuneai "parinti", din aceleasi considerente.
Sau altele?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27